Kvalitetne filtere (ulje,vazduh polen)za VW grupaciju

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Superb III
Postovi: 748
Pridružio se: 16 Maj 2016, 23:15
Lokacija: Makedonija

Kvalitetne filtere (ulje,vazduh polen)za VW grupaciju

Post od Superb III » 23 Feb 2020, 19:31

Kako mi je auto izasao iz garancije gledam opcije. Oficijalni servis kaze da stavlja "orginal" filtere sa vazduh,polen i ulje. :) Kontaktirao sam jednog bivseg oficijalnog servisa koji sa cenom gotovo je kao oficijalni i ne isplati se kaze isto orginalni filtri :kezo: :kezo: Marka nece da kazu. Kontaktirao sam treceg servisa koji se bavi isto sa VW ,Audi i Skoda i kaze filtron filtri,(kao i fabricno se ugradjuju uVW), ulje sam insistirao Castrol edge u sva tri servisa ,kao sto sam poceo u oficijalni. U oficijalni cena je 160eu, u bivsi oficijalni je 146eu (sto se ne isplati) i u zadnji je nesto ispod 90eu. Zanima me mislenje za filtron filtre (znam da ima za vazduh i polen za ulje nisam cuo da proizvode) ili koja su bolja?

Motor je 2.0tdi Superb III.

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10350
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: Kvalitetne filtere (ulje,vazduh polen)za VW grupaciju

Post od sebekkg » 23 Feb 2020, 20:07

Nije nista tesko odraditi mali servis za superb. Ako imas majstora gde mozes da budes tu dok se menjaju delovi onda kupi sam filtere i ulje. Nije filtron los. Ali ako hoces kvalitet onda gledaj mahle npr.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Slika

vladan266
Postovi: 112
Pridružio se: 06 Apr 2016, 09:56
Lokacija: Beograd centar

Re: Kvalitetne filtere (ulje,vazduh polen)za VW grupaciju

Post od vladan266 » 23 Feb 2020, 20:18

Po mom nekom skromnom misljenju prica oko filtera je sledeca:
* Filter za vazduh- mislim da tu nema neke velike price sto se materijala tice, i najobicniji papirni radi svoj posao ako se postuju intervali zamene
* filter kabine- ima opcija obican papirni i mnogo bolji (i skuplji) sa aktivnim ugljem
* filter goriva- osim ako nema elektroniku za prijavljivanje vode u gorivu manje-vise jednostavan je svaki
*filter ulja- po mom misljenju najvazniji. Prave se od metalne vune, papira i žičane tkanine od nerdjajuceg celika. Kod losijih filtera papirni deo izgori i njegove cestice se pomesaju sa uljem.

Na nasem trizistu od kvalitetnijih su Mann, Kneht-Mahle, Hengst i mozda jos neka firma. Filtron je negde i prva ugradnja ali nije isti kvalitet u odnosu na ovaj koji je dostupan u nasim prodavnicama. Prosto vidis razliku u izlivanju kad ih uzmes u ruku. Inace je poljski brend.

Licno smatram da je vaznije menjati ih redovno nego koja je marka!

Znaci servisni interval 15 000 km recimo i miran si. Mozes i da ides na opciju ulje i filter ulja na 10 000 km, a sve ostalo na 20 000 km. Ne zaboravi fabricku preporuku za ulje, vaznije je od bilo kog filtera!
Znaci na 100 000 zamenis sve, pa na 110 000 ulje i filter, pa na 120 00 sve, pa na 130 000 ulje i filter i tako u krug. Ja sebi ovako menjam, ulje mi je najbitnije posto vozim dizela i najvise po gradu, ovo drugo svakako izgura 20 000 km (6-8 meseci). Izabrana opcija zavisi od toga koliko prelazis godisnje.

