Papirologija pri kupovini polovnjaka

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
lami
Postovi: 3257
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od lami » 10 Jun 2019, 20:05

Sve ide na prethodnog vlasnika, ne moze sup ili mozda bolje receno ne zeli da se bakce sa time. Vlasnik onda pokaze overeni ugovor i time baca lopticu kod tebe.

Послато са SM-N960F уз помоћ Тапатока


Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Vladapetr » 13 Jun 2019, 23:54

Da li neko zna kako da rešim sledeću situaciju:

- Maksa je uzet na lizing, dakle Porsche leasing je vlasnik a moja firma korisnik

- podneo sam zahtev da lizing isplatim unapred, dostavili mi račun i sve sam platio. Dobijem od Porsche leasinga papire da nemam više dugovanja i da je leasing isplaćen, sa tim papirima mogu da promenim vlasništvo tj da uzmem novu saobraćajnu u kojoj se moja firma upisuje kao vlasnik

- Maksu treba da prodam fizičkom licu. Na računu će biti iskazan PDV, jer sam PDV platio prilikom kupovine vozila. Kupac dakle neće morati da plati porez na prenos vlasnišva

Pitanje glasi: mogu li ja direkt sa Porsche lizinga da prebacim vlasništvo na tog lika (kupca)? Da ne bih sada vadio novu saobraćajnu na firmu, izgubio neki dan da se to zvarši pa bukvalno čim je dobijem podneo zahtev da se sa firme prebaci na kupca?
Ispoštovao me čovek i sačekao par dana da sve ovo sredim oko plaćanja, mislio sam danas da krenem sa procedurom prenosa na firmu ali se setih da onda moram da ostavim saobraćajnu. Sutra sabajle putujem za Bosnu, ne bih preko granice sa onom potvrdom.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od sasha015 » 14 Jun 2019, 10:02

:loool:
Ne moze preko granice sa potvrdom.Nemoj da se zajebez slucajno,vratice te 90%.
Mene lokalnog,za tocenje benzina,nisu pustili 2 puta ove godine.Menjao sam adresu,menjali sva moguca dokumenta svi u porodici i bar da ustedim na gorivu🤗😂 dok cekamo dokumenta,ali prc.Ne moze.
Ta potvrda da cekas saobracajnu nije ona sto su izdavali na engleskom u vezi produzetka saobracajne za 2 godine.
Pricalo se o tome....
Da ne bude zabune....

Stjepa
Postovi: 2200
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:36
Kontakt:

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Stjepa » 14 Jun 2019, 10:17

@Vladapetr možeš 100 posto. Imao sam sličnu situaciju.
Auto prodat dileru, diler novom fizičkom licu, a auto nije prevođen sa prvog fizičkog na dilera. (konkretno GM sa NBG) Dakle tvoja priča.
GM je napravio ugovor između novog kupca i sebe. I priložio potvrdu o plaćenom porezu.
Onda se sa papirima koji pokazuju vezu prvog vlasnika i GM-a + GM i novi kupac + dokaz o plaćenom porezu... sve to na šalter MUP-a.

Ako sam konfuzan:
1- papiri o dokazu kako je auto sa poršea postao vlasništvo tvoje firme
2- ugovor tvoje firme i novog kupca
3- potvrda da ti je firma platila porez

I ovo novi kupac nosi u MUP i registruje auto na sebe direkt, bez prevođenja prethodno na tvoju firmu.
Naravno proveri da nisam neki korak propustio. Zovni neki mup ili agenciju npr, da ne vrate čoveka zbog jednog papira.

Korisnikov avatar
antivenom
Banned
Postovi: 541
Pridružio se: 18 Mar 2019, 13:06

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od antivenom » 14 Jun 2019, 11:50

@Vladapetr
Kao sto rece @sasha015 ne mozes sa potvrdom preko grane.
Nemoj dzabe da kreces, vratice te.

Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2339
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Woodoo » 18 Jun 2019, 22:49

Vladapetr je napisao:
13 Jun 2019, 23:54
Pitanje glasi: mogu li ja direkt sa Porsche lizinga da prebacim vlasništvo na tog lika (kupca)? Da ne bih sada vadio novu saobraćajnu na firmu, izgubio neki dan da se to zvarši pa bukvalno čim je dobijem podneo zahtev da se sa firme prebaci na kupca?
Ako nisi već završio prebacivanje da znaš da možeš da prebaciš na novog vlasnika bez menjanja saobraćajne samo je potrebno papirima zatvoriti ceo krug od lizinga ka novom vlasniku, lizing fakturu ka tebi, tvoju ka novom kupcu i tvoju odluku o prodaji osnovnog sredstva ako ti se auto vodio kao osnovno sredstvo.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Vladapetr » 18 Jun 2019, 23:12

Nisam još preveo, danas smo krenuli sa procedurom. Ide otprilike kako je @stjepa gore opisao, samo su sad zakomplikovali jer se prijava ovog poreza za firme obavlja isključivo online i čeka se nekih 7 dana.

Kad dobijemo potvrdu o porezu ići će da prebaci saobraćajnu na sebe. Kako si mislio da ne menja saobraćajnu, mora je zameniti jer tu stoji Porsche kao vlasnik a moja firma kao korisnik?
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Woodoo
Postovi: 2339
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:12
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Woodoo » 18 Jun 2019, 23:27

Nisi me razumeo, mislio sam da ne moraš zbog dalje prodaje da menjaš tu saobraćajnu na kojoj piše da je lizing vlasnik a ti korisnik tj da vadiš novu saobraćajnu na kojoj će stajati samo tvoja firma. Bitno je da papirološki imaš zatvoren krug od lizinga ka tebi a zatim od tebe ka novom kupcu. Novi kupac nosi staru (lizing) saobraćajnu sa svim tim papirima u MUP i prenosi auto na sebe.

virke
Postovi: 36
Pridružio se: 16 Maj 2019, 22:07

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od virke » 22 Jun 2019, 16:05

Nasao sam jedan auto za koji mi deluje ok ALI nema nista od papira. Ima samo onaj zeleni papir sa carine. Predao je papire za AMSS potvrdu pre 20 dana ali ocigledno da ima neki problem sa autom cim je nije do sad dobio.
Nisam siguran ali mozda pravi problem ostecenje na soferci auta.
Ako gledaju u amss da li imas fabricke ksenone ili naknadno ugradjane verovatno gledaju i stanje sofreke.
Da li je to relana prica?
Recimo da dobije potvrdu AMSS i u njoj stoji napomena da je soferka razbijena, vlasnik ce morati da je promeni i ponovo predati za AMSS?
Da li to tako ide?
Drugo pitanje je da li za potvrdu AMSS mora da prilozi i originalnu saobracnu dozvolu ili moze i fotokopija? To pitam jer mi je slozio pricu da nema original, stize sutra iz Italije sa njegovim sinom.
Jos jedno zapazanje:
Naime primetio sam da velika vecina auta uopste nema papire. Kao da cekaju da prvo nadju kupca pa tek onda da to sredjuju.
Sta je fora sa time?

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od OMP » 23 Jun 2019, 09:53

uzmes broj sasije i na sajtu agencije za bezbednost saobracaja proveris kakav je status tog auta sto se tice izdavanja potvrde, sve pise po datumima, kad je predato, zavedeno, dal je uneto u bazu, odstampano i dal postoje neki problemi u napomeni.

Prsla soferka obicno ne prolazi abs homologaciju kao sto ne prolazi ni tehnicki, ali imas fore, ili prodavac, da sredis i ponovo oteras auto na slikanje bez naknadnog placanja, navodno je rok mesec-dva ali u praksi to moze mnogo duze.

Sto se papirologije tice to nema nikakve veze sa homologacijom, meni homologaciju rade u Subotici gde i carinu i uvek mi stignu svi papiri sa autom nevezano za amss potvrdu, takodje sam na dva auta radio i ovde kod mene u gradu homologaciju, nista od papira mi nisu zadrzali, uzeli kopirali sta im treba a meni sve ostalo vratili tako da sam auto mogao odmah da prodam sa svim papirima i samo da sacekam da stigne potvrda.

