Paralelno parkiranje

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Paralelno parkiranje

Post od nikaragva » 11 Okt 2012, 16:35

Najvise volim kada nadjem parking mesto izmedju dva drveta ili dve zardinjere, gde moze da stane samo jedan auto :)

DAF95
Postovi: 10
Pridružio se: 06 Okt 2012, 16:12
Lokacija: Beograd

Re: Paralelno parkiranje

Post od DAF95 » 11 Okt 2012, 18:35

Ji 4Tze je napisao:Kako vas nisu učili kako se pravilno parkira paralelno? Ima fora, gleda se preko ramena i dva puna okreta je dovoljno, možda tri ako ima malo mesta... Prvo se stane paralelno i krene lagano i gleda preko desnog ramena pa kad se u zadnjem desnom prozoru pojavi kraj prednjeg vozila, staneš, smotaš pun desni i kreneš dalje. Kad se, preko levog ramena na zadnjem levom staklu pojavi prednji levi kraj zadnjeg auta, smota se pun levi i krene dok se ne ispravi. I to je sve, eventualno ide jedan pun desni ako nema puno mesta iza, da se ispravi... Zvuči malo rogobatno i komplikovano ali prosto je...
Zvucacu grubo, ali to mi je prvo palo na pamet, kada sam juce probao ovaj nacin: "Ovo nema veze sa zivotom!" Staje se suvise daleko, ne moze se odmah okrenuti pun krug u desnu stranu.

Dragi, forumasi!
Hvala Vam, sto ste se javili, verujte mi da ste me prilicno opustili i utesili, jer sam mislio da samo ja imam taj problem.
Hvala i za ove snimke Kineza i sl. gluposti, ali to je mozda zabavno.

Ima li neko jos neki konkretan metod? :)

Korisnikov avatar
AcaKayak
Postovi: 4865
Pridružio se: 18 Jan 2012, 11:13

Re: Paralelno parkiranje

Post od AcaKayak » 11 Okt 2012, 18:50

Uzmi stavi dve grane u flasu, napravi parking mesto i isprobavaj ceo dan, vise ces nauciti nego za vreme koje provodis na forumu sto ces procitati nesto ;)

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5027
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Paralelno parkiranje

Post od cozmo » 11 Okt 2012, 20:08

Ja parkiram na retrovizore, osim kad je sneg kisa ili slicno onda gledam unazad.

Uvek se parkiram tako sto cekam da mi nestanu farovi auta iza a cosak auta (kad sam na dijagonali) gadja gornji cosak auta koji je iza (ili cega vec ima iza). Onda smotam desno malo pravo i nazad opet i uglavim se. Gotovo. Ne znam kako sam ovo objasnio, verovatno je nejasno ali uspeva uvek iz prve. Probacu da snimim.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

DAF95
Postovi: 10
Pridružio se: 06 Okt 2012, 16:12
Lokacija: Beograd

Re: Paralelno parkiranje

Post od DAF95 » 11 Okt 2012, 21:25

AcaKayak je napisao:Uzmi stavi dve grane u flasu, napravi parking mesto i isprobavaj ceo dan, vise ces nauciti nego za vreme koje provodis na forumu sto ces procitati nesto ;)
To mi uopste nije palo na pamet. Znaci, nabavim te stapove i onda sta dalje. Imas li ti metod za parkiranje ili samo volis da pokusavas da budes duhovit?
cozmo je napisao:Ja parkiram na retrovizore, osim kad je sneg kisa ili slicno onda gledam unazad.

Uvek se parkiram tako sto cekam da mi nestanu farovi auta iza a cosak auta (kad sam na dijagonali) gadja gornji cosak auta koji je iza (ili cega vec ima iza). Onda smotam desno malo pravo i nazad opet i uglavim se. Gotovo. Ne znam kako sam ovo objasnio, verovatno je nejasno ali uspeva uvek iz prve. Probacu da snimim.
Probaj ponovo da objasnis. POstupno. Stanes, ubacis u rikverc, izjednacis auto ili ne, okreces volan, itd., kako vec ide. Hvala. :)

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Paralelno parkiranje

Post od NexT » 11 Okt 2012, 21:26

Ne opterecuj se metodama. Svakome odgovara nesto drugacije.

Vezbaj. Parkiranje je stvar osecaja prostora i osecaja za gabarite auta.

Korisnikov avatar
AcaKayak
Postovi: 4865
Pridružio se: 18 Jan 2012, 11:13

Re: Paralelno parkiranje

Post od AcaKayak » 11 Okt 2012, 21:44

Ne pokusavam da budem duhovit nego ti lepo kazem. Ne znam kako da parkiras svoj auto jer ne znam ni koji vozis niti sam ga vozio verovatno. Ja sam na polaganju vozio golf 5 i parkirao sam kao sto neko rece pogled preko desnog ramena pa posle preko levog.

Tebi su skoro svi napisali da ti je bitno da vezbas, ja se slazem sa njima i zato sam to napisao, ne pokusavam da budem duhovit. Ako ces vec tako da mi odgovaras na moj iskren savet, da sam hteo da odgovorim u tom tonu napisao bih zabole me bas da li ces da se parkiras iz prve ili petnaeste dokle god se ne budes parkirao pored mog auta.