Servisi za Mercedes, BMW i Audi koje je znam (namerno navodim ove 3 marke jer su premium) uglavnom stavljaju Knecht i Hengst. Posto si izasao iz garancije mozes da izaberes i njih, jer ces ih svakako manje platiti nego sto si placao u ovlascenom servisu. Sa druge strane mozes i taj Filtron iako ja licno ne bih. Najbitniji su filter za ulje i gorivo (njega mozes menjas na svakom drugom, trecem servisu). Ako ti igra nesto 20, 30e razlike kupis kvalitetan za ulje i za gorivo, za vazduh i klimu mozes bilo koji. Ali sumnjam da im potrebe za time...

Eto, moje vidjenje problematike.
Poslednja izmena od vladan266 u 23 Feb 2020, 20:26, izmenjeno 2 puta ukupno.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19191
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Kvalitetne filtere (ulje,vazduh polen)za VW grupaciju

Post od Heinz » 23 Feb 2020, 20:24

Za ulje bih Mann.
Za polen menjaj sam 2x godišnje, nikako na 2 godine jednom.

Superb III
Postovi: 748
Pridružio se: 16 Maj 2016, 23:15
Lokacija: Makedonija

Re: Kvalitetne filtere (ulje,vazduh polen)za VW grupaciju

Post od Superb III » 23 Feb 2020, 20:44

Hvala na svima na savete. Bord kompjuter ima opcija koja se resetuje u servis i koja odbrojava 15k km ili 365 dana sto prvo dodje.Ne bih menjao nesto na 10k km a nesto na 15k km jer obaveze i brzi zivot lako cu nesto zaboraviti. Filter za nafte idem po servisnim inetervalima na 30k km. Nafta je prilicno dobra kada sam ga prvi put menjao bio je cist kao nov.Superb se vozi iskljucivo za vikend i na autoput tako da 15k km godisnje mislim da je sasvim OK.
Obicno u oficijalni ti odvezu auto a ti pijes kafu i poima nemas sta rade i sto stavljaju. Al pa postoji neka sigurnost. Verovatno cu zatraziti na ovaj (da ne reklamiram ime) koji trazi 90eu za servis da budem prisutan i da ja kupim filter za ulje. Nesto i ja sam mislio da je on najbitan.

p.s. Hengst mogu da nadjem a ovi ostali malo tesko. Doduse da budem iskren i nisam ni nesto trazio.
Poslednja izmena od Superb III u 23 Feb 2020, 20:47, izmenjeno 1 put ukupno.

ljubitelj
Postovi: 10551
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kvalitetne filtere (ulje,vazduh polen)za VW grupaciju

Post od ljubitelj » 23 Feb 2020, 20:47

Filtron je brend pod Mann-om, trebalo bi da je ok po tome. Ja imam dobra iskustva i za preporuku su Unico filteri iz Bosne. Unico je brend po Mann-om takodje.

Fitler ulja se menja uz ulje, interval je promenljiv prema indikacijii, a ko se odluču za fiksni obično je to 15,000km.

Filteri vazduha i goriva se menjaju na svakih 60,000k,m, to znači 120,000 pa na 180,000km itd.
Nema nikakve potrebe bitno ranije menjati, ko baš insistira da skrati interval to može da bude 45,000-90,000-135,000 itd.

Filter polena/kabine zavisi od veličine njegove i pretežmpg korišćenja auta. OK je i najlakše je uzeti isti intervala kao za ulje, 15,000km.

Ako je benzinac fitler goriva se menja na dužim intervalima, obično 150,000km prva zamena pa sledeća na 300,000km ako je predvidjeno da se menja.
Kod nekih benzinaca filter se ne menja, traje koliko i motor. (bude nepristupačno ili nemoguće menjanje ako je unutar sklopa same pumpe goriva).

vladan266
Postovi: 112
Pridružio se: 06 Apr 2016, 09:56
Lokacija: Beograd centar

Re: Kvalitetne filtere (ulje,vazduh polen)za VW grupaciju

Post od vladan266 » 23 Feb 2020, 20:54

Stvarno bih voleo da vidim na sta lici taj filter za vazduh posle 60 000 u Beogradu, Pancevu, Uzicu....jer kad vidim svoj posle 20k nije mi dobro. A nije da nije vazan za rad motora. Pritom kosta par hiljada dinara. Licno sam apsolutno protiv tolikih odlaganja. Jedino bih se slozio za filter goriva, on moze najduze da izgura generalno.