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od ljubitelj » 23 Jun 2019, 10:42

Tako je, uz auto idu svi originalni papiri od fakture prodavca do saobracajne i carinskih deklaracija.
To se posle predaje MUPu pri registraciji.

virke
Postovi: 36
Pridružio se: 16 Maj 2019, 22:07

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od virke » 23 Jun 2019, 11:23

Ovako izgleda izvestaj auta koji planiram da kupim

Vozilo sa VIN oznakom zfa*************** postoji u bazi podataka.

05.06.2019: Korisnik je podneo zahtev za kontrolisanje vozila iz uvoza.
05.06.2019: Predmet je u bazu podataka unela ovlašćena organizacija.
10.06.2019: Ovlašćena organizacija je odštampala izveštaj i predmet prosledila Agenciji za bezbednost saobraćaja.
21.06.2019: Predmet je trenutno na obradi u Agenciji za bezbednost saobraćaja.


Nema nikave napomene.

Ovaj auto ima ugradjen fabricki metan.
Da bi ga atestirao treba mu amss potvrda i mozda potvrda od prozivodjaca o ugradjenom uredjaju (neki kazu da moze neka potvrda iz zemlje uvoza)i verovatno tehnicki pregled. Za tehnicki nisam siguran ali neko kaze da pre atesta auto treba da prodje tehnicki pregled. E sad...

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od OMP » 23 Jun 2019, 11:47

Ako za sad nema nikakvih napomena vrv ih nece ni biti jer te krupnije stavke se odmah vide i upisu u napomeni i pre nego auto stigne do tacke obrade u abs-u. Barem je tako bilo u par slucajeva na mojim vozilima. Vrv ce abs progledati kroz prste sto se tice soferke ali tehnicki pregled 99% nece, mada zavisi od toga gde je i kolika je ta pukotina.

Da za metan atest mu treba abs uverenje i potvrda proizvodjaca koja se vadi u fiatovom predstavnistvu kod nas, posto vidim da je fiat u pitanju. Tehnicki pregled nije potreban pre atesta vec se vrsi prilikom registracije.

virke
Postovi: 36
Pridružio se: 16 Maj 2019, 22:07

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od virke » 23 Jun 2019, 12:18

Znaci kada proveram online u slucaju da nesto nije u redu oni stave napomenu da na auto ne valja to i to?
Ja to vidim online?
Znam da kad dobijes primerak potvrde u papiru postoji napomena gde pisu ti nedostaci.
PS. na soferci ima udarac od kamencica, precnik kruga je odprilike 1-1.5 cm i nalazi se sa strane vozaca, odprilike u visini ociju. Ako je tehnicki problem to uopste nije problem. Ja sam ove godine registrovao auto sa naprslom soferkom, jeste da je bilo u cosku kod registracione nalepnice je ali je krenula naprslina. Na jednom me tehnickom odbilim na drugom rekli aj moze ali dodji sutra uvece a na trecem moze odma uz cast naravno. :)

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od OMP » 23 Jun 2019, 12:47

Vidi se kao zadnja stavka ispod ovih datuma , pise napomena i koji je problem u pitanju. ako postoji napomena onda nema dalje obrade podataka dok se problem ne resi.
U tvom slucaju ta cvrga na staklu je nebitna i prolazi abs sigurno a 99% i tehniki, moj tast je skoro radio tehnicki ima dva takva ostecenja od kamena i nisu ga cimali nista. Kad je linija to je onda problem i za abs i tehnicki mada i to nekad prodje zavisi.
Inace ne mozes da dobijes abs potvrdu ako postoji napomena tj mozes ako je napomena recimo neutvrdjen br. motora zbog korozije, imao sam par slucajeva i to resavas posle pus-om ali ove iz ABS-a to ne zanima oni izdaju uverenje ali npr. ako broj motora nije uredu tj ne slaze se ili ne postoji onda nece odstampati potvrdu.
Imao sam i slucaj razbijenu maglenku i nisam mogao da dobijem potvrdu dok nisam zamenio maglenku i oterao auto na doslikavanje, tek posle toga su izbrisali napomenu sa sajta i odstampali uverenje.
Drugar nije prosao zbog zadnjih naslona za glavu, morali smo da jurimo auto koji ima te naslone da pozajmimo za slikanje, takodje ga nisu pustili sa slomljenim zadnjim brisacem, itd.

Odgovori