Kvalitet goriva u Srbiji?

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5021
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od cozmo » 23 Dec 2019, 16:02

Ja sam napisao da takodje primecujem boljitak kod starog motora, vec sam pisao nekoliko puta. U pitanju je 2.0 HDI.

Kod 1.6 HDI ne znam, jer od kada je uvezen u njega ide samo Gdrive, pa ne mogu da uporedim.

Ali na 2.0 HDI garantovano se osetio boljitak u smisli mekseg, tiseg i finijeg rada motora. Dugorocno je potrosnja manja za 0,3L ali to nije reper jer i to moze da varira i ovako.

Perfomanse su identicne sa ED i Gdrive.

Brat primecuje isto meksi rad na Astri J 1.7 CDTi ali nista dok ne proba na duze staze.

Objasnjavao mi je nesto oko aditiva, cetanske vrednosti i korekcije dizni kod starijih motora koji mere rad motora senzorom radilice.

Rekao je da kod novih, koji imanju senzor pritiska u grejacima motora, tesko da moze da bude ikakve razlike, jer neverovatno precizno odredjuju parametre.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od nikaragva » 23 Dec 2019, 16:26

Sta znaci meksi rad? Kako se to meri?

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13405
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od McGruja » 23 Dec 2019, 17:45

Mekoćom na uvo

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od dragvorl » 23 Dec 2019, 18:30

Mekometrom.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9882
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od Ivan » 23 Dec 2019, 18:32

:rofl:
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od Heinz » 23 Dec 2019, 19:44

Jel ide u paketu sa meračem utegnutosti? Ili ne, pošto obično utegnutost ima max vrednost

Korisnikov avatar
antivenom
Banned
Postovi: 541
Pridružio se: 18 Mar 2019, 13:06

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od antivenom » 23 Dec 2019, 19:59

carov2 je napisao:
antivenom je napisao:
carov2 je napisao:+1

Vrlo je teško izmeriti uticaj "običnog" i(ili) "skupljeg" dizela na sam auto, a ovde se problem javio jer je Antivenom uleteo sa pričom, skuplji dizel je sigurno bolji po auto, to je opšte poznato, ali većina ga ne sipa jer nema para ili hoće na gorivu da uštedi.
Njega sad i ne možeš da ubediš da je sve vreme mogao da sipa jeftiniji dizel i da bi ga auto do sada potpuno isto služio.

Vodim detaljnu evidenciju u Fuelio aplikaciji, stalno mešam goriva i pumpe i u mom dizelu sa gotovo 300k km nikada nisam primetio razliku. (Razliku pre pripisujem uslovima vožnje nego gorivu)
Ne prijatelju ja sam rekao da bolje radi sa ovim gorivom da je tisi mirniji i da cu nastaviti da ga tocim i dalje.
Nikog nisam terao da sipa gdrive niti cu, ti i nekoliko vas mislite da je sarena laza isti, ja i kolega znamo na nasim primerima da nam auto bolje radi sa gdrive-om i to je ok.
Logicno je da ono sto ne koristis znas kako je od onoga ko isto koristi i(navodno) ne zna sta mu se desava i da je to sarena laza.
Vazi, prihvaticu i to SlikaSlikaSlika
Kako ne, šta sam pogrešno napisao?

Ja sam isto napisao da ti je skuplji dizel bolji.

Nisam napisao da si nekoga terao da sipa skuplji dizel.

Ja koristim skuplji dizel, ali koristim i "običan".

Ja uvek u inostranstvu jurim Shell i gotovo uvek sipam skuplji V-power dizel, tako da nisam protivnik skupljeg dizela, ali ne tvrdim kao ti da je običan dizel sranje od koga treba bežati, naprotiv.
Običan dizel sa mnogih pumpi je verovatno bolji nego aditivirani dizel sa NISa.
OK
TeaseR je napisao:Mislim da mu je neka glava iz NIS-a rekla da bolje radi ako sam dobro zapamtio prethodnih par strana. :mrgreen:

Ja sam do sada sipao samo G-Drive, V-Power Shell, Q-Max al probacu sad jedno vreme da sipam "obican" ED da vidim ima li razlike u radu motora i potrosnji.
OK
nikaragva je napisao:Mene npr. vise zanima koji su to parametri kojima se ocenjuje "bolje radi"?

Da li je to: JA sam rekao da bolje radi i to je to?

Ili: kolega i ja smo rastavili motor posle 100.000km i izmerili zazore jedan drugom.

