Radar sa kog policija ne može da izbriše sliku?

Primena propisa, crna hronika
Korisnikov avatar
djiuliju
Postovi: 1468
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:56
Garaža: Clio II ph2 1.2 16v
Lokacija: Jagodina

Re: Radar sa kog policija ne moze da izbrise sliku?

Post od djiuliju » 11 Sep 2012, 16:41

Jedna od glavnih stvari koje pominjase kod novog zakona je da se vise nista ne placa na licu mesta, za sve ide uplatnica
dragvorl je napisao:Uplate oni za njega, bez provizije. :rofl:
:rofl:

Korisnikov avatar
noob
Postovi: 1033
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:24
Lokacija: Beograd

Re: Radar sa kog policija ne moze da izbrise sliku?

Post od noob » 12 Sep 2012, 22:10

Slika
Vazno da je tvoj auto u top stanju, gram dima ne izbacuje, kocnice guzvaju asfalt, a signalizacija svetli kao svetla stadiona.

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Radar sa kog policija ne moze da izbrise sliku?

Post od NexT » 13 Sep 2012, 01:21

Kako sam mogao da najee*eeem danas...

Idem od Su ka Palicu i nigde zive duse, vozim 80 i neki km. Odjednom iza parkiranog Sandera skontam Famu i strumfa kako joj prilazi i namesta je. Zabo sam kocnicu, mislim da sam postavio novi rekord zaustavnog traga za E klasu. Ugl, vidim ja da on tek namesta radar.
U povratku za Su sam video da obojica stoje, jedan meri a drugi zaustavlja svaki auto...

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9712
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Radar sa kog policija ne moze da izbrise sliku?

Post od Markoni » 27 Okt 2012, 14:09

Danas me uslikala policija u Jarku. Ogranicenje 50 km/h, ja isao 56 km/h... Da 56 :)
Kazna 3000 din. To su mi, u zivotu, najgluplje date pare...

Tapatalk Post

Floyd
Postovi: 19654
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:18

Re: Radar sa kog policija ne moze da izbrise sliku?

Post od Floyd » 27 Okt 2012, 14:21

Cene skoro ko u Svici...ovde bi za isto prekoracenje platio 40 chf.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2

Korisnikov avatar
NexT
Postovi: 13008
Pridružio se: 09 Jan 2012, 18:49
Garaža: E (W212)
Lokacija: Beograd

Re: Radar sa kog policija ne moze da izbrise sliku?

Post od NexT » 27 Okt 2012, 17:02

Markoni je napisao:Danas me uslikala policija u Jarku. Ogranicenje 50 km/h, ja isao 56 km/h... Da 56 :)
Kazna 3000 din. To su mi, u zivotu, najgluplje date pare...

Tapatalk Post
klosari...

Gde su stajali?

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9712
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Radar sa kog policija ne moze da izbrise sliku?

Post od Markoni » 27 Okt 2012, 17:34

Ulazak u Jarak iz pravca Sr. Mitrovice...

alex81
Postovi: 86
Pridružio se: 30 Sep 2012, 22:57

Re: Radar sa kog policija ne moze da izbrise sliku?

Post od alex81 » 31 Okt 2012, 16:31

NexT je napisao:Kako sam mogao da najee*eeem danas...

Idem od Su ka Palicu i nigde zive duse, vozim 80 i neki km. Odjednom iza parkiranog Sandera skontam Famu i strumfa kako joj prilazi i namesta je. Zabo sam kocnicu, mislim da sam postavio novi rekord zaustavnog traga za E klasu. Ugl, vidim ja da on tek namesta radar.
U povratku za Su sam video da obojica stoje, jedan meri a drugi zaustavlja svaki auto...
Tek sad pročitah ovo.
Na tom putu su često i uglavnom su malo zavučeni, zamaskirani, sakriveni, kako god. I često su na ulazu u Palić i samom Paliću. Dobar put, dve trake, a ograničenje 50. Lako se zaneti, malo dekoncentracije i eto je kazna.
Nije preporučljiva teža noga na gasu ;reli:

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10350
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Одг: Radar sa kog policija ne moze da izbrise sliku?

Post od sebekkg » 05 Nov 2012, 22:11

Kako to sada da vise nema one tolerancije uredjaja mozda greska ili tako nesto. Mislim da sa 56 ti napisu kaznu, pa ne bih im platio na licinom nestu, rekao bih daj tvorza par dana!

