Koriscenje aku odvijaca za montazu i demontazu guma

Sve vezano za gume i felne
Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10382
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Koriscenje aku odvijaca za montazu i demontazu guma

Post od sebekkg » 19 Feb 2020, 22:41

Da li ste mozda koristili neki aku udarni odvijac za gume? Ja cu morati mozda da ga pazarim jer su mi na novim felnama otvori za srafove manji nego ranije pa ne moze onaj klasican kljuc koji ide uz auto vec mora ona duboka gedora

Slika

(imate u woby house-u za 460 kinti komad)
i onda racna.
Problem sa racnom je taj sto od opterecenja racna moze puci i kada natezes sraf (ovo mislim na sigurnosni dosadni), krivi se kljuc i da ogrebe felnu. Zato se mislim da nabavim udarni ako ima takva varijanta da ne zavija previse srafove.
Slika

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15136
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Koriscenje aku odvijaca za montazu i demontazu guma

Post od Kuzmanovic » 19 Feb 2020, 23:53

Mislim da je isplativije naci odgovarajuci kilo kljuc jer se aluminijumske felne dotezu na odredjenu kilazu, ili kako se vec kaze (stao mi mozak). Aku odvijacem tesko da ces pogoditi tu vrednost pa rizikujes da ti se srafovi odvrnu u toku voznje ili da se pokrivi felna od pretegnutosti. Sta je sa kljucem koji si dobio u setu sa rezevrnim tockom?

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk



Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19246
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac
Birthday

Re: Koriscenje aku odvijaca za montazu i demontazu guma

Post od Heinz » 19 Feb 2020, 23:59

Kaže se obrtni moment, moment sile.

Korisnikov avatar
Kuzmanovic
Postovi: 15136
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Alfa Romeo MiTo 1.4 TB MultiAir
Lokacija: Beograd

Re: Koriscenje aku odvijaca za montazu i demontazu guma

Post od Kuzmanovic » 20 Feb 2020, 00:21

Stade mozak, sta ces. Jedinicu i njenu oznaku sam znao, ali dzabe.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10382
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Koriscenje aku odvijaca za montazu i demontazu guma

Post od sebekkg » 20 Feb 2020, 00:51

Kljuc koji je dosao uz auto, tj onaj standardni 17ica sto ide u Г je presirok, a ne bih njega da brusim spolja kako bi on usao u otvor za sraf. Imaju neki torque stick-ovi koji bi dobro dosli u kombinaciji sa aku odvijacem ali toga mislim da nema kod nas.
Slika

Korisnikov avatar
A170T
Postovi: 2131
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Koriscenje aku odvijaca za montazu i demontazu guma

Post od A170T » 20 Feb 2020, 01:26

Zakacis gedoru na ovakvu rucicu i resen problem, sigurnije od racne. Ali gledaj da nabavis govane gedore zato sto su jace od ovih klasicnih.

Slika





Slika

ljubitelj
Postovi: 10567
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koriscenje aku odvijaca za montazu i demontazu guma

Post od ljubitelj » 20 Feb 2020, 08:15

300mm, kratko je to za tu namenu. vrlo teško će rukom odviti ili zaviti.

Ne znam što komplikovano kada može jednostavno, obična kilo račna, klio ključ, opsega do 250Nm i 17 ili 19 gedora. Ne ,mora kovana, nema tu udardnih opterećenja. Uzeti od nekog brenda alata (Beta, Unior, Bahco, Gedore,...), ne običnu no name kinesku i nema problema.

Sada će sajam i biče alata na izvolte da se bira, ja barem sajam za to koristim jer mogu uživo i da probam rad.

ps. kilo ključ je potreban i neophodan uslov za stezanje alu felni, bez njega sa običnom račnom ne montirati alu osim u slučaju vanredne situacije. Čelične još i mogu da se stežu običnom račnom ali kapiram da večina ovde ne koristi čeliočne uopšte.

Korisnikov avatar
A170T
Postovi: 2131
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Koriscenje aku odvijaca za montazu i demontazu guma

Post od A170T » 20 Feb 2020, 08:22

Ovo sam naveo samo kao primer, verovatno da ima i duzih od 30cm. Sasvim dobra je stvar i moment kljuc, mada mislim da su skupi.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока



ljubitelj
Postovi: 10567
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Koriscenje aku odvijaca za montazu i demontazu guma

Post od ljubitelj » 20 Feb 2020, 08:46

Nemoj misliti na taj način, odavno su momenti ključevi prilično dostupni da je kažem jefitni a alat se jednokratno kupuje i koristi godinama i decenijama. Ulaganje u alat vredi svaku paru.

