Pocetnicka pitanja

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
ComeWIthMe
Postovi: 3
Pridružio se: 19 Feb 2020, 22:29

Pocetnicka pitanja

Post od ComeWIthMe » 19 Feb 2020, 22:57

Pozdrav svima. Nedavno sam polozio voznju (Imam sitnog iskustva u realnoj voznji) i vec neko vreme razmisljam o kupovini auta.Niko u porodici, kao ni ja licno nije upoznat sa servisiranjem i popravkom bilo cega na autu (Upoznat sam sa malim stvarima kao sto je provera ulja itd). Budzet mi je 3500 e i uglavnom sam zainteresovan za nesto tipa Corsa D,u tom fazonu. Moja pitanja bi bila:
1. Obavezno povesti mehanicara sa mnom/Odmah odvesti kola u servis?
2. U toku test voznje na sta najvise obratit paznju?
3. Gas da/ne? (Kola bi bila koriscena uglavnom od posla i nazad 35-50 km dnevno)
4. Pitanje o papirologiji uglavnom. Sta sve prodavac treba da mi pokaze od papirologije/Koja je procedura ukoliko se odlucim da kupim odredjena kola. Hvala unapred :)

Imam mnogo pitanja ali za pocetak samo ovo.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11044
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Pocetnicka pitanja

Post od Bax » 20 Feb 2020, 08:26

1. Ne treba ti mehanicar odma, auto koji resis da uzmes posle obilaska ponude, mozes oterati na pregled
2. Gas ne, ako je vec ugradjen, ja sam za ne i ako ga auto nema, mada moze da prodje na nekom jednostavnom motoru. Racunaj da ces otvarato motor pre ili kasnije zbog gasa.

3.prodavac ne treba nista da ti pokaze od papira sem saobracajne na njegovo ime.

Bonus. Ako se ne razumes, trazi auto koji je kupljen u Srbiji benzinac bez turba, bez plina. Trazi auto koji je presao oko 50.000km, i koji u stsrtu ima malo jacu cenu od uvezenih.
Probaj da procenis prici prodavca i taj uisak moze da ti kaze vose od pregleda auta, ako te munta smara i navalentan je pici dalje :)
A to mozes i preko telefona da vidis.... Za domaci auto, ako je vlasnik pedantan imace servosnu dokumentaciju sa foskalnim racinima...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Kabe
Postovi: 993
Pridružio se: 13 Jan 2012, 05:47
Garaža: Japanska vozila
Lokacija: https:://localhost/Novi_Sad/

Re: Pocetnicka pitanja

Post od Kabe » 20 Feb 2020, 10:07

Pročitaj ovaj blog, možda nađeš odgovore na neka svoja pitanja:

https://kabe.space/blog/auto-moto/uputs ... utomobila/
ОПРЕМ ДОБРО! Posetite blog - Kabe.Space

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Pocetnicka pitanja

Post od OMP » 20 Feb 2020, 16:26

ComeWIthMe je napisao:
19 Feb 2020, 22:57

4. Pitanje o papirologiji uglavnom. Sta sve prodavac treba da mi pokaze od papirologije/Koja je procedura ukoliko se odlucim da kupim odredjena kola. Hvala unapred :)
zavisi dal kupujes kola od vlasnika, nekog na koga se vode ili pak auto iz uvoza (plac ili privatna prodaja)

u prvom slucaju ti treba kupoprodajni ugovor sa vlasnikom auta, na osnovu tog ugovora vrsite prenos vlasnistva u mestu stanovanja prodavca/vlasnika vozila. Postoji varijanta da ti i vlasnik sklopite ugovor o poklonu i u tom slucaju prenos vlasnistva vrsis sam u svom gradu bez vlasnika vozila, sto nije losa varijanta u slucaju da ne mozete istog dana da izvrsite prenos kad i kupis auto pa da se ne bi setao opet do mesta stanovanja vlasnika sem u slucaju ako je to isti grad ili negde blizu.

Ako se auto ne vodi na prodavca treba taj prodava da ima ovlascenje sa kojim moze tebi da proda i prenese auto, u suprotnom moras da juris pravog vlasnika auta a to moze biti problem, zato insistiras da odmah izvrsis prenos vlasnistva vozila sa prodavca na sebe putem tog ovlascenja i miran si.

Ako prodavac krene pricu auto se vodi na drugara, rodjaka, komsiju, prenece ti on to, nema frke, javi mu se, bla, bla i sl. izbegavaj takve varijante jer mogu biti problem.

