Naši snimci saobraćajnih situacija

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Naši snimci saobraćajnih situacija

Post od Vladapetr » 12 Jun 2019, 14:20

Slobodno produži, jbg ipak ti je taj platio 1000 ili dve din, glupo je da nekome pomogneš pa rizikuješ da ostaneš bez tog novca.

Kao dete sam prisustvovao ozbiljnoj saobraćajnoj nesreći, negde kod Leskovca su se slupali i čovek je krvavih ruku molio da mu neko preveze oca u bolnicu. Niko se nije ni pomerio, uključujući i moje roditelje, a komentar lika pored je bio "krenuo sam na odmor, samo mi fali da mi usere auto". Još jednom, super je ako možete da živite sa tim i savest to guta, ali naravno da ću ako treba i milion puta ponoviti da to nije u redu.

I po ko zna koji put: ovo što se vidi na snimku NIJE ono što vidiš kada u opuštenoj vožnji naletiš na mesto gde se par sekundi ranije dogodila saobraćajka.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Naši snimci saobraćajnih situacija

Post od nidza » 12 Jun 2019, 14:34

Ko crna zemlja si naporan Vlado. Šta ovde ima više da se doda na završenu priču? Završena je bila još pre nego što je naišao čovek i snimio sve.

Udavi gnjurca.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Naši snimci saobraćajnih situacija

Post od Vladapetr » 12 Jun 2019, 14:38

Šta je završeno, kad prvi auto staje da pomogne (kakva budala :rofl: ) 2 sekunde pre nego što @lami nailazi i snima?
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3390
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Naši snimci saobraćajnih situacija

Post od kragujevac » 12 Jun 2019, 15:17

Stjepa je napisao:
12 Jun 2019, 13:58
Super je ako znaš za šta si spreman i imaš znanja da učiniš u takvim situacijama.
Ako ne umeš da adekvatno pružiš prvu pomoć, ako ne znaš sebe kako ćeš se ponašati u tim situacijama ili pak znaš (našao si se ranije u sličnim), ako ćeš se onesvestiti kad ugledaš povređenog kako krvari... Postoji mogućnost da napraviš više štete nego koristi u datoj situaciji.
Tako da nekad bolje i produžiti dalje nego biti levo smetalo...........................
........Za tastaturom znam da ako nisi siguran da je nekome povređena kičma, ne treba ga dirati. Ko zna dali bih se toga setio u realnoj situaciji, ili bih povukao čoevka sa željom da pomognem, pa možda napravio nepopravljivo sranje. :zbunjen:
To je to.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9712
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Naši snimci saobraćajnih situacija

Post od Markoni » 12 Jun 2019, 15:54

Ja sam se par puta nasao u slicnim situacijama. Jednom sam bio bas iza zene koja je sletela u kanal pored puta. Odmah sam se zaustavio i ostavio sva 4 migavca 10ak metara pre mesta izletanja. Kada sam je izvukao, video da nema povreda, i da je samo sok u pitanju postavio sam i trougao i ostao tu sa njom dok nisu dosli neki ljudi bliski njoj i policija. Osetio sam da sam joj potreban tih 15ak minuta, i tada sam stvarno bio u fazonu jeb'o posao, kašnjenje, obaveze, ipak je to bitnija stvar od bilo cega u tom momentu.
Skoro sam isto, dok sam isao na posao, prosao pored kola na kojima je lezala baka neka, na Karaburmi. Bilo je nekoliko kola ispred mene i niko nije stao. Delovalo je kao da je poginula vec. Stao sam odmah, izasao, i tada je prisao i covek koji je stao pre mene ali nije znao sta da radi pa je izasao iz kola tek kada je mene video. Baka je disala, pomerio sam joj glavu da joj ispadne proteza jer joj je smetala disanju. Zvao i hitnu koja je brzo dosla. Baka je prezivela. Posle razmisljam jbt, mislim da bih se sam sebi zgadio da nisam stao, verovatno ne bih mogao da spavam. Inace je baka pala (ili skocila) sa treceg sprata na krov Opel Kadett-a. Neverovatno je to sto je prezivela, pomerala je i ruke i noge posle nekog vremena, pocela i da prica.

E sad, i tada sam video da neki ljudi jednostavno nisu sposobni da pruze pomoc, iako su bili prisutni, te ne mogu bas da osudjujem. Mozda je i bolje da ne pokusavaju nista osim poziva hitne pomoci. Slazem se i da se ne treba gurati ako se vidi da situacija nije opasna, a ima prisutnih.

