Novi propisi o uvozu polovnjaka

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11389
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od starac vujadin » 08 Nov 2019, 21:54

Iako se poslednjih dana trubi o zagađenju zbog nekog portala kao da je smak sveta, a zapravo se radi o atmosferskoj pojavi od par dana mi zapravo poslednjhi godina dišemo bolji vazduh nego ranije, tj. svuda gde je uvedeno gradsko grejanje. Najviše zagađuje industrija koja je polumrtva još od početka 90-ih i individualne ložionice koje su velikoj meri izbačene iz upotrebe. U Beogradu retko više imamo smog. U Valjevu gde se mahom i dalje loži je baš loša situacija i tu najviše vidi razlika. Saobračaj je tek na dalekom trećem mestu, Kod nas se kako kod ipak voze čistija i bolja kola i troši bolje gorivo nego pre 20,30,40 godina. Jedina stvar koaj je kontra tome je povećan broj vozila. Treba sprovoditi tehničke preglede u skladu sa pravilima i to čebiti osetno poboljašanje.
Automobili su laka meta i svaki zakonodavac voli da na njima i vlasnicima šilji onu stvar jer se time kupe laki politički poeni. uz tabloidizaciju i pravljenje drame od svega i svačega eto zgodne prilike da se sada ukine mogućnost da ljidi nabave neki pristojan stariji auto i ujmesto toga da preplaćuju stvarne krševe.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od Heinz » 08 Nov 2019, 22:03

Možda na Vračaru Historical nema loženja, ali na 3 stanice trolom od Hrama ima. Voždovac isto, prošao je gas pre 10-15 godina ali ljudima je skupo i lože i dalje.

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11389
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od starac vujadin » 08 Nov 2019, 22:13

Ne, nije tako, to je neuporedivo manje. I gde nema centrlanog gradskog grejanja ima etažnog grejanja na gas, struju, pelet, toplotne pumpe, a drva i ugalj su goriva u izumiranju. To je deo mog posla, pa sam recimo upućen u to...

http://www.beoelektrane.rs/?page_id=488

Ponekad se šalim kako je ova zemlje sve nesrećnija jer skoro da više nema odžačara.

Naravno, i toplane zagađuju, ali manje nego individualna ložišta.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od Ji 4Tze » 08 Nov 2019, 22:21

Čim se šališ na tako romantičan način znači da ne vidiš pravu situaciju, to je možda tako u širem centru a to nema uticaja jer je problem ozbiljniji.

Smog nije atmosferska pojava, nastala sama od sebe već od aerozagađenja. Atmosferska pojava je da je pritisak povišen i da je sušni period a vetra nema.
Prvo ova stoka što pali strnjiku krajem oktobra i početkom novembra smara pola države svojim srednjovekovnim načinom obrade zemljišta.
Drugo je što se većina stanovnika prigradskih naselja greje na čvrsta goriva, samo jeftinije da bude.
Treće, što u želji da se vozi što jeftinije, većina koja koristi auto svaki dan vozi dizele sa nultom euro normom jer se na dobar dan skida EGR, DFP i tako to, nevažno za A-B, uključujući i gradski prevoz.
I dalje na pumpi sasvim legalno kupiš “LOŽ ULJE” i sipaš ga u rezervoar da voziš na to. Ej, svesno kupiš ulje i goriš ga radi prevoza.

Eto, i prvo i drugo i treće se za čas reši i onda možemo da se žalimo na atmosferske pojave.
A dok se to ne reši, lagano se razboljevamo, umiremo od bolesti disajnih puteva, i akutnih upala i alergija i kancera.


Samo siđeš predveče niz AP sa onog zadnjeg brda (MML, tamo kod NISovih pumpi) i vidiš onako izmaglicu ko nacrtanu, od lampi pored APa, ko u Gotam da ulaziš... Svaki put kad krene jesen i u zimu, ista slika, nevezano za atmosferske pojave.
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
ChobbyNS
Postovi: 1032
Pridružio se: 30 Avg 2017, 15:25
Garaža: Alfa Romeo GT

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od ChobbyNS » 08 Nov 2019, 22:27

Država treba da stvori uslove da običan radnik može da priušti sve to, kada dođe do toga onda može kaznama i zabranama da se rešavaju takve stvari.
Ima puno ljudi koji rade za 30-35k, nema šanse da mogu da plaćaju gradsko ili da uvode pelet i slične zajebancije, da voze euro 6 I slično.
Čisto sumnjam da ljudi iz ljubavi lože ugalj i voze golfa 2 na ložu.

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11389
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od starac vujadin » 08 Nov 2019, 22:40

Ji 4Tze je napisao:
08 Nov 2019, 22:21
Čim se šališ na tako romantičan način znači da ne vidiš pravu situaciju, to je možda tako u širem centru a to nema uticaja jer je problem ozbiljniji.

Smog nije atmosferska pojava, nastala sama od sebe već od aerozagađenja. Atmosferska pojava je da je pritisak povišen i da je sušni period a vetra nema.

