Corona virus

Razne teme, pitanja, iskustva
Zaključana tema
Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od cozmo » 17 Apr 2020, 19:30

Testovi su problem, cekaju se. Mora da bude dva negativna testa. Juce je receno da je jos 800 ljudi na putu oporavka (na ovu cifru), a kod nas ide traljavo s tim testiranjem.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6749
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Corona virus

Post od ljuba » 17 Apr 2020, 19:47

Idemo dalje sa slabljenjem izolacije
IKEA će se ponovo otvoriti 28. aprila
17. aprila 2020. 18:23

Living store IKEA otvoriće svoja vrata u Holandiji 28. aprila. Kompanija je to objavila u petak uveče.

"Ponovno otvaranje 28. aprila podložno je promenama. Ostajemo budni na mere i savete RIVM-a i holandske vlade", rekao je portparol IKEA-e za NU.nl. Sve prodavnice IKEA u Holandiji bile su zatvorene od 17. marta.

Brojne mere se primenjuju kada se prodavnice otvore. Na primer, samo ograničeni broj kupaca može istovremeno da uđe, a ne više od dve osobe zajedno. Na blagajnama i službama za korisnike postoje ekrani od pleksiglasa i održava se održavanje razdaljine od 1,5 metra.

Igralište i restoran zasad će ostati zatvoreni.

IKEA je u martu zatvorila prodavnice na sopstvenu inicijativu, ne samo u Holandiji, već i u ostatku Evrope i Sjedinjenih Država. „Jer smo u to vreme osećali da je najbolji i najodgovorniji izbor da osiguramo zdravlje i sigurnost naših zaposlenih i kupaca“, rekli su iz IKEA-e.

Kompanija poziva kupce da ne dolaze u kupovinu radi zabave. "Iako ponovo otvaramo svoja vrata, molimo naše kupce da ciljano dođu u prodavnicu."

Skoro sve prodavnice u Kini ponovo su otvorene.
https://www.nu.nl/economie/6045540/ikea ... euren.html

A170T
Postovi: 2132
Pridružio se: 30 Jun 2013, 13:47

Re: Corona virus

Post od A170T » 17 Apr 2020, 22:26



Послато са MI 9 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
steva_anya
Postovi: 5456
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:29
Garaža: Honda Civic 1.8 Sport 2011
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od steva_anya » 17 Apr 2020, 22:52

Ko zna koliko je ljudi ovaj lek pilo samoinicijativno ... a ja sam ovde pisao sta znaci uzimati lek napamet i bez recepta

https://www.medscape.com/viewarticle/92 ... 7dz8vD59Bk
stomatologija na drugaciji nacin: tomorrow tooth
https://www.facebook.com/LegeArtisDrKopanja

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd
Birthday

Re: Corona virus

Post od Grujic » 17 Apr 2020, 23:13

Na osnovu cega mislis da je ko zna koliko ljudi pilo tako?

Sent from my HTC U11 using Tapatalk


Korisnikov avatar
steva_anya
Postovi: 5456
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:29
Garaža: Honda Civic 1.8 Sport 2011
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od steva_anya » 18 Apr 2020, 00:54

Sestra od strica radi za Hemofarm u BL, komsinica preko puta moje kuce ima apoteku, ja idem u apoteku za ordinaciju gde pricam sa vlasnikom pa- ovo uzimam kao direkni nacin dobijanja info: mislim da je geneticar Stojkovic na tviteru prvi pisao o terapiji sa ovim lekom, nakon cega je info presla na socijalne mreze i dok drzava nije blokirala snabdevanje leka apotekama - kupovao se maksimalno kao nikad pre!

Lek su kupovali, dok drzava nije blokirala snabdevanje apoteka, svi koji su culi-saznali, posto je em jeftin em mogao bez recepta em "mi znamo najbolje" ..

E sad ko je uzimao taj lek "preventivno", ko je uzimao kao th misleci da ima simptome Covida ko zna. Cinjenica je za kupovinu.

Znam 100% da je u tom periodu sve prodato sto se porucilo. A verovatno sam znas da je distribucija do apoteke 8 do 24h, i u tom periodu je maksimalno "povlacio" iz magacina. Pitaj bilo koga ko znas da je vlasnik apoteke.
stomatologija na drugaciji nacin: tomorrow tooth
https://www.facebook.com/LegeArtisDrKopanja

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd
Birthday

Re: Corona virus

Post od Grujic » 18 Apr 2020, 01:18

NIsam to pitao, pitao sam zašto misliš da su ljudi pili lek?

