Suzuki SX4 - generalna tema

Opšte diskusije o markama i modelima automobila
Odgovori
Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14140
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od pedja » 16 Nov 2018, 13:52

Zakazaću servis ovih dana. Neka se još malo vozi na benzin. Tek sam oko 1100 prešao na čistu 95icu. Još hiljadu, pa da vidim šta ću :D

TapaT


Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14140
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od pedja » 20 Nov 2018, 21:00

Od kada je osetno hladnije, nestali su silni cvrčci, sve je nekako utegnutije. Sa druge strane, vratilo se žvakanje trapa preko ležećih, skoro pa zaboravljeno proletos...

I promena guma se oseća, što je bilo očekivano posle Sigure.





TapaT


raks88
Postovi: 204
Pridružio se: 10 Avg 2016, 15:06

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od raks88 » 15 Apr 2019, 20:39

Pozdrav ekipa treba mi pomoc. Moram da menjam onu plasticnu cauru na drsnoj strani volana, uma lufta. Da li je neko menjao i kakav je postupak? Da li neko zna gde ima caura da se kupi? Da li mora cela letva volana da se skine i da li postoji fora da se izvuce sipka da se ne skida ceo sistem? U sustini mi treba da je izvucem samo 5cm vise nego sto obicno iskoci kad se namotava volan, caura je na kraju cevi pa mora letva tj sipka da udje u cev bar nekoliko cm da spadne sa caure da bi mogao cauru da izvadim..

rudar
Postovi: 4
Pridružio se: 30 Avg 2018, 20:54

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od rudar » 19 Maj 2019, 00:33

Pozdrav svima!

Čuo sam od vlasnika auta, da njegov Sedici 1.9 ima Fiatov menjač i da to nije slučaj na Suzuki SX-4 sa istim motorom.
Navodno su nebo i zemlja, u korist, naravno, Fiata. :)
Zna li neko nešto o tome pouzdano?

Ogi
Banned
Postovi: 11255
Pridružio se: 14 Jan 2012, 23:20
Garaža: Seat Leon 1.2 TSI 2017
Lokacija: Beograd

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od Ogi » 19 Maj 2019, 08:44

raks88 je napisao:
15 Apr 2019, 20:39
Pozdrav ekipa treba mi pomoc. Moram da menjam onu plasticnu cauru na drsnoj strani volana, uma lufta. Da li je neko menjao i kakav je postupak? Da li neko zna gde ima caura da se kupi? Da li mora cela letva volana da se skine i da li postoji fora da se izvuce sipka da se ne skida ceo sistem? U sustini mi treba da je izvucem samo 5cm vise nego sto obicno iskoci kad se namotava volan, caura je na kraju cevi pa mora letva tj sipka da udje u cev bar nekoliko cm da spadne sa caure da bi mogao cauru da izvadim..
Ako mislis na cauru letve, meni su na i30 to zamenili bez skidanja letve.

sarajevo123
Postovi: 239
Pridružio se: 20 Maj 2019, 11:00
Garaža: Audi A3 2.0 TDI 125kw CR 2011g quattro
Lokacija: BiH

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od sarajevo123 » 20 Maj 2019, 16:37

Raja, dvoumim se da li da kupum jednog SX4 pa mi treba svaki moguci savijet.
Dosta foruma ali i generalno interneta vezano za ovo auto sam iscitao ali svaki dodatni savijet je dobro dosao.

Auto mi treba 75-80% za gradsku voznju (i to jutarnje i posljepodnevne spice) sto znaci da dizel otpada iz izbora.
Fap filter, dizne i turbina bi stradale tu vrlo brzo vjerujem.
Benzinski motor od 1.6 16v i 120 ks je prvi favorit + naravno LPG.Cak da trosi i do 12 litara gradske to ce mi biti podnosljivo sa plinom.
Konkretan primjerak koji sam vidio je 2011 godiste sa 170k na satu.

Takodjer, zivim u Sarajevu, a u Sarajevu je jako puno brda i pada puno snjega tako da je iskljucivi 4x4 pogon idealan.
I sam zivim u brdskom dijelu grada i znao sam zaglaviti par puta tokom zime.

Takodjer, gradske guzve i problemi sa parkingom u Sarjevu su ogromni tako da nesto krace auto je super.
U prodici nas je 4-ero ali imamo jos jedno auto, treba napomenut da smo svi sitnije gradje tako da nam ne bi trebalo biti tijesno ni kad nas je sve 4-ero u autu.
Na vikendicu (malo makadama, uglavnom i normalna auta mogu proci) se ide par puta godisnje i isto tako na planinu par puta godisnje.Idealno se uklapa i u te namjenje.

Od duzih putovanja ide se na more jednom godisnje, cca 350 km u jednom pravcu.Cak i da je manje udoban i bez prevelikog prostora strpili bi se tih par sati do mora i natrag.

Kako god da izvagam, auto se uklapa u sve moje potrebe. Sam kvalitet unutrasnjosti mi nije prioritetan, cak ni ako je malo tvrdji na rupama.

