Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od nikaragva » 19 Jul 2019, 07:45

To dobiju na autu, kada kupe. Ako kupe nov.
Retko ko daje top gume sa novim autom, to kako te ukenja. U vecini slucajeva su neke njanjave.

Ralee
Postovi: 3478
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Ralee » 19 Jul 2019, 08:10

Stranci isto, ovo je horor sta imaju na kolima.

Korisnikov avatar
bozza1979
Postovi: 538
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:01
Garaža: Škoda Scala 1.0TSI & Hyundai Getz 1.1
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od bozza1979 » 19 Jul 2019, 09:52

I ja sam neki dan sa klincem zagledao gume na parkinzima. On gledao koje su zimske, koje letnje, a ja dot.
Gomila ih ima gume iz 2006-2009.
Puntići, 3/4 njih i dalje imaju fabričke gume, Sparkovi i slični, kod nas kupovani novi, i dalje fabričke gume 10 godina stare.
Na nekim starijim kolima ima novih guma, ali onih najjeftinijih, pa čak i neki brendovi za koje nisam ni znao da postoje i prodaju kod nas.
Na onim "srednjim" polovnjacima su često skoro nove gume premijum brenda.
SUV-ovi obično raspad, skoro ćelave.
Odnos zimska-letnja 50/50%.

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока


Ralee
Postovi: 3478
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Ralee » 19 Jul 2019, 10:48

I posle nas ovde prozivaju kad uzmemo novu budget gumu.

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13405
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od McGruja » 19 Jul 2019, 10:55

I autobuse za dečije eksurzije kad su im celave gume

Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od gavran » 19 Jul 2019, 12:03

Nije mi jasno šta vas buni. Pojava i razvoj AS guma, i konstantno ulaganje u dalji njihov tehnološki razvoj od strane sve većeg broja proizvođača, a pogotovo premijum proizvođača koji su do zadnjeg izbegavali da se uključe u tu trku a sada ozbiljno zagrizli, nije zbog potrebe nekolicine Vojvođana koji eto ne prelaze više od 5-6,000 km a zime su blage, ravnica je to pa jelte…nego de fakto globalna potreba, tražnja i tržište za takve gume postoji, i sve je veće.

Tako da potpuno je logično da ćete i na zapadu videti automobile na kojima nisu gume adekvatne godišnjem dobu.

Nazovite me lenjim ili kako god ali meni je ta periodična zamena guma bila pravo mučenje, čisto maltretiranje i gubljenje vremena. Nije meni problem da posetim i platim vulkanizera. Nego što su to neki muljavi meseci s kraja jeseni i zime, svi nagrnu, to se zakazuje, satima čeka na zamenu, posle tegli i tovari te prljave gume tamo vamo.....

Da me neko pogrešno ne razume, svestan sam ja bio tada da sam to morao da radim jer se letnja guma zimi ne može a zimska leti ne treba voziti, ali sam sanjao i priželjkivao pojavu guma za sve sezone i od kako sam prešao na AS preporodio sam se. Po meni, to će biti kao i sa motornim uljima, danas nam je nepojmljivo da je nekada postojalo letnje i zimsko motorno ulje koje se sezonski menjalo (doduše to nije ni trajalo duže od 5.000 km) kao što nam je danas nepojmljivo da jedna guma može da se vozi cele godine. Za 5, 7 ili 10 godina, gume će kao proizvod generalno postati AS odnosno izgubiće taj sezonski karakter jer je to ono što tržište zahteva, a letnje i zimske će se nuditi samo u nekim performance dimenzijama za sportska ili namenska vozila.
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Ikac » 19 Jul 2019, 12:24

I Tigar počinje da proizvodi All Season gume...

Slika

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dag81 » 19 Jul 2019, 12:44

Gavran, zbog tvog "gubljenja vremena" od 30min ili 1h godisnje sebe i svoje dovodis u opasnost.
Nikada, ali nikada ne bih vozio all season na autu koji vozim brze, tj koji je porodicni. Jer nekad malo znaci puno.
Na Caddy imam Michelin CC, klize po vrucini kao lude. A imam ih od prosle godine jer sam za poslednje 2 god sa njim presao 6000km i vozim iskljucivo po gradu.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 19 Jul 2019, 13:10

AS gume mislim da i nisu bas dobre sa strane profita gledano za proizvodjace. Kazem, rent a car, Nemacka, Poljska, Madjarska, sve vise na A S gumama, evo kolegin iz Poljske na Conti ASC gumi, razmisljam i ja da je metem.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11389
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od starac vujadin » 19 Jul 2019, 13:33

Paralela sa uljima nije baš ispravna jer su ulja tehnološki odavno napredovala toliko da ne moramo više da sipamo dva puta godišnje ulje, a kod guma nije takav slučaj. Pri tome ima ulja koja imaju vrhunske karakteristike cele godine. Da se ne lažemo, menjamo gume zbog toga što nas je zakon stisao. Da nije tako, i dalje bi na letnjim gumama zimi vozilo 70-80% vozača. Tako bi bilo i u drugim zemljama, negde više, negde manje.
Činjenica da je mnogim ljudima zamena guma pain in the ass i ovo je reakcija na njihove želje. Ipak, oni koji iole voze zahtevnije, bilo zimi, bilo leti, ipak bi trebalo da menjaju gume jer all season ne može da odgovori tim zahtevima.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ikac2000 » 19 Jul 2019, 13:39

Gavran, kazi to vulkanizerskom lobiju.

80% ljudi ovde nema potrebu za pravim zimskim.

