Bukurešt

Iskustva sa putovanja, razne informacije
Korisnikov avatar
jocas
Postovi: 2284
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:09
Garaža: Mazda 3 G120 Challenge 2015
Lokacija: Niš

Bukurešt

Post od jocas » 13 Nov 2015, 09:46

Ima li neko preporuku za neki hotel u Bukureštu za jednu noć, sledeći vikend subota - nedelja?
Idem u Svištov u Bugarskoj, skoro na granici sa Rumunijom, pa razmišljamo da odemo na jedan dan i do Bukurešta.
Kažu svi koji su bili (davno) da je jako lep grad.
Kakva je situacija sa parkingom, vidim na netu da ima dosta privatnih parkinga gde naplaćuju na 30 minuta, za neke hotele na Booking-u piše da je doplata za privatni parking u blizini 16 eur dnevno. Za državne parkinge piše da se plaća 9-17h, ne piše ništa na sajtu za vikend.
Šta videti za jedan dan, gde ručati?

Korisnikov avatar
djors
Postovi: 237
Pridružio se: 10 Avg 2018, 18:25
Garaža: Peugeot 407 2.0 hdi; Yamaha xj600 diversion
Lokacija: Novi Sad

Bukurešt

Post od djors » 04 Dec 2018, 13:22

Sledeće leto bih išao u Bukurešt (Bon Jovi-jev koncert).
Za put imam neke 2 rute, NS-Zr-Temišvar-Pitešti, ili NS-Bg-Đerdap-Pitešti-Bukurešt, to bi mi valjalo da izbistrim.
Da li neko ima predlog šta obavezno videti po gradu, možda gde odsesti?
Moja ideja je da udovoljim devojci za koncert, a onda za svoju dušu dva tri dana Fagarašan :) Sem tog legendarnog puta, ne znam ništa o Rumuniji sem da su bili beda kad sam se rodio, tako da svaki info znači (putarine/vinjete, čega se paziti...) :) Svakako ću guglati, ali opet neka info iz prve ruke ne može da škodi ;)
"If in doubt, flat out" C.McRae

ljubitelj
Postovi: 10568
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Bukurešt

Post od ljubitelj » 04 Dec 2018, 13:35

Park Herastrau, zgrada parlamenta (nisam bio unutra, bilo zatvoreno ali svi kazu da treba videti), Cirijakov muzej automobila. Ja sam boravio nekoliko meseci u okolini pjace Uniri, tu je ukrstanje metro linija a ima puno stambenih smestaja u okolini.
Rumunija odavno nije beda, standard im je zvanicno skoro duplo bolji od naseg, plate su 50+% vece nego ovde, jezik se lako razume a i sa ljudima je lako sporazumevanje.

Za razgledanje preporuka je i deo grada oko Univerziteta.
Auto ti nije potreban, taxija ima na svakom cosku, jeftin je, metro odlicno radi, precizan je i veoma brz za zapadne pojmove (tipa Bec, Frankfurt, Rim) uz odlicnu povezaost linija.
Klopa u restoranima je odlicna, cene sam zapamtio kao veoma povoljne.
Deo oko zeleznicke stanice su me upozorili da je za izbegavanje.

Kako god mislim da je najbolje da osetis grad i videces najvise u kombinaciji metro- hodanje peske.

Zemlja je velika, kilometraze su ozbiljne i shodno tome planirati vreme putovanja.
Poslednja izmena od ljubitelj u 04 Dec 2018, 13:36, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Bukurešt

Post od Risto » 04 Dec 2018, 13:35

Ja sam bio više puta u Rumuniji, obišao sam Bukurešt, Brašov i Temišvar. Napisati ću opširniji post kada budem za računarom ali svakako imaš šta da vidiš tamo :)

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk


Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21081
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Bukurešt

Post od nidza » 04 Dec 2018, 14:05

Brašov je divan. Okolina takođe.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Bukurešt

Post od Risto » 04 Dec 2018, 14:12

Slažem se za Brašov.

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk


Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Bukurešt

Post od somi-car » 04 Dec 2018, 16:05

Vinjetu kupi na prvoj pumpi na koju naidjes (na granici ti traze sitne eure i zakidaju). Idem cesto pa znam njihove navike. Ako ides preko Djerdapa.