A i ti intervali za benzince koje si naveo su suludi. Vozim motor i znam kakvo se djubre skupi u rezervoaru posle 3 sezone.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk




Poslednja izmena od vladan266 u 23 Feb 2020, 20:54, izmenjeno 1 put ukupno.

Superb III
Postovi: 748
Pridružio se: 16 Maj 2016, 23:15
Lokacija: Makedonija

Re: Kvalitetne filtere (ulje,vazduh polen)za VW grupaciju

Post od Superb III » 23 Feb 2020, 20:59

Filter za vazduh je bas jeftin i ne isplati se voziti ga duze od 15k km. Tipa 500den /1000din. Slzem se da se taj filter bas uprlja i za 15k km a ne za vise.

Korisnikov avatar
zdushan
Postovi: 1600
Pridružio se: 12 Jan 2013, 13:02
Garaža: Škoda Superb 2.0 TDI 4x4
Lokacija: Beograd

Re: Kvalitetne filtere (ulje,vazduh polen)za VW grupaciju

Post od zdushan » 23 Feb 2020, 21:15

ljubitelj je napisao:Filtron je brend pod Mann-om, trebalo bi da je ok po tome. Ja imam dobra iskustva i za preporuku su Unico filteri iz Bosne. Unico je brend po Mann-om takodje.

Fitler ulja se menja uz ulje, interval je promenljiv prema indikacijii, a ko se odluču za fiksni obično je to 15,000km.

Filteri vazduha i goriva se menjaju na svakih 60,000k,m, to znači 120,000 pa na 180,000km itd.
Nema nikakve potrebe bitno ranije menjati, ko baš insistira da skrati interval to može da bude 45,000-90,000-135,000 itd.

Filter polena/kabine zavisi od veličine njegove i pretežmpg korišćenja auta. OK je i najlakše je uzeti isti intervala kao za ulje, 15,000km.

Ako je benzinac fitler goriva se menja na dužim intervalima, obično 150,000km prva zamena pa sledeća na 300,000km ako je predvidjeno da se menja.
Kod nekih benzinaca filter se ne menja, traje koliko i motor. (bude nepristupačno ili nemoguće menjanje ako je unutar sklopa same pumpe goriva).
@ljubitelj
Ponekad dok čitam tvoje postove, uživam i u sebi imam respect ka tom znanju, stručnosti i životnom iskustvu... tako je bar bilo kad sam poceo da pratim..
A onda, napišeš nešto kao da su te oteli vamzemaljci i zamenili identicnom kopijom koja izbacuje nasumicne gluposti...
Baš si enigma...

Sent from my SM-A605FN using Tapatalk


ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Kvalitetne filtere (ulje,vazduh polen)za VW grupaciju

Post od ftj » 23 Feb 2020, 21:26

mislis da filter vazduha i goriva treba ranije menjati?

vladan266
Postovi: 112
Pridružio se: 06 Apr 2016, 09:56
Lokacija: Beograd centar

Re: Kvalitetne filtere (ulje,vazduh polen)za VW grupaciju

Post od vladan266 » 23 Feb 2020, 21:35

Ako mene pitas, mislim da filter vazduha ne bi trebalo da gura vise od 30 000 ili jedan godisnje, maxxxxx. Pogotovo sto je smesno jeftin, uglavnom. Filter goriva ume da košta ako je sa elektronikom, Ali realno mislim da više od 60.000 ne bi trebalo da se vozi u Srbiji, Bosni, Makedoniji....zbog goriva.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk



ljubitelj
Postovi: 10551
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kvalitetne filtere (ulje,vazduh polen)za VW grupaciju

Post od ljubitelj » 23 Feb 2020, 22:07

Nemam kod sebe posle 60,000km ali imam 3 komada filtera vazduha posle 40-45,000km i sva 3 su malo zaprljana i još su komotno mogli 20-30,000km bez menjanja.
Sva 3 su iz vozila voženih u BGD.

