Bonbon i druge SIM kartice za inostranstvo

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Bonbon i druge SIM kartice za inostranstvo

Post od Ji 4Tze » 06 Jul 2019, 14:36

Kolko je taj FUP limit za nedeljni flat? Gde piše ta cifra uopšte, nisam naišao već sam uzeo FLAT po navici...
Na 2G je ~450mb
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Bonbon i druge SIM kartice za inostranstvo

Post od Heinz » 06 Jul 2019, 16:19


Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4118
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: Bonbon i druge SIM kartice za inostranstvo

Post od carov2 » 06 Jul 2019, 17:14

Ja imam internet SIM karticu, tako da mi je uskraćena ta jako velika kombinacija.

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Bonbon i druge SIM kartice za inostranstvo

Post od ljubitelj » 06 Jul 2019, 20:32

Deluje mi da si bio u 2g mrezi konektovan, nigde ne vidim gateway sa USA adresom, tako je nekada bilo u doba usko pojasnog interneta.

Opet, sasvim moguce u SAD da i na tako nesto naletis, oni su dosta u zaostatku za Azijom i Evropom sa dostupnoscu sirokopojasnog neta.

Zamisli nasta bi licilo da recimo pokrenes neki striming a da ide oko pola sveta do lokalnog YT servera...mada sve je moguve ovako ili onako rutirati.

jedno vreme je saobracaj izmedju SBB i MTS bio rutiran preko Manheima u Nemackoj, lokal Bgd -lokal BGD inace po IP adresama korisnika sa obe strane.

Billing uvek ide, izmedju roming provajdera, a MTS ov biling provader je konkretno bio lociran u Irskoj ranije, sam saobracaj isao u lokalu unutrar roming provajdera, sto je i u skladu sa standardima.

Trebao si i da pozoves broj svog telefona dok je iskljucen sa nekog treceg, ukoliko dobijes odgovor govornog automata na srpskom onda je saobracaj isao peko MTS u Srbiji ako dobijs odgovor na lokalnom jeziku, engleskom, isao je preko roming provajdera.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Bonbon i druge SIM kartice za inostranstvo

Post od grujicd » 06 Jul 2019, 21:59

Malo sam bacio pogled, izgleda da i za lte može da se podesi da rutiranje ide ili preko matičnog operatera ili preko lokalnog, kako podese.

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Bonbon i druge SIM kartice za inostranstvo

Post od ftj » 07 Jul 2019, 10:01

Sumnjam da ima takvo podesavanje na nivou telefona. Najbolje da posaljes podrsci pitanje sa sve trejsrut rezultatima i mozda nesto ucine od nedelje.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Bonbon i druge SIM kartice za inostranstvo

Post od grujicd » 07 Jul 2019, 11:06

Nije na nivou korisnika i telefona, već mobilni operater to podešava kako će se rutirati data saobraćaj u romingu. Upravo sam sleteo u Bg pa me problem više ne tangira, samo prenosim iskustvo da ovo kako je sada sa mts-ovim data romingom u USA ne radi baš dobro.

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Bonbon i druge SIM kartice za inostranstvo

Post od klisko » 07 Jul 2019, 13:40

Ako se ne varam, meni sa bonbon karticom izlazi google.hr, čak i kada sam u tom trenutku u nekoj drugoj zemlji.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Bonbon i druge SIM kartice za inostranstvo

Post od grujicd » 07 Jul 2019, 13:55

Sad sam se setio, u MTS romingu u Crnoj Gori mogao sam da gledam utakmice na EON-u kao da sam u Srbiji, a inače je van zemlje bilo blokirano.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Bonbon i druge SIM kartice za inostranstvo

Post od grujicd » 30 Mar 2022, 21:19

Kako se zbog korone nije putovalo van zamlje, istekao mi je BonBon. Mogu da se ulogujem na portal, stoji mi i broj tamo, ali piše nepoznata greška. Da li je neko aktivirao BonBon posle duže pauze?

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Bonbon i druge SIM kartice za inostranstvo

Post od Vladapetr » 30 Mar 2022, 21:28

Jesam ja, pre par meseci. Nakon nekog roka, a pre nego što broj istekne, pređe u neku mini blokadu odakle se izlazi samo tako što se uzme kupon pa aktivira. Iscimaj ih na twiteru, nek ti da info koliki bon treba uzeti i aktivirati, pa ti to mogu završiti.