U konktetnom slucaju bih verovatno pitao da li je sve OK i da li treba neka pomoc, iako sa snimka deluje da niko nije ugrozen.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk




Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Naši snimci saobraćajnih situacija

Post od nikaragva » 14 Jun 2019, 16:25

Spletom okolnosti sam polagao B aktegoriju sa nekim doktorom koji je tada kao mlad doktor na prvom poslu proveo vec 3,4 godine u hitnoj.
U trenutku kada je na red dosla i obavezna prva pomoc, covek je ustao i rekao: Molim vas, nemojte nikom nista pomagati, nego zovite hitnu. Eventualno da zaustavite krvarenje, ako znate kako i nista vise od toga.
Kaze da se nagledao previse upropastenih zivota nastalih usled nestrucnog pomaganja.

Jedina stvar koju na putu mozete da uradite jeste stabilizacija povredjenog, od cega je najvaznije krvarenje, ako znate sta radite. Sve ostalo ne dirajte.

Najgluplja moguca stvar koju mozete da uradite je da vozite povredjenog u svom vozilu ka hitnoj, a da ne znate uopste kakve povrede ima. Verujte da ni on to ne moze da zna u tom trenutku.
Niko na putu nije brzi od hitne, niti moze bezbednije da preveze povredjenog. Vozeci ga u svom vozilu mozete da povredite kako njega, tako i jos nekog, jer mozda je ta osoba napadna, a vi ste labilni i popustili ste na njen pritisak da je vozite.

bmibmc
Postovi: 67
Pridružio se: 10 Mar 2019, 18:21
Garaža: Seat Ibiza 1.0 TSI 95KS

Re: Naši snimci saobraćajnih situacija

Post od bmibmc » 14 Jun 2019, 17:15

Ne razumem zasto izmisljate stvari koje idu vama u prilog, a jednostavno nisu tacne?
Da dobri ljudi nisu prevezli moju suprugu u bolnicu ona danas vise ne bi bila medju zivima. Dosla je jedna hitna i prevezla najugrozenije (po izgledu), a nju su ostavili za drugu turu. A ona imala unutrasnje krvarenje...
I sam sam imao povredu opasnu po zivot i prevezlo me sluzbeno vozilo na VMA, a oni tamo zabrljali koliko su mogli. Pa sta? Ostala glava na ramenima i ruzan oziljak...

Ako te strah, ako ne zelis, ako ne znas, ako... - produzi. Tvoj obraz, tvoja savest.
Za nas ostale ima zakon koji te obavezuje da stanes i pomognes kako znas i umes. Makar samo mahao nadolazecem saobracaju da uspori. A i da ne postoji zakon, postoji nesto vise od sedista umrljanih krvlju, adrenalina od kojeg se treses kasnije citav dan, nesvestice od uzasnih prizora - ako taj neko ostane ziv.

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Naši snimci saobraćajnih situacija

Post od ljubitelj » 14 Jun 2019, 17:40

Za sve ima takodje i zakon da si odgovoran ako se nesto desi povredjenom, mogu biti teske posledice po onoga koj je odlucio da pomogne a nesto krene po zlu sa povredom.

Sustina je da su doktori, i to ne svi nego posebno obuceni za hitnu, jedino sposobni da efikasno i sa najmanje stete pomognu povredjenom. Svi ostalo mogu a i ne moraju da svojim delovanjem pomognu kao i sto mogu da usmete ili ostave trajnim invalidom povredjenog usled neznanja.

Ni obicni doktori ne umeju da se nose sa povredama u saobracajkama.

Ovo mi je reklo vise doktora koji su radili u hitnoj, i na direktno pitanje da li nesto pomagati u smislu saniranja povredjenog uvek je odgovor bio ne pomeraj nista, zovi sto pre i obezbedi mesto.
Eventualno ako znas kako, i imas stomak, zaustavi krv koja siklja kako god znas i umes prirucnim sredstvima. Za ostale povrede ne diraj.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Naši snimci saobraćajnih situacija

Post od Grujic » 14 Jun 2019, 17:42

Pfff teška priča i diskusija...

To što je taj dr izjavio je malo teatralno i potencijalno netačno.

Pojedinac bez ikakve opreme malo šta može da uradi na licu mesta, ali to malo može da napravi veliku razliku.

Neke osnovne stvari ipak treba znati, ko ima stomak da uradi. Ko nema, i to je legitimno....


