Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45628
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Geza » 02 Okt 2019, 21:18

Beščani alergični na preimenovanje, dobro je znati čime ih pecnuti. :D
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 02 Okt 2019, 21:31

I užičani kad kazes kako je u užicama :)

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 02 Okt 2019, 23:43

SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od grujicd » 03 Okt 2019, 00:11

Trend koji se teško zaustavlja. Bojim se da će najavljene promene u statusu preduzetnika ubrzati odliv IT sektora.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Vladapetr » 03 Okt 2019, 00:23

Videćemo šta će od toga biti, po pravilu nayebu oni koji su najmanje krivi. Nisam imao ni približnu sliku koliko je ljudi na paušalu i kako se to (zlo)upotrebljava, nego sinoć bili kod prijatelja i on mi priča sa čime se sve sreće (direktor je u veoma jakoj firmi, imaju klijente maltene u svakom mestu u Srbiji). Kao finale, njegova žena je farmaceut u velikom lancu apoteka, i ona je paušalac :glavomuzid:

Što se tiče baš programera, ako ostanu oni testovi koji se spominju kao zvanični za odluku možeš li ili ne ostati paušalac, svi oni koji ne rade fizički u firmi koja ih angažuje mogu to rešiti bez problema. A mislim da ni onima koji baš rade u firmi neće biti problem da prođu. Sve to ako ostane kako se priča, da su onih 9(ili 11) zahteva ravnopravni i treba da ispuniš barem 5.
Mada mi kum kaže da su ovi njegovi već odavno rešili problem, skinuli se sa paušala skroz :mrgreen: Otvorili firme u Estoniji ili tako nešto, troškovi minimalni a uplate podižu na određenim bankomatima ovde i sve čisto kao suza, bez ikakve zajebancije sa lokalnom administracijom.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 03 Okt 2019, 00:48

Mislis utaja poreza cista kao suza :)

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7026
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od DukeNS » 03 Okt 2019, 00:53

Vlado, ako nije problem, verovatno cu te kontaktirati da detaljnije ispitas kuma. Ko bude upoznat sa jos nekom proverenom varijantom za nastavak rada preko agencije, rado cu saslusati. :)

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Vladapetr » 03 Okt 2019, 07:26

Još tad sam mu pustio buvu da sazna detalje očekujem ga ovih dana sa konkretnim inf.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 03 Okt 2019, 07:43

Zavisi od slucaja do slucaja, pritom sve je ovo u fazi najave, pitanje kakva ce biti usvojena verzija izmene i kako ce se u praksi primenjivati i za sada moze samo da se nagadja.

Ako radis od kuce, za strano pravno lice(ne domacu firmu osnovanu od strane firme, nego ti uplate stizu iz inostranstva), cenim da ako ima razuma ne bi trebalo da ima ikakvih problema jer ti si tu zaista preduzetnik a ne prikriveno zaposleno lice.
Ako radis od kuce za domace pravno lice i pritom je ta firma fleksibilna da izmeni po koju stavku u ugovoru i tu ne vidim da ce biti problema.
Ako radis u prostorijama firme, a pritom je takodje firma fleksibilna da promeni koju stavku ugovoru, verujem da bez vecih problema moze da se prodje taj test.
U najgoroj situaciji su oni koji rade za velike firme u prostorijama firme, jer su one najmanje zeljne da rade gimnastiku i stimuju prethodno dogovorene ugovore. Jednostavno veliki imaju najmanje interesa da sebe dovode u nepredvidiv polozaj i na milost i nemilost nekog inspektora.

Te varijante da ti registrujes strano pravno lice preko interneta su tek lov u mutnom, tj. najvise stavljaju poslodavca u neprijatan polozaj ako treba da objasnjavaju veliki broj ugovora sa stranim pravnim licima registrovanim u estoniji ili belizeu ili slicno. Da ne pominjem i taj detalj da ti sa prebivalistem u Srbiji podizes pare zaradjene u inostranstvu sa namerom da ih trosis u srbiji, moras da platis ovde porez. Ok najverovatnije te niko nece cimati ali ne znam da li bi mi bilo svejedno da dizem xx iljada evra godisnje preko nekog bankomata u srbiji.

nick79
Postovi: 447
Pridružio se: 27 Feb 2014, 07:26
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od nick79 » 03 Okt 2019, 07:52

Postoji ta neka varijanta sa Estonijom. Naime Estonija je lider u evropi kadaje e-uprava u pitanju. Tako, imaju nesto sto se e-citizenship. Sa tom njihovom elektronskom licnom kartom, moguce je otvoriti tamo firmu i racun u banci. Ne znam kolike su dazbine, planiram da u narednih par meseci ovo detaljno proucim, tako da je svaka informacija dobrodosla.