Jeste bila pomama za nabavkom, ljudi su uzimali lek da ga bude za njih ako zatreba, a da su počeli sami da piju na svoju ruku - jako mali % ako mene pitaš.

Korisnikov avatar
steva_anya
Postovi: 5456
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:29
Garaža: Honda Civic 1.8 Sport 2011
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od steva_anya » 18 Apr 2020, 07:31

U emisiji Fokus na B92 je juce Nestorovic isto to rekao (narod kipovao, drzava povukla)

Zasto? - Zato sto su neinformisani, zato sto panice, zato sto misle da se nesto krije, zato sto misle da su pametni za th Corona virusa, zato sto svasta pise na Facebooku, nisam psiholog/psihijatar, ali kao sto su kupovali toalet papir i brasno istom logikom su uzimali i taj lek. Koliki je % njih uzimao lek - ne znam, ali verujem da su uzimali.
stomatologija na drugaciji nacin: tomorrow tooth
https://www.facebook.com/LegeArtisDrKopanja

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9067
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Corona virus

Post od Darko » 18 Apr 2020, 08:29


Korisnikov avatar
petarboj
Postovi: 1310
Pridružio se: 19 Mar 2013, 16:47
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od petarboj » 18 Apr 2020, 09:11

Grujic je napisao:NIsam to pitao, pitao sam zašto misliš da su ljudi pili lek?

Jeste bila pomama za nabavkom, ljudi su uzimali lek da ga bude za njih ako zatreba, a da su počeli sami da piju na svoju ruku - jako mali % ako mene pitaš.
+1

Lek se uvozi, svi su počeli da pričaju kako je moguće da je baš on lek i ljudi kupili za ne daj bože... Ko i brašno :)

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk



Korisnikov avatar
steva_anya
Postovi: 5456
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:29
Garaža: Honda Civic 1.8 Sport 2011
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od steva_anya » 18 Apr 2020, 09:38

Zato postoje cinjenice:
- imamo studije vec preliminarno objavljene da lek ne daje toliko dobre rezultate. Nasao sam da je geneticar Stojkovic na Tweeteru objavio to za lek i tad je pocela pomama, kroz jedan dan se to prosirilo na Facebooku, posle su to spomenuli na N1, i eto histericne pomame "za spasonosnim lekom"
- imamo cinjenicu da kod nas svako moze tj svako je mogao da ga kupi
- NE ZNAMO koliko njih je zaista pilo ili ne, mozemo samo da nagadjamo. Bez pouzdanih podataka ne moze se nista tvrditi!
- u Italiji je sada veliki problem zbog respiratora: ukljucuju heparin posto je ogroman % ljudi na respiratoru umro a posle obdukcija su nasli da uzrok smrti pneumonija sa trombozom u kapilarima pluca
- oko 90-95% na respiratoru nisu dobro prosli, mislim da na YT ima klip makedonskog infektologa Markovskog koji o tome prica
- zato Italija sada ima problem, i poceli su RCT [randomised clinical trial] kako bi se poceli izvlaciti iz ovoga i kako bi imali strategiju za "drugi talas" ili ostatak Italije


Ovo je DOBAR virus. Ne ubija decu i adolescente, to je sustina i najbitnije. Ubija tj jako je opasan za stare i medicinski kompromitovane bez obzira na uzrast. Izolacija takvih ljudi, nastavak rada i ekspozicije virusu ostalih koji ce kroz distancu imati manju infektivnu dozu je jedini logican put kojim se moze ici: bioloski, medicinski, ekonomski.
Ovakav scenario cini da se za 4-6 nedelja zavrsava sve, zatim bi postepeno ovi stari i med kompromitovani "serijski" bili pusteni.
Ovakav modifikovani imunitet krda je jedino resenje po meni i najispravnija strategija sada i u buducim slicnim situacijama.

Ovo sto imamo je nepotrebna histerija i panika, kao i svaki virus - nikom ne treba, i treba ostati zdrav.
Ovo iracionalno ponasanje politicara dovodi do iracionalnog ponasanja ljudi.

Videcemo sta ce biti, sve ovo nema zdrave logike kakva je strategija kod nas.

