Prenos vlasništva automobila

Stanje na putevima, registracija, osiguranje i druge informacije
Odgovori
Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2339
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Woodoo » 12 Maj 2018, 23:38

ljubitelj je napisao:
17 Apr 2018, 20:16
Prenos apsolutnih prava je izmedju fizickih lica, nema pravno lice nista sa tim. Samo izda regularnu fakturu kao i za svaku drugu robu, sa iskazanim PDVom koji se ne odbija i tebi se zaracuna.
Ne brini, znaju u racunovodstvu te firme.
Ne treba uplatnica ni fiskalni racun, samo faktura se predaje pri registraciji.(uz ostalu papirologiju kao i inace).
Veoma samouvereno si napisao nesto sto nije istina. Pravno lice moze da bude u obavezi placanja poreza na prenos apsolutnih prava (upravo u situaciji koju je Kovalski naveo) a kolega Rocktheroad je na prethodnoj strani naveo koja napomena se iskazuje na fakturi. Ovaj porez se ne plaća u situaciji kada je obračunati PDV na iznos razlike u ceni (razlika između nabavne i prodajne cene polovnog auta) veći od poreza na prenos, tada se plaća PDV, tj država uzima iznos koji je veći.

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od ljubitelj » 13 Maj 2018, 09:12

Woodoo je napisao:
12 Maj 2018, 23:38
ljubitelj je napisao:
17 Apr 2018, 20:16
Prenos apsolutnih prava je izmedju fizickih lica, nema pravno lice nista sa tim. Samo izda regularnu fakturu kao i za svaku drugu robu, sa iskazanim PDVom koji se ne odbija i tebi se zaracuna.
Ne brini, znaju u racunovodstvu te firme.
Ne treba uplatnica ni fiskalni racun, samo faktura se predaje pri registraciji.(uz ostalu papirologiju kao i inace).
Veoma samouvereno si napisao nesto sto nije istina. Pravno lice moze da bude u obavezi placanja poreza na prenos apsolutnih prava (upravo u situaciji koju je Kovalski naveo) a kolega Rocktheroad je na prethodnoj strani naveo koja napomena se iskazuje na fakturi. Ovaj porez se ne plaća u situaciji kada je obračunati PDV na iznos razlike u ceni (razlika između nabavne i prodajne cene polovnog auta) veći od poreza na prenos, tada se plaća PDV, tj država uzima iznos koji je veći.
Hvala sto si dopunio.

Ovako sam nedavno kupio auto od firme, i svi koje znam su ovako isto.
...izda regularnu fakturu kao i za svaku drugu robu, sa iskazanim PDVom koji se ne odbija...

A naknadno je i ovde pojasnjeno.
Rocktheroad je napisao:
18 Apr 2018, 08:38
Ogi je napisao:Meni isto nije jasno da li moj cale mora da plati porez od 2.5% ako auto kupuje od pravnog lica ?
Ili će iskazati PDV pa plati PDV ili neće porez na prenos apsolutnih prava.

Korisnikov avatar
Mr.Rotor
Postovi: 6355
Pridružio se: 18 Sep 2014, 21:42
Garaža: ПОЛУПРЕМИЈУМ
Lokacija: Краљево

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Mr.Rotor » 13 Maj 2018, 11:00

Ja kad prodajme auto sa firme na fizičko lice izdam fakturu bez PDV-a (jer je to već plaćeno) i uredno kupac plati porez na prenos 2,5%. Nema tu nikakve filozofije.

Korisnikov avatar
speedy stikis
Postovi: 2103
Pridružio se: 01 Jul 2016, 12:27

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od speedy stikis » 06 Feb 2019, 14:53

Koliko sam ja "siguran" sa kupoprodajnim ugovorom?
Ako kupac napravi neke prekrsanje? :think:

Nisam "ljubitelj" davanja nekome stvari koga ne poznajem a vode se na moje ime, jednom sam se opekao...

markoue
Postovi: 900
Pridružio se: 21 Nov 2016, 15:56
Garaža: Passat B7 2.0 TDI, PUG 307 1.6 16V

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od markoue » 06 Feb 2019, 16:26

Nisam 100 posto siguran, ali mislim da ako imas kp ugovor, da nemas odgovornosti. No svakako ce svaka kazna stizati na tvoju adresu, pa ces svaki put morati da ides kod sudije da pokazujes kp ugovor. Licno sam vozio auto na ovlascenje i kp ugovor do isteka registracije, ali nikad to ne bih uradio kao prodavac. Preveliki je cim, po mom misljenju.
Сад му није ништа...

