Auto sedišta za decu

Primena propisa, crna hronika
Odgovori
ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Auto sedišta za decu

Post od ikac2000 » 06 Jul 2019, 22:57

Inace, par testova koje sam video u DE, Chicco je jedno od najgorih, ali ne znam da li su im sva sedista takva.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk


Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29979
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Auto sedišta za decu

Post od trojanac » 06 Jul 2019, 23:20

Chicco je neki srednji rang, nisu loša, ali ima i boljih. Nego ljudi znaju za tu marku pa je to jedan od faktora koji presuđuje pri odluci.

Pogledajte Diono sedišta, ima ih od nedavno kod nas. Američki brend. Meni deluju dobro, mada ih nisam video uživo. Uglavnom, nisu jeftina ali ni preskupa.

Duke, pogledaj CAM, oni su isto dobra marka, a cene su prihvatljivije.

Sent from my HTC Desire 12 using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto sedišta za decu

Post od blaugrana » 06 Jul 2019, 23:25

Dobar je CAM, meni je bio favorit, ali kad sam video uzivo nesto mi je smetalo, ne mogu da se setim sta.
Kolica imamo CAM :)

Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Auto sedišta za decu

Post od Vladapetr » 06 Jul 2019, 23:43

Kad sam uzimao nisam se vezivao za brendove nego sam istraživao modele, gledao recenzije i testove itd... Chicco Xpace je kum uzeo svom klincu i bio zadovoljan, našao sam adac test u kojem su ga ocenili više nego pozitivno:
https://www.adac.de/infotestrat/tests/k ... ergo=False

U suštini, ne postoji idealan model i previše upuštanja u detalje je siguran put ka ludilu :mrgreen:
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Auto sedišta za decu

Post od ikac2000 » 07 Jul 2019, 01:55

Chicco je brend koji je u Srb poznat, u DE ga maltene nisam video nigde, bilo za sedista, vilo za decju kozmetiku. Jedino sam ga video u ADAC ili Autobild magazinu dva puta, da su im sedista nebezbedna. Evo jedno od skora... Slika

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk


danijel00
Postovi: 361
Pridružio se: 17 Jun 2014, 04:51
Garaža: Suzuki SCross
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto sedišta za decu

Post od danijel00 » 07 Jul 2019, 08:17

Duke drži dete u jajetu dogod ga stvarno ne preraste. godina ipo minimum. 5x je bezbednije. a pročitaj i o sedištima koja se voze unazad (rear facing) do 4. mi imamo samo takva.

isofix nije neophodan. pisali smo to već.

gledao sam neka chigo i jungle i slično, bežite od toga. Nemci uglavnom ne teatiraju cam i Chicco i generalno su loši modeli.
Austrijanci ih testiraju malo češće.
i ostali proizvodjaci imaju loših modela, razlika je što ih povuku iz prodaje u EU, a naši nastave da prodaju (ili stave na akciju). cam koji sam ja gledao je imao katastrofa ocene, ne sećam se modela, ali se zato prodaje samo u sr.

u BG imate leto shop, tamo treba otići. naravno da treba probati sedište da li staje u auto i da li dete staje u njega, ali ne ocekuj da možeš da kupiš zapakovana sedišta onda. kao što su ostali rekli, operes navlaku i gotovo

ja sam sva sedišta, sem jednog kupio u mađarskoj i hrvatskoj. Osijek nije daleko, a ima bubamara. na jedno sam i carinu platio, pa mi se isplatilo cca duplo.

slažem se da može diono da se gleda, cene su kulturne. čak ni cybex nije preskup. concord i BeSafe su nenormalno skuplja nego napolju, 50 posto ili više (moja preporuka za ta dva proizvođača inače).

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk

Using Tapatalk

maniaxxx
Postovi: 6356
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Auto sedišta za decu

Post od maniaxxx » 07 Jul 2019, 08:57

DukeNS je napisao:
06 Jul 2019, 21:23
Procitao sam svih 75 strana ove teme i glavni zakljucak je da su sedista stravicno poskupela. Pre samo 5-6-7 godina su ljudi placali nova sedista od 15 do 20 hiljada, dok su danas 25-30 u istoj kategoriji.


