Savjet za kupovinu auta, Kuga, Qashqai ili Mokka

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
sarajevo123
Postovi: 239
Pridružio se: 20 Maj 2019, 11:00
Garaža: Audi A3 2.0 TDI 125kw CR 2011g quattro
Lokacija: BiH

Savjet za kupovinu auta, Kuga, Qashqai ili Mokka

Post od sarajevo123 » 07 Okt 2019, 14:08

Vozda raja.

Neki prijatelji zele da se ponove sa autom i traze nekog manjeg suva, dzipa sa 4x4 pogonom. Prostor nije krucijalan jer je troclana porodica u pitanju bez planiranog sirenja u buducnosti :mrgreen:
Pogon je bitan zbog mjesta stanovanja, cestog snjega, brda isl - ne treba za off road i slicno da se razumijemo.

Prioritet je na cijenama odrzavanja, potrosnji i pouzdanosti.
Oprema tu i tamo, nije nevazna ali ne mora biti sami vrh. Takodjer, jako bitna stavka je godiste i kilometraza jer se auto planira koristiti cca 6-7 godina pa da sto duze bude u nekoj pristojon kilometrazi i slicno.

Tri modela koja gledamo su Ford Kuga, Nisan Qashqai ili Opel Mokka. Godista 2011 - 2014 otprilike, budzet do 12.500 eura sa svim potrebnim pocetnim ulaganjima (registracija, servisi, gume). Dizel bi bio bolji stim sto moze i neki jaci benzinac sa malo vise momenta.
Kod Kuge ima samo onaj 2.0 dizel, kod Nisana 1.6 ili 2.0 i kod mokke 1.6 i 1.7 stim da je 1.6 mescini tek od 2014 i da su ugl skuplji.
Kod Mokke ima i 1.4 turbo benzin koji mi se cini da ima OK snagu i momenat.

Ima li neko isksutva sa ovim autima i motorima? Bubice koje haman svaki auto/motor ima? Dizne, turbine, zamajci? Cijene redovnog odrzavanja (veliki servisi pretezno) isl?

Ja bi ovdje odmah Forda izbacio jer vjerujem da mu je odrzavanje sigurno dosta skuplje. Takdojer i 1.7 Mokku jer je skuplja i dosta mladja te izlazi iz budzeta te 2.0 Nisana takodjer jer nisam siguran u te 2.0 dci motore.
Moji favoriti su 1.4 turbo Mokka te 1.6 Nissan i 1.7 Mokka.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12278
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: savjet za kupovinu auta, Kuga, Qashqai ili Mokka

Post od shandu90 » 07 Okt 2019, 17:27

Prijatelj ima mokku x 1.4 turbo. Za svoju velicinu ima prostora, gepek solidan, nas 4 se spakovalo, sto je mene pozitivno iznenadilo. Pogon je prednji pa nemam tu sta da kazem. Zavisi koju km prelazis godisnje, jer onda nije ekonomicno voziti benzinca na vecoj godisnjoj kilometrazi.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
bookmaker
Pobednik Garaža - Classic lige
Postovi: 150
Pridružio se: 09 Maj 2019, 02:34
Garaža: Ford Fiesta 1.1 70ks 2019.

Re: savjet za kupovinu auta, Kuga, Qashqai ili Mokka

Post od bookmaker » 07 Okt 2019, 19:55

Idi na Ford forum Srbija i videćeš da su Qashqai-a u odnosu na Kugu svi odbacili. :D

Odgovori