Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23795
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 17 Feb 2020, 00:05

Voce i povrce je skuplje u D i to oko duplo gde sam ja kupovao. Ali ja sto sam kupovao sve je valjalo i sve je imalo dobar ukus: sljive, kupine, maline, borovnice, lubenica, sljive, razno juzno voce, da ne nabrajam. Sve je to uglavnom uvoz Spanija, Italija, Juzna Afrika i tako...
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
djors
Postovi: 237
Pridružio se: 10 Avg 2018, 18:25
Garaža: Peugeot 407 2.0 hdi; Yamaha xj600 diversion
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od djors » 17 Feb 2020, 00:07

Gagi, to je nostalgija, naše sunce lepše greje.
Izdrži legendo.
Nikad ne može da se uporedi, tj može al je komplikovano, previše je parametara koje treba uzeti u obzir, a nemoguće je sve kvantifikovati.

Sent from my Mi 9 SE using Tapatalk

"If in doubt, flat out" C.McRae

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Grujic » 17 Feb 2020, 00:14

ftj je napisao:
16 Feb 2020, 23:07
Jbg lakse je da iskusis pa da vidis nego da ti neko objasnjava. Ja ne znam sta je potrebno da se promeni i da li je tako nesto uopste i moguce ali cinjenica da je na 5-6h voznje kad udjes npr. u austriju jedan totalno drugaciji svet, i tu ne mislim nuzno da ljudi imaju ne znam kolko para nego je jednostavno filozofija drugacija.
Video, iskusio, i bolje i gore. Ni ja ne znam šta to treba promeniti, al me zanima da objasne oni koji tako epohalno zaključe :)

Heinz je napisao:
16 Feb 2020, 23:34
Koji spoljni faktor? Danas šetamo "na kraju sveta" i pored nekoliko vidno istaknutih tabli da je zabranjeno bacanje otpada, u sred ničega leži limenka. Majstor je došao na kraj sveta (pretpostavljam zbog prirode netaknute) i frljno limenku u šumu.
Usput smo videli valjda više kerova nego ljudi po selima, ali je zato đubre na sve strane.
Istočna Srbija u pitanju.
Jasno sam napisao, spoljni iz mog ugla gledanja. Ljudi savesno rade svoj posao, paze na okruženje, itd...
Ne vidim koju promenu zarad opšteg boljitka bi ja i meni bližnji mogli da uvedemo a da to ima realan odraz u društvu. Da prekinem da vozim 55km/h u gradu?

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8808
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 17 Feb 2020, 00:19

^ :D ma da kazem po ko zna koji put, ja ne pricam da je ovde lose, i dalje je 51 naspam 49 u korist ostajanja i zivota u Nemackoj, i vecina dobrih stvari sto gastosi ovde napisu o Nemackoj su istinite, ali niko ne pise lose stvari, svi pisu hvalospeve, pa sam ja resio da pisem samo ono sto je lose, a da opet ne ispanem Ogi :mrgreen:

Spremio sam Vol.2 recenziju Nemacke, za vikend uz kafu cu da otkucam :)
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 17 Feb 2020, 00:56

Kada vec hocu da ostanem ovde, koncentrisao sam se na ono sto je dobro, a svesno prihvatio ovo sto je lose, jer nije vredno niti uporedivo sa srpskom alternativom u celini u mom slucaju, i ne zelim time da se opterecujem, licni izbor. Svesno sam dosao i prihvatam njihova pravila igre za miran zivot. Za licne slobode, niko ne dira i covek zivi kolko moze da se ispruzi.

Nije inostranstvo za svakoga, lepo je Ljuba opisivao, stvar okolnosti.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk



danijel00
Postovi: 361
Pridružio se: 17 Jun 2014, 04:51
Garaža: Suzuki SCross
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od danijel00 » 17 Feb 2020, 08:43

Lidl u Srbiji je 20% skuplji od bugarskog, madjarskoj, a stvari koje sam kupovao i od nemačkog... idea i ostala bagra su još skuplji.
tek tek ponešto je stvarno jeftinije, al i to baš zbog krš kvaliteta (npr rakija ako kupiš na parkingu na limanu je puno jeftinija od rez angyal u madjarskoj). ako gledaš onaj beli budjavi hleb od 40 din to je jeftinije. ako gledaš normalan hleb u lidlu, od 150din, e on je ispod evra...

