Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10471
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od TheWickerMan » 27 Nov 2019, 21:48

Mogu, u tvom sam kraju (Nord). Tako da ipak plaćaš kafu :isplazijezik:

OnePlus 6T via TT


Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8813
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 27 Nov 2019, 21:55

Onda se cujemo sutra u toku dana :pijemcaj:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Kabal
Postovi: 2885
Pridružio se: 05 Avg 2015, 10:01
Garaža: Volvo XC60 D5 AWD
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Kabal » 28 Nov 2019, 08:14

https://www.021.rs/story/Info/Region-i- ... am-ja.html

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 28 Nov 2019, 11:04

Meni juce bila godina dana :)

Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk


Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13409
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od McGruja » 28 Nov 2019, 11:09

:)

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10471
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od TheWickerMan » 28 Nov 2019, 11:10

blaugrana je napisao:Meni juce bila godina dana :)

Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk
Sa srećom! Sad lagano :)

OnePlus 6T via TT


Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7065
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od DukeNS » 29 Nov 2019, 17:50

Kad pre?! :o

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3673
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od member » 29 Nov 2019, 18:32

De Kragujevac nestao u zadnje vreme?

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8813
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 29 Nov 2019, 19:28

blaugrana je napisao:
28 Nov 2019, 11:04
Meni juce bila godina dana :)

Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk
Ja sam bezmalo 6 meseci vec ovde. Ali imam osecaj kao da sam 6 godina :kezo:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
bookmaker
Pobednik Garaža - Classic lige
Postovi: 152
Pridružio se: 09 Maj 2019, 02:34
Garaža: Ford Fiesta 1.1 70ks 2019.

Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od bookmaker » 29 Nov 2019, 19:30

Vladapetr je napisao: Posle sam čitao iskustva, vidim da se na zapadu odavno vakcinišu i protiv ovčijih boginja, čak je sad valjda i obavezna u Nemačkoj. Ta vakcina je "živa", tako da se za nju antivakseri ne hvataju.
Ta vakcina je postojala i kod nas, svojevremeno smo vakcinisali svoje dete. To je bilo pre nekih 6-8 god., ne sećam se tačno kad. :D Mora da se primi do određene godine.

Problem je bio što je morala da se samoinicijativno kupi, pedijatri nisu bili baš spremni da je preporučuju jer se plaćala (valjda nisu hteli da ih neko proziva zbog toga) ali nisu imali ništa protiv da dete primi tu vakcinu ako je ti sam spomeneš i doneseš. Ko je saznao na neki način i imao novca mogao je dete da vakciniše, tako smo mi čuli od prijatelja i našeg sina vakcinisali. Nije dobio ovčje boginje iako se kretao u rizičnim grupama (u vrtiću) gde su druga deca oboljevala od istih.

Pričali su da će biti uvedena u listu redovne vakcinacije i kod nas ali nisam dalje pratio da li su je u uveli ili ne.

Za pneumokoku smo zakasnili (kasno saznali da postoji) pa smo je prevazišli na teži način, kao i većina dece u zemlji. :(

Korisnikov avatar
TheWickerMan
Postovi: 10471
Pridružio se: 13 Jan 2012, 12:46
Garaža: AR Giluietta TCT
Lokacija: Stuttgart,DE

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od TheWickerMan » 29 Nov 2019, 20:08

Gaginh0 je napisao:
blaugrana je napisao:
28 Nov 2019, 11:04
Meni juce bila godina dana :)

Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk
Ja sam bezmalo 6 meseci vec ovde. Ali imam osecaj kao da sam 6 godina :kezo:
Meni su ove 2.5 godine proletele kao rukom odnešene...

OnePlus 6T via TT


Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 29 Nov 2019, 22:37

DukeNS je napisao:Kad pre?! :o
Sta da ti kazem :)

Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk


Korisnikov avatar
meidling
Postovi: 1055
Pridružio se: 02 Feb 2017, 19:16
Garaža: Volvo XC90 II D4
Lokacija: Wien_Leskovac

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od meidling » 29 Nov 2019, 22:43

He,he,gušteri

Gesendet von meinem SM-A750FN mit Tapatalk


Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8813
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 30 Nov 2019, 07:33

Sad kad se javi Kragujevac :kezo:

Dobra stvar mi je sto mi ovde vreme prolazi sporo. Socijalni zivot 00 pa nema u cemu da mi brzo prolazi vreme.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8813
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 30 Nov 2019, 08:41

Pa da napisem stogod dok cekam Boleta da krenemo na pijac/buvljak :kezo:

Nesto cu svakako zaboraviti ili pogresiti, ali ispravice me gastosi.

