Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od klisko » 18 Feb 2020, 07:07

Uh, ovo za sušeno meso sam i ja iskusio. I ono što sam pronalazio je polu živo i nije mi se svidelo. Možda nisam bio dovoljno dugo i dovoljno uporan.
Što se IT-a tiče, nisam programer, radim mrežu i bezbednost, često zapaduju poslovi van radnog vremena (instalacije/implementacije, pečovanje, apgrejdi...). Dobiju se neki slobodni sati i ovde, ali se to slabo kada koristi i nije rešenje. Vidim da je slično i u DE pošto sa njima radimo, a za AT imam info od nekoliko ne-IT ljudi da je tamo teški socijalizam, da se prava radnika baš poštuju, čak do te mere da ideš na razgovor sa šefom ako ostaneš duže nekoliko puta, što mi zvuči kao lovačka priča...

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8094
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Ji 4Tze » 18 Feb 2020, 10:37

To ima i kod nas, verovao ili ne :)
Ili hoćeš da kažeš da ga šef poziva na razgovor ako ostane duže?
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23798
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 18 Feb 2020, 10:55

Ovo drugo.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ftj
Postovi: 13026
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ftj » 18 Feb 2020, 10:59

Sto se tice suvog mesa, kod nas se prsuta dimi dok se na zapadu cesce samo susi pa tako italijanska prsuta ima drugaciji ukus nego nasa. Po meni je to lepse i mnogo bolje za jelo na duze staze.

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5576
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dunx81 » 18 Feb 2020, 13:42

Gledao sam davno jednu od "How It's Made" gde je tema bila vezana za mesne prerađevine i naglasili su da ne dime meso jer je štetno već ga potapaju u neki rastvor da poprimi sličan miris/ukus.

NenadNR
Postovi: 183
Pridružio se: 06 Apr 2013, 20:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od NenadNR » 18 Feb 2020, 20:27

U Austriji je ozbiljan socijalizam i samoupravljanje u dosta vecih firmi. U mojoj je potrebno odobrenje za prekovremeni rad i pauze su obavezne. Petkom se radi krace i posle rucka se prestaje sa ozbiljnim radom. Desava se naravno kad pritisnu rokovi da se radi puno ali se i dobiju slobodni dani za to. Firma se bavi razvojem u autoindustriji i nema ni svrhe terati ljude da rade po ceo dan. Ne moze se na silu efikasno i kreativno razmisljati.

Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12304
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od shandu90 » 18 Feb 2020, 22:48

Ne moze. To se samo kod nas jos javlja maltretiranje i bespotrebno dizanje tenzije.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6742
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ljuba » 19 Feb 2020, 09:29

Ma to nema veze sa tomo / ovamo, ima veze samo sa ljudima na rukovodecim mestima, atmosferom u firmi i naravno sa nivom (na prvom mestu intelektualno a posle i ostalo) ljudi koji su zaposleni. Najveca razlika po meni je to sto na zapadu posao ljudi vecinom dozivljavaju kao nesto sto ih ispunjava i cini kompletnim a u nasim krajevima nesto sto se mora i ispunjava budzet da bi preziveli :)

Korisnikov avatar
Jumbo
Postovi: 647
Pridružio se: 13 Jan 2012, 10:34
Garaža: Kia ceed 1,4; Renault Clio 1,2 TCe; Dacia Logan 1,4
Lokacija: Novi Beograd

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Jumbo » 19 Feb 2020, 13:39

dunx81 je napisao:
18 Feb 2020, 13:42
Gledao sam davno jednu od "How It's Made" gde je tema bila vezana za mesne prerađevine i naglasili su da ne dime meso jer je štetno već ga potapaju u neki rastvor da poprimi sličan miris/ukus.
Tečni dim.
Najčešće dolazi u kantama od po 10 i 20 litara i ima gustinu kao malo ređi med i smrdi na dim kao đavo. Ako ga pipneš rukom tri dana ne možeš da opereš taj miris, a meni je jednom kanula kap na ruku. Koristi se u mlekarstvu (dimljeni sirevi) i u mesnoj industriji. Iole veće klanice i mlekare više ni dime ništa već koriste ovaj tečni dim.
Koliko je to zdravo ili zdravije od dima niko živi ne zna.
Moje mišljenje je da je sve što je veštačko ne može biti zdravije od nečega što je prirodno.