O znanju dr iz hitnih službi može mnogo da se piše, ali da, tačno je da to što je neko dr nema neki značaj na mestu nezgode. Hirurg zna da radi u sali, na auto-putu po snegu u prevrnutom autu baš nema nekog staža.

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Naši snimci saobraćajnih situacija

Post od H4wkeye » 14 Jun 2019, 19:14

Svako treba da pomogne spram svojih mogucnosti. Ukoliko neko nije siguran sta da uradi, ili ne moze, pozvati hitnu/policiju i sacekati doalzak, biti uz povredjenog. Obezbediti mesto nezgode, znaci svetlobojni prsluk, usporavati saobracaj eventualno ako je to potrebno i ako je u nekoj krivini kao na ovom snimku (naravno, bezbedno to uraditi).

Ukoliko je neko jos u autu ne pomerati ga, zbog mogucnosti povrede vrata/glave. Ako krvari, podvezati ranu itd. Ljudi su u tim situacijama u stanju soka cesto, treba biti smiren i smiriti i njih.

Opet kazem, nije svako u stanju sve to da uradi, tako da treba uraditi ono sto moze. I zaustaviti se i pozvati hitnu pomoc samo je sasvim dovoljno.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Naši snimci saobraćajnih situacija

Post od nikaragva » 14 Jun 2019, 20:05

Jbg, sve ste ponovili što sam napisao.
Čovek gore je spasio ženu vožnjom u privatnom autu. Da li imamo statistiku koliko ih je potencijalno nastradalo zbog toga?
To što je ona bila hitan slučaj, a doktori to nisu prepoznali je njihova greška, a ne greška nekog ko nije hteo da je poveze. Nisu ni dr bezgrešni.
Šta da je npr. imala prelom negde unutra, nije osetila bol, vi je pomerate vozite, iskrvari usput zbog gužve jer niko neće da vas propusti?
Itd.
Zlatno pravilo je obezbeđivanje i stabilizacija povređenih. Transport i sve ostalo će da obave stručne službe.

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Naši snimci saobraćajnih situacija

Post od ftj » 14 Jun 2019, 20:51

Npr. povredjenom motociklisti se nikako ne sme skidati kaciga(osim ako ne dise), kolko ljudi to procentualno zna?

bmibmc
Postovi: 67
Pridružio se: 10 Mar 2019, 18:21
Garaža: Seat Ibiza 1.0 TSI 95KS

Re: Naši snimci saobraćajnih situacija

Post od bmibmc » 14 Jun 2019, 22:15

Ljubitelj, na koji zakon se pozivas? Jel gugl nije rekao da se radilo o SAD gde je bilo tih tužbi?

Ja bih rekao da je tema za 'zasto je Srbija tu gde jeste'. 2 za pomoć, nekoliko neutralnih/opreznih i gro za cekati hitnu i praviti se neuk.
Po novinskim natpisima, u 5-10% situacija do dolaska hitne neko pruži prvu pomoć. Sramotno. Meni nikad nije bilo žao što jesam pružio prvu pomoć. Niko me nije tužio. U nekoliko situacija sam propustio da reagujem. Recimo, bilo mi žao kaiša da podvezem ranjenog u obračunu, pa sam mudro čekao donatora podveza. Eto, čovek je mogao iskrvariti. Nisam savršen, nisam najpametniji , ne guglam najbolje i ovo pišem zbog mladih da ne budu pasivni posmatrači ni kad je sopstveni, ni kad je tuđi život u pitanju. Radite u najboljoj veri i želji da (si) pomognete ili budite deo mase koja gleda i čeka.


Sent from my MI 8 using Tapatalk


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Naši snimci saobraćajnih situacija

Post od ljuba » 15 Jun 2019, 08:31

Meni su otkad znam za sebe pricali da povredjene u nesreci nikako ne bi trebalo pomerati. Nego po dolasku na mesto nesrece pozvati hitne sluzbe, obezbediti mesto pa tek onda pomoci unesrecenima koliko mozes bez pomeranja...

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Naši snimci saobraćajnih situacija

Post od Grujic » 15 Jun 2019, 09:12

Najvaznije je proveriti da li dise i puls, jer ako je coveku zapao jezik ili proteza, zalogaj on se gusi na tvoje oci.
Ta prica o nepomeranju tada ne vazi jer se tu radi o riziku da ces pogosrati nesto, a ako se gusi nema nikakvog rizika vec na tvoje oci 100% umire.

Послато са HTC U Play уз помоћ Тапатока


Odgovori