Potrošnja ulja Honda Civic

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Milić
Postovi: 23
Pridružio se: 03 Sep 2019, 11:49

Potrošnja ulja Honda Civic

Post od Milić » 04 Sep 2019, 10:03

Poštovani pozdravljam vas.
Nov sam na forumu pa možda malo zabrljam :) .
A sada pitanje :
Kupio sam pre mesec dana svoj novi polovan (omiljeni) auto.
Čekao sam dugi niz godina da mu padne cena i evo je Honda Civic Heč. 2007, 1,8, 140ks, benzin, km 126.000
uvoz Švajcarska. Cena mu doduše mnogo slabo pada a sada vidim i zašto. Ima puno opreme u modelu Sport.
Auto po knjizi i proveri održavan u ovlašćenom servisu u Švajcarskoj.
Pošto mi u Nišu nemamo ovlašćeni servis interesuje me mišljenje hondaša (čitaj vlasnike hondi dugi niz godina).
Prešeo sam 1000 km i po proceni potrošnja motornog ulja je 2 dl. na ovoj kilomotreži. Vožnja 70 % otvorenog puta i 30% grad.
Sada neki kažu da je to za Hondu mnogo ,neki kažu nije, ali oni nisu vozili nikad ovaj auto.
Ulje u motoru je 5W40 Motorex (švajcarsko ulje) i sa njim je auto prešao 10.000km.
Da li je ovo normalna potrošnja ili treba biti manja po pređenoj km i održavanju kakvo
je u Švajcarskoj (sve po PS-u). Sutra kupujem novo ulje u Delti pa ćemo videti da li će nakon zamene smanjiti potrošnju.
Moja vožnja je inače umerena tj. ne silujem auto.
Druga stvar: Ne mogu da isključim ventilator u kabini skroz već samo do najmanjeg broja obrtaja.
Ne mogu da prebacujem manuelno klapnu spoljnje i unutrašnje cirkulacije kada klima ne radi.
Prebacivanje ide isključivo na regler i kada je klima uključena. Manuelno ne.
Da li je ovo neki kvar ili su tako švajcarci zahtevali? Oni nemaju dizelaše koji dime pa im nije potrebno
da brzo zatvore spoljni vazduh.
Zamolio bih hondaše moje drugare da mi odgovore na ova pitanja.
Mogu i ostali ukoliko su potkovani tehničkim znanjem o motorima.

pozdrav za prvi put
Milić

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11073
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od Bax » 04 Sep 2019, 10:18

http://motornaulja.blogspot.com/2011/09 ... -ulja.html

Evo ti malo stiva za citanje, a svkakao potrosnju ulja meri sa novim uljem koje treba odmah i da sipas po kupovini.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Ralee
Postovi: 3478
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od Ralee » 04 Sep 2019, 10:20

Za ostalo ne znam, ali meni je to ok potrosnja. Mada meni je honda vise ulja torsila na otvorenom nego u gradu.

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29965
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od trojanac » 04 Sep 2019, 10:21

Nemaš potreba kupovati ulje u Delti, jedino ako tamo radiš mali servis? Inače uzmi negde Eneos i ne brini. Nisam ni siguran da mu 5-40 odgovara po specifikaciji. Na brzaka vidim da Eneos preporučuje 10-30, ali to će ti već reći neko od kolega koji voze taj motor @dragan @Heinz @Milan
Screenshot_2019-09-04 ENEOS car make selector.png

Ulje pratiš od tvog sipanja, kao što reče Bax iznad.
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8362
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od grujicd » 04 Sep 2019, 10:28

Meni Honde (Jazz i CR-V) ne troše toliko ulja, ali kažu da VTEC može da troši ako se vozi duže u višim obrtajima. Naš uvoznik propisuje promenu na 10k, možda ima razloga.

Ventilator ne može da se isključi, tj. može samo sve na OFF. Ako ti smeta duvanje iz srednjih otvora možeš da prebaciš na "noge i šoferka" program.
Ne mogu da prebacujem manuelno klapnu spoljnje i unutrašnje cirkulacije kada klima ne radi.
Samo da razjasnimo ovo "kad klima ne radi". Imaš i mod kad radi ventilacija ali bez klime, tj. kompresora, isključeno A/C dugme. Tad nema hlađenja ali ima ventilacije i sve ostale kontrole rade, uključujući i recirkulaciju. U suštini imaš tri režima upotrebe klime:

- Sve isključeno na Off - ovo koristiš praktično samo kad voziš sa spuštenim prozorima
- Radi klima, hladi, greje, ovo koristiš kad je iole toplo ili vlažno zbog odmagljivanja stakala.
- Radi ventilacija, ali bez klime (A/C off), ovo koristiš u ostalim slučajevima, kad ti ne treba hlađenje i isušivanje.

