Kadett C za "početnika"

Uputstva, ilustracije, pitanja i odgovori
Korisnikov avatar
Tryko
Postovi: 9
Pridružio se: 10 Jan 2020, 20:31

Kadett C za "početnika"

Post od Tryko » 11 Jan 2020, 12:12

Pre svega, ako sam promašio mesto za temu, ili već negde ima informacija koje me zanimaju, izvinjavam se, nov sam ovde. Mislio da pitam na opštoj temi, ali me ipak zanima dosta toga pa ne bih da spam tamo.

U narednim mesecima ću konačno postati vozač i oficijalno, sa svojih 26 godina... iako se zanimam od malena i vozim traktore i auta po selu od kad sam mogao da dohvatim pedale. Jednostavno se nije imalo kinte. Sad, svoj auto nemam, a ćaletovu Fiat Tempra-u '97 ne pipam nikako iz mnogo razloga. Mislim da je ipak itekako vreme za razmišljanje o prvenčetu.
Ložio sam se na sve i svašta kako je vreme prolazilo, ali jednom je ispred mene prošao prelepo sređen Opel Kadett C, koji u to vreme nisam znao ni šta je, ali sam se zaljubio i rekao sebi da to moram jednog dana i ja.
Zanima me da li bi bila previše glupa, ili čak i neizvodljiva opcija, uzeti neku lešinu od Kadett-a za što manje kinte i napraviti projekat od toga kako bih dobio svoj oldtimey daily driver? Vreme i trud nisu problem, to bi bio projekat iz ljubavi, ali naravno da sam svestan da postoji milion drugih limitirajućih faktora: rupa u novčaniku, dostupnost delova, literatura, nedostatak iskustva itd. Šegrtovao sam jedno vreme kod dobrog mehaničara, i generalno me zanima prčkanje tog tipa. Imao bih i prostor i alat za takav poduhvat, tako da smatram da ipak ne polazim baš od nule.
Moja vizija projekta nije baš restauracija u pravom smislu reči, ne zanima me vraćanje stanja što bliže fabričkom, "samo" hoću da napravim svojim rukama kompletno funkcionalan daily driver od Kadett-a C. Tako da apsolutno dolazi u obzir menjanje, opravljanje i modifikovanje svega, od motora i suspenzije do najmanje sitnice. Smatram da ne može da bude loše uz vozačko iskustvo paralelno graditi i mehaničarsko. Nisam od onih koji nepromišljeno uliću i nasrću na sve što im padne na pamet, niti mi je džep dubok, te molim ako neko ima iskustva sa sličnim projektima da mi pojasni zašto je moja ideja glupa ili nije, i da mi pomogne da pojmim koliko bi takav projekat bio obiman, ako uopšte izvodljiv, za nekog kao ja.

Hvala na pažnji i razumevanju.

Ralee
Postovi: 3478
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Kadett C za "početnika"

Post od Ralee » 11 Jan 2020, 12:21

Mora li bas opel kadett c? Na pa ima samo dva komada za 900e sto je mnogo za tako nesto.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Kadett C za "početnika"

Post od Geza » 11 Jan 2020, 12:21

Više ćeš vremena izgubiti na limariju, nego na mehaniku, a ne možeš mnogo da odstupaš od fabričkih podešavanja, jer nećeš moći da registruješ kola.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Kadett C za "početnika"

Post od Bax » 11 Jan 2020, 12:24

Samo da se prijavim da pratim temu, ne znam mnogo oko tog Kadeta, ali nekako ces tu najvece cimanje imati oko limarije cini mi se.
I nekako mi se cini da treba da odaberes auto oko koga postoji jaka zajednica na netu, kako bi imao podraku oko delova i svega, sad da li je kadet pravi, neko ce iskusan reci...

Mozda je najlogicnije ici na neki stari Fiat jel ga ima najvise na ovim prostorima.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Ralee
Postovi: 3478
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Kadett C za "početnika"

Post od Ralee » 11 Jan 2020, 12:27

Tacno. Najbolje je uzeti neki auto ciji su delovi lako dostupni, odnosno rasporostranjeni. Treba gledati da je manje vise kompletan i da je limarija sto zdravija, sve ostalo se lako menja ili popravlja.

Ja mogu da napisem neko moje iskustvo sa tom ''restauracijom'', ali ne verujem da ce ti sve svideti.

Korisnikov avatar
Tryko
Postovi: 9
Pridružio se: 10 Jan 2020, 20:31

Re: Kadett C za "početnika"

Post od Tryko » 11 Jan 2020, 12:33

Ralee, juče sam video relativno ok primerak za 350e, ali da, nema ga više, šteta. Slažem se da je 900e previše. Lično smatram da ne vredi davati preko 400, i to za primerak koji je u voznom stanju.

Jasno mi je da bi limarija bila jedan od najvećih problema, ali imam rođaka koji je vrstan profesionalni limar, te ne bih baš bio kompletno prepušten sam sebi po tom pitanju.

Sad, da li mora baš Kadett C, pa ne mora, ali u to sam se zaljubio te za to prvo i pitam. Ako neko može da preporuči nešto slično što bi bilo lakše izvodljivo, naravno da sam otvoren i za tu diskusiju.