Sto se tice saobracaja postuj pravila jer kazne nisu bas male, plus imas proceduru kao i u svim EU zemljama oko placanja kazni. Mada cesto prihvataju mito ali zasto bi se zezao sa njima.

Put do Bukuresta je zanimljiv, odavno sredjen i svakako dobar za voznju.

Bukrest je za mene haotican za voznju. Radnim danima pridece cesto budu guzve. Sve sto je zanimljivo uglavnom se nalazi u centru.

Parlament je svakako imozantna gradjevina. Siromasni nisu odavno i bas u Bukurestu mozes da vidis sta znaci razlika izmedju bogatih i siromasnih.

Periferiju izbegavaj...

Fagarasan kako si vec napisao je nerealan i vredi videti. Leti ume temp ujutru da bude i 5-6 stepeni
Transfăgărășan - Wikipedia
https://en.m.wikipedia.org › wiki › Trans...

Takodje rudnik soli vredi videti. Bukvalno je kao u SF filmovima
http://rs.n1info.com/Foto/a334811/Rudni ... uniji.html

Korisnikov avatar
mića
Postovi: 2217
Pridružio se: 10 Apr 2013, 09:43
Garaža: Corolla
Lokacija: beograd

Re: Bukurešt

Post od mića » 04 Dec 2018, 16:25

Na temu transfagarstana, bili smo u oktobru, u podnozju +18 a gore sneg, -1. Kada smo silazili vec su zatvorili put. Mislim da je taj prelaz sada zatvoren. Evo par fotki, i balea jezero na vrhu.
Ako treba neka info pitaj :-)

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Bukurešt

Post od ikac2000 » 04 Dec 2018, 23:27

Ziveo sam skoro godinu dana u Bukurestu.

Grad ima balkansku dusu, neverovatno mnogo klubova i kafana, i odlicn je za provod.

Autom izbegavaj, Srbija je Nemacka za njih u saobracaju po gradu.

Ne trebas se plasiti ljudi, vec oooogromnog broja pasa lutalica, cim malo zadjes ulicu dve od centra. Kolege su mi pricale da svi dzeparosi i slicni otisli u Evropu, da su psi ostali. Secam se da sam hvatao neke precice, i 10ak pasa lezi po sred ulice i gleda me.

Doduse ovo je bilo pre nekoliko godina, ne znam da li se nesto promenilo.

Taksi, imas puno divljaka, moras dobro d obratis paznju, mene su jednom tako zavrnuli.

Korisnikov avatar
RadeNS
Postovi: 205
Pridružio se: 21 Jun 2017, 11:17
Garaža: RR Velar HSE D300
Lokacija: Novi Sad

Re: Bukurešt

Post od RadeNS » 05 Dec 2018, 07:46

Bio sam u Bukureštu sa drugarima dve noći 2010. godine čini mi se kada smo igrali sa njima u Konstanci utakmicu kvalifikacija za SP pa nam je Bukurešt bio usputna stanica. Ono čega se sećam jeste da je taxi bio baš jeftin, odličan provod i dobri pabovi sa super hranom i pivom. Deo oko železničke stanice izbegavati, mi smo išli vozom i smeštaj nam je bio tu negde u blizini stanice tako da taj deo zaobiđi... :) Jbt skoro deset godina je prošlo od tada... :zbunjen:

Korisnikov avatar
djors
Postovi: 237
Pridružio se: 10 Avg 2018, 18:25
Garaža: Peugeot 407 2.0 hdi; Yamaha xj600 diversion
Lokacija: Novi Sad

Re: Bukurešt

Post od djors » 05 Dec 2018, 08:42

Hvala svima na odgovorima/savetima :)
Ok, deo oko železničke ću ubeležiti kao no-go zone. Transfagarašan mi je želja, a sad imam razlog da odem, kao fol koncert :)
Inače, gledao sam za putarinu, vinjeta za 7 dana je 3e, da li je moguće da je toliko jeftino? Može i online da se uzme i stiže mejl (https://www.roviniete.ro). Sad šta me buni, na drugom sajtu sam video drugu cenu (6e, https://www.tolls.eu/romania)..