Ono sto mene najvise interesuje je sljedece.
Kakvo je odrzavanje auta? Motor je manje vise poznat, drugari imaju slican u meganu i puntu. Isti 1.6 16v samo nije 88kw vec 79 ili 81kw.
Auto je na lanac, nema puno pametovanja, mjenjaj vodenu pumpu i to je to.
Sta je sa ostalim odrzavanjem? Trap, kocnice, filteri? Bombina, svjecice, set kvacila?
Znam da je skuplje, ali me interesuje koliko je skuplje od npr VW-a u slicnom godistu. Octavia ili Golf 5/6?

Kakva mu je pozudanost? Znam da je to japanac, ali japanac koji se pravi u Madjarskoj. I kao takav je vjerujem pouzdaniji od VW-a ali ako je on malo pouzdaniji, a dosta skuplji za odrzavati onda mi se ne isplati iskreno.

Auto bi me izaslo oko 6.500 eura (2011 godiste, 170k na satu, 8 guma, 4 alu felge, registrovan, ugradjen LPG) i iskreno ne mislim mijenjati auto barem narednih 6-8 godina.Namijeravam ga redovno odrzavati i iskreno se nadam da ne kosta previse za odrzavati i da je pouzdan.
Zasad sve sto sam cuo je super pozitivno.

I zadnje pitanje.
ESP na autu?
Vidim da na nekim modelima u oglasima pise kako imaju ESP ali nema onog dugmica za iskljucivanje ESP-a kod rucne na slikama.
Pitam vlasnika putem poruke ima li ESP on potvrdi da auto ima ESP. Je li moguce da auto ima ESP bez tog dugmica i kako tacno znati da li ima ili ne? Po nekom paketu opreme ili kako vec? Na sta da obratim paznju prilikom gledanja.
Oni koji imaju dugmic je i logicno da imaju ESP jel tako :mrgreen: :mrgreen:

Hvala i LP

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od Geza » 20 Maj 2019, 20:42

Imaš par tema vlasnika, bivših i sadašnjih, kreni od toga.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
RobiNS
Postovi: 782
Pridružio se: 30 Dec 2012, 09:03
Garaža: Vitara 2019 Premium 1.0, Yamaha X Max 125
Lokacija: Novi Sad - Rumenka

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od RobiNS » 20 Maj 2019, 21:09

Ja mogu samo da kažem da sam ja uživao sa tim autom, i na more 800-900km,
održavanje mi nije bilo skupo, to je bilo ulje i filteri... pločice.
Al ne znam šta kada pređe 170k :pardon: nemam to iskustvo.
Ko ume da se raduje – ima čemu da se raduje!
A ko ume da pati - često pati i bez razloga! D. Radović

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14140
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od pedja » 20 Maj 2019, 22:21

Moj je 2010. i 109kkm, 4x4 TNG
Dao bih ti i za 6k, da si ovde :D

Pročitaj malo teme, svašta je pisano. Nije skupo održavanje, tj ništa skuplje od ostalih. Ja imam potencijalni problem zbog osetljivosti na TNG, sve sa kapalicom.

U BGu, strogi grad, 12-15l TNGa. Na otvorenom dosta manje. Zahvalan autić za grad, kako zbog manevrisanja, tako i zbog pentranja na ivičnjake, te preživljavanje kratera. Ko zna koliko puta sam se osetio izuzetno srećnim što ga vozim po gradu.

Za tvoj opis potreba deluje idealno.

Gepek jeste mali.

Ne bih voleo da često putujem većim brzinama (autoput). Potrošnja i nekako, ali je dosta bučan. Razmišljam da ne idem Zukijem u Grčku. "Za" su mi klirens i mala dužina. Ako se odlučim za mirniji/stacionarniji odmor, idem nečim izolovanijim. Ovako, do NS ili M.Požarevca nekako izdržim, ali par sati u kontinuitetu ne bih želeo.

Mislim da niko ovde nema iskustva sa SX4 te kilometraže.



T-T



sarajevo123
Postovi: 239
Pridružio se: 20 Maj 2019, 11:00
Garaža: Audi A3 2.0 TDI 125kw CR 2011g quattro
Lokacija: BiH

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od sarajevo123 » 20 Maj 2019, 23:15

Hvala svima na odgovoru.

Najvise me brine ESP. Znam sta je i kako funkcionise ali trenutno auto mi je 2003 godiste (fabia 1.4mpi) i nema ESP takodjer.
Interesuje me kako bi se nedostatak ESP-a odrazio na ovo auto sa 4x4 pogonom.

Rece mi jedan kolega forumas preko PP-a da je dolazio ESP samo sa najacim paketom opreme a ja sam na oglasima vidjao i starije modele (2008-9 godiste) sa nekom normalnom opremom (bez navigacije isl) ali su imali ono dugme za esp kod rucne.

Ja svakako na autoputevima ne bi vozio preko 130 niti mi treba toliko.

