Felne - kupovina i razne informacije

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7971
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Felne - kupovina i razne informacije

Post od OMP » 01 Mar 2020, 12:06

ovo sa slike je smesno, 99% majstora koji rade felne ce ovo odraditi bez problema....imam drugara koji cuda pravi od slomljenih felni, ne bi verovali sta sve popravi, od 2-3 felne napravi jednu, skoro je bas drugaru radio slomljenu felnu 18" od jaguara, falila 1/3 felne, svi bi onu felnu bacili a ovaj je napravio da nema sanse da se primeti da je radjena.....sto se bezbednosti tice, kaze da je 100% bezbedna sto se tice brzine, jedino sta moze opet da je sjebe je neke udarac o rupu koja bi inace slomila i novu felnu a desavalo mu se da ljudi opet slome radjenu felnu ali da nije pukla tamo gde je radjena vec na drugom mestu koje nije bilo osteceno.
Inace mnogo felni je uradio za trkacke automobile, pa kad takva felna izdrzava na trkackom autu i slik gumama gde su optrecenja, brzine i odarci mnogo veci sto ne bi bila bezbedna i za serijski auto.
nemam sliku jedne moje felne 13" koju je svojevremeno radio a ja sam je vozio na jugu i slomio fino, uradio je tako da sam tu felnu vozio jos nekoliko godina bez ikakvih problema a bila je prilicno kriva i polomljena na par mesta, vise parcica vecih od ovog sa slike je falilo.
tako da sve moze da se uradi ko ume i ima cime

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9882
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Felne - kupovina i razne informacije

Post od Ivan » 01 Mar 2020, 12:13

Pre bih vozio kinesku felnu nego vareni oem. Uvek ima neki izuzetak, ali za vecina ljudi je imala problem sa varenim felnama, pusta vazduh, napukne oko vara opet i tako malo malo.
nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7971
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Felne - kupovina i razne informacije

Post od OMP » 01 Mar 2020, 13:08

Problem bude kad se ne uradi kako treba, ovaj nije imao reklamacija bar ne od dosta ljudi koje ja znam da im je radio a te felne si se vozile ili se voze godinama. Pre ce puci kinez nego ova varena ;)

Ova je skorije radjena
IMG-2df70c2d6699376e717d43c9a84c17e0-V.jpg
IMG-b9c7a41923d6d16fd7b3fcb545bf8f63-V.jpg
Ne mogu da nadjem sliku od jedne lagune 3 puta gore slomljena od ove falilo povece parce auto se vozi vec 5 god tako bez ikakvih problema

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9882
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Felne - kupovina i razne informacije

Post od Ivan » 01 Mar 2020, 13:15

Ta varena felna je u rangu najgorih kineza u najboljem slucaju ;)

To moze tako da se vozi godinama, a moze odmah da pukne.

Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока

nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7971
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Felne - kupovina i razne informacije

Post od OMP » 01 Mar 2020, 13:52

Dobro nema svrhe dalje polemisati, ja pricam nesto iz svog i iskustva ljudi koje znam a ti samo nagadjas tako da je suludo ubedjivati se , kupujte onda nove felne ili kineze i svima lepo ;)

Korisnikov avatar
Ivan
Postovi: 9882
Pridružio se: 03 Jan 2013, 09:22
Garaža: bmw 3 f31, bmw 5 f10,
Lokacija: Novi Sad

Re: Felne - kupovina i razne informacije

Post od Ivan » 01 Mar 2020, 14:01

Ti nagadjas, to je anegdotalno iskustvo. ;)

Znam za primere gde su ljudi vozili kineze preko 10g i gde su felne na novom autu pucale, ali je ipak ubedljivo najvise problema bilo na vec varenim felnama, a najmanje na originalima ;)

Ti likovi sto vare felne, najvise i vare kineze jel najvise pucaju zar ne? :D

Ili vise radi originale, jer znaci da original vise puca i da treba majstor zika da zavari da bude bolje od kineza :rofl:


Послато са Mi MIX 2 помоћу Тапатока


nidza je napisao:
12 Apr 2021, 10:56
nemam problem uvek sam najsporiji

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7971
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Felne - kupovina i razne informacije

Post od OMP » 01 Mar 2020, 16:13

Ovaj uopste ne vari kineze jer su jako teske za rad, sam materijal nije pogodan za varenje ko zna koja je to legura i nisu sigurne ni nove kamoli posle varenja. Vari samo originalne (OEM) felne i felne renomiranih proizvodjaca.
Ne puca original sam od sebe to su uglavnom felne iz udesa ( poput ove gore sto sam okacio) ili nekih zescih udaraca o rupe, u suprotnom originalna felna se uglavnom samo krivi eventualno negde prsne.

