Dobro veče

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
ChobbyNS
Postovi: 1032
Pridružio se: 30 Avg 2017, 15:25
Garaža: Alfa Romeo GT

Re: Dobro veče

Post od ChobbyNS » 16 Jun 2019, 10:19

Meni su u nemačkoj pri svakoj kontroli saobraćajne, zoll ili bag policije tražili pasoš.
I kako to misliš nije obavezno nositi pasoš nego samo u slučaju kontrole? Kako ćeš ti znati da li će neko da te kontroliše ili ne?

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3390
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Dobro veče

Post od kragujevac » 16 Jun 2019, 10:26

Sigurno neću moći da znam, ali ću se radije izložiti riziku nemanja isprave pri nekoj kontroli za koju je verovatnoća u promilima promila nego riziku gubljenja ili kradje istih. Kad me pre par godina u KG zaustavila panduracija (vozio M-KG table), čak i oni su samo hteli vozačku i saobraćajnu, sve to u naselju Aerodrom koje važi za prilično "podivljalo"
Izgleda da sam samo ja do sada imao sreću da me niko živi ne kontroliše, ili da mi pri kontrolama ne traži lična dokumenta :-|.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ljubitelj » 16 Jun 2019, 10:33

kragujevac je napisao:
16 Jun 2019, 09:51
ljubitelj je napisao:
16 Jun 2019, 09:18
Ne teoretski nego prakticno, uvek moras da imas bar neku ispravu sa sobom radi provere identiteta, u svakoj zemlji na svetu je tako i naravno da policija zaustavlja. Isto vazi i u Nemackoj, poseodovanje isprave je obavezno pri kretanju javnim mestom.
U D NIJE obavezno nošenje isprava pri kretanju javnim mestima, obavezno je samo imati ispravu ukoliko dodje do neke provere


desi da neko nešto proverava imam u novčaniku karticu zdravstvenog osiguranja sa slikom,

Samo sam boldovao. Ako i dalje nije jasno da je ispravu obavezno imati sa sobom :zbunjen:
Naravno da ce traziti ispravu samo kada te zaustave radi provere, nece traziti ispravu kada te ne proveravaju, To je valjda logicki ocigledno :)

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3390
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Dobro veče

Post od kragujevac » 16 Jun 2019, 10:39

Kartica zdravstvenog osiguranja nije lična isprava.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Dobro veče

Post od ljuba » 16 Jun 2019, 10:47

Vozacka nije licna isprava - ba ne u NLu :)

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3390
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Dobro veče

Post od kragujevac » 16 Jun 2019, 10:50

Nije ni u D, ali im je očigledno dovoljna pri proveri.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Dobro veče

Post od ikac2000 » 16 Jun 2019, 11:03

I ja isto po Evropi, tj. bas u Barseloni, nosio sam kopiju pasosa, a original, i kljuceve od auta u hotelskom sefu. Pare u onoj ultra pljosnatoj torbici oko vrata ispod kosulje (nije bilo leto), ili u ledjnom dzepu na rancu, a u dzepu par evra u papiru i metalu, za sladolede i sl. po ulici.

Sent from my SM-T580 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2259
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od Skipper » 16 Jun 2019, 12:14

Kolega iz bivše firme pre par godina pobedio u Slagalici i između ostalog dobio put u Barselonu i takođe ga opljačkali, otišla torbica a u njoj pare, telefoni i lična dokumenta, pasoši mi ostali u hotelu.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk


ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ljubitelj » 16 Jun 2019, 13:17

Jeste javna isprava, i sadrzi podatke koji jasno identifikuju osobu. Sasvim dovoljno policiji da moze da uvidom u bazu podataka zna o kome se radi.
Licna isprava i ne postoji, isprave su javne. Mozda ste mislili na ID, identifikacionu ispravu sto se zove i licna karta, i osobna iskaznica i jos raznih naziva.

Sustina je da morate imati ispravu kojom se lako moze proveriti ko ste i sta ste od strane ovlascenog lica.
Ta prica da nikakve isprave ne nosite i nista ne pokazujete ne pije vodu nigde, video licno u Nemackoj itekako se traze isprave.