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3263
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Puzo81 » 19 Feb 2020, 13:55

Mi ceo život sušili u sopstvenoj sušari na 2-2,5m visine pršutu i slaninu (od krmka, teleta) ali na plamenu samo od čistog bukovog drveta. Čak se i kora skidala da ne bi bilo dima.

Kada sam bio u Parizu ludeo sam što nisam mogao naći suvu pršutu, slaninu, kobaju po Auchanu, Careffuru.... U stvari ima ali taj deo sa suhomesnatim smrdi haos, štipa za nos. Sve im je uvaljano kao u neko brašno, ne mogu da objasnim.
Jedino kod nekog turčina napao kasnije jagnjeću suvu pršutu, e to je moglo proći.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13024
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Saša » 19 Feb 2020, 14:30

Ma to što je slabo osušeno baciš malo u tavu... i uliješ par jaja preko... Prolazi bez greške. :D

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8808
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 19 Feb 2020, 20:41

Puzo81 je napisao:
19 Feb 2020, 13:55
Mi ceo život sušili u sopstvenoj sušari na 2-2,5m visine pršutu i slaninu (od krmka, teleta) ali na plamenu samo od čistog bukovog drveta. Čak se i kora skidala da ne bi bilo dima.
Niste na plamenu. Ili ste pekli prsutu :D

Samo dim uz minimum toplote, neki stavljaju i kamenje izmedju lozista i mesa, da pokupi "crnilo" iz dima.
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8808
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od Gaginh0 » 22 Feb 2020, 10:54

Evo ja opet dok cekam Wiklera da krene sa onim propalim italijanskim brendom u pravcu mog sela, da napisem koju. :mrgreen:

Malo o ljudima. Svidja mi se ovde sto je sve tacno. Ako je pauza od 12:00 do 13:00, sve je zatvoreno tacno u 12:00 i u 12:59 se otvara, nikad nisam doziveo da cekam par minuta. Ali sam doziveo da dodjem u 12:00, i da treba samo dva minuta da se istovari jedna paleta, a Svaba vice da mu je pocela pauza i da ga ne zanima. I onda ja lepo sedim sat vremena zbog 2 minuta. A on isto tako sedi i pusi 2 metra od mene i ceka 12:59.
Preterano su ljubazni, a to nervira kad dodjes sa Balkana, jer znas da je ta ljubaznost usiljena, i da znas da te vise ceni prvi komsija u Srbiji sa kojim ne pricas 10 godina, nego taj Svaba koji izgleda kao da bi ti popu*io samo zato sto si se tu pojavio (po difoltu pisem Svaba, ali mislim na sve koji ovde zive 10+ godina i koji su potpuno poprimili ovaj mentalitet). Madjutim to je na neki nacin olaksavajuca okolnost za nas auslendere kad dodjemo, mogu da zamislim da Svaba dodje da zivi u Srbiju pa kad vidi one ljude u prodavnicama koji su se zadnji put nasmejali za novu godinu.
Imam osecaj da jako lazu i nemaju hrabrosti da prihvate odgovornost, bar je tako kod mene u firmi. Lazu na glupostima i nikad ne znas na cemu si s njima. Vise puta sam ih uhvato u lazi, pa onda krenu da se izmotavaju, a manje boli kad mi kazu istinu. Generalno sto bi nas narod reao - pi*ke su.

Dosta o narodu. Sad bih se prebacio na internet. Mnogo nasih ljudi se zali na kucni i mobilni internet. Cesto je jako spor, prekida se veza, imas ogranicenja na svemu zivom sto nisi masno platio, a o pokrivenosti mobilnog interneta da ne pricamo. U Srbiji sam imao internet u Resavskoj pecini, ovde nemas neta cim se odvojis od veceg grada. A u ovom delu nisu planincuge pa da kazes gubi se signal.