Korisnikov avatar
speedy stikis
Postovi: 2103
Pridružio se: 01 Jul 2016, 12:27

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od speedy stikis » 06 Feb 2019, 17:43

Tako i ja mislim, i slazem se sa tobom. Ko zna ko je kupac i kakav je... Neka ga prevede pa neka radi sta hoce...

Korisnikov avatar
passenger
Postovi: 14231
Pridružio se: 07 Maj 2016, 10:20
Garaža: KIA Cee'd sw 1.6 crdi Opel Corsa C GSI

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od passenger » 06 Feb 2019, 18:07

Ja nikad više, samo prenos odmah. Nagrdih se sa prošlim likom
''...and into the forest I go to lose my mind and find my soul''

nick79
Postovi: 447
Pridružio se: 27 Feb 2014, 07:26
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od nick79 » 06 Feb 2019, 18:23

Ja sklopim kp ugovor i kazem mu da uradi odmah prenos. Uvek sam silazio sa cenom 100 evra dodatnih ali da uradi odmah prenos, jer sam se jednom opekao i nikada vise. I kazem kupcu, ja sam fer, sisao sam ti sa cenom 100 evra koje nisi trazio ali nemoj slucajno da se zajebes da ne preneses auto.

Hvala Bogu niko nije izazivao moje strpljenje.



Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Korisnikov avatar
speedy stikis
Postovi: 2103
Pridružio se: 01 Jul 2016, 12:27

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od speedy stikis » 06 Feb 2019, 19:06

Nema sanse ni to.Odmah ja odjavim tablice pa neka on prevodi kada hoce.

Korisnikov avatar
Joker
Postovi: 495
Pridružio se: 23 Jan 2016, 15:43
Garaža: Kamiq Ambition 1.0 TSI DSG
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Joker » 08 Feb 2019, 09:33

Možda je najbolja opcija prodati auto "na ime". Da prepis (koji je naravno uračunat u cenu) plati prodavac. Tako je i kupac sretan što nema trošak prepisa a i prodavac je auto odmah prepisao.

Malo je ljudi koji nisu imali neki problem kada auto nije odmah prepisan.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Grujic » 08 Feb 2019, 10:25

Uračuna se i to u cenu i kraj.

Nezgodno je sada vreme, napravi čovek lako sebi problem, zato odmah prenos i kraj...

Korisnikov avatar
Joker
Postovi: 495
Pridružio se: 23 Jan 2016, 15:43
Garaža: Kamiq Ambition 1.0 TSI DSG
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Joker » 07 Sep 2019, 15:44

Trebao bi da odem od nedelje u Beograd da pogledam jedan automobil, ukoliko je sve ok i dogovorimo se oko cene ja bi ugovor i prenos odradio odmah, pa mi treba preporuka za agenciju koja mi to može odraditi. Znači da prodavac da ovlaštenje agenciji, kupac-prodavac overe ugovor kod notara, oteram auto i pošaljem tablice, a sve ostalo završi agencija.

Hvala

markoue
Postovi: 900
Pridružio se: 21 Nov 2016, 15:56
Garaža: Passat B7 2.0 TDI, PUG 307 1.6 16V

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od markoue » 14 Jan 2020, 19:49

Zna li neko koja je procedura tacno u sledecem slucaju:
Drugarica u ponedeljak (19. januara) ide da kupi auto. I ona i prodavac su iz Beograda. Autu istice registracija 2 dana ranije(17.januara).
Kapiram da treba da sklope kupoprodajni ugovor, overe ga kod notara, i da predaju u poresku za obracun poreza za prenos vlasnistva.
Mene interesuje kako ide oko registracije. Moze li ona da registruje auto sa vazecim kupoprodajnim ugovorom overenim kod notara, i da vozi auto dok ne stigne potvrda o placenom porezu? Ili mora da saceka prvo potvrdu tih 5-6 dana, pa tek onda da odveze auto na tehnicki i registruje ga.
Сад му није ништа...

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15130
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Kuzmanovic » 14 Jan 2020, 19:59

Mora da saceka potvrdu da je platila porez pa tek onda na tehnicki i u mup. Najbolje je da se dogovorite sa prodavcem da produzi registraciju pa posle toga da radite prenos.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Prenos vlasništva automobila

Post od Heinz » 14 Jan 2020, 20:01

Nije luda da kupi neregistrovan auto valjda?

Odgovori