Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 11 Jun 2019, 04:00

Ne razumem sta zelis da objanis time.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Risto
Postovi: 6023
Pridružio se: 24 Dec 2012, 23:51
Garaža: BMW 316d Sport Line, OEBB Desiro
Lokacija: Klagenfurt, AT

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Risto » 11 Jun 2019, 06:59

Kad čovek živi na zapadu onda skonta da je svaki auto vrednosti do 50k evra dostupan skoro svakoj porodici u kojoj 2 osobe rade i zarađuju neke prosečne plate. Takva porodica umesto da štedi/kupi stan, kupiće polovnog Audi-a A7, Mercedesa CLS-a, BMW 6GC i sl. Porodica ako pravilno razmišlja neće juriti takav auto ali ako je to želja ili prioritet voziće takav auto.

Još jednu stvar treba znati, ti ljudi neretko iako rade poslove na baušteli i sl. zapravo zarade lepu platu za ovdašnji standard. Ja sam siguran da neki gradjevinci zarađuju više od mene, možda rade 30% više sati ali na kraju meseca im legne više love na račun. Ako na to dodamo da je ta osoba možda "skromnija" kada su putovanja, kulturni sadržaji, ručkovi po restoranima i sl. u pitanju, tj. da ne troše novac na to, lagano dođemo do toga da je budžet za auto jednog zidara veći nego moj.

S4/C43 AMG se kupuje novcem, ne titulom stečenom obrazovanjem, pozicijom u firmi ili zanimanjem. Ako zidar zaradi ili uštedi više za auto, lagano može da priušti bolji auto. Da li ta osoba ima pogrešne prioritete, siguran sam u to, ali to dođe na naplatu kasnije.

Ista takva priča je sa skupom odećom, telefonima, satovima i sl. Ovde ne moraš da budeš ne znam ni ja ko da bi imao neki skup sat, flagship telefon može svako da kupi i sl. Vole i domaći da se kurče, samo sa drugim stvarima, moj kolega je svima ispričao da ima bajs od 7.000 evra, druga koleginica se hvalila da će na nameštaj za stan od 80 kvadrata da potroši preko 30.000 evra. Skupi satovi i odeća kod domaćih nisu retkost, neko bi to isto mogao da vidi kao kur*enje

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7969
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od OMP » 11 Jun 2019, 08:07

sto se mene tice svako prema svojim potrebama i mogucnostima, i ja da mogu vozio bih skup auto, furao satove od par hiljada evra, bajs od 1000 itd. itd. ali naravno sve pod uslovom da mogu to da priustim a ne odvajam od usta sto se kaze...najgori su oni koji tamo zive kao slepci da bi kad ovde dodju mogli da se kur*e sa dobrim autom, ulazu pare u neke gluposti na kuci, okucnici i sl. samo da bi im komsije zavidele, a ima puno takvih

Korisnikov avatar
DasAuto
Postovi: 1672
Pridružio se: 16 Sep 2015, 15:05
Lokacija: swe

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od DasAuto » 11 Jun 2019, 08:25

Risto je napisao:
11 Jun 2019, 06:59
Kad čovek živi na zapadu onda skonta da je svaki auto vrednosti do 50k evra dostupan skoro svakoj porodici u kojoj 2 osobe rade i zarađuju neke prosečne plate. Takva porodica umesto da štedi/kupi stan, kupiće polovnog Audi-a A7, Mercedesa CLS-a, BMW 6GC i sl. Porodica ako pravilno razmišlja neće juriti takav auto ali ako je to želja ili prioritet voziće takav auto.

Još jednu stvar treba znati, ti ljudi neretko iako rade poslove na baušteli i sl. zapravo zarade lepu platu za ovdašnji standard. Ja sam siguran da neki gradjevinci zarađuju više od mene, možda rade 30% više sati ali na kraju meseca im legne više love na račun. Ako na to dodamo da je ta osoba možda "skromnija" kada su putovanja, kulturni sadržaji, ručkovi po restoranima i sl. u pitanju, tj. da ne troše novac na to, lagano dođemo do toga da je budžet za auto jednog zidara veći nego moj.

S4/C43 AMG se kupuje novcem, ne titulom stečenom obrazovanjem, pozicijom u firmi ili zanimanjem. Ako zidar zaradi ili uštedi više za auto, lagano može da priušti bolji auto. Da li ta osoba ima pogrešne prioritete, siguran sam u to, ali to dođe na naplatu kasnije.

Ista takva priča je sa skupom odećom, telefonima, satovima i sl. Ovde ne moraš da budeš ne znam ni ja ko da bi imao neki skup sat, flagship telefon može svako da kupi i sl. Vole i domaći da se kurče, samo sa drugim stvarima, moj kolega je svima ispričao da ima bajs od 7.000 evra, druga koleginica se hvalila da će na nameštaj za stan od 80 kvadrata da potroši preko 30.000 evra. Skupi satovi i odeća kod domaćih nisu retkost, neko bi to isto mogao da vidi kao kur*enje

Gesendet von meinem SM-G950F mit Tapatalk
Sve sto si rekao je 100% tacno.
Jedan moj prijatelj razvodi struju po gradjevini i zaradjuje duplo od mene, a nema fakultet. Al zato radi duplo vise od mene.
Novi motori, nova kola svakih 6 mjeseci. Meni recimo nije to prioritet.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 11 Jun 2019, 08:53

Ni meni. Ali uvek je bilo da tehnicari sa smenama i nesto prekovremenih zaradjuju kao inzenjeri, bar u ovih x firmi gde sam radio u inostranstvu.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 11 Jun 2019, 09:17

Prioriteti su cudna stvar. Pa onda tu dolaze u racunicu zena i deca. Stalno napominjete dve plate za jednu vecu porodicu, a mene samo interesuje ko ce onda i kada da vidja decu? A kamoli da se pozabavi sa njihovim problemima i obavezama... A posebno kada su svi blizi par hiljada kilometara daleko. A kod Holandjana npr to nije ni opcija (osim pomalo)...

