Papirologija pri kupovini polovnjaka

Razne informacije u vezi kupovine automobila
Odgovori
NeLePFC
Postovi: 60
Pridružio se: 01 Mar 2020, 15:47

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od NeLePFC » 13 Mar 2020, 22:24

E blago meni :loool: A varijanta da napravimo kupoprodajni ugovor,odemo da sredimo porez i odmah skinem tablice i dam mu da odjavi? Sta cu time postici ? :mrgreen: U tom slucaju bih uzeo probne tablice da se dokotrljam do svog mesta. Kontam da to nije bas mnogo pametno. Ne znam kako da iskombinujem da vozim auto sve do momenta da mogu i sam da ga registrujem,prakticno bez gubljenja vremena... Glup sam sto se tice ovih stvari pa mi treba malo vise informacija da bih skapirao :(

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9712
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Markoni » 13 Mar 2020, 22:33

Probne za jedan dan su preko 5000 din. Ne znam za više dana i na koliko najviše mogu da se dobiju. Mislim da ti je to nepotrebno.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk


Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7969
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od OMP » 13 Mar 2020, 23:12

ako se stvarno za Zemun toliko ceka na porez onda bolje pravi ugovor o poklonu i plati porez u svom mestu a tablice svakako moras da skines i posaljes njemu da ih odjavi kako god okrenes.

Sto se tice probnih tablica, okvirno oko 50e za dva dana, jedan dan mislim da se ne isplati jer nije neka bitna razlika u ceni mozda 1000din manje a maksimalno je 15 dana na koliko mozes da dobijes probne ali to ce da te kosta kao puna registracija vozila vrv :) takodje za probne tablice moras da racunas i tehnicki pregled da uradis, dodatni trosak od 4-5.000din koji ti ne treba ako je auto vec registrovan, znaci puknes skoro pola cene registracije za dva dana voznje, nepotrebno bacanje para.

NeLePFC
Postovi: 60
Pridružio se: 01 Mar 2020, 15:47

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od NeLePFC » 15 Mar 2020, 21:57

Hvala OMP,uvek konstuktivni komentari :) Nego ljudi,kakav je savet povodom novonastale situacije? Da li da se upustam ovih dana u trgovinu,koliko je to pametno? Zna li se da li ce raditi notari,poresko? Hocu li imati neke probleme prilikom registracije,odjava tablica i sve sto treba?

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7969
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od OMP » 15 Mar 2020, 23:13

sacekaj neki dan da vidis kako ce sve ovo da funkcionise i kad bude bilo nekih detaljnijih informacija, ali mislim da te sluzbe moraju da rade

NeLePFC
Postovi: 60
Pridružio se: 01 Mar 2020, 15:47

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od NeLePFC » 24 Apr 2020, 20:58

Kakva je procedura ako kupujes automobil od vlasnika koji ima vise od 70 godina? Da li ikako moze da se zavrsi prepis i dokumentacija u toku vanrednog stanja? Kakva bi tu bila procedura kad covek ne moze da izadje iz kuce? Moze li neko sa njegovim dokumentima da ode da sredimo to?

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7969
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od OMP » 30 Apr 2020, 09:58

Ne moze, moze samo za produzetak registracije da ovlasti nekog od dece ali ne i za prenos vlasnistva

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45621
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Geza » 28 Sep 2020, 19:40

Kupci izvan EU imaju pravo na povraćaj PDV-a za polovnjake iz Nemačke
https://www.b92.net/automobili/vesti.ph ... id=1738957

Nemačka nudi firmama koje izvoze polovna vozila iz EU u zemlje koje nisu članice Unije mogućnost da izvrše povraćaj poreza na dodatu vrednost (PDV), koji u toj zemlji od sredine ove godine iznosi 16 odsto, a do tada je bio 19 odsto, pišu banjalučke Nezavisne novine.

Da bi građani BiH mogli da dobiju povrat PDV-a na polovni automobil koji su kupili u Nemačkoj potrebno je da nađu prodavca polovnih vozila u Nemačkoj koji tu mogućnost nudi, rekli su iz Nemačkog auto-moto kluba (ADAC) za Nezavisne novine.

Naime, neki auto-placevi ne žele da ponude ovu mogućnost, pa građani treba da se informišu i zatraže da tu mogućnost unesu u ugovor o prodaji.

U ADAC-u kažu da je za povrat PDV-a potrebno da se u roku od tri meseca od kupovine na spoljnoj granici EU dobije potvrda da je vozilo prešlo granicu. Bez te potvrde nije moguće dobiti povraćaj PDV-a.

"Povrat PDV-a treba zatražiti od trgovca koji je vozilo prodao, a ne od nemačke carine ili finansijske službe", naglasili su oni za Nezavisne.

Osim na spoljnoj granici EU, prodaju automobila potrebno je prijaviti Carinskoj službi Nemačke u mestu kupovine, odnosno registracije vozila, a vozilo mora da ima važeću potvrdu o tehničkom pregledu odnosno TUV, koji se u toj zemlji sprovodi svake dve godine.

Potrebno je da se u mestu kupovine nabave probne tablice i obezbedi formular EUR-1 uz ostale formalnosti i takse koje mogu da koštaju nekoliko stotina evra, a treba pitati dilera koji vozilo prodaje da li oni nude ovu vrstu usluge, koja može da traje nekoliko dana od prodaje do izvoza automobila.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od ljubitelj » 28 Sep 2020, 23:56

Ovo važi decenijama, ne samo za automobile. Beše od 1973. godine ili tu negde...
Čudo da još postoji neko ko ne zna za postojanje i funkcionisanje PDVa ili Mehrwersteuer kako se u originalu zove.

lami
Postovi: 3257
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od lami » 29 Sep 2020, 08:16

Novinar se probudio iz sna dugog 20 godina.
Povrat pdv-a se radi za maltene za svu robu, ne samo automobile, ali to ne bi trebalo da moze da se uradi ako se kupi od privatnog lica. Takodje spominje EUR.1, a skoro svi stopirali izdavanje istog za automobile pre vise godina, samo spediteri sa svojim kombinacijama mogu da ga srede.

Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


ljubitelj
Postovi: 10545
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od ljubitelj » 29 Sep 2020, 10:10

Naravno da ne važi za privatna lica, podrazumeva se da je firma registrovana u PDV sistemu, znači legalna firma u pitanju.

Korisnikov avatar
BRABUS
Postovi: 449
Pridružio se: 14 Dec 2016, 08:51

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od BRABUS » 08 Okt 2020, 17:53

Kad se overava kupoprodajni ugovor kod notara, da li notarska taksa bude razlicita zavisnosti od vrednosti ugovora?

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Heinz » 08 Okt 2020, 18:50

Ne. Oni overavaju samo potpise.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


prototip
Postovi: 2
Pridružio se: 10 Okt 2020, 17:15

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od prototip » 11 Okt 2020, 16:25

Odgledao sam ovaj klip:


Ako dobro razumem u slucaju kada autu registracija istice za 4,5 meseci od trenutka kupovine a prodavac i kupac se nalaze u razlicitim opstinama tada se moze uraditi prenos vlasnistva, uzeti nove tablice, nova saobracajna i nova nalepnica a sama registracije ostaje da vazi jos tih 4,5 meseci?

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9712
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Papirologija pri kupovini polovnjaka

Post od Markoni » 11 Okt 2020, 17:14

Tako je. Registracija uvek važi godinu dana, bez obzira na promenu tablica.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk


Odgovori