Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
igor_harris
Postovi: 2210
Pridružio se: 12 Jan 2017, 13:47
Garaža: 2004 Mazda 3 (1.6CD)
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od igor_harris » 11 Jun 2019, 13:31

123456 je napisao:
11 Jun 2019, 10:22
Ako imate neko bosansko poreklo, sve mi je jasno.
Jos od dusmana nisam video gluplju recenicu na ovom forumu.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 11 Jun 2019, 13:33

Xeroj, niko ne potcenjuje ta zanimanja, cak naprotiv, mislim da su oni najperspektivniji sto se sigurnosti posla tice, samim tim i dugorocnog planiranja, stana, auta...

Moji sefovi ne nose 2k eur odela i ne voze dzipove, a daleko su iznad prosecne plate.

Ako imas firmu i sklapas poslove, ili si konsultant, onda to izgleda malo drugacije.

Svako vidi iz svog ugla, ali iz Srb se ta slika ne vidi u potpunosti da bi neko donosio zakljucke na osnovu ujaka, strica i sl. Zato ja i gledam da napisem sta vidim u mojoj sredini, mozda ce nekom pomoci nekada oko necega, i meni je ovaj forum, i nekoliko clanova u njemu dosta pomoglo da prebrodim najteze stvari ovde :-)

Isto ovde stajem sa daljom diskusijom.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk


Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od grujicd » 11 Jun 2019, 13:34

Ima jedna teorija, ako decu pustiš da se (uslovno) sama podižu, imaš 50-50 šanse da dobro ispadnu. A ako im se posvetiš onda imaš 70% šanse :D Znači malo bolje, ali ni tad nije zagarantovano. A znaju i dobra i pametna deca da krenu stranputicom, milion faktora tu igra.

Inače meni žena trenutno ne radi, po svom izboru, već se bakće sa decom. Završila faks, programer, radila nekih 15 godina u stranoj firmi za dobro platu. Može u bilo kom trenutku da dođe kod mene u ofis da radi sa mnom, inako je naša firma pa je sve fleksibilno. I radila je tako jedno vreme dok je mlađe dete išlo u vrtić, a starije u celodnevnu nastavu. Sad kad idu oboje u školu po smenama - teško. Ne znam kako je na zapadu, možda su škole bolje usklađene sa radnim vremenom? Ovde ako ti ide dete popodne u školu em je pre podne samo (ili u boravku) em ga vidiš samo kasno uveče. Teoretski možemo i oboje da radimo, ali nema šanse da je za podizanje dece to isto. I šta raditi kad dođe raspust, sem da ga ćušneš god babe i dede, ko ima i ko može?

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Heinz » 11 Jun 2019, 13:48

Nama klinac (I razred završava) ide u privatni boravak, ide po smenama u školu ali to ne pravi nikakvu razliku, svakako je u školi/boravku od 8:00 do 17:30. I ostaje nam 3-4 sata efektivno sa njim dnevno. Nema još uvek dodatne aktivnosti posle škole, to bi samo smanjilo raspoloživo vreme.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28017
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Xepoj87 » 11 Jun 2019, 13:50

Geza je napisao:
11 Jun 2019, 13:13
Upravo si naveo da Nemci gledaju ljude drugačije, ako isti nisu u vrhunskom izdanju. Nije sve do Balkanaca. :)
Pa i napisah da je svuda tako, imidz igra veliku ulogu, ali karakterno balkansko je sledece: "pa tako i balkanci u tudjini, i dalje im u glavi postoje "nize rase" ljudi, potcenjivanja, upravljanje tudjim zivotima, sudjenje dobrog i loseg..."
I naravno da to takodje nije pravilo, samo solidan procenat.

Nisam napisao za imidz da je balkanski, vec da ni Nemcima nije svejedno da li ce da se pokazu ili ne.
Ima svakakvih i tamo, kao i ovde.

@ikac2000
To samo pokazuje da ti sefovi imaju druga interesovanja, ne da su skromni ili fini.
Mozda imaju vikend Porschea, kucu od 2 miliona, sponzorusu za zenu koja trosi 70% plate, brod, smrcu svako vece po 2 grama...milion stvari na koje se moze lova trositi.
Ne mora da znaci da je bilo sta od toga, ali suditi o narodu od 80 miliona ljudi na osnovu sake koju si ti sreo je prosto nerealno :)
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12276
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 11 Jun 2019, 13:52