Ovaj deo Nemacke gde smo Bole i ja je stvarno prelep. Ima gomilu jezera, reka i recica, suma i mnogo mnogo uredjenih staza za setnju, trcanje itd. Ja bih najradje tim stazama kroz sumu vozio neki Cross ali jbg - zabranjeno. Cesto dok se vozim pored puta imaju potoci sirine do 3 metra gde Svabe voze kajake i to je stvarno prelepo. Maltene u svakoj sumi ima uredjen parking gde ljudi ostave automobile i idu da setaju po sumi. Smeca nema maltene nigde, a za skoro 6 meseci samo dva puta sam video psa lutalicu. Sela su im uredjena maltene bez kuca koje se ruse, svako dvoriste sredjeno, samo sto u bilo koje doba da prodjes kroz ta sela ne mozes da vidis napolje ni cveka ni psa, sta rade ti ljudi ja ne znam.

Svabe - posto ne znam bas dobro jezik ne mogu da sudim o njima, ali da su komplikovani - jesu. Krenuo sam sa znanjem A2 i odslusao sam pola B1, ali tek kad sam dosao video sam koliko ne znam. Posto najvise imam kontakta sa viljuskaristima, magacionerima, itd. cesto ne mogu da razumem sta pricaju, jer su to slabo obrazovani ljudi koji skracuju reci ili drugacije izgovaraju reci, oni pricaju tzv. Schwabisch Nemacki, koji nema veze sa Hoch Nemackim. Pre par dana sam bio na pregledu za vozacku i sve sam razumeo one lekare tamo jer pricaju lepo, takodje vesti na radiju razumem solidno jer takodje moraju da pricaju lepo i razumljivo. Ali sam do sada samo jednom naisao na problem da bas bas nista ne razumem jer mi je neki matori drkadzija na moju molbu da uspori i lepo mi objasni odgovorio - sta me briga sto slabo razumes, nauci Nemacki! Kao ljudi su izrazita govna, kad njima nesto treba slatkorecivi su i blagi kao da si im rodjeni brat, kad tebi nesto treba cesto ti ne odgovore na poruku, pitanje, molbu... Tu se potvrdjuje da si samo broj i nista vise. A ponekad razmisljam da li su Svabe stvarno ogranicene ili se samo prave, u mnogo situacija sam naisao na neolgicna resenja, da li to potice od toga sto ih od pocetka skoluju samo za jednu profesiju ili je tu nesto drugo stvarno ne znam. Ali ima jos vecih govana od Svaba, to su "posvabljeni" Jugosloveni. Ko ce kome ako nece svoj svome. Kad ih pitas nesto automatski ces dobiti odgovor da ti to ne mozes jer ne znas jezik, tek si dosao, samo oni mogu to da ti srede itd. Tako sam izgubio vremena i vremena dok nisam uzeo stvar u svoje ruke i poceo sam da resavam stvari rukama i nogama. Gledace da te zajebe kako god moze da bi se nasladjivao time, pljuju jedni druge, ogovaraju, a svi se kao druze. U exYu bi ih neko istukao zbog toga. :kezo: ukratko zele da budu vece Svabe od Svaba! Dosta o ljudima.

Socijalni zivot 0. Pogotovo zimi, ujutro odes od kuce ugasis svetlo, dodjes kuci uvece i upalis svetlo i tako u krug. Subotom sta uradis - uradio si, jer nedeljom rade samo ugostitelji i generalno je nedelja odvratan dan. Ruku na srce svaki vikend ima neko desavanje u Stuttgartu, nesto kao sto je nekad bio zimski sajam u Zmaj Jovinoj u NS, samo eto gosinje bude 50 takvih sajmova sa razlicitom tematikom, ali meni stvarno nije zanimljivo da se guram i da na ulici pijem pivo iz plasticne case za 7-8 evra. Jedno je sigurno u Nemackoj - ne mozes biti gladan! Cene u radnjama su dosta razumne, cak u granicama sa cenama kod nas. Cak ni pravo meso nije nesto znatno skuplje nego kod nas. Skupo je voce i povrce, kila jabuka zna biti i do 3e, mandarine i narandze isto. Kivi se na primer prodaje na komad, a jedan komad je 50c. Ko zeli moze da prati akcije pa neke stvari koje ne kupuje stalno tipa prasak za ves moze da kupi dosta povoljno kad je na akciji, da ga izadje jeftinije nego u Srbiji. Voce i povrce sam skontao da je dosta bolje u turskim prodavnicama. Kao sto sam vec pisao malu kupovinu obavljam u Lidlu a nedeljnu u Kauflandu, on mi je bas po meri jer je Lidl jako ogranicen sto se tice artikala i izbora. Odeca i obuca je kao i kod nas, patike sto sam plato u Srbiji 110e, ovde su 120e na primer. Meni nije bitno da li je Nike ili Primark, bitno da mi se svidja, ali da dam 50e na jednu majicu i dalje mi ne ide u glavu, pre cu kupiti 2 ili 3 majice za te novce pa cu ih menjati.

Birokratija im je otprilike kao i nasa samo sto nisu guzve. Od opstine do opstine ce se razlikovati sta ce vam traziti od papira. Meni su za prevod dozvole u Stutgartu trazili 6 stvari, u opstini pored traze 3 stvari. Sve je u terminima, cela drzava im je jedan veliki TERMIN. Uvek vam je lutrija kad idete da nesto resavate da li vam prihvatiti papire jer dosta zavisi od toga u kakvom je raspolozenju radnik na salteru. Zaprepastio sam se kad sam video da ne mozete da uplatite na primer kaznu ili bilo sta drugo u banci ako nemate otvoren racun. Sta te briga za moj racun, dosao sam da uplatim, naplati proviziju i cuti.

