Šta vas nervira od novodobne opreme

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
maniaxxx
Postovi: 6343
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Šta vas nervira od novodobne opreme

Post od maniaxxx » 17 Maj 2018, 19:46

Evo setio sam se jedne tem pošto nas je večina odrasla u doba, kad se je neka od danas normalnih stavki opreme tk počela da ugrađuje ( abs, klima, da ne govorim o asistencijama i slično), ali po mom mišljenju trenutna sitacija je preterana.

Zanima me, šta vam faktički smeta od novodobne opreme i ne bi nikad doplatili ili upotrebljavali.

Da počnem ja: električna ručna ( ne vidim poente nikako )
keyless ( da li je stvarno tako teško staviti ključ u bravu? )
park asistencija ( senzori i kamera su nekako prihvatljivi, ali ako sa tim svim ne znaš da parkiraš onda se bolje drži javnog prevoza)
sve sorte autmatskih dugih svetala, lane asiistova, automatskih brisača, automatskog palejnja svetala ( koje ionako ne radi u pola slucajeva), automatskog otvaranja gepeka, automatskog vrtenja volana i praznjenja pepeljara, jebemu mater pa jos disem i imam dve mozdane čelije, znači sve to mogu sam. Ako ne mogu onda ozbiljno nisam za na put.
.....

toliko za sad...ima toga još koliko hočeš...

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Šta vas nervira od novodobne opreme

Post od ikac2000 » 17 Maj 2018, 20:03

Park asistencija je super. Ne samo da te parkira, vec i izvlaci auto kada te zagrade.

Sent from my SM-T580 using Tapatalk


Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Šta vas nervira od novodobne opreme

Post od grujicd » 17 Maj 2018, 20:06

Većinu te opreme možeš da ignorišeš i ne koristiš, ali Keyless baš ne bi voleo da imam. Da li je kartica kod tebe ili u kolima? Da li si siguran da je auto zaključan? Da li smeš da zatvoriš auto ako je kartica u njemu a ti krenuo da otvoriš vrata od garaže? Da li će dete da pritisne Start dugme dok si ti pored auta? Drugar je sad uzeo novog Kadjara, imao ga je tek par dana pa možda još nije provalio. Ali ako ti ostanu npr. prozori spušteni nemaš "kontakt" fazu kao sa ključem, već moraš da startuješ motor da bi mogao da digneš stakla.

Možda grešim, možda su svi ti problemi rešeni ali je poenta da su za mene benefiti minimalni, a za potencijalne komplikacije koje mogu da se dese. Inače u USA je zabeleženo i par smrtnih slučajeva - ljudi parkirali kola u garažu povezanu sa kućom i otišli na spavanje, a auto ostao da radi i da pravi karbon monoksid. Moguće da je bila kombinacija keyless i start stop sistema gde motor stane i misliš da je ugašen, a upali se naknadno jer je npr. klima uključena.

https://www.nytimes.com/2018/05/13/busi ... -toll.html

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3105
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Šta vas nervira od novodobne opreme

Post od Dare4x4 » 17 Maj 2018, 20:08

Ja bih najradije isključio hill holder ali kažu u servisu da ne može :( Takođe i kontrola proklizavanja me nervira ali za nju postoji dugme ;)

A kontakt kod Kadjara sigurno postoji. Postojao je i kod Megana II. Nešto tipa stisneš kočnicu ili ne stisneš kvačilo, a onda start dugme... Ne sećam se kombinacije.

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10464
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Šta vas nervira od novodobne opreme

Post od TheWickerMan » 17 Maj 2018, 20:35

Digitalna tabla. Tableti umesto instrument table. Tableti između vozača i suvozača. Jebeni tableti svugde.

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3809
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Šta vas nervira od novodobne opreme

Post od Kornjaca Rade » 17 Maj 2018, 20:39

+1

nick79
Postovi: 447
Pridružio se: 27 Feb 2014, 07:26
Lokacija: Beograd

Re: Šta vas nervira od novodobne opreme

Post od nick79 » 17 Maj 2018, 20:46

Meni su senzori za kišu super stvar. Brzina rada brisača se prilagođava brzini kretanja vozila.

