Imali smo, nismo znali ...

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12276
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od shandu90 » 30 Nov 2019, 17:53

Pola grada bi nastradalo da su pogodili EI, to su cak i zitelji komentarisali. Celo bombardovanje sam proveo u Nisu.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od snork » 30 Nov 2019, 17:59

Ali zašto, šta ima tamo? Jedino ako su ostale uskladištene hemikalije iz vremena dok je fabrika funkcionisala? Inače je relativno van grada, preko puta arheološkog nalazišta Mediana. Adresa je: Bulevar sv. cara Konstantina 82-88. Ne znam kako se taj put zvao za vreme SFRJ, moguće "Maršala Tita" ili tako nešto. :)
Ђенерал Јанковић

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od ljubitelj » 30 Nov 2019, 20:57

Tungsram su odlicne cevi, nista losije od EI a cak stavise i bolje tj standardnijeg kvaliteta prema mom isksutvu koriscenja.
Valvo su najbolje, odmah tu su negde i Telefunken i Philips dok su SIemens dosta losije.

Sve njih sam koristio a i danas koristim nekoliko lampaskih uredjaja koje sam totalno restaurirao do fabrickog originalno stanja.
Lampe sam nabavljao tako sto sam otkupljivao stare neispravne uredjaje za smesne pare, tipa 500-600 dinara a unutra ceo set lampi :)


Imam i par EL86 iEi spravnih koje bih rado zamenio za par EL84.
A treba mi i sveza tj dobrih karakteristika ECH81 1komad. Imam nekoliko starih ali su sve oslabile sa pojacanjem.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Geza » 15 Jan 2020, 20:32

1930 Omnibus Lancia Eptajota u Beogradu.

Slika
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8779
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Sve najbolje!
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Gaginh0 » 15 Jan 2020, 22:48

Jel pase sa ovog busa krilo na Lanciu Deltu? Pitam za druga :mrgreen: :mrgreen:
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od snork » 17 Jan 2020, 02:36

"Poštna hranilnica"? :kezo: Da se ne vidi deo ćiriličnog natpisa "...štedionica" između na glavnom ulazu, mislio bih da je slika iz Slovenije. :)

Inače, ako je to predratna Poštanska štedionica, trebalo bi da je reč o današnjoj Glavnoj pošti. Ali meni nešto ne liči na tu zgradu?
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od pedja » 17 Jan 2020, 06:12

Hotel Moskva

T-T


Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od snork » 17 Jan 2020, 18:52

Jao, vidi stvarno. Hvala! :pivo:

Da je kolor slika, verovatno bih prepoznao žute Žolnai pločice, ovako su me samo zbunili natpisi u vezi sa poštom. Pošto je to uvek bio hotel od kada je izgrađen 1904, mogu samo da pretpostavim da je Pošta imala "svoj" ulaz u restoran.. Radnička menza na visokom nivou. :D
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14138
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od pedja » 17 Jan 2020, 22:09

Poštanska je bila vlasnik hotela u jednom periodu, između ratova, pa su imali i "ekspozituru". Posle je preuzela Narodna banka, pa Gestapo, pa komunisti...

Zanimljivo je da je u hotelu osnovan i Olimpijski savez. Jedan od junior apartmana je posvećen tom događaju i opremljen je u skladu sa istim. Baš zanimljiv apartman.





T-T


Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od dragvorl » 01 Feb 2020, 00:39

SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

zuzazu
Postovi: 4604
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od zuzazu » 19 Feb 2020, 06:40

Jedna od najznačajnijih rok ploča 20. veka na ovim prostorima “Paket aranžman”, nastala je na današnji dan pre 39 godina.
Tri mlada benda – Šarlo Akrobata, Idoli i Električni orgazam okupili su se 1981. godine kako bi snimili zajedničku ploču.

Ova ploča smatra se za prekretnicu i nastanak novog talasa u Jugoslaviji. Na njoj su zabeležene neke od najvećih pesama svih vremena na ovim prostorima.
AB8C8090-C3CF-4624-A1DB-E749DC7C84B5.jpeg
AB8C8090-C3CF-4624-A1DB-E749DC7C84B5.jpeg (37.85 KiB) Pogledano 5941 put


Neke od njih su “Maljčiki”, “Plastika” od Idola, “Krokodili dolaze”, “Zlatni papagaj”, od Električnog orgazma i “Ona se budi”, Niko kao ja” od Šarlo Akrobate.

“Paket aranžman” završio je na drugoj poziciji u knjizi „Yu 100 – najbolji albumi jugoslovenske rok i pop muzike“ Duška Antonića i Danila Štrpca, iza albuma Idola “Odbrana i poslednji dani”.