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ftj » 16 Jun 2019, 13:31

Torbicu ispod kosulje wtf :)

Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3390
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Dobro veče

Post od kragujevac » 16 Jun 2019, 13:35

ljubitelj je napisao:
16 Jun 2019, 13:17
Ta prica da nikakve isprave ne nosite i nista ne pokazujete ne pije vodu nigde, video licno u Nemackoj itekako se traze isprave.
Dobro, eto, u pravu si 100%, ako će ti to ulepšati toplo nedeljno popodne. Mora da sam ja u nekoj hibernaciji poslednjih 30ak godina pa mi je to što ti zboriš nekako promaklo.
ftj je napisao:
16 Jun 2019, 13:31
Torbicu ispod kosulje wtf :)
https://tinyurl.com/y698agf9
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

Korisnikov avatar
meidling
Postovi: 1051
Pridružio se: 02 Feb 2017, 19:16
Garaža: Volvo XC90 II D4
Lokacija: Wien_Leskovac

Re: Dobro veče

Post od meidling » 16 Jun 2019, 13:41

Slucaj od pre par godina je da su kolegu Turcina koji je preko 40 god u AT zaustavili dok je bio sa firminim kombijem u gradu i kaznili jer nije imao pasoš i vizu kod sebe.
Meni slicna situacija pre 10 godina na poslu kad su upali iz KIAB-a(finansijska policija za borbu protiv ilegalno zaposljenih radnika).Hteli su da me kazne i pored toga sto sam imao AT vozacku i e-kartu kod sebe.Na svu srecu imao sam u kancelariji kopije dokumenata svih zaposljenih i obrazlozio da su strancima viza i pasos previse vazni da bi ih svakog dana imali kod sebe.Prosao sam samo sa opomenom.Bez obzira na sve su izvrsili i proveru svih radnika preko broja socijalnog osiguranja (SVNR).Nesto poput naseg JMBG-a sastoji se takodje od datuma rodjenja i dodatnog broja.


Gesendet von meinem SM-A750FN mit Tapatalk




Korisnikov avatar
kragujevac
Postovi: 3390
Pridružio se: 16 Jul 2016, 08:46
Garaža: Jaguar XF 4.2 V8
Lokacija: Minhen/BRD

Re: Dobro veče

Post od kragujevac » 16 Jun 2019, 13:44

Evo za Nemačku, u kratkim crtama ako neko hoće da se aka sa translatorom:
https://www.refrago.de/Mitfuehren_des_P ... ge138.html
ili u malo dužim crtama
https://www.juraforum.de/ratgeber/oeffe ... eutschland
NE postoji obaveza nošenja, samo obaveza posedovanja važeće isprave. Naravno da postoje izuzeci za pojedine branše koje su u fokusu čestih kontrola, ali obaveza nošenja isprave sa sobom jednostavno nije propisana zakonom, bar što se tiče teritorije Savezne Republike Nemačke.
Poslednja izmena od kragujevac u 16 Jun 2019, 13:53, izmenjeno 1 put ukupno.
Za bolesnike postoji bolnica, za ludake ludnica. Samo za budale nema ništa, zato ih se toliko i nakotilo.
Ljuba Moljac

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Dobro veče

Post od ljubitelj » 16 Jun 2019, 13:53

Pa raspitaj se malou svojoj okolini, a i sam si rekao da su ti trazili isprave. Promaklo ti to sto si sam napisao koji sat ranije.
Jel ti bese nisi nemacki drzavljanin koliko se secam da si pominjao???
Ako je tako onaj prvi link i ne vazi za tvoj status.
A i link koji si postavio kaze isto da treba da se imaju kod sebe isprave, i eksplicitno pominje Holandiju i Italiju kao primere.
Poslednja izmena od ljubitelj u 16 Jun 2019, 13:55, izmenjeno 1 put ukupno.

maniaxxx
Postovi: 6343
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Dobro veče

Post od maniaxxx » 16 Jun 2019, 13:54

Ja i nemam pasos jer za eu mi nije potreban, a trenutno ne idem izvan eu ili balkana. Kad mi bude trebao napravit cu ga. Inace su meni u Slo vec trazili neki dokument koga naravno nisam imao jer nisam bio sa avtom. Proso sam sa upozorenjem. Inace vozacka bi bila dovoljnja za Slo, za prelaz granice ipak ne.

Odgovori