Mogao bih bez keyless, lane assist mislim da bi me smarao. Tablet apriori nije loša stvar ukoliko postoje dugmići za stvari koje se često koriste - klima i multimedia.


Sent from my iPad using Tapatalk

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Šta vas nervira od novodobne opreme

Post od Vladapetr » 17 Maj 2018, 20:52

Keyless je majka svih opcija, nikad više auto bez njega. Toliko mi je pojednostavio život, otvaranje auta sa decom i/ili gomilom stvari u rukama.
Dete ne može da stisne Start jer detetu nije mesto na prednjem sedištu.
Kontakt se daje klikom na Start bez pritisnute kočnice, deluje isto kao kontakt na mehaničkom ključu.

Automatska svetla su mi takodje velika pomoć, na S-Maxu mi rade super.

Nove opcije koje se pojavljuju su mi interesantne i vrlo rado bi ih imao na svom autu, a koristio bi ih kako su verovatno i namenjene - kao pomoć, ne za samostalnu upotrebu. Na sledećim kolima bih, osim ovoga što sad imam (auto svetla i brisači, keyless, grejači šoferke) voleo da imam i:
- automatsko otvaranje gepeka
- adaptivni tempomat
- senzor za mrtvi ugao
- lane assist i neka matrix svetla bi rado probao, deluje mi da bih mogao da ih zavolim :)
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
igor_harris
Postovi: 2210
Pridružio se: 12 Jan 2017, 13:47
Garaža: 2004 Mazda 3 (1.6CD)
Lokacija: Beograd

Re: Šta vas nervira od novodobne opreme

Post od igor_harris » 17 Maj 2018, 21:19

Mene jedino nerviraju komande klime na infotejmentu. Navikao sam da te stvari radim bez spustanja pogleda, ovo mi smanjuje koncentraciju.

Kad smo kod dobrih stvari, omiljena stvar mi je displej umesto analognih kazaljki sa navigacijom. Mnogo mi se dopada kako to radi, jako prakticna stvar.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Šta vas nervira od novodobne opreme

Post od ljuba » 17 Maj 2018, 21:44

Meni je keyless kako je na bmw-u implementiran bio savrsenstvo nezamenljivo. Stavis kljuc i zaboravis na njega, a samo kada ulazis i izlasis pritisnes dugme na daljincu / kljucu... Na novom golfu su mi front asiist i adaptivni temponat neopisivo neupotrebljivi i iritantni. Najgore je sto ne smem da ih iskljucim da mi ne bi zatrebali u nezgodnom trenutku. Jedino su idealani je za spavanje i ne gledanje ispred sebe pri svim brzinama :) Elektricna rucna jeste iritantna, ali je i dobra da radi uvek automatski i svaki put bez tvoje intervencije ukoci auto, jedino ne moze zimske carolije sa rucnom... inace skoro sva ostala oprema je korisna manje vise, samo da je jeftina i laka :)

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3391
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Šta vas nervira od novodobne opreme

Post od kragujevac » 17 Maj 2018, 21:48

Keyles je fenomenalna stvar, mnogo mi se svidja, I ne, neće vam niko "ukrasti" signal iza ćoška i odvesti auto kad vi nemate pojma. Da bi keyles bio aktivan (bar kod naše kante) ključ mora da bude bukvalno na manje od pola metra od auta, već na metar udaljenosti je neaktivan ,proverio sam. E sad sve te priče da poljak sa koferom stoji na par metara od auta pa produžuje signal do drugog poljaka koji posle svojim transponderom otključa auto su budalaštine neopevane. Mi imamo i keyles entry i keyles start, stvarno je divota.
Električna ručna ajdsad manje-više, kod nje mi se svidja što ne moram da je otpuštam kad je zakočena, jednostavno samo dam gas i auto polazi, što kod "obične" ručne nije slučaj.
Parkassist: nikada neću više da kupim auto bez senzora i napred i nazad. Znam da parkiram, nije u tome problem, ali je poenta u tome da nigde ništa ne gledam, samo slušam kako pišti. Kamera ne mora, mi je imamo ali je (bar ja) ne gledam. I dalje samo slušam.
Automatsko paljenje svetla kod nas još nikada nije "omašilo" , i svetla i brisači nam uvek stoje na "auto".
Senzori za mrtvi ugao su puslica, može dase živi i bez njih, ali kad su već tu, baš su OK.
Po mom nekom mišljenju, nije poenta da li nešto mogu sam ili ne, jednostavno neću da razmišljam o takvim stvarima kad tehnika to već može da odradi. U principu, sve aisitencije mogu da se poisključuju pa da bude "back to the roots" fazon, ali ne vidim baš da se ljudi ubiše da ih pogase.
Jedina stvar koja me kod naše kante ozbiljno nervira je da su tasteri za uključivanje grejanja sedišta na touchscreen-u. To je stvarno glupost samo takva, ali hebiga, Englezi.
Poslednja izmena od kragujevac u 17 Maj 2018, 21:51, izmenjeno 2 puta ukupno.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
Rolla
Postovi: 822
Pridružio se: 06 Feb 2018, 15:00