Druga stvar koju sam tragajuci za sedistem primetio (nije da to nisam znao i ranije) je da smo jadno i bedno trziste, pogotovo van Beograda, ali ni tamo nije puno bolje. Isofix je ocigledno luksuz, pa je i ponuda sedista sa tim sistemom svedena na minimum. Daj samo sto jeftinije. Da ne pricam kako isti lanci prodavnica imaju razlicitu ponudu, pa sam, na primer, video jedno sediste u Bg-u, ali istog nema u Novom Sadu, te bih bio primoran da vozim dete do Beograda kako bi ga probalo, jer ga oni mogu poslati samo u slucaju da ga kupis. Zatim, nasao sam jedno sediste u Novom Sadu i nije ga moguce poruciti i dobiti ga neotpakovanog, jer u svakoj radnji imaju samo po jedno izlozeno i ne postoji na lageru. Kurac cu da kupim sediste za toliko para, a da ga je probalo ko zna koliko dece pre toga i ko zna koliko im stoji u radnji. O izboru boje da ne pricam-to ti je, sto ti je. U Merkatoru nisu hteli da izadju sa mnom do kola kako bih video kako stoji montirano sediste, jer im to poslodavac ne dozvoljava. U pola objekata radnici ne poznaju materiju i pojma nemaju o sedistima (dva momka iz Akse su bili stvarno ok, usluzni i obuceni)...

Sve u svemu, stvarno smo bedna zemlja i da mi nije bitno da dete proba sediste pre kupovine, seo bih sutra u kola i zapalio za neku od normalnijih...

Kod nas svaka iole krstena radnja ima sediste da dete proba, posebno cybex i slicne kod kojih je rizik da jim ne odgovara veci. Ja sam uzeo 2 cybexa i za cuda ne buni se dete zbog jastuka a inace je vrlo zivahna. Naravno sa isofixom oba

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3671
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Auto sedišta za decu

Post od member » 07 Jul 2019, 14:17

Previše frke i dreke ni oko čega.

Razumem ja da svako želi da za dete kupi najbolje, najkvalitetnije,da je neraspakovano itd. Ali verujte.... Sve je to bespotrebno mrcvarenje.
Nešto je već Vladapetr objasnio, a moje vidjenje vele situacije je još rigidnije.

Napisaću lična iskustva. Ja baš nešto volim brend Cam! A vidim da ih švabe ne vole. To bih pre rekao da je marketing i šuplja priča, jer kako može Cybex koji do juče nije ni postojao kao brend....odjednom je Cybex najbolji, a svi ostali su kurton.
Cam je kul firma, sve je modularno, sklapa se jedno s drugim, sedište od pre 10 godina ima kukice za kačenje koja pašu na kolica od 2019.godine.
Jel to vama ok? Meni jeste? Jel to nude drugi? Teško! Namerno svake godine nešto izmjene,samo da te nateraju da kupiš opet novo. Znači, njih ne interesuje bezbrižno detnjstvo, njih zanima keš lova.

Duke, sad zadnja kolica sam kupio polovna za 200eur. Odlična su. Nova ista takva su 600eur.
Razlika između njih je nepostojeća jer sam i s ovima od 200 zapeo za vrata od lifta isto ko što bi zapeo s onima od 600.

Druže, opusti se. Uživaj u odrastanju dece. Zajebi šuplju priču.
Ja sam svaki dan u Aksi i svaki put gledam novopečene roditelje kako se kolju jel lepša roza ili ljubičasta. Zanemari to.
Gledaj suštinu.

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Auto sedišta za decu

Post od nidza » 07 Jul 2019, 14:55

Ima i marketinga i argumenata.

Mi smo se odlučili za Cybex jer je ubedljivo njjeftinije sedište u segmentu bilo, X2-fix, a odlično ocenjeno.

Imamo komada dva već godinama i nula zamerki. Trebaju nam još dva.

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7062
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Auto sedišta za decu

Post od DukeNS » 07 Jul 2019, 22:14

blaugrana je napisao:
06 Jul 2019, 22:45
Duke, dolazim kraj Jula u NS. Ako hoces da cu ti Romer da probate na par dana. Ne moras da kupis od mene
Nema isofix, ali kad ga montiras videces da nema ni potrebe za njim ;)
Važi, ako do tada ne kupim. Hvala na ponudi! :doubleup:


danijel00 je napisao:
07 Jul 2019, 08:17
Duke drži dete u jajetu dogod ga stvarno ne preraste. godina ipo minimum. 5x je bezbednije. a pročitaj i o sedištima koja se voze unazad (rear facing) do 4. mi imamo samo takva.