Послато са GT-N7000 користећи Тапаток 2
Slika

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9712
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Radar sa kog policija ne moze da izbrise sliku?

Post od Markoni » 06 Nov 2012, 06:12

Kazu tolerancija je 10%... :)

Tapatalk Post

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10350
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Radar sa kog policija ne može da izbriše sliku?

Post od sebekkg » 06 Nov 2012, 23:53

Hmmm pa tako izgleda. Tako i kod nas na izlazu iz kragujevca kod koricana svaki dan su ili u bordo ili zelenom puntu. I cekaju. Put sa 2 trake i cekaju, a ogranicenje 50. Ne znam sada kakva je situacija da li pustaju.... Ja cesto idem oko 60 po cajgeru sro je ovako sigurno preko 55 ali ne pisu nista. Tu je verovatno slucaj na koliko pisu u radaru ogranicenje. Mozda 52-53, dok ti kvitari 50! Ma.u im 3000.

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2
Slika

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Radar sa kog policija ne može da izbriše sliku?

Post od Geza » 06 Apr 2015, 18:49

Snimanje brzine vozila bez zaustavljanja
http://sup.rs/snimanje-brzine-vozila-bez-zaustavljanja/

Saobraćajna policija, vrši merenje i snimanje brzine kretanja vozila u naselju gde važi opšte ograničenje brzine za naselje ( 50 km/h ) bez zaustavljanja.

To znači da se postavljaju lidarski uređaji[1] (opšte poznati kao radari) u službeno vozilo bez obeležja policije – civilno vozilo u kojem se vrši merenje brzine kretanja vozila.

Ova policijska vozila se postavljaju širom gradova i prigradskih naselja kao i na puteve van naselja na različite lokacije. Svrha je da se pored otkrivanja i pocesuiranja prekršaja prekoračenja brzine i psihološki deluje na vozače kako bi poštovali ograničenja brzine kretanja motornih vozila jer je brzina jedan od glavnih uzročnika saobraćajnih nezgoda.

Lokacije se konstantno menjaju, tako da je najbezbednije i po vaš džep, vašu vozačku dozvolu a i po ostale učesnike u saobraćaju da vozite brzinom određenom opštim ograničenjem ili saobraćajnim znakom, odnosno po propisu.

Vlasnicima vozila, kojim je učinjen prekršaj na kućnu adresu će stići poziv da se u roku od osam dana izjasne o identitetu lica koje je kritičnog dana i vremena upravaljalo vozilom snimljenim u prekršaju.

Kao vlasnik vozila u obavezi ste da se odazovete pozivu i na zahtev ovlašćenog službenog lica izjasnite o identitetu lica koje je učinilo prekršaj vašim vozilom.

U slučaju da lice koje ste naveli da je upravljalo vašim vozilom u momentu izvršenja prekršaja, negira vaš iskaz, ukazuje na treće lice ili je nedostupno organima unutrašnjih poslova, odnosno ne može mu se uručiti poziv, bićete odgovorni što ste omogućili da se vašim vozilom učini prekršaj. Ovaj objektivni vid odgovornosti predviđen je članom 306. stavom 1. Zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima i možete biti osuđeni kao vlasnik vozila kojim je učinjen prekršaj a vozač nije identifikovan u prekršajnom postupku na plaćanje novčane kazne u rasponu od 6.000 do 20.000 hiljada dinara.

Ukoliko se ne odazovete uredno primljenom pozivu kao vlasnik vozila kojim je učinjen prekršaj i na zahtev ovlašćenog službenog lica ne ustupite podatak o identitetu lica koje je učinilo prekršaj vašim vozilom, protiv vas kao vlasnika biće podnet zahtev za pokretanje prekršajnog postupka a zaprećena novčana kazna je u rasponu od 15.000 do 30.000 dinara.

Zato apelujemo da prilikom prodaje vozila obavezno odjavite vozilo, vratite registarske oznake organu unutrašnjih poslova koji ih je izdao kako bi ste sprečili odgovornost za tuđe prekršaje!

Srpska policija koristi uglavnom lidarske uređaje distributerske firme „Telix“ pod nazivom T laser III i Fama Laser III (VHT-507/DVRM-G)

T laser III je ustvari lidar američkog proizvođača tehničke opreme firme „Kustom signals INC“ a pravi naziv mu je PL Video koji se široko koristi u SAD i predstavlja jedan od najmodernijih uređaja za merenje brzine i dokumentovanja brzine kretanja vozila na svetu.