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Felne - kupovina i razne informacije

Post od ljubitelj » 01 Mar 2020, 21:24

Koliko ja znam alu felna se nikada ne može zavariti, ispraviti da ali varenje nije prosto moguće a da trajno valja tako da bi se složio sa Ivanom.
To ne zavisi od majstora već samog načina izrade felne livenjem.

Čak i same nove flene se vrlo teško dobro prave, zato i nema mnogo OEM proizvodjača u svetu a u tom smislu i tzv. kineske su upravo pokazatelj koliko je lako (ne)uspešno raditi sa alu felnama.

isto važi i za alu blok motora.
To su mi rekli i kada su pokušali da zavare alu saće na hladnjaku na moje insistiranje. Lepo su mi rekli da
e zavariti ali da neće dugo, i zaista brzo je popustilo, A vario je atestirani profesionalni varilac sa 25 godina iskustva i sa posebnom namenskom opremom za alu varove.

Alu kada pukne jednom je samo za bacanje, takvo je pravilo koje su mi svi koje sam pitao rekli.

To da se optički ne vidi zavareno i obradjeno mesto znam i video sam da bude perfektno ali sama struktura materijala je onako kako sam napisao da znam iz više izvora.

Ja nikada svesno ne bih smeo da se trajno vozilm na varenoj alu felni, na krivoj pa ispravljenoj još i nekako.

Za razliku čelične flene se uspešno vare trajno, i ostaju u perfomansama originalne.

Inače ne znam kako nekome uspeva da polomi felnu, i u kakvu to rupu treba da udati i sa kojom brzinom. Jedino mi pada na pamet da je na felni neodgovarajuća dimenzija gume.

Meni se nikada za ovolike godine nije ni pokrivila a kamoli pukna felna a nimalo ne biram puteve po kojima vozim, otuda pomenuta dilema kako se to navodno toliko i tako lako dešava.

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Felne - kupovina i razne informacije

Post od ftj » 01 Mar 2020, 21:28

Uglavnom se lome u sudarima.

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Felne - kupovina i razne informacije

Post od Sloba » 01 Mar 2020, 21:35

Ne ulazeci u tehnicki deo vezan za materijal i njegove osobine, fasciniran sam time da je neko uopste dosao na ideju da felnu sa gornje slike popravlja, umesto da je baci u kontejner. Koliko truda, umeca i vremena oko ispravljanja, varenja, brusenja i farbanja za jednu felnu koja kao polovna i ispravna kosta koliko - 50 evra, mozda... I opet ostaje rizik da to vise nije to.

Sent from my MI 9 using Tapatalk





Korisnikov avatar
Sinisa G.
Postovi: 2411
Pridružio se: 11 Feb 2014, 11:25
Garaža: GTS, EVO500, GSI
Lokacija: Beograd, Grac

Re: Felne - kupovina i razne informacije

Post od Sinisa G. » 01 Mar 2020, 21:55

Ja vozim zimski set na tri varene i nekoliko puta ispravljane felge.
Dve jos od 2011 slomljene u udesu, a jedna 2014.
Vozim ih po 200kmh na duzim relacijama bez problema(zasad :) )


Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12278
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Felne - kupovina i razne informacije

Post od shandu90 » 02 Mar 2020, 01:27

Svaka vama cast


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Felne - kupovina i razne informacije

Post od nidza » 02 Mar 2020, 09:53

Lutrija, ali ova nije nameštena i nema srećnih dobitnika, samo nesrećnih, ne daj bože.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7971
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Felne - kupovina i razne informacije

Post od OMP » 02 Mar 2020, 18:38

Sloba je napisao:
01 Mar 2020, 21:35
Ne ulazeci u tehnicki deo vezan za materijal i njegove osobine, fasciniran sam time da je neko uopste dosao na ideju da felnu sa gornje slike popravlja, umesto da je baci u kontejner. Koliko truda, umeca i vremena oko ispravljanja, varenja, brusenja i farbanja za jednu felnu koja kao polovna i ispravna kosta koliko - 50 evra, mozda... I opet ostaje rizik da to vise nije to.

Sent from my MI 9 using Tapatalk
retka felna i prilicno skupa, tesko da se nadje samo jedna, kod nas ih nema u prodaji a preko su prilicno skupe i opet ih nije lako naci tako da je sredjivanje bilo jedino resenje.

naravno da se ne isplati popravljeti neke OEM felne koje se mogu naci na svakom cosku i koje su velikoserijske, uglavnom se popravljaju neke retke, skupe i specificne

Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Felne - kupovina i razne informacije

Post od Sloba » 02 Mar 2020, 18:57

Za koji auto je ta felna?

Sent from my MI 9 using Tapatalk


Odgovori