Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Vladapetr » 08 Maj 2020, 10:06

Tamo 90 i neke dodje moja generacija u Beograd na studije. Dovijamo se za stanove, pravimo razne kombinacije za iznajmljivanje, a moj školski bude najpametniji i za duplo manje para iznajmi stari lokal negde na Žarkovu. Posle par meseci mu i to bilo malo, pa pusti oglas da traži cimera.
Javi mu se lik sa nekim egzotičnim imenom, iz Turske rodom i već je 3 godine na studijama u BG. Zgotive se i ovaj se useli.
Posle par dana se drugaru skupi društvo, pojavi se cimer i on ga predstavi sa: ovo je moj cimer, Turčin.
Kad je ovaj odlepio, ne mogu da ga obuzdaju. Ispostavilo se da je Kurd, a Turci mu pobili ne znam koliko članova familije. Ovaj drugar bukvalno nije zaspao celu noć, bilo mu frka da ga ovaj ne eliminiše u snu
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9054
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Darko » 08 Maj 2020, 10:38

Glupost.
Kao kad bi ocekivali da neki kurd iz kurdistana razlikuje srbe i hrvate.

zuzazu
Postovi: 4606
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od zuzazu » 08 Maj 2020, 18:44

gazza je napisao:
08 Maj 2020, 02:26
to da kurdi imaju turska imena je glupost samo takva, za to moze da se izgubi glava ako to kazes na pogresnom mestu
Tekst o zabrani koristenja kurdskih imena u svrhu “poturcivanja” Kurda:

https://journals.openedition.org/ejts/4142

Ako se zagugla, moze se naci dosta tekstova na ovu temu. Ovaj mi je delovao najozbiljniji, jer obuhvata i druge aspekte pritiska drzave na Kurde.

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3671
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od member » 08 Maj 2020, 21:29

Vladapetr je napisao:
08 Maj 2020, 10:06
Tamo 90 i neke dodje moja generacija u Beograd na studije. Dovijamo se za stanove, pravimo razne kombinacije za iznajmljivanje, a moj školski bude najpametniji i za duplo manje para iznajmi stari lokal negde na Žarkovu. Posle par meseci mu i to bilo malo, pa pusti oglas da traži cimera.
Javi mu se lik sa nekim egzotičnim imenom, iz Turske rodom i već je 3 godine na studijama u BG. Zgotive se i ovaj se useli.
Posle par dana se drugaru skupi društvo, pojavi se cimer i on ga predstavi sa: ovo je moj cimer, Turčin.
Kad je ovaj odlepio, ne mogu da ga obuzdaju. Ispostavilo se da je Kurd, a Turci mu pobili ne znam koliko članova familije. Ovaj drugar bukvalno nije zaspao celu noć, bilo mu frka da ga ovaj ne eliminiše u snu Slika
Hehehe, ali ovo je dobra priča :)

Vidi, Turci čak izmedju sebe prave razlike po tome.... Recimo, Turčin koji je iz Istanbula uvek vrlo jasno naglašava da je Istanbula, a ne iz pripizdine Vana . Isto ko što Beogradjani vole da naglase da su iz BG a ne iz MML.
Turci koji su iz istočne provincije imaju veoma izraženi stav o nac.pripadnosti. Ne postoji ni promil šanse da neko pomisli da je Kurd.
Ne znam da li je taj tvoj drugar sve to negde čuo/sanjao pa pustio priču dalje, ali veruj da je priča nidje veze.

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od HKS » 08 Maj 2020, 21:31

Sta ne postoji ni promil sanse da neko pomisli da je Kurd, ne razumijem?

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3671
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od member » 08 Maj 2020, 21:34

Ja kažem da se nacionalna pripadnost uvek jasno naglašava. Ne znam, evo na primer, ko što ljudi iz Sandžaka za sebe ne daju reći da su Srbi, iako žive u Srbiji, ako me razumeš?