kulture na sve strane. udjem u lift, ispljuvak. ulaz raspad, sandučići pola razvaljeno. ispred ulaza kereca govanca, a parkirani ko gde stigne, trava, ulica, prolaz... na regularnom parkingu, svi okrenuti na jednu stranu, a jedan Punto na drugu, da zauzme 2 mesta... i to još ni iz zgrade ne izadjem :))) ne bi sa 20% rešili, ali bi pomoglo

ja nisam otišao odavde zasad jer imam ok uslove, svašta sam nasledio i naradio se. ali što kaže moj drug, mogu da kupim dobar auto, ali ne mogu da okrpim sve puteve, pa sam na istom... tako da ko je otisao treba da bude pametan i da ostane tamo da se uklopi, a ne da bude Žikina dinastija (doživeo sam i to, mislio sam da se zezaju)

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk

Using Tapatalk

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od klisko » 17 Feb 2020, 09:38

Bio sam nedavno u Beču, ima i tamo svega. Novo naselje, prilaz da garaže izlepljen znakovima sa precrtanim psom koji vrši nuždu, a go*ana na svakih 20-30 centimetara. Zatim, navigacija me nešto zbuni, shvatim da treba da se prestrojim levo, dam migavac, promenim traku, baja iza ablenduje, a kada smo se zaustavili, izlazi iz kola, dere se i maše nešto.
Ne kažem da je isto kao ovde, ali imam osećaj da je previše balkanaca došlo (i tek će, od jula, kada omoguće ljudima iz Hrvatske). Među njima, ima dosta kulturnih i pametnih, ali sasvim dovoljno i onih zbog kojih reč Balkanac ima negativnu konotaciju.
Jedino zbog čega razmišljam da odem je normalno radno vreme, ako to postoji negde za IT. Ima li ovde IT-vaca u Austriji, kakva su iskustva, da li se poštuje radna nedelja od 40tak sati ili se radi 50,60 i više, kao ovde u Srb?

tlazar
Postovi: 862
Pridružio se: 24 Feb 2017, 15:24
Garaža: Elantra 1.6mpi

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od tlazar » 17 Feb 2020, 09:52

Meni je ovo pitanje malo čudno, gde to nije normalno radno vreme za it?

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk


programer
Postovi: 375
Pridružio se: 07 Apr 2017, 17:31

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od programer » 17 Feb 2020, 09:56

@klisko radiš na lošem poslu ako ti je radna nedelja 50+ sati. Toliko sam i ja radio u manjoj outsourcing firmi, gde je vlasnik otišao na zapad, ali je ostao balkanski smisao za biznis.

Korisnikov avatar
djors
Postovi: 237
Pridružio se: 10 Avg 2018, 18:25
Garaža: Peugeot 407 2.0 hdi; Yamaha xj600 diversion
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od djors » 17 Feb 2020, 10:06

Što se IT-a tiče, i u Srbiji ima svetlih primera, a naravno i takvih gde su death marches svaki dan dok se ne popada.
Imam tu sreću da se u firmi u kojoj radim poštuje tvoje vreme, prekovremeno ako klijent traži i ako ti hoćeš, možeš da odbiješ i sve je ok, postoji neka kultura koja se neguje i jasno je da su ljudi produktivni ako ih ne guraš preko limita.
Iskustvo sa IT napolju, moji klijenti (Švica) više nemaju developere u firmi, ostalo je nekoliko project menadžera i jedan sw arch, sav dev su nama prebacili i tim je dobar pa stižemo sve, njihovo je da se bakću sa klijentima i da nam nađu posao, i neretko ostaju duže, kuckaju uveče mejlove od kuće, jednostavno, malo ih je i ne mogu da postignu, a jako se velike pare tu vrte i onda ih šefovi pritiskaju. Sva sreća mi to toliko i ne osetimo. Opet, ima i kontra primer, ista kompanija, ali ofis u Francuskoj, svako malo odmor. Projekat gori, lik uzeo 10 dana slobodno, svako malo praznik neki, ponedeljkom ne radi (20% plate menjao)...
Ukratko: Zavisi gde se uglaviš, ima i ovako i onako..

