Dobro veče

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od grujicd » 15 Jun 2019, 23:13

Zove me drugar danas, a znam da je sa ženom i troje dece u Barseloni. Ukrali im torbu sa pasošima i parama. Katastrofa. Para imaju još ali pasoši su veliki problem. Otišli su do policije, to je u svakom slučaju prvi korak. Nije od neopreznih tipova, ali sa troje dece si lakša meta za profesionalce. To se desilo u McDonaldsu. Kopam sad, vidim da je procedura da ti ambasada izda putni list. Ambasada ne radi do ponedeljka. I plus je ambasada u Madridu. Ne znam da li sad moraju svi da idu u Madrid, da li može nekako poštom da se završi?

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ftj » 15 Jun 2019, 23:17

Moj drugar je u barseloni na apsolvenstkoj ekskurziji ostao bez pasosa i smorio se ko pas i nekoliko dana je morao da se cima u madridu ne bi li se vratio kuci.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Dobro veče

Post od ikac2000 » 15 Jun 2019, 23:39

I mom prijatelju u Barseloni ukrali novcanik, a lik veoma oprezan i odgovoran.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3390
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Dobro veče

Post od kragujevac » 16 Jun 2019, 08:33

To sa pasošima je najgora glupost koja može da se desi na putovanju a da se ne tiče zdravlja.
Iz tog razloga nikada nikakve torbice, tašnice, pederušice, neseserčići i slično. Novčanik u prednji džep pantalona, a pasoši u hotelskoj sobi ili još bolje u hotelskom sefu.
Zašto nositi pasoše naokolo po gradu, nema ni jednog logičnog razloga za to?
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Dobro veče

Post od ljuba » 16 Jun 2019, 08:45

Meni su ukrali pasose u Amsterdamu pre 30 godina :) Tada je procedura bila prilicno brza, ali je bio problem sto moralo da se odradi u ambasadi, i pozeljno je da se ima jos neki dokument (licna karta je najbolja) da bi se potvrdio identitet. Plus je bila bezbolna, znaci dobijes jedno pismo i sa njim prolazis sve granice bez problema. Niko ne pravi problem kada se vracas :) Cuo sam bas mnogo jezivih prica iz Barselone. Najbolje bi bilo da obidju kraj oko McDonalda mozda i nadju pasose... Ja sam moje dobio natrag posle par nedelja, nadjeni negde baceni..,.

PS: Kako mislis zasto nositi pasose naokolo po gradu, pa obavezan si da ih nosis :) bar u vecini zemalja ili mogu da te direktno privedu dok ne utvrde definitivno ko si..

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3660
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Dobro veče

Post od member » 16 Jun 2019, 08:50

Vlado, bez putnog lista ne mogu. Nije smak sveta, nek se prebace do ambasade u Madridu, dobiju putni list, i biće sve OK s povratkom kući.
Jebiga, dešava se.

Što se tiče nosanja stvari u torbicama ...to je najveća mana torbice jer ako ode torbica, ode sve u PM.

Ljubo, ja nikad ne nosim pasoše ako znam da mi neće biti potrebni taj dan. Nosim iskopiran pasoš na listu papira i vizitku od hotela. U slučaju policije, saznaće za 10 sekundi ko sam i gde sam.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3390
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Dobro veče

Post od kragujevac » 16 Jun 2019, 08:59

Nošenje isprava je teoretski obavezno, a praktično nikoga ne zanima. Ko će da kontroliše nekoga za koga se na kilometar vidi da je turista (osim ako nije tamnoput, ima bradu i nosi ruksak :-|) Za skoro 30 godina života u D mi niko nikada nije tražio pasoš. Čak i policija kad zaustavi( što mi se desilo par puta za sve ove godine) traži samo vozačku i saobraćajnu dozvolu. Pre petnaestak godina krenem u dva sata noću na stanicu da pokupim ženine roditelje pa rekoh hajde da ponesem pasoš, onako radi reda. Naravno, tu se baš namesti policija u civilu i traži mi vozačku i saobraćajnu. Ja mu pružam i pasoš kad sam ga već poneo on mi kaže hvala, nije potrebno.
Zato pasoš uvek u sobi ili sefu.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Dobro veče

Post od Heinz » 16 Jun 2019, 09:01

Koji hoteli, kapiram da svi odsedaju po raznim Air BNB smeštajima.

