Firma u Srbiji

Razne teme, pitanja, iskustva
ftj
Postovi: 13025
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Firma u Srbiji

Post od ftj » 09 Mar 2019, 19:19

Pa ok zavisi od pretezne delatnosti ali komentar se odnosi na to sto si rekao da mora da se menja pretezna delatnost ako ti 20% prihoda stigne na ime druge delatnosti.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk


Korisnikov avatar
stefankmn
Pobednik Garaža - Kup takmičenja
Postovi: 1335
Pridružio se: 03 Feb 2015, 12:09
Garaža: VW PASSAT B8 1.6 TDI

Re: Firma u Srbiji

Post od stefankmn » 07 Jul 2019, 13:55

Da li kao preduzetnik ( pausal) mogu da primam uplatu na devizni racun firme od stranog državljanina i kako to generalno funkcionise ako moze. Kako se vodi u knjigama, kako banke gledaju to?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk


Korisnikov avatar
member
Postovi: 3671
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Firma u Srbiji

Post od member » 07 Jul 2019, 14:27

Uvek je pitanje; po kojem osnovu ti neko uplaćuje XY eura?

Šta si ti njemu prodao?

Ne može to da bude npr.: " humanitarna pomoć"

ftj
Postovi: 13025
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Firma u Srbiji

Post od ftj » 07 Jul 2019, 14:37

Moze sto ne moze. IT usluga na primer al svakako ta faktura mora da bude smislena.

Korisnikov avatar
stefankmn
Pobednik Garaža - Kup takmičenja
Postovi: 1335
Pridružio se: 03 Feb 2015, 12:09
Garaža: VW PASSAT B8 1.6 TDI

Re: Firma u Srbiji

Post od stefankmn » 07 Jul 2019, 18:05

Pa prodacu mu uslugu kojom se firma bavi, napise se u fakturi to. Negde sam čitao da se onda pise faktura u dinarskoj protivvrednosti.
Vidim da imam devizni racun forme ali mi do sad nije trebao i ne znam dal funkcionise to. Nazvacu sutra i banku i knjigovođu da vidim sta kazu

Sent from my SM-N960F using Tapatalk


Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8364
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Firma u Srbiji

Post od grujicd » 07 Jul 2019, 22:20

Ako knjigovođa radi samo sa lokalnim str-ovima dobra je šansa da neće znati šta da ti kaže. Ovako je, iz višegodišnje prakse:

- Fakturu praviš u EUR, USD, kako već odgovara tebi i klijentu. Uplaćuje ti na devizni račun firme. Od banke tražiš instrukcije, verovatno će te pitati i odakle stiže uplata pošto se razlikuju korespondentske banke na instrukcijama. Kad uplata stigne, trebali bi da ti traže i da odobriš devizni priliv.

- Pare mogu da stoje na deviznom računu koliko god hoćeš, menjaš ih po potrebi. Ili eventualno možeš i da podigne devize u kešu ali samo za dnevnice za službeni put u inostranstvu i slično.

- Datum kad je izdata faktura se koristi da se odredi tvoje poresko zaduženje u dinarima. Znači ne kad je uplata stigla, za porez si dužan kad si izdao fakturu. Primer: izdaš fakturu na 100e, po srednjem kursu NBS za taj dan to vredi recimo 11600din. Da vodiš knjige taj iznos bi se vodio kao prihod, na osnovu toga bi se određivao porez, itd. Pošto si paušalac, taj iznos se samo dodaje na ukupan promet, kad se gleda da li ispunjavaš uslove da budeš paušalac.

- Dok sam bio paušalac pre 6-7 godina vodila se KPO knjiga za promet, baš da bi se videlo da li si ispod granice. Ne znam kako to sad funkcioniše.

Dodatak: meni su knjigovođe rekle da sledeći tekst treba da stoji na fakturi, da za softver koji izvozim ne treba da se plati PDV. To mi stoji tako na srpskom na svim fakturama koje su inače na engleskom:
Napomena o poreskom oslobođenju:
Navedena usluga ne podleže oporezivanju prema Zakonu o porezu na dodatu vrednost (,,Službeni glasnik RS" br.84/04, 86/04 - ispravka, 61/05, 61/07, 63/12, 108/13, 68/14 - dr. zakon, 142/14, 83/15, 108/16), član 12. stav 4.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23797
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Firma u Srbiji

Post od dragvorl » 07 Jul 2019, 22:27

Slican primer, strana firma uplacuje svaki mesec u istom iznosu eure na racun za neku uslugu (kao da je bruto plata). Koja je najbolja opcija za placanje poreza tu i koja je maksimalna suma na godisnjem nivou? Kako moze taj novac da se podize sa racuna i uopste trosi?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Firma u Srbiji

Post od Vladapetr » 07 Jul 2019, 22:30

Isto kao što je @grujicd gore opisao, trebaju ti fakture sa nekom uslugom. Za paušal je limit 6 miliona prometa godišnje.
Mislim da ne možeš eure da podižeš, nego ih moraš konvertovati u dinare.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

ftj
Postovi: 13025
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Firma u Srbiji