T laser III omogućuje snimanje saobraćajnih prekršaja i digitalnih video zapisa sa vremenom i brzinom prekršaja, GPS lokacijom i ostalim relevantnim podacima, pružajući sve dokaze o učinjenom prekršaju.

Osnovna metrološka svojstva merila T laser III:

· Opseg merenja: 8-320km/h

· Tačnost merenja brzine: +/- 2km/h

· Daljina merenja: 3 do 1.830m

· Tačnost merenja udaljenosti: +/- 0.15m

· Vreme merenja: 0.3s

· Podešavanje granične brzine: 20-200km/h u koracima po 1km/h

· Čitljivost broja tablice danju: do 220m

· Čitljivost broja tablice noću: do 160m

· Interna memorija za pamćenje: 20.000.000 događaja

· Talasna dužina laserskog snopa: 904nm +/- 10nm

· Širina laserskog snopa: 3mrad (na primer na 1000m max 3m)

· Maksimalna snaga laserskog snopa: <200µW

· Vrsta lasera: Neškodljiv za oči (CDRH Klasa I)

· GPS uređaj: 20 kanala sa SiRF Star III čipsetom

· Tačnost pozicije: do 5 metara

· Tačnost brzine: do 0,1 m/s

· Antena: Interna i eksterna

· Tip kamere: Sony – dan/noć

· Objektiv: f=3.4mm (F=1.6) do f=122.4mm ( F=4.5)

· Zoom: 432X (36X optički i 12X digitalni)

· Broj piksela CCD senzora: 440.000

· Displej: 3.5“ kolor TFT, PAL

· Rezolucija displeja: 320 (horizontalno) X 240 (vertikalno)

· Vidni ugao – horizontalni: +60° / -60°

· Vidni ugao – vertikalni: +40° / -60°

· Tip rekordera: Digitalni video rekorder – PAL

· Tip kompresije: MPEG4-SP ASF File Format

· Maksimalna rezolucija: 704X560 (10fps)

· Brzine pregledanja snimka: x1 / x2 / x4 / x8 / x16 / x32

· Tip memorije: SD card do 32GB (4GB se isporučuje uz uređaj)

· Min vreme trajanja snimka (SD 4GB): 5h (10fps 704X560) max kvalitet

· Radni napon laserskog uređaja: 10,0 – 16,5VDC

· Maksimalna potrošnja celog uređaja: 1.700mA

· Radna temperatura merila nezavisno od izvora napajanja: -20°C do +60°C

· Težina uređaja: 3.9kg

· Dimenzije uređaja: 120mm X 200mm X 200mm

· Težina baterije: 6.7kg

· Dimenzije baterije: 300mm X 120mm X 250mm

· Težina tronožca sa glavom: 3.8kg

· Dimenzije spakovanog postolja: 150mm X 150mm X 800mm

Fama Laser III (VHT-507/DVRM-G) je lidarski uređaj proizvođača firma SELMA D:O:O iz Subotice.

Uređaj je snabdeven laserom (LIDAR) koji radi u infracrvenom talasnom opsegu. Omoguđava brzo, tačno, daljinsko merenje brzine u selektovanom opsegu i merenje rastojanja.

Uređaj se može postaviti na tronogare samostalno, u automobil na držač kao i pričvršćivanjem na komandnu tablu pored volana. Uređaj je opremljen sopstvenim akumulatorom, ali se može priključiti i na konektor upaljača za cigarete.

Merenja se mogu vršti u ručnom, poluautomatskom i automatskom režimu. U automatskom režimu rada, video snimanje počinje/završava u slučaju kada automobil dostigne ili prekorači unapred podešenu vrednost brzine. Video snimak se može pregledati na licu mesta.