Uglavnom, ako hoces da plivas ne gledas snimke Felpsa i Cavica nego odes na bazen i plivas. Ako hoces da trcis ne postanes brzi tako sto gledas Boltovu trku s olimpijade nego izadjes na stazu pa trcis. Iz tih razloga ti i rekoh da uzmes da vezbas.

Mislim da je ok skroz da trazis savet ali kad vec imas 5 strana saveta, isprobas svaki, vidis koji ti je najbolji i onda ga lepo usavrsis.

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5027
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Paralelno parkiranje

Post od cozmo » 11 Okt 2012, 22:32

DAF95 je napisao:Probaj ponovo da objasnis. POstupno. Stanes, ubacis u rikverc, izjednacis auto ili ne, okreces volan, itd., kako vec ide. Hvala. :)
Stanem na malo vise od pola duzine auta koji je parkiran levo od mene (u ovom slucaju Twingo), ubacim u rikverc, motam pun levi i krecem unazad tako da je moj levi zadnji cosak auta sto blizi autu pored mene u dijagonali (proveravas retrovizorom), naravno pazi prednji desni cosak da ne zakacis ako ima auto sa druge strane (kao kod mene). Ides u rikverc i u zadnjem retrovizoru gledaj da nestanu farovi auta iza ako ga ima i naravno levim bocnim retrovizorom gledaj gde je ivicnjak. Kad dodjes do te tacke ispravljas auto motajuci desni. Uostalom evo nocnog parkiranja, sad sam ti snimio. Razmak izmedju tocka auta i ivicnjaka nakon parkiranja je toliko da jedva stopalo mozes da uglavis :)

http://www.youtube.com/watch?v=8CInkUjo ... e=youtu.be

Uglavio sam se ovde izmedju Twinga i jednog Yuga iza i pogledaj kako stoje svetla moja (pravac) u odnosu na uzeg Twinga (od mog auta). Ovo sam uradio dosta, dosta sporije nego inace i po mraku da vidis trag svetla na autu ispred. Pocinjem da motam udesno kad far osvetli tocak od Puntica sa desne strane. Zatim kad sam dosao do ivicnjaka i Yuga koji je iza (posto nemam dalje gde) motam ponovo ulevo i ispravljam auto vozeci unapred i parkiranje je gotovo. Posle samo ako hoces ides unazad ili unapred da ostavis njima mesta kolko treba.

Da nije bilo Yuga iza mene blizu isao bi samo u rikverc motajuci prvo pun levi pa pun desni dok ne ispravim auto i stao - znaci onda ne moras da pravis onaj treci korak da ides unpared i motas ponovo ulevo - ali to je obavezno ako imas auto jako blizu iza tebe.

Moj auto ima preko 4m i to je sedan vozilo (Corolla) a po blizini Twinga vidis koliko je mali prostor za parkiranje. Yugo je isto toliko udaljen iza mene.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
perfiko
Postovi: 2213
Pridružio se: 16 Jan 2012, 07:53
Garaža: Fiat Croma
Lokacija: BG

Re: Paralelno parkiranje

Post od perfiko » 12 Okt 2012, 09:36

ljubitelj je napisao:Probaj da shvatis kuda ide prednji kraj vozila pri punom motanju volana.
Preko puta mesta gde se parkiras treba da ima dovoljno mesta jer moras dijagonalno da se ubacujes. Uzanost ulice je problem da se uglavis kada ima malo mesta. To je pogotovu problem ispred zgrada gde se u ulici parkiraju vozila po duzini sa svake strane pa izmedju ostane jedva do 2m sirine ulice.

Pola metra viska prostora je luksuz na parking mestima koji se ne srece cesto.
Naravno da je teze parkiranje na manje prostora nego na mestu sa znatnim viskom prostora okolo, ali je moguce kada se mora.
Shvatam, ali kad je u pitanju uzanost ulice, na koju ne vidim kako možemo uticati (to je standard), pa i ne vidim to kao problem, ne vidim kakvu ulogu tu ima dijagonala vozila? Po meni tu veći problem može stvoriti dužina vozila. To pokazuju i sledeće slike:

Slika
Slika
Slika

Dijagonala bi imala ulogu kada bi se auto vrteo oko fiksiranog desnog zadnjeg točka, ali to se ne dešava, već zadnji desni ulazi u parking prostor, dok zadnji levi ostaje na ulici te sama dužina automobila na taj način predstavlja prepreku da se "potpuno namota" volan.
Meni je bez problema parkiranje kada imam jedan hod unazad na parking mesto, i mala korekcija napred da se auto "centrira" na parking mestu. 10 puta napred nazad već ne vidim kao parkiranje bez problema.
Shvatam da neki ljudi ne vide tako, zato bi i bilo zanimljivo da snimimo ljude koji koji parkiraju u "10cm", čisto da se vidi šta misle pod tim "bez problema".
Pola metra su dve dužine A4 papira. Stavite ih na sto i videćete da to i nije baš toliki luksuz.
Biti zaljubljen, to je isto kao kad se usereš u gaće...Svi vide, ali samo ti imaš onaj poseban osećaj topline.
Iskustvo je predivna stvar. Omogućava vam da prepoznate grešku kada je ponovite.
Mogu ja to tebi objasniti, ali ti to ne možeš shvatiti!

