Akumulatori

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11074
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Akumulatori

Post od Bax » 17 Apr 2020, 23:47

Sto sad to, i kako, ko ce se toliko zajebava :)
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Akumulatori

Post od ljubitelj » 18 Apr 2020, 00:15

Ako ti je duze od 10tak dana bio prazan, kao sto je 12.1V stanje, velika je verovatnoca da je doslo do sulfatizacije i formiranja grozdova. Otuda i tavko pokazivanje sa 3 crtice dugo tokom punjenja, jednostavno aku ne prima stuju.
Da bi regenerisao stanje i vratio ocvrski sulfat ponovo u kiselinu pozeljno je tzv formiranje.

Pa bar sada ima se vremena za takve dugotrajnije proese, taman do utorka da povratis aku u top stanje :)

Off topic
Ja danas menjao semering bregaste onako reda radi da se obnovi, poceo da vlazi povremeno. Ipak je zasluzio motor nakon 26 godina malo dodatne paznje, sada se prvi nesto desava tj radi od fabrike. A uz to ide i skidanje zupcastog, spanera sa rolerom, dekla ventila, nosaca bregaste, creva PCV sistema i vakuma za EGR :D
Spremam se i sirene, obe frekvencije, sredjujem ili da zamenim. Bas lose izgledaju mada su do sada radile sve ove godinei pored zasipanja solju, vodom, strokom i ostalim sa puta tokom mnooogo godina.
Planiram i da se jedan vikend uhvatim detaljnog pranja auta pa mozda padne cak i poliranje... ;)

Proslog vikenda sam rasklopio skoro komplet komadnu tablu, centralni greben i svasta nesto da bi se zamenio dihtung /gumicu servo motora klapne ventilacije /klime/ koja vec duze vreme propusta vazduh.
Koliko samo srafova ima, i tih raznih kanala za distribuciju vazduha.

I naravno pri samom kraju, sve vec sklopljeno upadne mi nastavak 10-ka sa zglobom od male racne u kanal za grejanje zadnjeg dela kabine. I ajde sve rasklapaj, radio izvadi, obloge od komande menjaca, centralni naslon za ruku sa pregradama, kutiju sa osiguracima, tepih sa poda, izvadio sediste vozacko, airbag centralu i grejace sedista...ma milina.
Jos mi je i zafalilo slobodnih sati :kezo:

Usput nasao i neke kovanice, sitan strani novac...Kune/Lipe sto je zapao ko zna kome ko zna kada...

Good old school Volvo, sve na srafove nema plasticnih zabica sto vole da pucaju. Kada se lepo namesti i dotegne nema sta da skripucka ili krcka :)

Rekao bih da je punjenje aku sitnica, pri poredjenju obima truda i vremena

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Akumulatori

Post od gazza » 19 Apr 2020, 01:07

nije stajao toliko prazan, recimo max 5 dana. punjac je CTEK kojim sam dobro punio mnogo bolje i zahtevnije akumulatore recimo deep cycle žute optime za brodsku namenu. ovo vreme punjenja je bilo po meni normalno, tu negde oko 27-30 sati, nisam merio ali je sve isto regularno po tome kako su se iskljucivale razne lampice na punjacu.

nemam voltmetar da premerim napon.

nebitno nateracu nekog elektricara da dodje posle uskrsa pa da rascistimo dilemu, lakse mi je da njemu dam 2000 za dijagnostiku nego da na slepo kupujem. ovaj exide je stigao sa suzukijem iz svice, kola su 2014. pa pretpostavljam da to nije prva ugradnja, sad da li mu je vreme za promenu bumo videli. mene zbunjuje sto AMSS buster nije upalio auto, nisu valjda dosli sa praznim busterom? to mi daje sumnju da je mozda i do anlasera.

hvala svima

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11074
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Akumulatori

Post od Bax » 19 Apr 2020, 10:36

Pola 11, stavio Toyotin da se puni, neki Muilu brend, proizvodnja 2011. Ne verujem da cu im raditi neka osvezavanja punjenje i nazad u auto, kad rikne novi ide....
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
masaivan
Postovi: 1209
Pridružio se: 16 Jan 2012, 14:32
Garaža: Citröen C4 1.6 BlueHDi 120

Re: Akumulatori

Post od masaivan » 19 Apr 2020, 16:07

...Da nije Mutlu, Turski.