Drugo je što se većina stanovnika prigradskih naselja greje na čvrsta goriva, samo jeftinije da bude.
Kao što rekoh promene u sistemu grejanja su posredni doe mog posla tako da imam širu sliku od tebe i očigledno bolje znam pravu situaciju što i niej neko psotignuće je r je stvar očigledna. Postavio sam i mapu grejnih područja smao za BG elektrane, pa još na to treba dodati gomilu objekata koji se greju na etžano grejanje. Sad, može da se ponavlja "to je samo u centru", ali se onda svađate s mapom, ne sa mnom. Očligledno da ne poznate Beograd, tj, ne pratite promene u njemu ili vam se sviđa neka slika koju ste stvorili o nekoj pojavi čak i ako je skor potpuno netačna.

Što se tiče smoga i povišenog pritiska to što si napisao je tačno, ali to sam i ja napisao. Samo malo pažljivije čitaj napisano.

Greju se neki u neki delovima nekih prigrradskih naselje i grejaće se i dlaje, ali njih je sve manje. Dimjaka je sve manej, oOdžačara je sve manje, drva i ugalj se sve manje prodaju za grejanje.

Napiši i ti poneku šalu na ovom forumu dobro će ti doći.

Korisnikov avatar
mtlmiki
Postovi: 101
Pridružio se: 08 Okt 2017, 01:17

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od mtlmiki » 08 Nov 2019, 23:58

starac vujadin je napisao:Iako se poslednjih dana trubi o zagađenju zbog nekog portala kao da je smak sveta, a zapravo se radi o atmosferskoj pojavi od par dana mi zapravo poslednjhi godina dišemo bolji vazduh nego ranije, tj. svuda gde je uvedeno gradsko grejanje. Najviše zagađuje industrija koja je polumrtva još od početka 90-ih i individualne ložionice koje su velikoj meri izbačene iz upotrebe. U Beogradu retko više imamo smog. U Valjevu gde se mahom i dalje loži je baš loša situacija i tu najviše vidi razlika. Saobračaj je tek na dalekom trećem mestu, Kod nas se kako kod ipak voze čistija i bolja kola i troši bolje gorivo nego pre 20,30,40 godina. Jedina stvar koaj je kontra tome je povećan broj vozila. Treba sprovoditi tehničke preglede u skladu sa pravilima i to čebiti osetno poboljašanje.
Automobili su laka meta i svaki zakonodavac voli da na njima i vlasnicima šilji onu stvar jer se time kupe laki politički poeni. uz tabloidizaciju i pravljenje drame od svega i svačega eto zgodne prilike da se sada ukine mogućnost da ljidi nabave neki pristojan stariji auto i ujmesto toga da preplaćuju stvarne krševe.
Kako gde

https://www.google.com/amp/s/www.blic.r ... /vesti/ART


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od Ji 4Tze » 09 Nov 2019, 00:02

Pa nema smisla da gledam mape i grafike kvazisocijalističke tvorevine što je to gnezdo lopova i secikesa kao deo beogradske javne službe, struja, grejanje, parking i sl. Gomila nesposobnih uhljeba.

Ono što je bilo zagađenje, nema veze samo sa grejanjem niti sa tvojim poslom sem ako nisi poljoprivrednik a vidi se da nisi niti imaš dodira s prirodom ako ti je vazduh (i vode) u Srbiji nezagađen.

Izađi malo južno od Beograda da vidiš kad zacrni nad kopovima, je l i to od čisto atmosferskih prilika. Zimi kad prođeš Ibarskom pored kopova, kao kroz tamni vilajet da voziš..

I to je sve tako tužna i turobna tema da nemam nikakav motiv sa se šalim jer realno nas ubija pa mi nije jasan motiv da neko priča o čistoj prirodi kad se davimo u đubretu. Ili da mi nedostaju dimničari, pa i ja kad sam bio malo pre 30 godina bila je romantična tema na prvom kanalu u jutarnjem programu ili beogradskoj hronici. A i tada su bili snimci manje više iz strogog centra :)
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11389
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od starac vujadin » 09 Nov 2019, 01:40

Šta..sad sam te "proterao" iz Beograda, pa si premestio priču na Srbij. Ne pričam o Srbiji, pričam o Beogradu i zagađenju. Možemo i o Srbiji. To što ti govoriš su tvoju subjektivni utisci, a podaci su malo drugačiji. I čemu ti petparački spinovi tipa "zagađenje nema veze sa grejanjem i tvojim poslom"...ko je to rekao. To što ne želiš da pogledaš mapu mreže daljinskog grejanja u Beogradu (lažirana je, šta li? :) ) je upravo ono o čemu sam pisao - odbijanje da se izađe iz svog uvreženog mišljenja makar bilo potpuno pogrešno i kada se to daju jasni podaci.
Diskusije s tobom su stvarno traćenje vremena.