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3806
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od Kornjaca Rade » 22 Feb 2020, 20:12

Slika

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8336
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od grujicd » 23 Feb 2020, 00:09

Uf, ovo možda i ne spada u "imali smo nismo znali"... Znali smo vrlo dobro. Majstor za TV nam je bio redovan gost u kući, kao da smo Alfu vozili. Pa onda, čačkalice zabodene pored tastera da drže a da ne izbacuju, a za potenciometra za jačinu zvuka je pomagao presavijani papir da ga nategne da ne prekida... Možda je tad tehnologija bila takva da su se i na zapadu kvarili televizori. To ne znam, ali znam da EI televizori ne spadaju u stvari kojih se sa setom sećam.

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od snork » 23 Feb 2020, 01:15

Evo su crno-beli modeli u tehnologiji sa elektronskim cevima iz prve polovine 1970-ih. Od poluprovodnika sadrže dve Ei germanijumske diode u FM demodulatoru za zvuk (slika je AM modulisana), tri germanijumska tranzistora u UHF tuneru (AF239, uvozni Siemens & Halske), i dve ili 4 Ei silicijumske diode (BY238) u ispravljaču za anodni napon za el. cevi. Sve ostalo su Ei elektronske cevi, noval podnožje, oznake na P (grejanje konstantnom strujom od 300 mA). Ovo je zbog vezivanja grejača na red i direktnog napajanja iz el. mreže. Za razliku od toga, Ei radio aparati Melodija / Simfonija su imali cevi sa oznakama na E (grejanje naponom od 6.3 V), pa su niti za grejanje bile spojene paralelno, uz potrebu za dosta velikim mrežnim transformatorom. Oni su imali jedan jedini poluprovodnik, germanijumsku diodu za AM demodulaciju (za duge/srednje/kratke talase). Ovi radio prijemnici su iz 1960-ih, a tada još nije bilo poluprovodničkih dioda za napon od 300-400 V. U ispravljaču za anodni napon se zato koristila elektronska cev "ispravljačica" - u ovom slučaju duodioda EZ80.

Ove detalje znam zato što sam kao klinac rasturio nekoliko i jednih i drugih :) .

Sve elektronske cevi, ekrani, pasivne elektronske komponente, kao i mehaničke su proizvodnje Ei. Pouzdanost je slična kao i kod stranih uređaja napravljenih u tehnologiji elektronskih cevi (prve dve godine mogu da prođu bez kvarova, a onda svakih par meseci nešto crkne). Ekrani posle par godina počnu da "blede", tj. dobijaju čudan kontrast. I ja se sećam da je mehanika tipa prekidača i sl. bila dosta loša uz potrebu za zaglavljivanjem papirića i čačkalica. :)

Ali kada su u drugoj polovini 1970-ih savladali kolor uređaje i prešli na komplet tranzistorsku elektroniku, sve je bilo dosta bolje. Imao sam jedan iz sredine 1980-ih (ne sećam se modela), radio je 20 godina (posle čega je i dalje bio ispravan), a ekran nikada nije promenio boje. Unutra je bio sastavljen od manjih štampanih ploča - modula, koji su mogli celi da se zamene, ali su ih majstori uglavnom popravljali. Mi smo imali samo jednu posetu majstora, :) na oko dve godine starosti, zbog problema sa zvukom. Zamenjena je neka komponenta na odgovarajućem modulu i više se nikada nije kvario. Tjuner je bio sa mehaničkim biračem i 8 kanala. Malo kasnije je taj model dobio mikroprocesorski tuner sa 30 kanala, LED displejem i daljinskim upravljačem.

Na samom kraju 1980-ih su Ei televizori ponovo imali samo jednu veću štampanu ploču, ali ovaj skoro isključivo sa integrisanim kolima, uz poneki diskretan tranzistor (npr. na izlazu video pojačavača, za drajvovanje ekrana). Ugrađeno napajanje je postalo svičing, sa velikim opsegom ulaznog napona. Time je eliminisan višedecenijski problem sa crkavanjem zbog "loše struje" po selima, i potrebom za korišćenjem stabilizatora napona. Proizvodnja je trajala negde do 1993, kada je ugašena zbog sankcija i nemogućnosti nabavke uvoznog repromaterijala za proizvodnju komponenata. Inače je početkom 1990-ih Ei fabrika ekrana bila jedna od najvećih u Evropi i postojali su ozbiljni pregovori sa Sony-jem i još nekim proizvođačima o zajedničkoj proizvodnji televizora u Jugoslaviji i izvozu ekrana za njihove fabrike u svetu.
Ђенерал Јанковић

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Imali smo, nismo znali ...

Post od ljubitelj » 23 Feb 2020, 08:20

Lepo si opisao super tekst :thumbup: ali ...
70tih su naveliko tranzistorski i sa IC TV aparati bili kod drugih proizvodjača i usput imali ultrazvučne daljinske komande.
Aparati sa cevima se nisu kvarili nakon 2 godine, bili su strani mnogo kvalitetnije sklopljeni od Ei generalno.