Ako kupujes auto iz uvoza, od prodavca ili placa ces dobiti sve papire koji ti trebaju za tehnicki i registraciju kao i zavrsni racun tj fakturu na svoje ime ako auto ide na ime kupca.

ComeWIthMe
Postovi: 3
Pridružio se: 19 Feb 2020, 22:29

Re: Pocetnicka pitanja

Post od ComeWIthMe » 20 Feb 2020, 23:45

Hvala na svima na informacijama. Ukoliko se odlucim da uzmem auto bez gasa koliki je okvirni trosak ugradnje? I verovatno postoje odredjene predispozicije koje kola moraju da imaju da bi se gas uopste ugradio. Koje su to?

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Pocetnicka pitanja

Post od dragvorl » 21 Feb 2020, 00:39

Ne znam koliko planiras za godisnju km, ali ako nije puno mozda najbolje da se batalis gasa.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ComeWIthMe
Postovi: 3
Pridružio se: 19 Feb 2020, 22:29

Re: Pocetnicka pitanja

Post od ComeWIthMe » 21 Feb 2020, 01:02

dragvorl je napisao:
21 Feb 2020, 00:39
Ne znam koliko planiras za godisnju km, ali ako nije puno mozda najbolje da se batalis gasa.
10-15 hiljada na godisnjem nivou

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Pocetnicka pitanja

Post od dragvorl » 21 Feb 2020, 08:23

Ne citiraj post koji je direktno iznad, podrazumeva se da na njega odgovaras.
Na toj km bi ti se relativno i brzo isplatio, za oko 2 godine rekao bih ako planiras da zadrzis auto onda ti se i isplati. To je sve u slucaju da auto nema direktno ubrizgavanje benzina, ako pak ima ti sistemi su dosta skuplji i ja licno ne bih ugradjivao na takav motor gas. To ce ti mozda jos neko detaljnije objasniti. Samo bih ti savetovao ako ugradjujes gas da ides samo na provereno mesto, a ne kod nekog ko je jeftin a los, jer ce ti se u tom slucaju ogaditi i auto i gas i voznja a potrosices i gomilu para i verovatno nikad neces srediti kako treba.
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7975
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Pocetnicka pitanja

Post od OMP » 21 Feb 2020, 08:38

400-500e je ugradnja i atestiranje gasa po nekim mojim informacijama sto sam cuo od ljudi koji su ugradjivali ili se raspitivali u zadnje veme

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11044
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Pocetnicka pitanja

Post od Bax » 21 Feb 2020, 08:42

Za gas sto jednostavniji motor to bolje, ja bih isao na Punta Clasica, ili Grande Punta 1.2 8 ventila. Azijska kola ne vole plin ako si novija, fordovo takodje, mada oni imaju Yamahine motore.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Skipper
Postovi: 2261
Pridružio se: 26 Jul 2016, 21:02
Garaža: Toyota Avensis MK3
Lokacija: Beograd

Re: Pocetnicka pitanja

Post od Skipper » 21 Feb 2020, 09:21

OMP je napisao:400-500e je ugradnja i atestiranje gasa po nekim mojim informacijama sto sam cuo od ljudi koji su ugradjivali ili se raspitivali u zadnje veme
500€ sa atestom, ugradio ga prošle godine, AC Stag QBox plus. Prešao na plinu 18000 km i do sada sam ga otplatio.

Sent from my S10e using Tapatalk Pro



Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 12985
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Pocetnicka pitanja

Post od Saša » 21 Feb 2020, 12:36

Plin je jedina stvar u autu koja sama sebe otplati i nastavi da štedi pare. Ja sam uvek za. Samo nađi dobrog majstora i ne brini. :)

TT


Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5575
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Pocetnicka pitanja

Post od dunx81 » 21 Feb 2020, 13:03

Baš sad pitao drugara za i30 i da li loše podnosi plin pošto ga imaju flotno u taxi udruženju a i on i brat voze 2 komada već godinama.

Evo šta kaže

Slika

Benzin 1.4

Edit:

Kod mene u Golfu je plin od 2005. cepan je i prešao ko zna koloko a nešto je složeniji motor od Punta pa nije otvaran i sl.

Dobar majstor,pouzdan uređaj i nema puno prostora za grešku. (ko želi i ima računicu naravno)

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Pocetnicka pitanja

Post od dragvorl » 21 Feb 2020, 13:30

Nesalomiv, neunistiv. :)
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
dunx81
Postovi: 5575
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:20
Garaža: Civic 1.8
Lokacija: Zrenjanin

Re: Pocetnicka pitanja

Post od dunx81 » 21 Feb 2020, 13:35

Tako je. Redovan servis,redovno u crveno i nema greške :)

Odgovori