Ralee
Postovi: 3478
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od Ralee » 09 Nov 2019, 12:54

ChobbyNS je napisao:Država treba da stvori uslove da običan radnik može da priušti sve to, kada dođe do toga onda može kaznama i zabranama da se rešavaju takve stvari.
Ima puno ljudi koji rade za 30-35k, nema šanse da mogu da plaćaju gradsko ili da uvode pelet i slične zajebancije, da voze euro 6 I slično.
Čisto sumnjam da ljudi iz ljubavi lože ugalj i voze golfa 2 na ložu.
Problem je u tome sto se osnovne stvari ne dovode na svoje mesto, odnosno, ne uredjuju, vec se pocinje od pozadi i to na kraju nema nikakvog efekta.
Zabrana ce malo da uredi stvari po pitanju uvoza, ali dugorocne posledice u smislu poboljsanja voznog parka itd nece biti.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od Heinz » 10 Nov 2019, 20:54

Kakve veze ima mapa grejanja sa tim da lik prekoputa loži ko zna šta i od njegovog dima niko iz okolnih zgrada ne sme da otvori prozor?
Lepo sam napisao, i na Voždovcu je prošao gas pa ljudi sad lože ugalj jer im je jeftinije.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od dragvorl » 10 Nov 2019, 21:16

Nije BG ali od drugara roditelji su kucu odjavili sa toplane i presli na cvrsto gorivo. Jeftinije im. U NS.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od Ji 4Tze » 10 Nov 2019, 22:29

starac vujadin je napisao:Šta..sad sam te "proterao" iz Beograda, pa si premestio priču na Srbij. Ne pričam o Srbiji, pričam o Beogradu i zagađenju. Možemo i o Srbiji. To što ti govoriš su tvoju subjektivni utisci, a podaci su malo drugačiji. I čemu ti petparački spinovi tipa "zagađenje nema veze sa grejanjem i tvojim poslom"...ko je to rekao. To što ne želiš da pogledaš mapu mreže daljinskog grejanja u Beogradu (lažirana je, šta li? :) ) je upravo ono o čemu sam pisao - odbijanje da se izađe iz svog uvreženog mišljenja makar bilo potpuno pogrešno i kada se to daju jasni podaci.
Diskusije s tobom su stvarno traćenje vremena.
Care, zagađenje koje je trajalo skoro čitav mesec je bilo samo delom uzrokovano grejanjem ali doprinelo je koliko i zaostala politika prema zagađivačima vazduha (motorna vozila, elektrane itd).
Više je uticalo preterano paljenje strnjike i ne toliko uobičajeno sušno vreme sa visokim vazdušnim pritiskom. A ti pričaš kako je tužno što nema dimničara i kako nema smoga.
Nema tu diskusije, slažem se, ali ne mogu da gledam da neko lupeta toliko bez ikakve reakcije obzirom gde živimo, gle, ima života i van “kruga dvojke”
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
ChobbyNS
Postovi: 1032
Pridružio se: 30 Avg 2017, 15:25
Garaža: Alfa Romeo GT

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od ChobbyNS » 10 Nov 2019, 23:20

I moji su ukinuli gradsko grejanje u kući. Toplani bi plaćali godišnje oko 120.000, drva su ih koštala nekih 60-ak. Sad su prešli na pelet radi komfora i košta ih otprilike nekih 80 hiljada za sezonu.

Korisnikov avatar
starac vujadin
Postovi: 11389
Pridružio se: 13 Jan 2012, 20:58
Lokacija: Beograd

Re: Novi propisi o uvozu polovnjaka

Post od starac vujadin » 11 Nov 2019, 00:43

Heinz je napisao:
10 Nov 2019, 20:54
Kakve veze ima mapa grejanja sa tim da lik prekoputa loži ko zna šta i od njegovog dima niko iz okolnih zgrada ne sme da otvori prozor?
Lepo sam napisao, i na Voždovcu je prošao gas pa ljudi sad lože ugalj jer im je jeftinije.
Mapa grejanja ima veze da vam pokaže da je centralno grejanje prošlo kroz većinu grada. Znate čemu služi, nema potrebew da se pravite nevešti. .

To što znate 1.,2, 5... pojedinačnih primera da je neko krenuo da loži je nebitno i ne ot me ne može da s egradi nikava genrlana slika. Ja pričam o novom zgradama i naseljima na Voždovcu koji se autonomno greju na različite načine.
Care, zagađenje koje je trajalo skoro čitav mesec je bilo samo delom uzrokovano grejanjem ali doprinelo je koliko i zaostala politika prema zagađivačima vazduha (motorna vozila, elektrane itd).
Više je uticalo preterano paljenje strnjike i ne toliko uobičajeno sušno vreme sa visokim vazdušnim pritiskom. A ti pričaš kako je tužno što nema dimničara i kako nema smoga.
Nema tu diskusije, slažem se, ali ne mogu da gledam da neko lupeta toliko bez ikakve reakcije obzirom gde živimo, gle, ima života i van “kruga dvojke”
Nema potrebe da ti meni objašnjavaš odakle je bilo zagađenje...to sam ja tebi rekao, a ti bi sada da preuzmeš moj tekst i meni da pričaš što sam pisao. Baš je teško kad se zapne da se bude u pravu...

Odgovori