Ili nesto trece?
OK
Ikac je napisao:[mention]antivenom[/mention]
Čekaj, a kako znaš da je tiši i mirniji kada nikada nisi sipao običan ED da probaš? Kako možeš da porediš dve stvari, ako jednu nisi uopšte probao / koristio?
OK
McGruja je napisao:Bolje radi?
U smislu tisi, manje bucan nista vise nema extra dodatne preformanse vise od ovih 170 HP sto ima, NE trosi manje kako neki gore pricaju, dakle samo nekako tisi i mirniji rad u tom smislu "bolje radi".


Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od Vladapetr » 23 Dec 2019, 20:01

Radi tiše i mirnije nego na dizelu koji nikada nisi sipao u auto? OK
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
antivenom
Banned
Postovi: 541
Pridružio se: 18 Mar 2019, 13:06

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od antivenom » 23 Dec 2019, 21:23

Vladapetr je napisao:Radi tiše i mirnije nego na dizelu koji nikada nisi sipao u auto? OK
OK

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5021
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od cozmo » 23 Dec 2019, 22:51

nikaragva je napisao:Sta znaci meksi rad? Kako se to meri?
Pa kad vozis jedan auto dugo vremena, valjda primetis razliku. Ne mozes da omasis. Manje vibracija, tisi motor, glatkiji rad nego pre.

Sent from my MAR-LX1A using Tapatalk

"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13405
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od McGruja » 24 Dec 2019, 07:14

Glatkije, Mile, glatkije

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od nikaragva » 24 Dec 2019, 09:05

Sve ovo mi lici na ja vise volim sladoled od tebe.

Ovo gore je moooozda cak i moguce izmeriti :)

Glatkoca i mekocu rada motora, ne znam kako bih izmerio :)

I za kraj slagvort, zasto je motor koji radi glatkije i mekse bolji od onih drugih koji ne rade tako? Zasto je to "zdrava" osobina motora?

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21042
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od nidza » 24 Dec 2019, 09:17

Nemamo svi tako istančana čula. Ja ne mogu da kažem da sam primetio do sad bilo kakvu razliku na bilo kom dizelu koji sam vozio. Poslednji automobil na kome sam na keca mogao da ocenim kvalitet goriva je bio Jugo 45.

U Octu sipam G100 isključivo, ali nisam ništa loše primetio i u retkim situacijama kad je sipano 95, najčešće kroz EU gde nema 100tke na svakom ćošku kao ovde. Kupiš auto iz EU, koji je neko vozio 200 hiljada na najjeftinije gorivo i onda misliš da ćeš da podmladiš motor. Nema to nikakve veze.
I ja se slažem da je skuplje gorivo bacanje para.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od ikac2000 » 24 Dec 2019, 09:52

U mom slucaju, 1.0 na Fordu radi primetno mirnije na DE obicnom Superu od G Drive, maltene se i ne cuje, dok sa Srb gorivom sam uvek imao vise vibracija. Mozda je i manji turbo motor osetljiviji, pa i Toyota dugo nije htela da postavi 1.2 na Srb trziste upravo zbog goriva.


Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk


Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5021
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Kvalitet goriva u Srbiji?

Post od cozmo » 24 Dec 2019, 10:43

nidza je napisao:
24 Dec 2019, 09:17
Nemamo svi tako istančana čula. Ja ne mogu da kažem da sam primetio do sad bilo kakvu razliku na bilo kom dizelu koji sam vozio. Poslednji automobil na kome sam na keca mogao da ocenim kvalitet goriva je bio Jugo 45.
Na 2.0 HDI ne mozes da omasis. Motor od 66kw je sve samo nije rafinisan :mrgreen: Bez problema mozes da osetis promenu istog momenta kad se desi, kad je u pitanju mirnoca rada i zvuk.

Kod 1.6 HDI nema sanse, on je u kabini kao benzinac. Dok ovaj se cuje ohoho. Bez problema ces da provalis sta znaci to sto sam opisao - cak stvara i manje vibracija pri ubrzanju.

P.S. Na Picassu je zamenjen set kvacila pa se dodatno osetio taj lepsi rad motora.

Inace kod CAYC motora u VW sme da se sipa ISKLJUCIVO Gdrive, ako hoces produzenu garanciju. Mislim ne Gdrive striktno nego aditivirani. NECE priznati produzenu garanciju na EGR i dizne ako sipas obican ED.

Svi problemi su bili zbog loseg ED, kad je dosao 1.6 TDI CAYC. Nakon pojave aditiviranog dizela problemi nestaju i sada su reseni. Moze da se sipa ED, ove serije od pre godinu dve, ali neces dobiti garanciju ako imas produzenu, a crkne ti dizna, sto je cest problem na CAYC. To ti je info iz Porsea.

Toliko o tome da je ED kod nas dobar.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Odgovori