PS: Staro pravilo je da nije bitno koliko se zaradjuje neko koliko, kada i na sta se trosi. Najbolji primer su stara garda gastajbajtera koji su spavajuci u sobama sa njih 3-4, i radeci 12 sati dnevno kupovali u domovini velike kuce i besne automobile. Za neke je to zivot, za mene to jednostavno nije...

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1894
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od 123456 » 11 Jun 2019, 10:22

Tebi predpostavljam ženi ne radi, čim imas takve stavove iz doba Turaka. Zena da sedi kuci i bude kućna pomoćnica :glavomuzid: Čak i da nema neki dobar posao ili školu, nebitno. Ja bi izvršio hara-kiri a i moja žena bi, jer bi tako poludela psihički. Pa i deca nisu po ceo dan kući. To je do karaktera osobe i ne treba tu nalaziti opravdanja za ovo ili ono. Jednostavno ne bi sebe mogao da zamislim pored takve žene. Ako imate neko bosansko poreklo, sve mi je jasno.

Moja žena iskreno radi i zaradjuje više od mene. I ne vidim u tome problem. Troje dece lepo vaspitavamo i posveceni smo im maksimalno. I nama su najblizi na 800 km...

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9034
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Darko » 11 Jun 2019, 10:32

Ne poznajem ljubu licno ali kontam da si ga skroz pogresno procenio i okatakterisao bez da si ga lepo pitao zasto ima takav zivotni stil i koje su prednosti/mane..itd
Ja ga po forumu dozivljavam kao urbanog lika sa nbg koji voli da hedonise, putuje sa porodicom a ne da je iz "doba turaka".

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1894
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od 123456 » 11 Jun 2019, 10:36

Nisam rekao da je on iz tog doba nego da nema potrebe, da objašnjava kako žena treba da sedi kući i da čuva decu. Taj njegov stav jeste iz tog doba, ako je moja procena dobra. Iz njegovog posta sam zakljucio, da neke stvari tako opravdava i namece dugima kao ispravne. A ako sam pogresio oko procene i ako mu žena radi, ja mu se iskreno unapred izvinjavam

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Grujic » 11 Jun 2019, 10:37

Veoma agresivan i potpuno pogresan post ispisa...

Послато са HTC U Play уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6877
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 11 Jun 2019, 10:54

Mislim na 123456
Prvo djon, pa se izvinjavas

Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk



Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 11 Jun 2019, 11:03

Da li sam ja negde napisao da zena ne treba da radi u mom postu? Ako jesam molim te naznaci mi? Ili ja ne znam dobro da citam. Ja samo ne mogu da zamislim situaciju da porodica sa detetom (a kamo li vise) uspevaju da se uz 2 puna radna vremena organizuju da podmire osnovne - a i one malo prosirene obaveze deteta. Najlakse je tutnuti ga u institucije, ali ja ne pricam o tome. Plus bolesti, problemi, a i sve ono sto donosi zivot. Uz odredejene profesije svasta je moguce, ali uz prosecne teze...

Korisnikov avatar
DasAuto
Postovi: 1672
Pridružio se: 16 Sep 2015, 15:05
Lokacija: swe

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od DasAuto » 11 Jun 2019, 11:05

123456 je napisao:
11 Jun 2019, 10:22
Ako imate neko bosansko poreklo, sve mi je jasno.
Bas onako kulturno si rekao ovo :pivo:

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1894
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od 123456 » 11 Jun 2019, 11:34

ljuba je napisao:
11 Jun 2019, 09:17
Prioriteti su cudna stvar. Pa onda tu dolaze u racunicu zena i deca. Stalno napominjete dve plate za jednu vecu porodicu, a mene samo interesuje ko ce onda i kada da vidja decu? A kamoli da se pozabavi sa njihovim problemima i obavezama... A posebno kada su svi blizi par hiljada kilometara daleko. A kod Holandjana npr to nije ni opcija (osim pomalo)...

PS: Staro pravilo je da nije bitno koliko se zaradjuje neko koliko, kada i na sta se trosi. Najbolji primer su stara garda gastajbajtera koji su spavajuci u sobama sa njih 3-4, i radeci 12 sati dnevno kupovali u domovini velike kuce i besne automobile. Za neke je to zivot, za mene to jednostavno nije...
I nisi mi odgovorio na konstataciju, ali i ne moraš, to je privatna stvar.

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3806
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Kornjaca Rade » 11 Jun 2019, 11:49

Bezobrazan si koliko si tezak, i to ti nije prvi put.

Odgovori