Ralee
Postovi: 3478
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Kadett C za "početnika"

Post od Ralee » 11 Jan 2020, 12:41

Prvo moras ti sam da odredis sta bi, oldtimer, youngtimer ili pak neki noviji auto. U svakom slucaju od 500e do 1000e, vise od toga za primerke sa naseg podrucja ne bih dao.

edit; mislim da je taj kadett c ipak zasao u neke godine, nema ih mnogo i bio bi krupan zalogaj.

Korisnikov avatar
Tryko
Postovi: 9
Pridružio se: 10 Jan 2020, 20:31

Re: Kadett C za "početnika"

Post od Tryko » 11 Jan 2020, 12:55

Mislim da mi je baš to nekako i privlačno, što bi bio krupan zalogaj. Izazov neki recimo. Ali naravno, koja je poenta ako ne bih mogao da ustvari dosegnem izazovu. Slobodno dodaj svoje iskustvo, nisam pitao da bih dobio "da da udri cepaj" i neosnovane pozitivne ohrabrujuće komentare, nego da stvorim realnu sliku takvog projekta i odlučim da li vredi.

edit: Iskreno, ne znam šta bih odabrao umesto Kadett-a. Generalno volim hečeve, od modernijih automobila mi je ubedljivo najveći miljenik A3, i volim estetiku starih kompakt muscle-ova kao Ford Falcon. Ako neko ima neki predlog, pucajte.

Ralee
Postovi: 3478
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Kadett C za "početnika"

Post od Ralee » 11 Jan 2020, 13:26

Ukratko, iskustvo nije bas da nije lepo i zanimljivo, ali ne bih se usudio vise na tako nesto bez solding dzepa ili uzeti vec sredjen primerak. Ja sam bio u povoljnijem polozaju od tebe, imao sam auto sa bas zdravom osnovom. Cilj je bio isti da se dovede u neko pristojno vozno stanje, nista specijalno, i opet je na kraju zvekuno motor. Iako je limarija zdrava, maltene sve od mehanike posle toliko vremena mora da se ili remontuje ili menja, motor, kocnice, creva, amorti itd. Mukotrpno je samo naci neke delove, koji i nisu toliko skupi, ali kad se dodaju jedan po jedan nije mala cifra.

Korisnikov avatar
Tryko
Postovi: 9
Pridružio se: 10 Jan 2020, 20:31

Re: Kadett C za "početnika"

Post od Tryko » 11 Jan 2020, 13:30

Uf, ne znam da li počinjem da postajem mazohista, al si me samo još više naložio sad. :D

Ralee
Postovi: 3478
Pridružio se: 13 Jan 2015, 22:09

Re: Kadett C za "početnika"

Post od Ralee » 11 Jan 2020, 13:47

Sta da ti kazem, ebiga, probaj prvo sa nekim laksim autom, bmw, merc npr; pa vidi, inace kao i mnogi mozes ostati sa gomilom bezvrednog gvozdja. Iscitaj domace i strane forume, informisi se o delovima, otpadima, sta mozes stavi na papir. Ugrubo neka ti racunica bude x2 od kupovne cene automobila.

Korisnikov avatar
STrider90
Postovi: 142
Pridružio se: 16 Sep 2017, 17:08

Re: Kadett C za "početnika"

Post od STrider90 » 11 Jan 2020, 14:04


Tryko je napisao:Ako neko ima neki predlog, pucajte.
VW Corrado G60 Slika

Korisnikov avatar
Tryko
Postovi: 9
Pridružio se: 10 Jan 2020, 20:31

Re: Kadett C za "početnika"

Post od Tryko » 11 Jan 2020, 14:53

Au, pao mi je Scirocco na pamet, al ova ti je jos bolja.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Kadett C za "početnika"

Post od pedja » 11 Jan 2020, 15:18

Kum je imao blaži udes, sa Kadetom, koji je bio sasvim solidan, na oko. Auto je kupljen ovde, osamdesetih i održavan je, koliko je moglo.

Međutim, stigne ga neka gospođa na pešačkom. On stao da pusti pešaka, ona nije, pri nekoj ne baš velikoj brzini. Uterala mu pola auta unutra, jedva su i prednja vrata otvorili. Golfu ništa, tablica se malo nakrivila.

Majstor se uhvatio za glavu, radije bi (majstor)da plati totalku, iz svog džepa, nego da ga radi. Na kraju je morao. To je trajalo prilično.

Elem, bezbednost nikakva, plus je mala šansa da postoji primerak koji nije trio dobrim delom.

T-T


Korisnikov avatar
Sinisa G.
Postovi: 2411
Pridružio se: 11 Feb 2014, 11:25
Garaža: GTS, EVO500, GSI
Lokacija: Beograd, Grac

Re: Kadett C za "početnika"

Post od Sinisa G. » 11 Jan 2020, 15:24

Ne slusaj ih.
Slijedi svoje snove.
Pa makar morao :glavomuzid:
:thumbup:

Odgovori