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3390
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Dobro veče

Post od kragujevac » 16 Jun 2019, 09:06

Da li se nekome od vas desilo da vam neko službeno lice traži isprave radi provere dok ste bili na odmoru i šetali naokolo sa decom? Meni nije.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ljubitelj » 16 Jun 2019, 09:12

Ambasada radi 24 sata/365. Nedeljom je dezuran jedan sluzbenik.
Nazalost koliko savesno radi i da li stvarno boravi fizicki u Ambasadi i dezura uz telefon ili samo se napise na papiru da je tako najvise zavisi od sefa misije. Znam da bude razlicito i ne uvek korektno odradjeno to dezurstvo.
Neka proba da bude uporan u zvanju telefonom, mailom sta vec ima na raspolaganju...

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Dobro veče

Post od ljuba » 16 Jun 2019, 09:17

Pa teoretska i prakticna razlika postoji, ali i dalje je obavezno. Ima jos jedan problem sa kojem se Holandjani susrecu. Po Holandskim zakonima pasos sve vreme mora da bude kod vlasnika. Prakticno niko ne sme da ga zadrzi na duze - moze samo da ga uzme na uvid, i samim tim se ima problema kod nekih smestaja...

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ljubitelj » 16 Jun 2019, 09:18

kragujevac je napisao:
16 Jun 2019, 08:59
Nošenje isprava je teoretski obavezno, a praktično nikoga ne zanima.

policija kad zaustavi( što mi se desilo par puta za sve ove godine) traži samo vozačku
Ne teoretski nego prakticno, uvek moras da imas bar neku ispravu sa sobom radi provere identiteta, u svakoj zemlji na svetu je tako i naravno da policija zaustavlja. Isto vazi i u Nemackoj, poseodovanje isprave je obavezno pri kretanju javnim mestom.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Dobro veče

Post od dragvorl » 16 Jun 2019, 09:30

kragujevac je napisao:
16 Jun 2019, 09:06
Da li se nekome od vas desilo da vam neko službeno lice traži isprave radi provere dok ste bili na odmoru i šetali naokolo sa decom? Meni nije.
Evo meni se desilo da me zaustavila zandarmerija u Francuskoj jer nisam stao na stop. Trazili vd, lk i saobracajnu. Posle su mi i adresu trazili. Pre 3 nedelje.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12278
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Dobro veče

Post od shandu90 » 16 Jun 2019, 09:30

Ja uglavnom iskopiram prvu stranicu i nosim. Budu li mi drmnuli torbicu, ode sve, ne samo pasos vec i lk i vozacka. Onda samo da se upucam.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3390
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Dobro veče

Post od kragujevac » 16 Jun 2019, 09:51

ljubitelj je napisao:
16 Jun 2019, 09:18
Ne teoretski nego prakticno, uvek moras da imas bar neku ispravu sa sobom radi provere identiteta, u svakoj zemlji na svetu je tako i naravno da policija zaustavlja. Isto vazi i u Nemackoj, poseodovanje isprave je obavezno pri kretanju javnim mestom.
U D NIJE obavezno nošenje isprava pri kretanju javnim mestima, obavezno je samo imati ispravu ukoliko dodje do neke provere (koja se btw. dešava jednom u veku) Pokušavam da objasnim da to nikog živog ne zanima, a shodno tome me zabole uvo da nosim nešto što ako izgubim mogu da imam krš problema(srećom pa nisam tamnoput, nemam bradu i ne nosim ruksak). Policija pri kontroli ne traži ličnu kartu ili pasoš, traže samo vozačku i saobraćajnu. Pri tom je kazna za nemanje isprave pri nekoj kontroli orbitalno skupih 15-20€(za vozačku ili saobraćajnu je još manja) , koje ću vrlo rado da platim ako dodje do tako nečega. Mnogo mi je veća frka oko logistike ako izgubim isprave. A ako se nekim čudom i desi da neko nešto proverava imam u novčaniku karticu zdravstvenog osiguranja sa slikom, nju ako izgubim jedan poziv i nova stiže besplatno za 48 sati.
Znam, tehnički gledano je ovakvo postupanje neispravno, ali je rizik i stepen problema koji takvim ponašanjem nastaje milion puta manji nego stepen problema koji bi nastao kada bih izgubio ili mi neko ukrao isprave.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Odgovori