Ratna tehnika

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Ratna tehnika

Post od HKS » 23 Jan 2019, 18:44

Šta kaže čovjek koji bio član posade Kuba '99

Kubovac je napisao:
Hektor je napisao:----------- Napisano: 23 Jan 2019 17:17 ---------

Pancir je izuzetno potentan sistem koji u svojoj kategoriji nema konkurenciju... To nadalje ne znači da može da parira napadu koji nominalno u novčanoj vrednosti stotinu puta premašuje vrednost samog pancira i u tome leži cela poenta.

U sukobu dve približno jednake vojske, niti jedna ne bi bila spremna da potroši tolike resurse zarad uništenja jednog kratkodometnog PVO sistema.

/quote]

Mislim da je ovo ključno što si napisao i da to ljudi ne uzimaju dovoljno u obzir.
Recimo rat 99-te....NATO je faktički imao samo jednog protivnika i to su Kub i Neva i radari VOJIN. Samo njih je jurio svih 78 dana i opet smo nekako preživeli i uspeli da uzvratimo vatrom koliko smo mogli.
U slučaju nekog vazdušno-kopnenog rata, neće Kub i Neva biti prioritet braćo i sestre, nego tenkovi, artiljerija i raketni sistemi z-z, jer jedan precizan pogodak može u momentu lišiti života veći broj NATO vojnika. I žrtvovaće NATO i nekoliko aviona i helikoptera da uništi tenkovsku četu ili četu Ognjeva ili Nori....
I upravo tada se dobija "malo vazduha" da se sistemi PVO Kub i Neva malo više "otvore", a sistemi malog dometa poput Strele 1M, Strele 10M i Igle, pa čak i PAA da i oni konačno imaju avione u dometu i da počnu da gađaju i povremeno i pogađaju...bez obzira na sve, ipak se avioni moraju spustiti malo niže da pogode tačkaste, pogotovo još i pokretne ciljeve-mete....

I sada Izrael pokreće selektivno napade samo na recimo sisteme PVO i to oko nekih aerodromskih baza i baš njih "pikira". SAA se očito ne ponaša kao da je u ratu sa Izraelom, a trebala bi. Njima su sredstva gotovo u mirnodopskom poretku kao da je mir. Znači oni moraju shvatiti da su stalno pod prismotrom raznih UAV, satelita i MOSAD špijuna i tako se moraju ponašati.
To znači maksimalna ozbiljnost: ukopavanje, maskiranje, manevar pokretom što češće, lažne mete, imitatori radarskog zračenja, sredstva REB (ako ih imaju) i slično, moraju se stalno koristiti.....
Mislim, ja sve nekako smatram da se to podrazumeva, ali me Sirijci povremeno demantuju. Njima je dodatno otežavajuća okolnost i to pustinjsko područje, ali valjda postoji i neko zelenilo u toj pustari, pa da se tamo postavljaju sistemi radi veće bezbednosti. Tu pre svega mislim na najznačajnije sisteme koje oni imaju poput Bukova i Pečori. Što se tiče S-200, njih bi smeštao dublje u teritoriju da se pokušaju nekako "uvući" izraelski avioni u VaP Sirije i onda se otvara šansa brojnim sistemima da uspešno dejstvuju.


S-300 očigledno nije još u funkciji. Treba završiti obuku, izvršiti trenažna bojeva gađanja i ni tada još neće biti potpuno spremni, ali uz ruske instruktore u početnom periodu.....Nije to baš tako jednostavno.
Pričao mi je u šaljivom tonu jedan stariji kolega kad sam došao u jedinicu (60. srp Kub), kako su u početku zvali popa da okadi RStON svaki put kada ga uspešno podignu i pripreme za rad..... ;)

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Ratna tehnika

Post od HKS » 23 Jan 2019, 18:47

Nova poruka jer je bilo problema kad editujem;

još malo o tome
Hektor je napisao:Složićeš se da u uništenju Pancira nije učestvovao UAV i ekipa koja njime upravlja... Oni su vrh ledenog brega koji je u tom poslu učestvovao...

Npr, kako su znali kada i gde da pošalju UAV-e?

Hektor je napisao:Može to i drugačije da se pita, da li bi Pancir isto prošao ds je na njega lansirano 7 budućih Alasa većeg dometa? Da...

Da li mi možemo to da uradimo sa istim tim Alasima .. Ne... Jer nemamo svu ostalu logistiku počevši od špijunskih satelita pa nadalje...

Da ne pomisli neko da će sutra da kupi 10 sličnih kamikaza UAV-a ida če time uništiti Pancir...

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Ratna tehnika

Post od HKS » 24 Jan 2019, 21:08

Sirijci ne pomjeraju, ne maskiraju, ne ukopavaju PVO sisteme. Pantsir danima na istoj poziciji (a jako mobilan sistem).