Sad je pa cudno da oba roditelja rade. Mi smo sami ostajali pre podne, pa nam nista nije falilo, ili kad dodjemo ranije iz skole sacekamo roditelje da nam spreme rucak. Jedino je moja ujna od tih sto je sedela kuci i pazila decu. I od svih nas iz sire rodbine, njena su dosta zavisna i dalje od nje. Po meni, to je vise do majke nego do dece. Nas troje smo skroz razliciti, i niko se od nas nije osetio zapostavljenim zbog toga sto je majka radila.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
DasAuto
Postovi: 1672
Pridružio se: 16 Sep 2015, 15:05
Lokacija: swe

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od DasAuto » 11 Jun 2019, 14:38

@Xepoj87
Meni je logicno da neko ko radi u smjenama, tezak posao i fizicki naporan da zaradjuje vise od mene koji sjedim u kancelariji.

Korisnikov avatar
123456
Postovi: 1894
Pridružio se: 30 Nov 2012, 05:14
Garaža: Nissan X-trail e-power Tekna
Lokacija: Slovenija

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od 123456 » 11 Jun 2019, 14:52

Cenjenost nekog posla diktira trziste. Naravno da to ne zavisi od toga da li sedis u kancelariji ili si u rudniku.
Ponuda-potraznja je osnova svega. Ako neki posao ne zahteva visoku strucnu spremu/posebna znanja/tecno govorenje jezika/direktnu odgovornost za zivote drugih - sasvim je normalno da ce veliki broj ljudi biti sposoban da ga obavlja i logicno je da ce satnica biti manja nego kod ljudi koji imaju sve ove kvalifikacije. Ako si u toj manjini ti diktiras uslove a ako si u onoj vecini, drugi diktiraju tebi, sve se to iznivelise.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od trojanac » 11 Jun 2019, 16:32

@123456 već imaš jedno upozorenje.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 11 Jun 2019, 17:18

Zao m jei ali moram da dodam jos jednu recenicu na zatvorenu diskusiju :) Kada vec pricamo o zenama, moja je napravila najvecu mogucu poslovnu zrtvu - dosla je u NL sa pozicije asistenta na fakultetu, i sve to zarad seobe u neko (potencijalno) bolje i sigurnije sutra... (Bez garantovane buducnosti :))
Poslednja izmena od ljuba u 11 Jun 2019, 17:20, izmenjeno 1 put ukupno.

Ralee
Postovi: 3478
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Ralee » 11 Jun 2019, 17:19

I ljubo sta kaze, da li joj se isplatio rizik?
Da preforumulisem, da li je ona zadovoljna?

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 11 Jun 2019, 17:30

it's ain't over til it's over :)

Tesko je pricati o scenarijima sta bi bilo kad bi bilo. Znam da kada sada gledam na zivot mnoge stvari bih uradio drugacije, ali posle bitke svi su generali :)

PS: Najvaznije je da si u stanju da dones hrabru i vaznu odluku kao i snaga da istrajes u tome.. Svaki brak pociva na tome, a i to stavljas na papir. Ne ide nama lose :)
PS1: Ti me zaista pitas sta misli moja zena ili je to bio retoricko pitanje :)

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 11 Jun 2019, 17:44

I moja je isto iz karijere psihologa sa dosta iskustva u specificnoj oblasti, skocila u inostranstvo, i prihvatila rizik.

Sreca da pored diplome ima i diplomu med. sestre iz srednje, pa moze da ima siguran posao do penzije, ako se nadje u tome, ili dok ne savlada jezik za nesto drugo.

Inace kaze da se ne bi vracala vise dole osim turisticki, a prvih 6 meseci je bilo bas suprotno. Takodje je radila van struke malo u PL, pa dobila posao u struci isto u PL, pa napustila i posvetila se deci u DE.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk

Ralee
Postovi: 3478
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Ralee » 11 Jun 2019, 17:51

Da, pitam, interesuje me sa tog aspekta, da li misli da je zrtvovanje svog posla, pozicije i zvanja za nju bilo dobro ili lose. Da li zali za karijerom, na primer sto bi sad mogla da bude profesor recimo.?

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8779
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 11 Jun 2019, 18:05

I moja zena je "zrtvovala" posao od 800-1000e neto u Srbiji. A plan nam je da radi u D bar godinu dana, pa da onda ako Bog da dodju deca, a kad dodju deca... otom-potom... ali i sama je rekla mnogo puta da bi poludela da sedi kuci besposlena, makar neki posao od 4-6 sati da radi, dok su deca u skoli/zabavistu.

A i ne valja da zena puno sedi besposlena, onda ima puno vremena za razmislja sto je i sama dokazala kako ne radi zadnjih 15 dana :kezo:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Odgovori