Post od ftj » 07 Jul 2019, 22:45

Ako nije neka velika cifra moze direkt na devizni racun fizickog lica, tako rade hiljade ljudi frilensera. Da li ce ih neko nekad cimati sumnjam.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23797
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Firma u Srbiji

Post od dragvorl » 07 Jul 2019, 22:52

Znaci stigne lova za datu uslugu naravno po fakturi mesecno, i taj novac se moze preneti na devizni racun fizickog lica? Sta u slucaju da cifra predje dati limit od 6 mil?
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ftj
Postovi: 13025
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Firma u Srbiji

Post od ftj » 07 Jul 2019, 22:57

ne ne, ovo direkt na devizni nema veze sa ovom pricom da otvaras firmu nego kao fizicko lice primas pare iz inostranstva.

A ako kao preduzetnik primis evre, ako hoces da ih koristis moras da ih razmenis za dinare i posle mozes da radis sta oces sa parama(da ih podignes u banci ili prebacis na sebe kao fizicko lice).

Ako premasis 6 miliona prestajes da budes pausalni obveznik poreza. Samim tim da bi podigao pare to mozes uraditi ili kroz platu(uz placene doprinese) ili teoretski kao dobit firme(gde opet imas 15% + 15% poreza).

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23797
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Firma u Srbiji

Post od dragvorl » 07 Jul 2019, 23:04

Strana firma od koje se dobija novac uslovljava uplate doprinosa i poreza, znaci nema nista na privatni racun. Dakle mora iznos na firmin racun, pa platiti poreze. E sad mene interesuje koliko bi me izaslo da pretransferujem taj ostatak posle poreza i doprinosa na privatni racun, da li se tu jos placaju neki porezi na podizanje novca posle placenog poreza? U Madjarskoj konkretno to ide ovako (slicno pausalu ovde): do x sume godisnje se placa pausalno mesecno ista suma, posle te sume na ostali deo ide 40% poreza drzavi.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ftj
Postovi: 13025
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Firma u Srbiji

Post od ftj » 07 Jul 2019, 23:34

Ne placas nista osim eventualne provizije banaka. Pausalni porez se odredjuje na nivou opstine pa tako npr. u Bogaticu moze biti 15,000 mesecno a na novom beogradu 35,000. Placajuci taj porez stices pravo na penziju kao da si imao minimalac.

Ako premasis 6m godisnje onda postajes obveznik PDV-a i nemas mesecni pausalni porez pa samim tim ne mozes tek tako slobodno dizati pare sa racuna vec moras platiti poreze i doprinose na platu koji iznose 35-40% od ukupne bruto cifre. Ako sa tom cifrom opet premasis 4 prosecne godisnje plate, moras racunati i na dodatni porez na dohodak gradjana.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8364
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Firma u Srbiji

Post od grujicd » 08 Jul 2019, 05:05

Kad sam bio paušalac pre tih 6-7 godina postojala su dva limita, jedan do kog možeš da budeš paušalac, a posle toga moraš da vodiš knjige, i drugi, veći iznos, koji je određivao da li prelaziš u sistem pdv. Bila je zona između kad si morao da vodiš knjige a nisi u pdv.

Pored toga, ako se za prihod u inostranstvu ne plaća pdv, a za to ne znam da li važi za sve usluge i delatnosti, tad nikad ni nećeš ući u sistem pdv-a bez obzira na prihod ali ćeš možda morati da vodiš knjige.

Preporučujem savetovanje sa knjigovođom koji ima iskustva sa radom sa inostranstvom, nije to više ni tako retko. Moje knjigovođe su https://www.mena.rs, ali oni su u Beogradu.

Ili bar prouči onlajn resurse:

https://ft1p.rs/

https://www.pausal.rs/

Korisnikov avatar
LukaMaletin
Postovi: 1393
Pridružio se: 31 Maj 2015, 23:43
Garaža: Renault Clio 1.5 dci 2015
Lokacija: Novi Sad

Re: Firma u Srbiji

Post od LukaMaletin » 08 Jul 2019, 09:02

Limit za pdv je 8.000.000 prihoda u poslednjih 365 dana, a za paušal 6.000.000 u kalendarskoj godini.
U godišnji porez građana ulazi osnovica na koju se plaćaju doprinosi x 12, a ne čitavi prihodi paušalne radnje.

Ukoliko bi vodio knjige kao preduzetnik ,slična je situacija kao DOO ali povoljnije, prijaviš neku platu , vodiš troškove. Na kraju troškove i prihode ukrstiš, izračunaš dobit i platiš 10% i slobodno podižeš, nema onih 15%+15%. Ali uvek ima ali ta dobit i lična zarada idu u godišnji porez.

Sent from my XT1635-02 using Tapatalk


Poslednja izmena od LukaMaletin u 08 Jul 2019, 09:02, izmenjeno 1 put ukupno.

Odgovori