A sad glavna stvar - saobracaj. O njemu bih mogao da napisem Rat i mir, ali ukratko cu napisati cega se setim. Putevi su stvarno dobri, do sada sam presao nekih 50tak hiljada kilometara po Baden-Wurttemberg pokrajini i mogu slobodno reci da mislim da nisam naleteo ni na jednu rupu. Bilo je iskrpljenih puteva, ali retko, i to su putevi na mestima gde kod nas nebi ni asfalta bilo. Autoputevi su takodje super, bez naplatnih rampi, dobro obelezeni, bez ogranicenja... ALI!!! Juce sam na primer putovao deonicu BOSCH Karlsruhe - Stuttgart koja je dugacka 102km - 3 SATA! Na 102 km 5 sudara i jedno suzenja sa 3 na 2 trake. Idioti idiotski. Vozaci su u stanju da zaustave komplet saobracaj u 3 trake samo da bi pustili nekoga da se ukljuci sa strane, preteruju u tom svom pustanju. Isto sam primetio da ovi sto se ukljucuju nece da se ukljuce kad imaju priliku nego voze do kraja trake za ukljucenje i onda ako tu nemaju mogucnost da se ukljuce stanu i blenu tako. Onda vozac iz skroz desne trake stane da bi se ovaj ukljucio, a onda vozaci iz ostalih traka vide da je jedna traka stala pa po automatizmu staju i oni iako je izpred njih CIST PUT, ali Boze moj, mozda se nesto DOGADJA pa oni moraju da vide sta se to dogadja! U stanju su da voze 20km iza mene jer ja ili ne mogu ili ne smem brze da vozim, nece da me obidju jer verovartano misle da se nesto dogadja sa kamionom pa zato ide tako sporo. Tesko se moze preci 50km auto putem da na nema nekih radova zbog koji se pravi zastoj, a izvodjaci uopste nisu brzi, cesto su ti radovi po par meseci tako ogradjeni i ostavljenji i nista se ne radi. Jednom sam bio sat vremena u zastoju jer su imbecili petkom na A8 (auto putu koji spaja jugoistocnu Evropu sa severozapadnom) resili ne da kose travu nego da čupkaju onu sitnu travu sto raste izmedju ivicnjaka na razdelnoj ogradi auto-puta. Pa jel realno to. Na B putevima sto je otprilike magistrala svako malo ima fiksni radar. Oni se postavljaju samo u 4 situacije: na uzbrdici kad cove hoce da ubrza da bi "izvukao", na nizbrdici kad covek nesvesno ubrza, posle semafora kad covek ubrza da bi prosao jer u Nemackoj ne postoji trepcuce zeleno vec odmah ide zuto i iza krivina - da ne mozes da ga vidis. I imaju mobilne radare oni su im specijalnost za kisu, kad ne vidisi nista, kad se trudis da vozis sto bolje jer Svabe postanu kamikaze na putu, e onda oni negde sakriju te radare u zbunje i kad osetis crvenu svetlost u ocima vec je kasno. Ili na primer imas deonicu auto puta koja je RAVNA i ogranicenje je 120 za autmobile i 90 za kamione, inda imas jedno 500m gde je ogranicenje za sve 80, e onda tu stave rada i pune budzet. Do sada imam prosek dva radara mesecno. Zanimljivo mi je da cesto vidim da ljudi porlaze na crveno, to u NS nisam vidjao toliko. Vozni park u Stuttgartu je takav da je egzotika videti novog Mercedesa ili BMW a da nije makar AMG ili M look. Porsea na ulici kao kod nas Punta. Vise se ni ne okrecem za automobilima.

Uglavnom da li sam se pokajao sto sam otisao - nisam. Ovde si uvek prijavljen, imas zdravsteno, lekovi se ne placaju, deca se ne lece SMS-ovima, zasticen si kao radnik samo moras da znas svoja prava. Posla ima koliko hoces, prilika za dodatno zaradu koliko hoces. Zena pocnje od 1.12. da radi puno radno vreme, do sad je radila 6 dana mesecno i plata joj je bila 450e. Da, to nije nista za Nemacku, ali to nam je hrana i pice za mesec dana i jos ostane za gorivo. Na znam ko sve cita forum pa necu bas detaljno da pisem uglavnom i sa strane lepo zaradi. Ne pravim trenutno dugorocne planove i ne znam da li su ce ikad vratiti i to je individualna stvar od coveka do coveka. Prvo da se naviknem na sistem pa cemo dalje lagano.

Pozz i ako nekoga nesto intereuje u vezi dolaska, papira itd, pitajte jer sam sa foruma najsveziji. Tako sam i ja morao da pitam Boleta, Blaugranu, i ostale :pivo:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Odgovori