Osnovna metrološka svojstva merila T laser III:

· Opseg brzine:
0 km/h – 400 km/h&
· Tačnost merenja:
±2 km/h, ±3 km/h u pokretu
· Laser
ProLaser III, I. Laserska klasa
· Opseg merenja:
3-1800 m
· Kamera:
Sony, 36x opticki zoom, tip za dan i noć
· Vidljivost reg.tablice:
Danju 400 m, noću 120 m
· Kompresija videa:
MPEG-4, max. 64 Gbyte SD kartica
· Video snimak:
10 slika/sec, u boji, max.704 x 560 pixel
· Radni temp. opseg:
-5°C – +45°C
· Dimenzije:
20 cm (W) x 18 cm (H) x 22cm (D)
· Potrošnja:
2 V, max. 1,7A

Oba uređaja sadrže mikro SD karticu na kojoj se beleže video zapisi a u internoj memoriji (log file) i ostali parametri kao što su datum, vreme, izmerena brzina, GPS koordinate, broj zapisa i ostalo.

Zadnjih 2.000.000 mernih podataka se automatski memorišu.

U slučaju merenja u pokretu, merenje brzine patrolnih kola obezbeđuje GPS (Global Positioning System) sistem. Zahvaljujući tome uređaj se može koristiti iz bilo kog automobila!

U slučaju merenja u mestu, korišćenjem GPS modula, sačuvaju se i podaci o tačnom mestu merenja.

Uređaji su sposobni i da osim video snimanja prekoračenja brzine snimaju i druge događaje, npr. nepropisno preticanje, parkiranje u zabranjenom, prelazak preko crvenog svetla, saobraćajno veštačenje itd.

Svi merni uređaji koje koristi saobraćajna policija moraju biti odobreni, odnosno proizvođač ili distributer mora posedovati Uverenje o tipu merila koje izdaje Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja Republike Srbije, Direkcije za mere i dragocene metale. Takođe shodno propisima o metrologiji moraju se podvrgnuti periodičnom overavanju merila („baždariti“) u određenom vremenskom inervalu.

Na svakom uređaju moraju biti postavljeni žigovi u obliku nalepnice, koje izdaje Direkcija ili pravna lica i drugi subjekti koje Direkcija ovlasti.

O vrstama, oblicima i načinu stavljanja državnih žigova koji se upotrebljavaju pri overavanju merila, kao i bližim oblicima i sadržaju uverenja o overavanju merila i uverenja o odobrenju tipa merila pisaćemo u narednim člancima!

Bitno je da se naglasi da MUP Republike Srbije striktno vodi računa o propisanim rokovima „baždarenja“ svojih merila te se ne može desiti da ste kontrolisani uređajem koji nije propisano odobren, „baždaren“ i neispravan.

Podaci o tome se i upisuju u Zapisnike o izvršenoj kontroli učesnika u saobraćaju vozila, kao i u obrazac prekršajnog naloga, a takođe se kompletna dokumentacija dostavlja prekršajnim sudovima.

S toga, bespotrebno je pokušavati u prekršajnom postupku iznositi odbranu u tom pravcu, te mi savetujemo još jednom striktno poštovanje propisane brzine kretanja vozila kako u naselju, tako i van naselja!

[1] Lidar (akronim od eng. Light Detection and Ranging) je optički merni instrument koji odašilje laserske zrake koje se odbijaju od predmeta i potom registruju u optičkom prijemniku. Ima široku primenu u mernim instrumentima. Drugi naziv za lidar je optički radar (eng. light radar) i laserski radar. Za razliku od radara koji koristi Doplerov efekat i radio talase, lidar funkcioniše računajući vreme neophodno da se usmereni laserski snov vrati od predmeta (vozila) do optičkog prijemnika i na taj način izračunava brzinu kretanja predmeta.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Radar sa kog policija ne može da izbriše sliku?

Post od H4wkeye » 06 Apr 2015, 19:06

Nova uredba kaze da mora barem 3 sata da se snima bez zaustavljanja. Ne mora u kontinuitetu, ali ukupno mora bar 3 sata. Naravno, u nekim slucajevima se snima bez zaustavljanja svo vreme.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Radar sa kog policija ne može da izbriše sliku?

Post od Heinz » 07 Apr 2015, 12:43

Jel rade to već po BG negde?

Korisnikov avatar
Mr.Rotor
Postovi: 6355
Pridružio se: 18 Sep 2014, 21:42
Garaža: ПОЛУПРЕМИЈУМ
Lokacija: Краљево

Re: Radar sa kog policija ne može da izbriše sliku?

Post od Mr.Rotor » 07 Apr 2015, 12:53

Mene su u Kg-u tako snimili početkom godine. Nisam ni znao dok mi nije stiglo.

Odgovori