Ratna tehnika

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
shandu90
Postovi: 12276
Pridružio se: 22 Jan 2016, 23:13
Garaža: Opel Astra J 1.4 Turbo
Lokacija: Novi Sad

Re: Ratna tehnika

Post od shandu90 » 05 Mar 2020, 10:22

To je kao da ostavljate otkljucan stan jer je komsa sa drugog na polozaju u policiji.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6231
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Ratna tehnika

Post od Heineken » 05 Mar 2020, 11:20

Srbija ako sutra udje u Nato tek ce onda morati da ulaze u vojsku , sve zavisi koju ulogu nam dodele gospodari preko bare.

Madjari su u Natou sta ce im ovo silno oruzje koje kupuju ?

Panciri idu sa Nevama u kobinaciju koliko sam cuo ..
Meni ce biti zanimljivo sta sa Izraelom petljaju sad, ne bi bilo lose beke radare uzeti od njih ili neka PO sredstva, tu smo suplji kao sito

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Ratna tehnika

Post od Heinz » 05 Mar 2020, 12:24

B92: Vučiću i Tačiju predstavljen nacrt konačnog sporazuma, ako ne potpišu - sankcije?
http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... id=1662743

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Ratna tehnika

Post od H4wkeye » 05 Mar 2020, 13:39

Ma kakve sankcije.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Ratna tehnika

Post od Heinz » 05 Mar 2020, 15:19

Opet ćemo da se kurčimo? :)

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Ratna tehnika

Post od Pulp Fiction » 05 Mar 2020, 15:26

A bila bi fora, onako malecne neke da se podsetimo :D
Deluje da je vreme rešavanja i da je USA dosadilo ovo sve, ali se toliko siluje ta tema, da ne veruješ nijednim vestima...

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Ratna tehnika

Post od ljubitelj » 05 Mar 2020, 23:49

DasAuto je napisao:
05 Mar 2020, 09:23
ljubitelj je napisao:
05 Mar 2020, 07:36
Jeftinije i efikasnije je plaćati NATO da patrilira vazduhom nego krpariti polovne avione koji ne mogu da se koriste u bilo kakvom ratu za bilo šta.
realnost je da NATO postoji na 10 minuta leta...
I sutra ti Turska i Albanija cuva nebo :) Nisam nesto pro-oruzje ali ipak valja imati nesto.
U tome i jeste poenta, Turska i Albanija ne sutra već i juče čuvaju nebo. Još od 1999. činjenica je da VS nema vojnu ulogu u bilo kakvom ratu koji bi se vodio.

Nacrtao sam, Srbija je u kružnici i nju čuvaju/ ili ne čuvaju zemlje NATO a shodno njihovoj volji.
VS nema uticaja na čuvanje našeg neba, odavno.
Dokazano 1999. vrlo eksplicitno a nakon toga i formalno s obzirom na uslov da let našeg aviona treba biti najavljen NATO-u.


@ sasa, šta bi bilo 1914 i 1941. da nije izgubljeno 2 i kusur miliona stanovnika ne znamo, ali znamo kako je bilo sa drugim zemljama gde su više vodili računa o životima sopstvenih gradjana.
Te druge zemlje su razvijenije od nas i imaju više stanovništva koje je opstalo do danas.

A danas znamo ni da rat 1999. nije morao biti vodjen, niti izgubljeni životi i razorena zemlja.

Treba li nam još neki rat da ponovimo gradivo iz 1999. sa sve novo polovnim Migovima, Pancirima i ostalim sredstviima a što bi opet bilo van funkcije u tom hipotetičkom ratu.


Kada bi PVO u tako malom obimu mogao stvarno da zaštiti nebo pa i da se kupuje ali pošto ne može ni u ludilu protiv NATO kao jedinog mgućeg suparnika da ima bilo kakav značaj odvraćanja niti sprečavanja njihove volje sasvim je razumno ne kupovati ono što ne vrši funkciju zaštite.

Ili možda jeste bolje imati PVO zezancije a nemati lekare ili nemati hitnu pomoć svuda 0-24 časa?