Tako da ni ne treba da voziš sa celim sistemom isključenim, kažem to je samo za spuštene prozore. Pitanje je i koliko svežeg vazduha dolazi u kabinu kad je sve na Off. Ili drži klimu stalno na Auto, ili gasi A/C ako ti ne treba ali drži ostatak ventilacije uključen i usmeravaj kako ti odgovara.

Milić
Postovi: 23
Pridružio se: 03 Sep 2019, 11:49

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od Milić » 04 Sep 2019, 10:35

grujicd je napisao:
04 Sep 2019, 10:28
Meni Honde (Jazz i CR-V) ne troše toliko ulja, ali kažu da VTEC može da troši ako se vozi duže u višim obrtajima. Naš uvoznik propisuje promenu na 10k, možda ima razloga.

Ventilator ne može da se isključi, tj. može samo sve na OFF. Ako ti smeta duvanje iz srednjih otvora možeš da prebaciš na "noge i šoferka" program.
Ne mogu da prebacujem manuelno klapnu spoljnje i unutrašnje cirkulacije kada klima ne radi.
Samo da razjasnimo ovo "kad klima ne radi". Imaš i mod kad radi ventilacija ali bez klime, tj. kompresora, isključeno A/C dugme. Tad nema hlađenja ali ima ventilacije i sve ostale kontrole rade, uključujući i recirkulaciju. U suštini imaš tri režima upotrebe klime:

- Sve isključeno na Off - ovo koristiš praktično samo kad voziš sa spuštenim prozorima
- Radi klima, hladi, greje, ovo koristiš kad je iole toplo ili vlažno zbog odmagljivanja stakala.
- Radi ventilacija, ali bez klime (A/C off), ovo koristiš u ostalim slučajevima, kad ti ne treba hlađenje i isušivanje.

Tako da ni ne treba da voziš sa celim sistemom isključenim, kažem to je samo za spuštene prozore. Pitanje je i koliko svežeg vazduha dolazi u kabinu kad je sve na Off. Ili drži klimu stalno na Auto, ili gasi A/C ako ti ne treba ali drži ostatak ventilacije uključen i usmeravaj kako ti odgovara.
Nisam dobro objasnio.
Kada je klima isključena A/C off onda ne mogu ručno da prebacujem cirkulaciju vazduha. Recimo uvlači spoljni vazduh a želim da ide unutrašnja cirkulacija. Ne reaguje na pritisag dugmadi. U istom režimu ne mogu na dugmetu ,,Off'' da isključim da ventilator ne duva.On uvek duva na najmanjoj brzini a mogu da ga pojačam. valjda sam sada bolje opisao. :D

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8362
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od grujicd » 04 Sep 2019, 10:48

Bolje da se javi neko ko je baš takav Civic vozio.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od Ji 4Tze » 04 Sep 2019, 11:00

Imao sam taj motor u Civicu i kanticu ulja u gepeku ali sam dosuo jednom intervalu od 5 koliko je bio kod mene (5 godina, nešto preko 50k km) kad sam ga baš peglao, i to je bilo nekih pola kantice za skoro godinu dana.
500ml/10,000km. Tih 200ml na 1000km je za moj ukus previše pa makar bio stalno u crvenom ali u autu ti je R serija a ne K serija koja više troši ulja zbog drugačijeg VTEC-a - ako se dobro gazi pedala (stariji Accord npr)
Zameni ulje na servisu i prati kako troši.
Klimu moraš da servisiraš i očistiš, manje više uvek je na AUTO i samo podešavam temperaturu.
Samo palim/gasim recirkulaciju po potrebi (dim, smrad na putu i sl)
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1637
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od zdushan » 04 Sep 2019, 11:07

Sve si dobro opisao i upravo je takva vent na svakom, ništa ti nije pokvareno.
Potrosnja ulja: ja sam za prvih 10k dolio 0.4L. Ako je od min do max na meracu 1 litar, a na kraju pred servis sam bio blizu min, računam da mi je za 10k potrošio 1.3L.
Najviše troši na autoputu, i uopšte na visokim obrtajima. Ako ga cepas, tvoja potrošnja od 2L na 10 hiljada je skroz ok.