Nedavno sam na svom privatnom autu radi proveri pregledao filter vazduha nakon 17,000km vožnje u BGD. Filter blago zaprljan, vraćen u dalju službu.
Ispod filtera u kućištu bilo nekog lišća u grejaču. izduvano, usisano, sve vraćeno. (filter vazduha se greje preko antifriza/grejača).

Filter će biti ponovo pregledan nakon 2 godine pa shodno zatečenom po potebi zamenjen.


Što se tiče filtera benzina, neka vozila uopšte i nemaju fitler a kod nekih nije predvidjena zamena kao takvih.

Imam fillte goriva sa 140,000km, voženih na gorivo sa početka veka dakle lošije nego danas.
otvorio filter baš da vidim, unutra ništa vidljivo, praktično čist i još je mogoa ihahaj.
Skinut je jer je spolja korodirao, inače nije bilo problema u radu vozila.

Takva su moja praktična iskustva.

Nije stvar u 1,000 dinara, zaššto pre vemena menjati inače ispravan i nezapušen filter a baciti stari ispravan i stvarati dodatni otpad?

vladan266
Postovi: 112
Pridružio se: 06 Apr 2016, 09:56
Lokacija: Beograd centar

Re: Kvalitetne filtere (ulje,vazduh polen)za VW grupaciju

Post od vladan266 » 23 Feb 2020, 22:23

Zato što izgleda ne živimo u istom Beogradu.

Sent from my SM-G973F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9882
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Kvalitetne filtere (ulje,vazduh polen)za VW grupaciju

Post od Ivan » 23 Feb 2020, 22:46

Ja kad vidim prljav filter i lisce i trunje po njemu meni je za zamenu sve i da moze jos milion km.
Ne znam sta znaci to moze, moze dok se ne zapusi, dok ne pocne da pravi probleme.

Izduvavanje i ciscenje filtera me stvarno ne zanima.

Cak i da moze da se vozi taj filter nakon 10-15.000km, opet je nov bolji.
Mislim ni gume letnje ne vozim do zakonskog minimuma od 1.6mm, kao ni zimske do 4mm iako "mogu", niti plocice vozim dok ne zagrebu po diskovima.

Mozda to natezanje do maksimuma ima smisla na flotama od stotina ili hiljada vozila, gde je druga matematika, a i ne vozis se licno u tim autima, a za sebe
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

ljubitelj
Postovi: 10551
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Kvalitetne filtere (ulje,vazduh polen)za VW grupaciju

Post od ljubitelj » 24 Feb 2020, 06:54

Izduvavanje i čićčenje KUĆISTA od lišća, iglica, paučine itd a ne fitlera.
I pri stavljanju novog filtera uvek isto to izduvavanje uradim a ponekad i prebrišem mokrom krpom ili opereme vodom kako već procenim.

Tako radim godinama i godinama, filtere menjam po potrebi kada se zaprljaju a ne fiskno na 1/3 ili 1/4 predvidjenog intervala i nikakda ni sa jednim autom koji sam održavao nisam imao problema.
Čak ni sa autima na venturi tip gasnog uredjaja koji su inače osetljivi na stanje filtera vazduha.

Inače, novi filter sa 0km je lošiji prečistač od fitlera sa 3,000-5,000km. Govorimo o filteru vazduha.
Tio važi oduvek za svaki filter papirnog tipa bilo kojeg brenda i bilo koje cene koštanja.
Razlog je prost i ne bih širio temu, dovoljno je znati da tako stoje stvari.

Odgovori