Mi nemamo 194 helikoptersku službu, nemamo lečenje dece od skupih bolesti/tretmana ...


OK, moje mišljenje je da treba mnogo što šta da se nabavi pre PVO igranja maćke i miša protiv NATO.

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Ratna tehnika

Post od HKS » 05 Mar 2020, 23:55

Ljubitelju, pogledaj kako su Turci uletili u Siriju dronovima. Šta misliš da to isto urade Srbiji? Ili da, recimo, Hrvati ulete u Srbiju sa nekim budućim dronovima ili avionima? Da li bi onda rekao da ne treba PVO ili bi osuo pljuvačinu po državi i vojsci?
Koliko je potrebno zdravstvo, toliko je potrebna i vojska.




Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока



nick79
Postovi: 447
Pridružio se: 27 Feb 2014, 07:26
Lokacija: Beograd

Re: Ratna tehnika

Post od nick79 » 06 Mar 2020, 06:19

Možemo raspravljati da li ima prečih stvari za nabavku od PVO sistema, ali reći dw je nepotreban, potpuno je neočekivano od nekog ko ima godina koliko ima Ljubitelj. Mislim da je početna premisa netačna - ne mora da znači da će NATO biti taj imaginarni budući protivnik. Pitanje je i dokle će NATO u današnjem obliku postojati. Pa mi i sada imamo situaciju da se Turska poziva na član 5, kaže da je napadnuta, a da ostale članice nisu reagovale ili su reagovale saopštenjima.

Sent from my SM-T510 using Tapatalk


Korisnikov avatar
member
Postovi: 3660
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Ratna tehnika

Post od member » 06 Mar 2020, 07:27

Iznenadio sam i sebe da se opet slažem s ljubiteljem.
Mene mrzi da pišem, eto on voli da se preganja s ostalima.
Saša, eto, mene čudi tvoj stav.
Ako se dobro sećam da si negde pisao da si i ti 1995 došao u izbegličkoj koloni, i očekivao sam da ćeš reći nešto u fazonu da nijedan rat nije dobar itd.
A ti baš naprotiv, pišeš o branjenju domova.
Pa jebem mu mater, što ih nismo sačuvali te 1991-1995.?

Ostali, ja ne znam da li ste svesni da u bilo kojem budućem ratu, Srbija nema ni 0.01% šansi. Nemamo tehniku,nemamo vojnike,nemamo vojskovodje. A nemamo ni moral potreban za ratovanje.
Nemamo ništa!
Mogu da nas preoru uzduž i poprijeko,za jedno prepodne.

Sve ovo malo naoružanja što se kupuje je besmislen posao.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Ratna tehnika

Post od Heinz » 06 Mar 2020, 07:40

Zato što su napisali da se politika izuzme iz odbrane zemlje.
A svi znamo kako se završio svaki rat koji smo vodili, a i dalje su isti likovi na vlasti.

Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2857
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Ratna tehnika

Post od Martin » 06 Mar 2020, 08:08

ljubitelj je napisao:
DasAuto je napisao:
05 Mar 2020, 09:23
ljubitelj je napisao:
05 Mar 2020, 07:36
Jeftinije i efikasnije je plaćati NATO da patrilira vazduhom nego krpariti polovne avione koji ne mogu da se koriste u bilo kakvom ratu za bilo šta.
realnost je da NATO postoji na 10 minuta leta...
I sutra ti Turska i Albanija cuva nebo :) Nisam nesto pro-oruzje ali ipak valja imati nesto.
U tome i jeste poenta, Turska i Albanija ne sutra već i juče čuvaju nebo. Još od 1999. činjenica je da VS nema vojnu ulogu u bilo kakvom ratu koji bi se vodio.

Nacrtao sam, Srbija je u kružnici i nju čuvaju/ ili ne čuvaju zemlje NATO a shodno njihovoj volji.
VS nema uticaja na čuvanje našeg neba, odavno.
Dokazano 1999. vrlo eksplicitno a nakon toga i formalno s obzirom na uslov da let našeg aviona treba biti najavljen NATO-u.