Moj izveštaj,

Punio sam na Cliu II 4 sata
Aku je star godinu dana Fiamm 54Ah 520A
Slabo se vozi, a i ovo slobodno vreme...
Punhač je Cars pro.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11074
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Akumulatori

Post od Bax » 19 Apr 2020, 16:56

Tako je Mutlu, sad sam bolje pogledao.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11074
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Akumulatori

Post od Bax » 20 Apr 2020, 09:51

Ovaj Mutlu se nocas napunio, ali mu je veci napon, preko multimetra 13.3v pokazuje.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
McGruja
Site Admin
Postovi: 13408
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:48
Garaža: Suzuki Vitara 1.6 16v AT

Re: Akumulatori

Post od McGruja » 20 Apr 2020, 11:09

Smanjiće se ubrzo nakon skidanja sa punjača

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11074
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Akumulatori

Post od Bax » 20 Apr 2020, 11:46

Ajde jos jedno pitanje.
Pogledao sam sad malo bolje nivo tecnosti, posto ovaj Aku cak ima i oznake min i max sa strane.

Dve krajnje celije su recimo prst ispod min sto se tice elektirlita.
Da li dosioati tu sad demi vodu?
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Akumulatori

Post od ikac2000 » 20 Apr 2020, 12:01

Ako mozes sipaj.

I ja sam na Aurisu dosipavao, imao sam isti Aku mislim.

Gesendet von meinem CLT-L29 mit Tapatalk


Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11074
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Akumulatori

Post od Bax » 20 Apr 2020, 12:13

Dosuo sam, mislim obzirom da je aku vec 9 godina star, videceo sta ce dalje da se desava .
Bilo je oko pola cm elektrolita nize na prvoj celiji ispod min, ostali su bili oko min, svuda sam malkice samo dosuo, da dodje izmedju min i max....

To je izgleda Turski Aku, stvarno je dobro radio, obzirom da auto nije redovno vozen godinu, dana on je i dalje kresao, ali na kraju je vec bio umoran...
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
Saša
Postovi: 13022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:07
Garaža: Renault Kadjar Equilibre 1.3 TCe 140 i Fiat Punto Classic 1.2 8V LPG Dynamic A/C
Lokacija: Novi Sad

Re: Akumulatori

Post od Saša » 20 Apr 2020, 13:43

Punio sam onaj veliki AGM akumulator od 110 Ah i sa Cars Pro-om i stvari stoje ovako: kada Lidlov punjač pokaže da fali jedna crtica do punog - Cars Pro kaže da je akumulato pun, ali blinkanje ne prestaje ni kod njega. Dok na Varta 95 Ah akumulatoru oba stanu sa punjenjem i kažu - to je to. Dakle, verovatno je ovaj od 110 Ah već malo ostario (bio je već 2 godine star kada sam ga kupio, sada ima više od 3), ili su ga ovi mali i spori punjači malo degradirali. Vartin je star malo više od godinu dana (kupljen nov). U svakom slučaju, Cars Pro je defitinivo bolji i precizniji punjač nego taj Lidlov. I ono što je najbitnije - tako napunjen 110 Ah i dalje ima jako puno struje u sebi (testirao sam ga ceo dan u četvrtak), što znači da će izdržati najmanje još nekoliko godina ovim mojim tempom upotrebe, a s obzirom da sam ga platio samo 100 EUR - sasvim dovoljno. No, moraću ipak naći neki dobar punjač od 10A (ili popraviti onaj Minn Kota). :)

Korisnikov avatar
masaivan
Postovi: 1209
Pridružio se: 16 Jan 2012, 14:32
Garaža: Citröen C4 1.6 BlueHDi 120

Re: Akumulatori

Post od masaivan » 20 Apr 2020, 18:43

Ja sam koristio Cars pro, napuni se sve crtice
A onda blinka baterija, mislim da treba sačekati da prestane blinkanje.
Na jednom ovo nisam sačekao.
Saša imaš li uputstvo,
Kako se sa njim pune AGM akumulatori, jel treba na simbol *?

ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Akumulatori

Post od ljubitelj » 21 Apr 2020, 08:29

Ne moze mali i spori da degradira aku, obrnuto vazi, Brzi i jako punjenje je problematicno.

Korisnikov avatar
Kornjaca Rade
Postovi: 3810
Pridružio se: 15 Feb 2014, 08:57
Garaža: Lancia Delta 1.8 Di T-Jet
Lokacija: Bg

Re: Akumulatori

Post od Kornjaca Rade » 21 Apr 2020, 08:50

Ima moj cale taj Cars Pro, doduse neku verziju od pre 5-6g. On relativno brzo dodje do svih napunjenih crtica i nastavi da blinka, ali mu posle bar jos toliko treba, ako ne i vise, da zavrsi punjenje, tj. prestane da blinka.

Odgovori