Re: Šta vas nervira od novodobne opreme

Post od Rolla » 17 Maj 2018, 21:49

Mene nervira kontrola stabilnosti (esp, esc, dcf,...) El rucnu bi uzeo samo kad bih morao. I jako mi ide na zivac asistencija kocenja, ne znam kako se tacno zove, ali ako brzo prilazis prepreci zabode kocnicu. Desilo mi se da je passat nabo kocnicu zbog horizontalne prepreke koja je visoka 10-ak cm.

Sent from my E5603 using Tapatalk


Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3391
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Šta vas nervira od novodobne opreme

Post od kragujevac » 17 Maj 2018, 21:57

Zove se BAS (brake assist system) i može da spasi glavu nekome, pogotovu danas kad vazdan kojekakvi bulje u smartphone za volanom. Strašna stvar.

ESP odavno nije dodatna oprema, to auti moraju da imaju, to ne možeš da "nećeš" kad kupuješ bilo šta što je mladje od petnaestak godina. (čak i naš E39 iz 2001 je imao kao serijsku opremu). Spašava glavu jer do neke granice ispravlja glupost i preteranu samouverenost onog što sedi u vozačkom sedištu i ne razumem kako tako nešto može da nervira. Ne može da pobedi fiziku, ali može makar malo da pomeri granicu . To je isto kao kad bi rekao da te nerviraju kočnica ili volan.
ljuba je napisao:
17 Maj 2018, 21:44
Meni je keyless kako je na bmw-u implementiran bio savrsenstvo nezamenljivo. Stavis kljuc i zaboravis na njega, a samo kada ulazis i izlasis pritisnes dugme na daljincu / kljucu...
Kod mene se ni pri ulasku/izlasku ne pritiska ništa na ključu, samo otvorim vrata (ključ je u džepu), a kad izlazim zatvorim vrata i kliknem na taster koji je pored rukohvata.
Poslednja izmena od kragujevac u 17 Maj 2018, 22:10, izmenjeno 1 put ukupno.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Šta vas nervira od novodobne opreme

Post od Vladapetr » 17 Maj 2018, 22:09

A ja ni prilikom ulaska, ni prilikom izlaska ništa ne moram da klikćem - samo je potrebno da je ključ u džepu i čim se udaljim auto se zaključa.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3391
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Šta vas nervira od novodobne opreme

Post od kragujevac » 17 Maj 2018, 22:16

To je opasno ako su deca u kolima, mada mislim da može da se isključi u servisu. U uputstvu za XF su napisali da opciju automatskog zaključavanja namerno nisu ostavili + ne postoji mogućnost da se ukodira.
Šta se desi kod tebe ako ti je recimo ključ u jakni, jakna na zadnjem sedištu a ti skokneš negde na par minuta i kad se vratiš... :kuku: ..Zaključava li automatski i kad je ključ u autu? Kod nas,ako je ključ unutra a ja zatvorim vrata i pritisnem taster na bravi, neće da zaključa nego pišti.
Poslednja izmena od kragujevac u 17 Maj 2018, 22:18, izmenjeno 1 put ukupno.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Odgovori