@ sasa, šta bi bilo 1914 i 1941. da nije izgubljeno 2 i kusur miliona stanovnika ne znamo, ali znamo kako je bilo sa drugim zemljama gde su više vodili računa o životima sopstvenih gradjana.
Te druge zemlje su razvijenije od nas i imaju više stanovništva koje je opstalo do danas.

A danas znamo ni da rat 1999. nije morao biti vodjen, niti izgubljeni životi i razorena zemlja.

Treba li nam još neki rat da ponovimo gradivo iz 1999. sa sve novo polovnim Migovima, Pancirima i ostalim sredstviima a što bi opet bilo van funkcije u tom hipotetičkom ratu.


Kada bi PVO u tako malom obimu mogao stvarno da zaštiti nebo pa i da se kupuje ali pošto ne može ni u ludilu protiv NATO kao jedinog mgućeg suparnika da ima bilo kakav značaj odvraćanja niti sprečavanja njihove volje sasvim je razumno ne kupovati ono što ne vrši funkciju zaštite.

Ili možda jeste bolje imati PVO zezancije a nemati lekare ili nemati hitnu pomoć svuda 0-24 časa?

Mi nemamo 194 helikoptersku službu, nemamo lečenje dece od skupih bolesti/tretmana ...


OK, moje mišljenje je da treba mnogo što šta da se nabavi pre PVO igranja maćke i miša protiv NATO.
:plusone:

Apsolutno sve si u pravu.



Ne brinite za VS, lako će oni. Ima solidne tehnike koja može da se uspešno koristi. Naravno, ne ako ćemo protiv celog sveta kao pre 21 godinu, ukoliko niste zaboravili. ;)
Vojnici imaju porodice, za koje treba "ginuti" a ne za nečije fiks ideje i da izigravaju topovsko meso. Opet, vojska i policija su organizacije gde se uvek može i mora improvizovati, kada uporedite sa zdravstvom i obrazovanjem - i nije toliko loše stanje kao u zdravstvu i obrazovanju.

Važniji su ljudski od materijalnih resursa.

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Ratna tehnika

Post od ljubitelj » 06 Mar 2020, 09:07

HKS je napisao:
05 Mar 2020, 23:55
Ili da, recimo, Hrvati ulete u Srbiju sa nekim budućim dronovima ili avionima? Da li bi onda rekao da ne treba PVO ili bi osuo pljuvačinu po državi i vojsci?
Ne treba ovakva PVO nabavka i ideja. Treba ulaganje u ljude, to je u osnovi resurs i države i vojske.
Jednu firmu ne čine jakom zgrade već ljudi, slično vojsku ne čine magacini oružja.
A zašto bi misliš Hrvati poželeli da ulete avionima u Srbiju? Priznajem da sam glup i ne mogu da sagledam takav scenario.

Upravo je to dobar argument zašti ne treba PVO bednog kapaciteta protiv NATO, čitati Hrvati, xx, marsovci...
PVO ima smisla u našem OKRUŽENJU da se kupi 20 puta S400, 2,000 puta MIG, 30,000 puta Pancir....itd.
Da imaš pod kontrolom sopstveni radarski i GPS sistem,
To ako želiš da pobediš a ne samo žrtvuješ topovsko meso.

Danas ratovati bez navigacije je besmisleno. To je ujedno i objašnjenje zašto EU nema nikakve šanse da se odvoji od Amera kao vojna sila i pored decenija utrošenih na funkcionalno postavljanje Galileo GPS sistema. (a koji ne radi tij praktično se ne koristi ni danas posle toliko ulupanih para).

Kapiraš poentu poborjanih sistema a to je količina, same brojke su manje bitne za suštinu. A za to trebaju resursi, i domaća privreda (ne stranci da drže) i ljudstvo i još što šta prethodno da bi se to moglo i u ratu upotrebiti sa smislom.