Kako god, alu felne isključivo i obavezno stezati sa moment ključem, to je prosto ispravan način da se ne izazovu kvarovi, pre svega diskova a potom i trapova.

Moment ključ košta manje od jedne felne.

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Koriscenje aku odvijaca za montazu i demontazu guma

Post od nikaragva » 20 Feb 2020, 09:54

Bilo je u lindi da se kupi nedavno komplet sve na baterije. Bice verovatno opet neka akcija, kad se budu vracale letnje gume.

Imam ovakva dva drzaca nasadnih kljuceva, bez racne, i kljuc nasadni 17mm. Nisam jos nasao da ne moze nesto da se odvrne.
A po potrebi mogu cev da nataknem na onu sipku, samo je nebo granica. Mogu titanik da rastavim.


Slika


Slika


Slika

Korisnikov avatar
djors
Postovi: 237
Pridružio se: 10 Avg 2018, 18:25
Garaža: Peugeot 407 2.0 hdi; Yamaha xj600 diversion
Lokacija: Novi Sad

Re: Koriscenje aku odvijaca za montazu i demontazu guma

Post od djors » 20 Feb 2020, 12:06

Ja sam moment ključem (baždarenim, tačnim) stezao po uputstvu šrafove na alu felne, proverio da li sam sve propisno stegao, i sutra krenuo nešto autom, lupa, šeta volan, namotao u servis odmah, kontao nešto na trapu, nisam ni stao da vidim. Popustili skoro svi šrafovi, rukom smo ih vadili. Popizdeo i sad zategnem kilo ključem i onda još dotegnem polugom (ne ko sivonja), mirnija glava.
"If in doubt, flat out" C.McRae

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10382
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Koriscenje aku odvijaca za montazu i demontazu guma

Post od sebekkg » 20 Feb 2020, 12:22

Imam ja snage u rukama za zatezanje srafova sa kljucem dugim 30cm bez problema. Peoblem je u tome sto moram vise sile upotrebiti jer je kratko i tako se uvek malo savije onaj nastavak za sigurnosni, tako grebem felnu jer je uska ona rupa gde je sraf. Zato bih nesto da mogu lakse da zavijem da budem siguran da mi se ne uvija nastavak.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Koriscenje aku odvijaca za montazu i demontazu guma

Post od nikaragva » 20 Feb 2020, 12:42

Pa nemoj sigurnosni tako jako da zatezes, kao redovan saraf.

ROCK
Postovi: 2731
Pridružio se: 17 Apr 2015, 23:08
Garaža: BMW F30 328i
Lokacija: CH

Re: Koriscenje aku odvijaca za montazu i demontazu guma

Post od ROCK » 20 Feb 2020, 18:36

Za Alu felne bilo bi jako poželjno da se zateže moment ključem iz više razloga. Imas da biras za ispod 50 € solidnog kvaliteta.
Posle 50-ak km se felne dotezu pošto postoji mogućnost da nisu bile legle 100%.
Mislim da je preporučena 120NM za allu felne.
Moment ključ u kombinaciji sa“ Akku Pištoljem“ je prava stvar.
Imao sa ranije neki sto se kači na utičnici 12V ali je Akku mnogo prakticniji i bolji.

Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3148
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Koriscenje aku odvijaca za montazu i demontazu guma

Post od Dare4x4 » 20 Feb 2020, 18:54

sebekkg je napisao:
20 Feb 2020, 12:22
tako grebem felnu jer je uska ona rupa gde je sraf. Zato bih nesto da mogu lakse da zavijem da budem siguran da mi se ne uvija nastavak.
Bilo koji nastavak da koristiš, moraš jednom rukom da držiš kao kontru tu gde je šraf, a drugom rukom da pritiskaš polugu. Bez toga će svaki ključ da ti se uvija, oštetićeš šrafove i felnu.
Da ne bi grebao felnu, obmotaj oko ključa jedan krug izolir trake ;)

Odgovori