Saobracaj. Ne mogu da se naviknem na to da zeleno ne treperi. Sa zelenog direktno ide zuto. I na primer vozim kamion 43-44 tone i 70-80m pred semafor se pali zuto, sta da radim? Nagazim kocnicu, zapalim kocnice. Ako prodjem proci cu na crveno. Na to jos ne mogu da se naviknem. Na jaaaako puno raskrsnica ne postoje znakovi vec pravilo desne strane. Sreca pa imaju "kulturu" saobracaja, kod nas i bilo mrtvih svaki dan. Zanimjivo je da ako stoje u traci za skredanje u 95% slucajeva nece dati zmigavac. Takodje mnogo vozaca ne daje zmigavac pri iskljucenju sa kruznog toka. Motocikala ima malo, ali to malo se vozi cele godine. Bez problema kad je -5 ujutro oni voze motor. A kad je zastoj na auto putu 4 od 5 motorista ce ici polako iza auta iza kojeg su se zatekli, nece obici kolonu, po meni idiotski.

Sad sam prepisivao dozvolu, salteruse su im posebna prica, mahom mlade devojke koje bi kod nas brale krastavce koliko su spretne. Dodjem na prepisem celu dozvolu ona mi odradi papire samo za B kategoriju, gde sam mogao da izgubim SVE katergorije da nisam 3 puta pitao jel to sve, a onda jos nazvao druga da prica sa njom. Tek onda je popizdela jer je videla da nije u pravu pa sve iz pocetka. Cekam mesec dana, nazovem, kaze neka gospodja da mi curka nije sve naplatla i da treba jos da doplatim i da zbog toga izrada dozvole stoji na cekanju. Imao sam sve zajedno peripetije 3 meseca dok nisam prepisao dozvolu. Svaka opstina trazi druge papire i druge obrazce. U Srbiji su isti papiri i u NS, i u BG, i u KG, i u Presevu!!! I bilo sta od dokumenata sto vadite ne znaju da vam kazu kad ce biti gotovo, valjda se boje da cete ih tuziti ako ne pogode koliko dana treba za izradu, sta znam. Jednom su 15min vecale da li je aufenthalt kartica (viza) od moje zene original, samo zato sto NISU znale da se promenio dizajn tih kartica.

A sad ko je stigao do kraja teksta, u Srbiji ima milion gorih stvari od ovih sto sam ja naveo u ovoj temi. Pocevsi od politike, saobracaja, ekologije, drustva, medjuljudskih odnosa. Ovo sto sam pisao do sada su samo lose stvari koje me ovde nerviraju, DOBRE stvari su vec napisali ostali gastosi i sa njima se uglavnom slazem, ali se nisam slagao da sve ostane sjano i bajno vec da se cuje i druga strana.

Kad se nakupi opet materijala pisacu. Auf Wiedersehen :mrgreen:

:kafa: :presrecan:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od ikac2000 » 22 Feb 2020, 11:14

Za neodgovornost i laganje, u socijalnoj grupi u kojoj se ja krecem, nisam primetio. Mada agencija za stan i majstori, ne cimaju se mnogo sto mi iz zida izlazi voda, pa je verovatno tu lagano.

Mobilna pokrivenost, ako nisi na Telekom mrezi koja izuva sa cenom, vec Vodafone ili O2 Telefonica, van gradova je problematicna, ali se to dosta menja i daleko je bolje nego pre 2 godine, a najavljuju da je to sada u fokusu.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk




Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23798
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Plate i životni standard u razvijenim zemljama

Post od dragvorl » 22 Feb 2020, 11:27

Ja sam imao laganje u prosloj firmi, i to zestoko, izmontiraju pricu koja nema veze sa vezom ako hoce nesto da rese po svaku cenu. Fazon kao u Srbiji ili bilo gde drugde, ima svega. S druge strane sto se posla tice vrlo su profesionalni, ili urade da tako izgleda ako nista drugo, u svakom slucaju bolje nego da peva Cecu i zvace zvaku dok popunjava formular u banci, bar sto se mene tice.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Odgovori