Sent from my SM-A605FN using Tapatalk


Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od Ji 4Tze » 04 Sep 2019, 11:18

Šta su visoki obrtaji, to je pitanje...
Na 135 km/h je ... ne sećam se sad tačno ali sigurno je ispod VTEC prelaza tj. 3,500 o/min
mislim da je sa 155 km/h na satu bilo ravno 4k o/min a ni to mi nešto nije previše, pre će biti da mu je do neadekvatne gradacije, 2l na 10,000 je ko na dvotaktol da ide :)
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11073
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od Bax » 04 Sep 2019, 11:28

Nije to nov auto, nek trosi to ulje, kolko trosi, na tebi je da ga pratis i drzis blizu maksimuma.
Meni je Punto kao nov trosio 2 deci, pa se evo tako vozi vec 12 godina...
Slicno je bilo i sa Micubishijem.
Secam se da mi se i drug sa Accordom zalio da dosipoa ulje, posle 100k, on ga je novog uzeo.

Mala je to potrosnja ulja, da bi se brinuo, uzivaj u kolima.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1637
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od zdushan » 04 Sep 2019, 11:33

5w40 i 5w30 je adekvatna gradacija..
Prema iskustvima vecine, 2l na 10k je sasvim uobicajna potrošnja. Posebno sa ostrijom vožnjom.
Ja bih preporučio 5w40 Total quartz. Ja to sipam po preporuci, i zadovoljan sam.

Prosečan Srbin će pre priznati da ne može da mu se digne, nego da mu auto trosi ulje...

Sent from my SM-A605FN using Tapatalk


Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11396
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od starac vujadin » 04 Sep 2019, 11:38

Čoveku je potrošio 2 deci na 1000km, ne na 10000km. No, i to je verovatno skroz ok i u granicama tolerancije. Uobičajena norma od 4 do 8 decilitara na 1000km u zavisabnoti od tipa motra i proizvođača. Sipaš novo ulje, promeniš filtere i pratiš situaciju. Auto mora da troši ulje, ne postoji perpetuum mobile osim u našim lovačkim pričama.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19246
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac
Birthday

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od Heinz » 04 Sep 2019, 11:44

Ne vozim taj motor, @trojanac se zbunio malo. Ali sličan jeste. Znam da ima primeraka koji dosta troše ulje, neki čak otvaraju motore zbog toga (zapeknu karike, npr Accord neki sa HCS foruma).

Moj Civic je sa duplo manje km, imao je svega 4 zamene ulja do sada, i nijednom nije dolivano (po rečima prethodnog vlasnika), još su intervali bili 15-20k km u našim uslovima.
Pre neki dan sam reda radi prvi put izvukao šipku, ulje je negde na pola šrafiranog dela, ali nije bila horizontalna podloga te ću morati da ponovim merenje. Od zamene je prošlo oko 6500 km, Honda OEM 0W-20 ulje. Od tih 6500 km jedno 4500 km je na otvorenom, a 130 km/h je na 3300 rpm.

Inače, Civic ima jako glupo rešen HVAC sistem, tj klimu. Sistem NIKAD nije na off. Može fan da bude na off, i AC na off, ali sistem i dalje sam menja modove duvanja + stalno hladi/greje tj aktivno je podešavanje temperature. Ručno mogu da uključim/isključim recirkulaciju i taj deo ne znam kako je rešen na svemircu.

Korisnikov avatar
Romanticni_Piroman
Postovi: 160
Pridružio se: 09 Maj 2019, 22:49
Garaža: Honda Civic 2008 1.8 VTEC

Re: Potrošnja ulja Honda Civic

Post od Romanticni_Piroman » 04 Sep 2019, 12:03

Pozdrav i dobrodosao. Ako mene pitas, prvo sipaj Honda OEM ulje 0W-20, eventualno 5W-20, i nista drugo. To koje je trenutno unutra je malo diskutabilno za ovaj motor. Svakako, nakon toga sam izmeri precizno koliko trosi. Ne bi trebalo da dosipas ulje uopste pre intervala za menjanje. Ako trosi toliko da moras da dosipas, motor trosi ulje, ali ne znam kako ce ti pomoci ta informacija. Sad si kupio auto, to je to. I predstavi auto, ovo hocu da vidim :)

Odgovori