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Paralelno parkiranje

Post od nikaragva » 12 Okt 2012, 09:49

Najbolji je onaj chipi sto viri iz auta i pita se sta se dogadja :D

DAF95
Postovi: 10
Pridružio se: 06 Okt 2012, 16:12
Lokacija: Beograd

Re: Paralelno parkiranje

Post od DAF95 » 12 Okt 2012, 10:07

cozmo je napisao:
DAF95 je napisao:Probaj ponovo da objasnis. POstupno. Stanes, ubacis u rikverc, izjednacis auto ili ne, okreces volan, itd., kako vec ide. Hvala. :)
Stanem na malo vise od pola duzine auta koji je parkiran levo od mene (u ovom slucaju Twingo), ubacim u rikverc, motam pun levi i krecem unazad tako da je moj levi zadnji cosak auta sto blizi autu pored mene u dijagonali (proveravas retrovizorom), naravno pazi prednji desni cosak da ne zakacis ako ima auto sa druge strane (kao kod mene). Ides u rikverc i u zadnjem retrovizoru gledaj da nestanu farovi auta iza ako ga ima i naravno levim bocnim retrovizorom gledaj gde je ivicnjak. Kad dodjes do te tacke ispravljas auto motajuci desni. Uostalom evo nocnog parkiranja, sad sam ti snimio. Razmak izmedju tocka auta i ivicnjaka nakon parkiranja je toliko da jedva stopalo mozes da uglavis :)

http://www.youtube.com/watch?v=8CInkUjo ... e=youtu.be

Uglavio sam se ovde izmedju Twinga i jednog Yuga iza i pogledaj kako stoje svetla moja (pravac) u odnosu na uzeg Twinga (od mog auta). Ovo sam uradio dosta, dosta sporije nego inace i po mraku da vidis trag svetla na autu ispred. Pocinjem da motam udesno kad far osvetli tocak od Puntica sa desne strane. Zatim kad sam dosao do ivicnjaka i Yuga koji je iza (posto nemam dalje gde) motam ponovo ulevo i ispravljam auto vozeci unapred i parkiranje je gotovo. Posle samo ako hoces ides unazad ili unapred da ostavis njima mesta kolko treba.

Da nije bilo Yuga iza mene blizu isao bi samo u rikverc motajuci prvo pun levi pa pun desni dok ne ispravim auto i stao - znaci onda ne moras da pravis onaj treci korak da ides unpared i motas ponovo ulevo - ali to je obavezno ako imas auto jako blizu iza tebe.

Moj auto ima preko 4m i to je sedan vozilo (Corolla) a po blizini Twinga vidis koliko je mali prostor za parkiranje. Yugo je isto toliko udaljen iza mene.
Hvala ti sto si se pomucio. :)
Ima samo nekoliko pitanja. Sta znaci " i u zadnjem retrovizoru gledaj da nestanu farovi auta"? Koji je zadnji retrovizor? Da ,i znaci da idem u rikverc, dok mi se ne izgube farovi automobila koji je pozadi u desnom retrovizoru (posto si sa vozacke strane uparkirao automobil)? Jesi li udario u ivicnjak?

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5027
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Paralelno parkiranje

Post od cozmo » 12 Okt 2012, 10:40

Zadnji retrovizor, pogresno se izrazio, retrovizor onaj koji je na soferci, mislio sam kad gledam u njega i kad od svog zadnjeg kraja auta (gepeka) vise ne vidim farove auta iza, onda stanem.

Nisam udario u ivicnjak, posto u levom spoljnom retrovizoru vidim ivicnjak.

Koji auto vozis uostalom bese?
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

DAF95
Postovi: 10
Pridružio se: 06 Okt 2012, 16:12
Lokacija: Beograd

Re: Paralelno parkiranje

Post od DAF95 » 12 Okt 2012, 10:53

cozmo je napisao:Zadnji retrovizor, pogresno se izrazio, retrovizor onaj koji je na soferci, mislio sam kad gledam u njega i kad od svog zadnjeg kraja auta (gepeka) vise ne vidim farove auta iza, onda stanem.

Nisam udario u ivicnjak, posto u levom spoljnom retrovizoru vidim ivicnjak.

Koji auto vozis uostalom bese?
Astra '97. ona duza.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29865
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Paralelno parkiranje

Post od trojanac » 12 Okt 2012, 11:56

Cozmo, lako je tebi kad vidiš svaku ivicu i ugao svog auta. Ja sam Zastavu parkirao opušteno, al sa Hondom je već druga priča, o čemu svedoče tragovi na branicima.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21045
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Paralelno parkiranje

Post od nidza » 12 Okt 2012, 12:03

Za sve te autiće sa podgnutom 'guzom' vrlo je zgodno imati parking senzore. :) Stildžana sam parkirao na pipkanje, jer ima fine mekane branike i debele crne lajsne svuda.

Odgovori