Sad, navika sa putovanja po zapadnoj Eu da svuda provlačim karticu, kako stoje sa tim? I keš da li ide u lejima ili eur? Znam da su sva pitanja osnovna, ali mi znači da znam takve stvari, po netu ima oprečnih info (a ovaj forum kao nije na netu :) )
"If in doubt, flat out" C.McRae

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19246
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Bukurešt

Post od Heinz » 05 Dec 2018, 10:00

Nešto slabo ima autoputeva koliko se meni čini

Slika

Korisnikov avatar
somi-car
Postovi: 2237
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:50
Garaža: Skoda Superb, Opel Combo
Lokacija: BG

Re: Bukurešt

Post od somi-car » 05 Dec 2018, 11:04

Pa recimo da im je vecina magistrala u boljem stanju nego nasi autoputevi...

Cena od 3 eur koji si video jeste za 7 dana. 6 eur je mozda uz neku dodatnu pogodnost...

Mozes gotovo svuda da placas karticom jer su po tom pitanju mnogo napredniji nego mi. Lej je osnovno sredstvo placanja i zabranjeno je primati EUR. Sumnjam da neko prima na crno...

Inace ako si pusac zabranjeno je pusenje po lokalima u celoj drzavi. Pre 3 god su doneli odluku tako da ostaje ti da se ''parkiras'' ispred kafica gde obicno postoji neki pult.

Korisnikov avatar
djors
Postovi: 237
Pridružio se: 10 Avg 2018, 18:25
Garaža: Peugeot 407 2.0 hdi; Yamaha xj600 diversion
Lokacija: Novi Sad

Re: Bukurešt

Post od djors » 07 Dec 2018, 08:23

Hvala za info. Svakako imam vremena do leta, biće tu mnogo guglanja, planiranja i reroutiranja :)
"If in doubt, flat out" C.McRae

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8362
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Bukurešt

Post od grujicd » 19 Jul 2023, 12:11

Išao prošli vikend do Bukurešta na koncert GnR. U odlasku smo išli preko Đerdapa, u Rumuniji put ide Drobeta Turnu Severin, Craiova, Pitesti. Dosta naporan put, 600km i skoro sve magistrala, puno krivina... Autoput je samo zadnjih stotinjak kilometara. U povratku smo išli Pitesti - Sibiu - Temišvar, to je stotinak kilometara duži put, ali ima dodatnih 300km autoputa do Temišvara kad se prođu Karpati. Inače prolazak Karpata nije ništa posebno, uglavnom se ide nekom dolinom, nema nešto preterano penjanja. Međutim, naletimo na jednu saobraćajku zbog koje bio zatvoren autoput, izgubili sat vremena kroz Sibiu, kroz još par gradova upadali u veliku gužvu... Na kraju putovali 13 sati doduše sa nekoliko kraćih pauza. Ostao je još treći put koji ide preko Bugarske, a kod nas izlazi na Zaječar. Tu je malo bila frka od dve granice ali možda nije loša alternativa.

A bolja alterativa bi bila da smo otišli avionom, da li iz Beograda ili iz Temišvara. Ili da smo mogli da dodamo još koji dan pa da rascepkamo put.

Sam Bukurešt mi se baš svideo. Pun ljudi, puni kafići, jedna velika ulica zatvorena da bi bilo pešačka zona. Doduše bila je subota. Stari grad je nekih 500x500m, sve pabovi, restorani, kafići... Prolazimo kroz jednu malu ulicu a tamo ceo kafić na nogama i skače. A pesma - Perspektiva od SARS-a. Nisam imao utisak da ima nešto turista, na oko dosta manje nego u Beogradu.

A nas četvorica kao četiri Jokića među Rumunima, upadljivo su niži od nas. Na koncertu milina, niko ne zaklanja pogled :) Inače smo 184-187cm - ništa previsoko za srpske pojmove. U kafićima znaju malo i da kraducnu, ili bar da sami odrede bakšiš ako se plaća karticom. Lep grad, ali je jasno i zašto malo naših ide tamo, u poređenju sa npr. Budimpeštom.

Odgovori