@pedja
Sta je problem sa plinom? Ja trenutno imam fabiu 1.4 mpi 2003 godiste i nemam nikakav problem sa plinom. Vec je 4 godine plin na autu. Mijenjani samo redovno filteri za plin.
Jednom je doduse, prosle godine, pravio problem sa prebacivanjem na plin.Poslje par stotina metara vrati se na benzin i pokaze kao da nema plina.Rijeseno ciscenjem crijeva i nesto ranijim mijenjanjem filtera (valjda sam naletio na par losih tankova plina zaredom). Evo godina i nesto je proslo i nemam vise taj problem. Nisam siguran je li stari mijenjao plinske svjecice jednom (ako tako nesto uopste postoji, ali mescini da je stari mijenjo).
Mislim da je slican nacin ubrizgavanja kod tog 1.6 16v i ovog 1.4 mpi.
Kakve tacno probleme imas i sta si postigao sa kapaljkama?

Meni trenutno fabija trosi 32 litra plina na 320 km sto je 10 litara. Ali potrosi i cca 8 litara benzina (mislim da je ovo puno ali jbg) sto dodje 40 litara goriva ukupno na 320 km sto je jednako 12.5 litara na 100 km. To je cijenovno u rangu nekog dizela od 7,5 litara na 100 km.

Kad bi ovaj suzuki trosio bar malo manje (ipak su ove fabije poznate kao veliki potrosaci a i mnogo je slaba za brda kuda ja vozim (50 kilovata) i obicno moram prvom dobar dio puta) bio bih prezadovoljan.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od Saša » 21 Maj 2019, 08:02

Problem je naći dobrog majstora da to podesi kako treba.

sarajevo123
Postovi: 239
Pridružio se: 20 Maj 2019, 11:00
Garaža: Audi A3 2.0 TDI 125kw CR 2011g quattro
Lokacija: BiH

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od sarajevo123 » 21 Maj 2019, 10:34

E raja, jos jedno brzinsko pitanje.

Sad se dopisujem sa ovim momkom sto trebam otic pogledati ovog suzukija 2011 godiste sa 170k na satu. (on je prvi vlasnik, prvih par godina odrzavan u ovlastenom a poslje logicno nije zbog paprenih cijena)
I bezveze nako mi pricamo oko velikog servisa za benzinca i on kaze ma nemas toga jer ima lanac.
Ja njemu govorim znam da auto ima lanac ali bi trebao makar vodenu pumpu i jos neke sitnice zamijenit.

Govori on meni na sve to kako to nigdje u servisnoj nije pisalo i kako mu nijedan majstor poslje to nije spomenuo. Vidim da je momak posten jer je to napisao tako hladno, bez grca na licu.
Ne znam sta da mislim sad.Vjerujem mu da je odrzavao ostalo uredno (mali servis, filteri, trap, kocnice isl) ali vodena pumpa mu je 170k pregurala :nemampojma: :nemampojma:
Ovo govorim jer ga cijeni 6.5k eura a imam toliko tacno (registrovan je, ima plin i 8 guma) tako da bukvalno mjesec ili dva necu imati ni za kakve intervencije, inace bi ja uradio to odma.

Sta bi vi na to sve uradili?

bmibmc
Postovi: 67
Pridružio se: 10 Mar 2019, 18:21
Garaža: Seat Ibiza 1.0 TSI 95KS

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od bmibmc » 21 Maj 2019, 11:20

Ni meni niko nije preventivno menjao vodenu na Sunnyju ni na Ceedu (oba lanac), a presli su bili i vise od tog sx4. U oba slucaja su mi govorili da zamenska nece biti ni blizu originalne i da ne diram nista.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od Heinz » 21 Maj 2019, 11:34

To što ima lanac ne znači da nema neki kaiš koji se menja, a kad se on menja promeni se i pumpa za vodu.
Ne poznajem dotični motor, pišem uopšteno.

Pumpa ne bi trebalo da je skupa, 30-40-50€, za zamenu ne znam.
Na prethodnoj Toyoti je flisovala po malo (ali dosta dugo je to trajalo), pa je zamenjena na tako nekoj kilometraži kada sam menjao kaiš (175-180k km).

sarajevo123
Postovi: 239
Pridružio se: 20 Maj 2019, 11:00
Garaža: Audi A3 2.0 TDI 125kw CR 2011g quattro
Lokacija: BiH

Re: Suzuki SX4 - generalna tema

Post od sarajevo123 » 21 Maj 2019, 11:45

bmibmc je napisao:
21 Maj 2019, 11:20
Ni meni niko nije preventivno menjao vodenu na Sunnyju ni na Ceedu (oba lanac), a presli su bili i vise od tog sx4. U oba slucaja su mi govorili da zamenska nece biti ni blizu originalne i da ne diram nista.
Znam da imaju roleri, pk remeni u sklopu velikog servisa cak i kod auta koji imaju lanac.

Malo mi je trip sad sto nije to nikad radjeno, a necu imati para to da uradim bar jos 2-3 mjeseca.

AKo pazarim valjda mu nece nista biti u tom periodu :D

Odgovori