Narod se mora EDUKOVATI o kakvom se oboljenju radi.
stomatologija na drugaciji nacin: tomorrow tooth
https://www.facebook.com/LegeArtisDrKopanja

Korisnikov avatar
petarboj
Postovi: 1310
Pridružio se: 19 Mar 2013, 16:47
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od petarboj » 18 Apr 2020, 10:04

Bar 5 dana je trajala pomama i priča o tom leku. Ne samo Stojković. Elon Musk je twitovao o njemu, Tramp naredio da se rade testovi. Prvi preliminarni rezultati su bili krajnje pozitivni (francuski) i zbog toga je ta pomama i počela. Paralelno sa pozitivnim nagađanjima bila je gomila vesti o ljudima koji su ga uzimali preventivno, neki čak i kobno.

Uglavnom, bar 5 dana je priča bila da je lek dobar i paralelno sa tim da se ne uzima preventivno. Zato sumnjam da su ljudi koji su ga kupovali pili lek (osim ako su osetili simptome pa su kupovali zbog toga), ali mislim da ih je mnogo više uzimalo za "ne daj bože".

Tako je, ne znamo koliko je ljudi pilo ali ti ideš u nerealniju krajnost :)

Sent from my Mi Max 3 using Tapatalk



Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11082
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 18 Apr 2020, 10:05

Stevo za ovo je potrebna potvrda da trajni imunitet uopste postoji. A imamo spekulacije da ne postoji, takodje je potrebno rano upozorenje dostizanja limita od recimo 80 posto kapaciteta intenzivne nege, dve nedelje pre nego sto se to desi. Takodje je potreban ekonomski sistem koji moze da podnese, toliko trzanje dinamike upravljanja kretanjem ljudi, tj obnovu karantina po potrebi.

Posmatraj USA, rekli si da je procena 60.000 mrtvih uz karantin, sa trenutnim trendom oni vec idi da prevazidju te cifre.

Ako ti imas virus koji nasunicno vslik brzinom zdrave ljude na dnevnom nivou, koji je zajahao zdravstvrni sistem, koji obustavio protok ljudi, turozam, sveukuonu industriju, nema nama povratka na staro do sistemskog resenja, to masovno prokuzovanje niko ne moze da tvrdi u kom pravcu ce krenuto, cak i Nemci ne smeju da krenu u tom pravcu sa najjacom zdv zastitom, poslusaj sta Angela licno kaze, moraju da dostanciraju ljide trajno, i da se nadaji vakcini, jednostavno ne pise nam se dobro bez da imamo vise mogicnosti da kontrolisemo virus.

UK, receno 20k mrtvoh procena, i to ce verovatno vec do kraja meseca preteci.

To su ogromne cifre, takodje 15 posto ljudi koji umru nemaju komorbilitete, mislim da to niko ne moze da prohvati, ovo je statosticki zavod UK izneo za mart.

Za neku strategiju, oni jednostavno jos nemaju podatke koji su dovoljno ubedljivi.

Na mikro planu, kod mene u firmi je zdrav kolega preminuo, mislim da je apsolutno neralno da sad mi idemo u taj prostor i radimo sa centralnom klimom, i sta da se ceka da jos neko premine, pa ponovo kuci.

Nema nista od normalnog zivota, dok se protivnik ne upozna i nadju mu se bar neke mane, kojih za sada ima jako malo.
Poslednja izmena od Bax u 18 Apr 2020, 10:14, izmenjeno 1 put ukupno.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5039
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od cozmo » 18 Apr 2020, 10:13

Bax je napisao:
18 Apr 2020, 10:05
To su ogromne cifre, takodje 15 posto ljudi koji umru nemaju komorbilitete, mislim da to niko ne moze da prohvati
Problem kod ovih (vecinom mladjih) je neadekvatan odgovor imunog sistema - citokinska oluja, prejak odgovor imunog sistema. Fokusirani su lekari sada i na to, kako spreciti.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11082
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 18 Apr 2020, 10:16

Ma mogu da budu fokusorani do sutra, dok ne nadju lek koji radi, i dostipan je, ili ne nadju vakcinu, ili neki blokator za vezivanje virisa na pluca, ili se viris sam dezintegrise putem svoie prirode, covecanstvo ide nizbrdo brzim tempom...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Zaključana tema