Slika


Kubovac je napisao:
Mercury je napisao:Tehnologija nije na strani napadaca al rojevi BPL traze novi tehnoloski odgovor?

Zanimljivo poimanje :)
Ali...dok tog "novog tehnološkog odgovora" nema ili dok nema dovoljno Pancira da mogu da se štite efikasnije, pored već više puta od mene pomenutih mera maskiranja, manevra i obmanjivanja protivnika, zar je problem ojačati svaki raketno-topovski kompleks Pancir sa štatijaznam 2-3 PAT-a, 2-3 Strele 1/10, 1-2 Ose i naravno sa prenosnim IC raketama?
Koliko mi je poznato, Sirija ima cca 40-tak Pancira....Zar je problem ojačati odbranu reona koje štiti Pancir sa još cca 80-100 PA topova i toliko Streli 1/10 i sa IC raketama?
Zar je problem ojačati i radarsku strukturu makar i najstarijim radarima tipa P-15 sa Unža antenama i konstruisati makar i priručne CVOJ-eve sa planšetama u kojima će se imati pregled stanja u VaP-u i donositi odluke?
Tačno se zna i može se prepoznati na radarskom pokazivaču šta je BPL, šta krilati projektil, a šta avion. Vidi se po visini, brzini, kursu....
Ako smo mi mogli formirati CVOJ u selu nedođiji Vukićevici krajem maja 1999-te u civilnoj prodavnici plastičnih cevi sa podacima koje smo dobijali od radara P-18 (NEVA), Mečka (KUB), P-15 (KUB), VOSt-ovima (VOJIN), RM-1226 Decca (VOJIN) i još uz podatke od 280. cEIO, ne vidim kako to ne mogu Sirijci uz opremu i naoružanje koje oni imaju i plus uz rusku podršku.
Mi bili potpuno sami, u se i u svoje kljuse.....

Mislim....ovo su neka moja glasna razmišljanja....malo nabacana.... :)

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6242
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Ratna tehnika

Post od Heineken » 25 Jan 2019, 18:33

Merkava 4 i novi super teski transporter


Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Ratna tehnika

Post od HKS » 28 Jan 2019, 16:12


Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Ratna tehnika

Post od Ji 4Tze » 28 Jan 2019, 22:04

Strašno, treba skoro 20 radno sposobnih muškaraca u punoj snazi da obori jednu letelicu bez pilota na kraju 20. veka.
Nismo ni bili mnogo odmakli od WW2....
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45782
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Ratna tehnika

Post od Geza » 28 Jan 2019, 22:10

Jesmo odmakli, samo treba dovesti vozilo sa elektronskim ometanjem vredno par miliona evra i dva vojnika će srediti problem. :)
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Ratna tehnika

Post od HKS » 28 Jan 2019, 22:15

Ji 4Tze je napisao:Strašno, treba skoro 20 radno sposobnih muškaraca u punoj snazi da obori jednu letelicu bez pilota na kraju 20. veka.
Nismo ni bili mnogo odmakli od WW2....
Sta ne valja?

Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6743
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Ratna tehnika

Post od ljuba » 29 Jan 2019, 10:29

Letelica kosta koliko 20 radno sposobnih Bosanskih muskaraca zarade za ceo zivot :) na kraju 20 veka :)

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Ratna tehnika

Post od BAJKER » 29 Jan 2019, 12:20

Pa nije ni cudo sto je ratna tehnika jedan veeeliki biznis.
Slika

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Ratna tehnika

Post od HKS » 29 Jan 2019, 12:47

OBARANJE SKOT O GREJDIJA KOD BOSANSKOG PETROVCA: Da li je pilot F-16 HEROJ, KUKAVICA ILI SAMO SREĆNIK?

https://vojnopolitickaosmatracnica.word ... o-srecnik/

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6242
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Ratna tehnika

Post od Heineken » 29 Jan 2019, 13:33

HKS je napisao:
28 Jan 2019, 22:15
Ji 4Tze je napisao:Strašno, treba skoro 20 radno sposobnih muškaraca u punoj snazi da obori jednu letelicu bez pilota na kraju 20. veka.
Nismo ni bili mnogo odmakli od WW2....
Sta ne valja?

Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока

Nije kao u video igrama i holivudskim filmovima eto sta ne valja.

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6242
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Ratna tehnika

Post od Heineken » 29 Jan 2019, 18:36

Dosta lepih kadrova u snimku, mogu se videti i nove kacige


Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45782
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Ratna tehnika

Post od Geza » 31 Jan 2019, 15:00

Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6242
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Ratna tehnika

Post od Heineken » 31 Jan 2019, 15:28

Kako je pogodjena kamuflaza na suski :doubleup:





U Egiptu posle pada novog MIg-a 29M pao i nov Dassault Rafale za vreme posete preCednika Makrona. Pilot nastradao

https://egyptdefreview.wordpress.com/20 ... ron-visit/

Odgovori