Od 2009. do 2015. sam vozio zimske, koje su presle za 5 sezona 10k km, i ne mislim da su par godina stare zimske bezbednije od svezih All Season.

Od 2015. sam na CC preko 60k km, i to je najbolje resenje za mene. Vozim normalno, ne divljam. Isle su po Poljskoj na minus 27 na snegu, kao i u Srb na plus 40. Niti je kriticna zimi, niti mi je auto ikada klizao normalnom voznjom.

Sada kod novih auta u konfiguratorima stoji opcija all sezon, i u DE masovno to rade ljudi.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk



Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Bax » 19 Jul 2019, 13:43

Ja sam prvi predlagao ljudima Sava Adapto, bar na Punticima, i izvozise svi po nekoliko setova vec, niko mi se nije zalio, vec bi ih ponovo kupovali....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od gavran » 19 Jul 2019, 14:09

dag81 je napisao:
19 Jul 2019, 12:44
Gavran, zbog tvog "gubljenja vremena" od 30min ili 1h godisnje sebe i svoje dovodis u opasnost.
Nikada, ali nikada ne bih vozio all season na autu koji vozim brze, tj koji je porodicni. Jer nekad malo znaci puno.
Na Caddy imam Michelin CC, klize po vrucini kao lude. A imam ih od prosle godine jer sam za poslednje 2 god sa njim presao 6000km i vozim iskljucivo po gradu.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Izvini, ali ne bih se složio da bilo sebe bilo druge dovodim u opasnost. Jer tom logikom možemo sve one koji voze budžet zimske gume optužiti da i sebe i druge dovode u opasnost jer nisu kupili premijum zimske gume koje po testovima zaostaju za tim premijum gumama možda čak i više nego kvalitetna AS guma a eto i to zaostajanje nekada čini razliku. Jer ovde je vrlo važno reći, da sva ta testiranja AS guma, po kojima one zaostaju taj koji procenat za zimskom i letnjom gumom, su rađena u odnosu na premijum zimsku i premijum letnju. Voleo bih da vidim rezultate premijum AS gume u odnosu na Winteru i Primu, kada sam već ja taj koji ugrožava sebe i druge.

AS guma je testirana i sertifikovana za vožnju u svim vremenskim uslovima i ne vidim kako bih na bilo koji način mogao biti optužen da ugrožavam bilo čiju bezbednost. Niti sam ja subjektivno primetio bilo kakvu razliku.

Takođe, mislim da se konstantno ponavlja jedna te ista mantra sa početka pojave AS guma. Da, slažem se, prvi modeli AS guma su bile praktično zimske gume sa nešto optimizovanijom smešom za širi temperaturni opseg i one su i preporučivane u onim područjima gde su leta blaga i kišna, poput Velike Britanije, severnih zemalja i sl. Sami proizvođači su ih tako deklarisali i klasifikovali.
Dezen im je bio identičan zimskoj gumi i one jesu bile veliki kompromis.

Michelin CC je opet vid pionira jedne druge vrste AS gume gde su oni iz letnje gume razvili AS gumu. I on takođe na testovima, iako zbirno solidno ocenjen, na snegu je uvek nosio najlošije ocene ali se i on usavršava.

Međutim, uzmite nove generacije AS guma (Fulda Multicontrol, nova generacija GY vector4season, Kleber Quaraxer2 i sl.) i dezen i geometriju njihove šare i recite mi na koju gumu liče, zimsku ili letnju. Odgovor je, ni jednu. AS gume sve više počinju da dobijaju svoj identitet i karakter i svaka nova generacija je bolja od prethodne.

dragvorl je napisao:
19 Jul 2019, 13:10
AS gume mislim da i nisu bas dobre sa strane profita gledano za proizvodjace. Kazem, rent a car, Nemacka, Poljska, Madjarska, sve vise na A S gumama, evo kolegin iz Poljske na Conti ASC gumi, razmisljam i ja da je metem.

Tržište to nekako uvek samo ispegla, eto i taj Continental se dugo opirao tom trendu pa je na kraju i on izbacio AS gumu. U početku se tek po koja AS guma pojavila stidljivo kao kompromisno rešenje a danas sve više uzima maha. Na kraju će to biti kao i sa SUV klasom, u početku niko nije verovao da će jedno glomazno vozilo, koje više troši, ima veći čeoni otpor vazduha, neudobnije i nestabilnije od putničkog auta (u početku) čak i na gradskom asfaltu preuzeti primat i limuzinama i hedžbecima i da će proizvođači polako sve svoje kapacitete preusmeriti samo na razvoj i proizvodnju takvih vozila. AS guma je nešto što tržište traži i proizvođači se tome moraju prilagoditi jer za 10 godina neće biti tržišta za nekakve letnje i zimske gume koje se menjaju svakih 6 meseci, to nikome neće trebati jer će tada već imati jednu gumu koju korisi cele godine bez ikakvih razlika u perfomansama i to će biti prvi izbor većine vozača i zato će proizvođači koji su na vreme to prepoznali i ozbiljno ušli u razvoj i usavršavanje takvih guma biti u prednosti.
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13405
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od McGruja » 19 Jul 2019, 14:32

Ja sam sa novim autom dobio letnje gume, pa sam kupio druge felne i nove zimske gume
Kad to istrosim, mislim da ću preci na AS gume, za koje mislim da još nisu performansi koje bih ja zeleo

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ftj » 19 Jul 2019, 14:38

[moje predvidjanje] da ce se povecati procenat as guma, hoce, al da ce preuzeti primat, ne verujem.

Odgovori