Sent from my SM-T510 using Tapatalk


ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 03 Okt 2019, 07:55

Oduvek je bilo moguce otvoriti strano pravno lice preko interneta na raznoraznim lokacijama i to za tipa 100 evra godisnje. To je cisto tehnicki detalj da to tamo ide laksim putem, to ne menja nista sto se tice zakona i poreskog tretmana.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Vladapetr » 03 Okt 2019, 08:02

Da te uhvate, mogu samo ako te neko namesti
Matična firma u Srbiji ne potpiše nikakav ugovor sa Estonija firmom, nego joj ova isporučuje fakture. Ne praviti baš jednu mesečno na isti iznos, čisto da ne bude potpuno očigledno. Novac ne podižeš ti kao lice nego ga podiže Est firma, dakle mogu da ti udju u trag jedino ako te neko odruka ili ako skinu snimak sa kamere bankomata pa te prepoznaju
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

nick79
Postovi: 447
Pridružio se: 27 Feb 2014, 07:26
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od nick79 » 03 Okt 2019, 08:32

Realno otici u Talin jernom u 2 meseca na vikend i podici pare nije toliko cimanje. Videcemo kako ce domace firme reagovati.

Ono sto meni ide na nerve je jedna druga stvar. Da li zakon dozvoljava pausalno operzivanje? Da li je neko uradio hesto ilegalno? Kod programera ide sve preko faktura i banke i poreska uvek moze imati tacan uvid u to koliko neko zaradjuje i svake godine korigovati visinu poreza. Ali nor taksisti i advokati - kod njih se ne zna casnog krata? I kada hoces da im uvedes fiskalne kaee oni blokiraju grad/sudove. E ti dvostruki araini mi posebno idu na.... Ajde i da kaze cov3k da taksisti vrv ne zaradjuju mn9go i da im je ta cifra koju placaju mesecno od oko 10000 dinara vrv primerena, ali sta je sa advokatima. I sta se valja iza ove odluke? Zasto bas pausalci? Ciji brat ima programersku firmu?

Sent from my SM-T510 using Tapatalk


Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od grujicd » 03 Okt 2019, 08:38

Da to uhvate ako podižeš ovde pare sa automata, to nije realan problem. Stvaran problem je kako srediti pio/zdravstveno ako nemaš ništa prijavljeno ovde, mada može i to. Veći problem je šta raditi ako zaradiš veće pare, za stan ili auto.
Moje je mišljenje da će posle početnog šoka dobar deo ljudi stati na loptu i otvoriti doo ako su stvarni preduzetnici ili se zaposliti ako je to bio samo način za optimizaciju poreza. Plaćaće se veći porezi, ali to je tako u svim zemljama kojima težimo pa ćemo se i mi navići. Ali jedan deo će otići iz zemlje.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8782
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 03 Okt 2019, 08:49

ikac2000 je napisao:
02 Okt 2019, 20:26
Specificno, sveze zacinjeno mleveno meso, maze se kao pasteta, sa lukom preko.

Mettbrötchen, veoma ukusno. Slika

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk
Ja se zajebao pa kupio to umesto pastete, bilo u pakovanju kao pasteta i nije se video sta je unitra. Kad smo otvorili zena se zgrozila, nije htela ni da proba :kezo: A meni je tu i tamo ok, mada sam ja specifican posto sam godinama cele zime provavao sirovu smesu za kobasice pa mi to dodje nesto slicno, btw necu to vise kupovati. :zbunjen:
Mala, palo mi na pamet od toga napraviti cevape pa ispeci :think:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Odgovori