Pošto imam u radu i sada ispravan TV proizveden 1960. godine, a nekoliko sličnih uredjaja je prošlo kroz ruke pre par godina znam o čemu pričam dugoročno.

Radio iz 1959. ima ispravljačke poluprovodničke didoe, dakle postojalo je to mnogo pre nego što je još Ei stavljao EZ81.

Inače, bolja je varijanta upoteba EZ81 nego grec dioda iz više tehničkih razloga.

Hitachi CP475 TV u boji koji i sada imam, ispravan i u radu je proizveden 1974. godine i nema niti jednu jedinu lampu osim same katodne cevi. Sve 100% transzistorska tehnika. Nikada bio u servisu, jedini +kvar+ mu je promenjena geometrija slika.

Takodje Toshiba crno beli tv iz 1969. godine ispravan i u radnom stanjiu i danas. Takodje 100% tranzistorski, samokatodna cev. Ei je taj tv prodavao pod imenom Minivox.

Svi ti ekrani su originalni.

Ono što je EI razlikovalo jeste što je 100% zaista proizvodio radio i TV aparate a ne sklapao poput Iskre,i Čajaveca ili preprodavao kao Gorenje što je radilo sa uvoznim.

Ei kao i uopšte cela jugoslovenska produkcija je jače zaostajala tehnološki. Svi Ei TV su licencna kopija a tek sa pojavom B 10 (20,30,40) šasija krajem 80tih i početkom 90tih je zapravo napravljen prvi domaće konstruisan TV aparat.

To kada su krajem 70tih u EI savladali PAL kolor tehniku već su naveliko u ponudi bili strani TVi sa stereo zvukom, sa teletekstom, sa priključkom za video rekordere, sa touch senzorskim biranjem programa, uz daljinskog kao opcionog priobora/ doplata, sa tehnikom modula uz visoku integraciju IC.

80tih je već tehnika sa upravljanjem preko I2C magistrale dakle već pomalo digitalne strukture i mogućnost memorisanja 29 programa itd. Već tada 80tih su se pojavili i multi PAL/SECAM modeli,LED displej NICAM stereo zvuk, upravljanje video rekorderom preko TV daljinskog itd što je za EI bilo još i u 90tim problem za dostići.

Ali, Ei je imao ogroman značaj, isto kao i RR Zavodi što je uspeo da omasovi pojavu radio i TVa u domaćinstvima i da sve to postane dostupno relativno povoljno.
Inače, 70tih su se strani TV aparati uvozili u kontigentima ograničeni broj komada i prodavali na kačičicu i sve to u regularnim prodavnicama za dinare a kasnije 80tih slično je bilo sa kvotama ali su se TVI (HI FI takodje) prodavali samo u stranoj valuti u posebnim prodavnicama uz porez/carinu koja je bila nešto ispod 100%.
Dakle 1 TV platiš sebi a drugi TV kupiš državi...

80tih je i Gorenje švercovalo Korting uredjaje i prodavali ih po paprenim cenama za dinare.

Kako su dinari bili skoro pa neprihvatljivi kod trgovaca stranom robom, masovno se radilo tzv šticovanje deviza...a shodno tome bile su vrlo ograničene kvote i nestašice robe usled izuzetno malih raspoloživih količina .
Tipa uveze se 8 ili 14 komada TV aparata nekog stranog proizvodjača, i to je to. Ispunjena kvota za taj mesec ili kvartal a dalji uvoz i prodaja zabrenjeni zakonima.

Stoga su oglasi u novinama bili na 50 gusto kucanih strana malih oglasa..... donosim iz Miinhena a šverc vozovi krcati, pogotovu vikend ture.

Ei jeste proizvodio ekrane ali ne pije vodu priča o izvozu Sony-ju, ili bilo kome, jer je to bila licencna proizvodnja odobrena i dozvoljena samo za lokalnu prodaju u SFRJ. Stoga EI nije ni izvozio mada realno kome bi i pradavali zastarele aparate a domaća potražnja je naveliko prevazilazila proizvodne kapacitete.

BTW, Sony je imao čuven Trinitron ekrane koji su sasvim drugačije konstrukcije od onoga za šta je Ei imao licencnu tehnologiju. I tada 80tih i 90tih su ekrani bili standardno 70-72cm dijagonale, sa ravnim ekranom (tako se zvalo, nije potpuno ravan) što Ei nije ni mogao da proizvede. Ei je išao do 66cm max.

Danas, Ei radio aparati lampaši se još mogu naći i uspešno vratiti u život dok TV lampaše ja nisam video niti čuo da se nude tj prodaju a rado bih 1 primerak uzeo da restauriram....pošto znanja imam a materijala bi se osim mehanike našlo i u furdi.

Odgovori