Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Iskustva sa gorivima i uljima
Korisnikov avatar
perfiko
Postovi: 2213
Pridružio se: 16 Jan 2012, 07:53
Garaža: Fiat Croma
Lokacija: BG

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od perfiko » 07 Nov 2012, 12:22

I ja tako nekako mislim. Nisam primetio neku značajnu razliku da li održavao brzinu nogom ili tempomatom.
Biti zaljubljen, to je isto kao kad se usereš u gaće...Svi vide, ali samo ti imaš onaj poseban osećaj topline.
Iskustvo je predivna stvar. Omogućava vam da prepoznate grešku kada je ponovite.
Mogu ja to tebi objasniti, ali ti to ne možeš shvatiti!

Korisnikov avatar
nidza
Postovi: 21044
Pridružio se: 26 Feb 2012, 22:23
Garaža: Oktavije dvije
Lokacija: N.B.G.

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od nidza » 07 Nov 2012, 20:17

Nije značajna razlika, ali izgleda da postoji. :-) Ko ima tešku nogu za njega je tempomat kao stvoren.

Tapatalk HD

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28017
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od Xepoj87 » 07 Nov 2012, 22:53

Pazi,ako ti je poenta da ti tempomat ne dodaje gas na uzbrdici,smanji brzinu na istom,kao sto sam auto smanjuje kada ne pomeras papucicu...
Meni nema losijeg osecaja nego kada auto krene da mi usporava na autoputu...
Ja iskreno cak i mislim da tada vise trosi,jer pokusava da se popne uzbrdo,a nema dovoljno snage i obrtaji mu nisu dovoljno visoki,inace ne bi usporavao...
On pumpa gorivo jace,dirao ti papucicu gasa ili ne... Samo ja mislim da se sto se brzina povecava,malcice pomeraju obrtaji ka gore za optimalnu potrosnju i sto se uspon povecava,ista stvar,tako da je bolje na malo vecim obrtajima voziti u tom trenutku,nego ostaviti na manjim,kao na ravnici ili nizbrdici...
To je kao da vozis 6-om 50 km/h... Potrosnja ce biti mnogo veca nego da vozis 4-om recimo...
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od snork » 08 Nov 2012, 09:39

To je tačno što si napisao, ali pričali smo o malim uzbrdicama, kada pri konstantnom gasu auto malo uspori i zatim održava tu brzinu, ne kada se skroz uguši. Nije baš najjasnije da li auto održava siromašnu smešu pod uslovom da mu je leptir gasa u istom položaju, ili pod uslovom da mu se obrtaji ne menjaju. Ako je ovo prvo, onda bi držanje konstantnog gasa (uz mali pad obrtaja na uzbrdici) imalo smisla, inače ne. Cela priča se odnosi na benzinske motore, ne znam da li dizelaši imaju taj režim da održavaju najsiromašniju moguću smešu tokom vožnje u određenim uslovima (ali svaki dizelaš tako "po dizajnu" radi u leru, što je jedan od razloga zašto malo troše u gradu).
Ђенерал Јанковић

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23288
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od Day Walker » 26 Mar 2014, 00:28

Aktivni tempomat. Spominjali smo ga ranije u par tema, naleteh na sliku kako izgleda obavestenje o mogucem sudaru kod Opela:
Slika
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9215
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od dragan » 26 Mar 2014, 09:30

Cemu sluzi to upozorenje i kad se javlja?
Nije bezveze pitanje, vec mi je na umu scenario kako krece kriticna situacija, vozac baca paznju na resavanje iste, i krece da mu se javlja upozorenje "alarm za sudar" i odvlaci mu paznju... Kad si u sr.nju najmanje ti trebaju neka upozorenja...

Korisnikov avatar
Markoni
Postovi: 9712
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:47
Lokacija: Београд

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od Markoni » 26 Mar 2014, 09:39

Mislim da je u ovom slucaju vec pritisnuta puna kocnica od strane aktivnog tempomata...

Korisnikov avatar
codemaker
Postovi: 720
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:31
Garaža: Audi A6 C6 2.0 TDI (2008)
Lokacija: Beograd

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od codemaker » 26 Mar 2014, 15:18

E jebeš onda upozorenje. Puna kočnica do daske a opet opasnost od sudara - džaba mu upozorenje, vidim i sam...
Naravno da pričam sam sa sobom... I meni je ponekad potreban savet stručnjaka.
( Crtice iz života jednog srpskog programera )

maniaxxx
Postovi: 6343
Pridružio se: 14 Nov 2012, 20:34
Lokacija: Slovenija

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od maniaxxx » 26 Mar 2014, 15:42

Ja sam sa tempomatom uvek imao veču potrošnju nego na nogu, izgleda da imam nekako laku nogu

Korisnikov avatar
Day Walker
Postovi: 23288
Pridružio se: 12 Jan 2012, 01:58
Garaža: Audi Q3, Škoda Kamiq
Lokacija: Beograd

Re: Tempomat povecava potrosnju? Da ili ne?

Post od Day Walker » 26 Mar 2014, 15:43

Mislim da ovo upozorenje izbacuje kad se priblizis vozilu na neku daljinu koju komp smatra opasnim. Jer se sve to desava pod tempomatom. Tako da kad izbaci ovu slicicu on sam pocinje da koci
Brzine idu u H-a !!!

Slika

Slika

Odgovori