Sent from my Mi 9 SE using Tapatalk

"If in doubt, flat out" C.McRae

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od blaugrana » 17 Feb 2020, 10:25

Gaginh0 je napisao:
Puzo81 je napisao:
14 Feb 2020, 18:52
Nije sve u parama:).

Sestra i njeni iz Pariza kod mene par dana. Kaže hrana skuplja kod nas nego u FR i DE.

Normalno, mi imamo veći standard hahah.
Tako moj kolega iz Strumice tvrdi kako vise kupi u prodavnici u De nego u Mkd za istu kolicinu novca. Rekoh sve i da je to u nekom paralelnom univerzumu tacno, registracija za tvog Passata dizela u Mkd je 400e, u De je 1500+(2.0TDI 2018.).

Ljudi kad lupe onda lupe, jedno su realne cene u prodavnicama, a drugo je sto ima u proseku 7 puta vecu platu ovde nego u Mkd.

Cene prehrane u Srb su u proseku 20%-30% nize nego u De, tu ne racunam Red Bull, Fererro i slicno, vec meso, voce, povrce, mlecne poizvode itd. Na stranu sto sam malopre otvorio kesu sa vocem iz Srbije i to voce je imalo jebeni miris. Miris na jabuke i citruse. To ovde nema!
Vidis ja bolje jabuke nisam jeo, nego ovde u DE.
Paprika kida, kako je dobra. Generalno nemam zamerku na voce i povrce. Cak, sto vise mit o tome da ovde nema nista ukus i miris, jednostavno ne pije vodu.
Smeta i krompir koji sladinu svakoj varijanti

Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9054
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Darko » 17 Feb 2020, 19:34

Da li neko zna sledecu info. Da li penzioner sa drzavljanstvom clanice eu moze da se prijavi da zivi kod prijatelja u drugoj clanici eu i na osnovu tog stanovanja boravi tamo i izvadi licnu kartu? Ili mu je potrebna neka viza, dokazi, itd..

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 17 Feb 2020, 20:30

Moze da ode i da se prijavi na adresu, i da nadje posao.

Ima neka fora da moze do 3 meseca bez obezbedjenih sredstava za zivot u nekim zemljama EU.

U Nemackoj ima kvaka da od prvog dana prijave boravka moras da imas zdravstveno, koje kosta 180 evra mesecno, ukoliko nisi prijavljen na biro, ili primas neku EU penziju, mislim.

Takodje, ima neka fora i oko poreza, gde postajes poreski rezident ako si duze od 183 dana prijavljen, pa komplikuje...U DE i penzioneri recimo podnose poreske prijave.

Verovatno zavisi od zemlje do zemlje...

Imas situaciju da ceo Dimitrovgrad ima maltene bugarske tablice, ali jer se jos tolerise, inace ako ti je centar zivotnih aktivnosti u Srb, ne bi trebalo.



Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk


Korisnikov avatar
rele
Postovi: 354
Pridružio se: 07 Maj 2012, 21:11
Garaža: Honda CB 750 Four K,Ducati Scrambler F.T,Honda Monkey,Formentor,Modus
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od rele » 17 Feb 2020, 21:14

Sto se tice klope mi nemamo nekih zamerki,fali nam jedino nasa suva slanina tj nacin kako se sprema,inace ovde je veoma kvalitetna ali nije tako susena.
Sve ostalo nam je odlicno.
Naravno da ima "plastike" od voca i povrca ali treba obratiti paznju kad je cemu sezona i takodje gde se kupuje. Takodje je veoma dobar izbor ici na pijace koje budu u odredjenom delu grada odredjenim danima.Tu se onda kupuje direkt od proizvodjaca sa sela.
Mi u zadnje vreme idemo u HIT i stvarno je sve ekstra. Lidl,Aldi i slicne zaobilazimo,eventualno ako ima na akciji nesto od tehnike a da nam treba, mada je pored internet portala za uporedjivanje cena i to postalo potpuno bezpotrebno.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8808
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 17 Feb 2020, 21:47

Rusi?

Evo ja doneo dve table slanine, dodji po deo ako zelis :mrgreen: ja jos nisam bio po malim mesarama, ali me nervira sto u prodavnicama nema dimljenih stvari za pasulj ili kupus. I to sto pise geraucht je qurac.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Odgovori