Jasno mi je kao dan da je to najbezbednija opcija, ali ne vidim trika da mi dete tako dugo bude okrenuto ka nazad. Već sad joj je mučenje. Kad sam je za probu ubacio u sedište koje gleda ka napred, preporodila se.

Uzgred, BeSafe nam je jedno od favorita.


danijel00 je napisao:
07 Jul 2019, 08:17
u BG imate leto shop, tamo treba otići. naravno da treba probati sedište da li staje u auto i da li dete staje u njega, ali ne ocekuj da možeš da kupiš zapakovana sedišta onda. kao što su ostali rekli, operes navlaku i gotovo

member je napisao:
07 Jul 2019, 14:17
Previše frke i dreke ni oko čega.

Razumem ja da svako želi da za dete kupi najbolje, najkvalitetnije,da je neraspakovano itd. Ali verujte.... Sve je to bespotrebno mrcvarenje.
Nešto je već Vladapetr objasnio, a moje vidjenje vele situacije je još rigidnije.


Duke, sad zadnja kolica sam kupio polovna za 200eur. Odlična su. Nova ista takva su 600eur.
Razlika između njih je nepostojeća jer sam i s ovima od 200 zapeo za vrata od lifta isto ko što bi zapeo s onima od 600.

Druže, opusti se. Uživaj u odrastanju dece. Zajebi šuplju priču.
Ja sam svaki dan u Aksi i svaki put gledam novopečene roditelje kako se kolju jel lepša roza ili ljubičasta. Zanemari to.
Gledaj suštinu.

Nemam ja problem sa korišćenim stvarima uopšte, ali kad dolaze od nama poznatih ljudi čije navike su nam poznate. Ja ne znam da li smo dve stvari kupili. Nasledili smo i jaje, i kolica, i krevetac, i hranilicu, i gomilu garderobe..., ali ako kupujem novo, hoću da to i bude. Recimo, u životu me neće naterati da kupim nešto u "Second hand-u", pa makar sto puta bilo oprano i tretirano. Jednostavno sam gadljiv na takve stvari i to ne mogu da promenim, sve i da hoću. Samim tim ne želim da kupim detetu nešto u čemu je potencijalno sedelo pedesetoro različite dece.

danijel00
Postovi: 361
Pridružio se: 17 Jun 2014, 04:51
Garaža: Suzuki SCross
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto sedišta za decu

Post od danijel00 » 08 Jul 2019, 07:26

Duke, stariji mi je sedeo u nazad do 4. rodjendana, mogao je i duže jer je sedište bilo do 25kg. promenili smo jer supruga u poznoj trudnoći nije mogla da ga stavlja u auto.
sad imam manje sedište, do 20kg (Suzuki je manji od sportage), mladji ima godinu ipo i sedeće tako bar još 2 godine... ništa im ne fali

najvažnije da nikad ni na sekundu ne budu nevezani ili još gore na prednjem sedištu u krilu...

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk

Using Tapatalk

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21084
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Auto sedišta za decu

Post od nidza » 08 Jul 2019, 09:50

Možda nije umesno da pitam, ali zašto dete od 4g neko stavlja u auto?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto sedišta za decu

Post od blaugrana » 08 Jul 2019, 10:16

Nije ni sve u kg, ima nesto i u duzini ;)

Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk


danijel00
Postovi: 361
Pridružio se: 17 Jun 2014, 04:51
Garaža: Suzuki SCross
Lokacija: Novi Sad

Re: Auto sedišta za decu

Post od danijel00 » 08 Jul 2019, 12:46

nidza je napisao:Možda nije umesno da pitam, ali zašto dete od 4g neko stavlja u auto?

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
da ga samo ubacimo u gepek ili da se popne sam na krov? :)

prvo, dete ne treba samo da se vezuje u tom uzrastu, tako da je bitno da ga odrasli veze kako treba. drugo, vrlo je teško ući u ta sedišta koja gledaju u nazad, bez obzira na uzrast.

što se visine tiče, stariji je uvek bio iznad proseka za svoj uzrast. bitno je da glava ne viri, noge smeju/trebaju da vire (otud treba zaštita za sedište....). isize i propisuje visinu a ne težinu (težina je okvirna)



Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk


Using Tapatalk

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Auto sedišta za decu

Post od Vladapetr » 08 Jul 2019, 13:16

Pomisao na dete od 3-4 godine koje se vozi unazad mi je, u najmanju ruku, jeziva.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Odgovori