Ne ideš u posao zidanja kuće kupovinom 3 cigle a znaš da ti treba 333 cigala da bi uopšte imale smisla i one prve 3, da imaš neku funkciju.
Nije nikakva pljuvačina već spuštanje na zemlju iz oblaka, poziciniranje Srbije prema stvarnom okruženju.

Osnovno pitanje je svrha kupovine bednog PVO, odvraćanje i zaštita od koje potencijalne vojne sile?
NATO je dokazao 1999. kako to izgleda i ja ne želim ponovo istu lekciju, a miriše mi da upravo isti ljudi iz tog doba na isti način i danas razmišljaju o "pobedjivanju".
Nažalost VS je žrtva, pre svega ljudi kojima se zakida današnji realni život radi nekog imaginarnog odvraćanja mrtvom tehnikom koje je osudjeno na propast.
Bili, probali, videli rezultate...

nick79, posle 4 rata i izgubljenih godina uludo malo se drugačije procenjuje priprema za budući rat. Mora da znači da je NATO protivnik protiv koga se naoružavamo, ne postoji nijedna druga geografija osim postojeće a to u kojoj formi i kakvom obliku će biti NATO nimalo ne menja postojeću činjenicu njihove vojne moći. Ili ćemo ratovati protiv Rusije, Turske...koje će propustiti i pomagati NATO gde opet nemamo šta da tražimo sami.

Politika protiv sile nesrazmerno jačeg kapaciteta se pokazala kao neuspešna po državu, narod, vojsku- ja prosto ne mogu da pišem da je drugačije ili da bi bilo drugačije u ponovljenom sukobu. I kome i zašto treba novi sukob pa se sada naoružava??



member, je lepše obrazložio ono što sam hteo da istaknem, šanse na našoj strani su praktično nula.

Korisnikov avatar
Pulp Fiction
Postovi: 1629
Pridružio se: 19 Jul 2015, 21:52
Garaža: Astra G 1.7 dti

Re: Ratna tehnika

Post od Pulp Fiction » 06 Mar 2020, 10:10

Ja mislim da nije pitanje da li treba ili kome treba da se naoružava ili zašto će biti novi sukob... Biće, ovo je Balkan.
S tim u mislima, treba imati nekakvo naoružanje, iako neće biti rat kao 99.
Vi stariji sa foruma, pa je l' ste mislili 1989. dok ste uzivali u mladosti da će već 1991. da se puca, e pa kao što većina SFRJ-ovaca verovatno nije mislila na to, ne vidim ni sad kako se to može tek tako isključiti...

Korisnikov avatar
BAJKER
Postovi: 6087
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:34
Garaža: Suzuki SX4 1.5 MTB Cannondale bike
Lokacija: Zemun,Beograd,SRBIJA.

Re: Ratna tehnika

Post od BAJKER » 06 Mar 2020, 10:43

Da bi se vodio rat potrebne su najmanje dve strane. Takodje svakim ratom predhode odredjene okolnosti prevashodno politicke, ekonomske itd. Kroz istoriju znate ko je ovim prostorima sve cizmom gazio, od Rimljana, Huna, Turaka, Austrougara, Nemaca, Bugara, Albanaca...Sta reci o zadnjem ratu a da preskocimo sve pre toga. Srbija t.j. ondasnja Jugoslavija svakako nije zelela rat kao ni onaj 1914 i 1941, mnoge su se igre stranih sila igrale sa nasom sudbinom, zato smo vazda i biln trn u oku svima. Pouceni svim tim iskustvom i dugovekovnim saznanjima s kim smo u okruzenju blizim ili daljim tako smo se i pripremali za odbranu nabavkom i prevashodno iz sopstvenih fabrika naoruzanja a naravno ono sto nije bilo lako napraviti i sto je zahtevalo savrseniju tehniku kupovali smo od onih koji su nam tada bili prijateljski nastrojeni. Da nismo nikada imali vojsku sada ne bi imali ni svoju kakvu takvu drzavu, da nismo imali nista od vojske i naoruzanja sada bi Albanija bila severnije od Nisa a mozda bi i Hrvatska bi bila u Zemunu.
Slika

Odgovori