Sent from my SM-G996B using Tapatalk

There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

NemanjaOOOO
Postovi: 353
Pridružio se: 02 Avg 2019, 10:43

Re: Bonbon i druge SIM kartice za inostranstvo

Post od NemanjaOOOO » 30 Mar 2022, 21:34

Moras uzeti sto bi rekli papirni bon ili preko Aircash-a da uplatis.

Послато са SM-G991B помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Bonbon i druge SIM kartice za inostranstvo

Post od Heinz » 31 Mar 2022, 00:14

Tako je, mora bon da se kupi u CRO. Taj erkeš ne znam kako i šta i da li može.

EDIT: bila mi blokirana kartica, pa su mi preko FB odblokirali da mogu da dopunim (treba PUK mislim).

Korisnikov avatar
Gazu
Postovi: 2107
Pridružio se: 08 Feb 2022, 00:31
Garaža: Opel Astra G 1.6i-16V
Lokacija: Novi Sad

Re: Bonbon i druge SIM kartice za inostranstvo

Post od Gazu » 01 Apr 2022, 10:30

Haha, zar i ti sine Brute...🤣 Evo i meni:
Ovaj broj u ovom trenutku nije moguće administrirati.
(To moj Bonbon). I ja promašio dopunu svog Bonbon broja, izgleda da sam ga trebao dopuniti do pre 20ak dana.🤣

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Bonbon i druge SIM kartice za inostranstvo

Post od snork » 02 Apr 2022, 03:25

grujicd je napisao:
06 Jul 2019, 04:28
Na žalost Ljubitelju, nisi u pravu. Nisam ni ja znao kako tačno funkcioniše ali sam upravo testirao. Izgleda da mobilni roming ipak svaki paket šalje matičnom operateru, što znači da za većinu stvari paketi putuju od USA-SRB-USA, i onda nazad istom putanjom kad server vrati odgovor. Veoma glupo i neoptimalno ali test pokazuje da je tako.

Otvorio sam hotspot na telefonu, zakačio se laptopom i uradio tracert do bing.com:

...
Usluga mobilnog roaminga i jeste skupa zbog toga što lokalni operater iz mesta na kome se trenutno nalaziš uspostavi L2 vezu (VLAN, L2TP tunel, EoMPLS, nebitno kako je realizovano) do tvog matičnog operatera, a onda tvoj operater pušta svoj L3 saobraćaj (internet). One privatne 10.x.x.x adrese, kao i 212.200.0.0/16 jesu Telekomove, ali su tačke kojima su trenutno dodeljene negde van Srbije.

Sve je to jako glupo, jer većini korisnika samo treba bilo koji internet, a ne internet matičnog provajdera. Da može da se bira i da postoji opcija na telefonima, internet operatera sa trenutne lokacije bi bio mnogo jeftiniji. Plus bi imao manji odziv, jer ne bi dolazio iz inostranstva.

Traceroute ne govori mnogo o saobraćaju koji nije samo rutiran na L3 (mrežnom) sloju, već delom ide i kroz neku vrstu tunela.

I "fiksni" internet provajderi rade slično kada povezuju korisnike jedan za drugog. Ako na nekoj lokaciji nisu prisutni, plate drugom provajderu koji jeste da im poveže korisnika, traže L2 vezu od korisnika do sebe, a onda stave svoje IP adrese. Kada L2 vezu realizuju mali provajderi po selima, to znači da će verovatno biti reč o nekoliko Mikrotik wireless linkova u nelicenciranom 5 GHz opsegu, a L2 (sloj linka) će biti realizovan preko EoIP tunela. Međutim, SBB ili Telenor ili ko već prodaje uslugu klijentu će staviti svoje adrese i klijentu će u traceroute-u sve to biti samo jedan hop, doduše sa primetno većim (i često promenljivim) odzivom. I živeće u ubeđenju da je kupio internet od SBB-a ili Telenora. :D Nekim firmama je i glasovni saobraćaj call centara realizovan kroz takve veze. :kezo:

Domaćim provajderima je ovo samo izuzetak, ako dobiju posao, a nemaju mrežu do određene lokacije korisnika. Ali neki, kao što je npr. slovenački Akton koji prilično agresivno posluje na tržištu Srbije i povezuje mnoge firme, praktično nema svoju pristupnu mrežu, već sve radi preko većih ili manjih partnera na opisani način.
Ђенерал Јанковић

Odgovori