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od gazza » 08 Maj 2020, 23:51

zuzazu je napisao:
08 Maj 2020, 18:44
gazza je napisao:
08 Maj 2020, 02:26
to da kurdi imaju turska imena je glupost samo takva, za to moze da se izgubi glava ako to kazes na pogresnom mestu
Tekst o zabrani koristenja kurdskih imena u svrhu “poturcivanja” Kurda:

https://journals.openedition.org/ejts/4142

Ako se zagugla, moze se naci dosta tekstova na ovu temu. Ovaj mi je delovao najozbiljniji, jer obuhvata i druge aspekte pritiska drzave na Kurde.
nemamo ti mi ovde kurdske izbeglice iz turske (barem ne više toliko, bilo ih je pre 30-40 godina), ako pričamo o izbeglicama i migrantima u talasu od 2015. naovamo, kurdi dolaze iz sirije, iraka i retko irana. tako da ja pišem o tim kurdima.

napisao sam vam šta su ti pozivi sa slike, znam da zvuči bizarno ali to smo mi otkrili, pozive poštar ostavio u naše poštansko sanduče u broju pored, onda proveravali sa mup savski venac i preko komšija saznali istoriju. niđe veze sa migrantima, paralelna istorija beograda.... ako ne verujte uđite u dvorište broja 53 i zazvonite u komšiluk, nimalo ne vole migrante tamo ali će vam reći da ti birački listići nemaju veze sa njima. nego je taj damnjan i ekipa iz narodnih patrola udbaški ološ i iznošenje istine im ne ide u prilog.

Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Vladapetr » 09 Maj 2020, 01:19

member je napisao:Ja kažem da se nacionalna pripadnost uvek jasno naglašava. Ne znam, evo na primer, ko što ljudi iz Sandžaka za sebe ne daju reći da su Srbi, iako žive u Srbiji, ako me razumeš?
Nisam još upoznao nekog ko mi se predstavio kao Admir Hodžić Musliman ili Emil Gašpar Hrvat Slika ali sam siguran da bi taj Admir burno reagovao da ga neko nazove Srbinom.


Vladi (tom drugaru) se lik javio na oglas, zove se Abdulah Okalan (lupam ime) i došao je iz Turske. Ovaj je skapirao da je Turčin i tako ga predstavio, kad je Abdulah zakrvio skapirao je da je pogrešio Slika
Priča je iz 1997. godine kad realno niko od nas nije ni imao pojma o sukobu Turaka i Kurda, a nismo ni imali FB da bi neko skupljao lajkove.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3671
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od member » 09 Maj 2020, 08:06

Kada neko kaže da je Admir Hodžić, mi na Balkanu znamo ko je i šta je.
Ali ja pričam za situaciju kad npr.taj Admir ode u neku levu državu, npr. U Kinu, i domaćini ga pitaju odakle je, a on im odgovori :"Iz Srbije."
-Aha, ti si Srbin.
- Ne, ja jesam iz Srbije, ali nisam Srbin nego Musliman. :)
Dakle, odmah u drugoj rečenici je jasno izražena nacionalna pripadnost, iako realno tog domaćina bole patka da li je Admir Srbin/Hrvat/ Marsovac. Tako i Kurdi, ne ostavljaju dilemu ko su i šta su. Sve te nacije koje se osećaju "ugrožene ",vrlo brzo ističu svoju nacionalnu pripadnost.
Pa i moja baba je znala da se Turci i Kurdi rokaju, isto ko Jevreji i Palestinci. Pa ne može nijedan Tv dnevnik da prodje bez vesti odatle.
Zato mi je čudan takav zajeb tvog drugara.
Jebiga,niko ne voli da ga drže za nešto što nije.
Pa Flamanac iz Belgije se uvredi ako mu kažeš da je Belgijanac.

Što se tiče našeg područja, u kraju odakle je moj deda je specifično prezime Kovačević. Ima i Srba i Hrvata, a i Muslimana koji se prezivaju Kovačević. Ajd kad je to Admir ili Emir Kovačević, pa ti je jasno šta je. Ali kad je npr. Miroslav Kovačević, aj ga znati šta je.

Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3258
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od srdjanyo » 09 Maj 2020, 09:33

Miroslav Kovačević, Miroslav Škoro, Srđan Škoro, Pero Kovačević, Siniša Kovačević, Zoran Milanović,Predrag Mišić, Dražen Petrović, Aleksandar Petrović...
Večne dileme ko je tu ko i šta...

Послато са SM-A605FN помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od blaugrana » 09 Maj 2020, 09:39

Zna se sta su, samo bi da pobegnu od toga :)

Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Vladapetr » 09 Maj 2020, 09:58


member je napisao: Ali ja pričam za situaciju kad npr.taj Admir ode u neku levu državu, npr. U Kinu, i domaćini ga pitaju odakle je, a on im odgovori :"Iz Srbije."
-Aha, ti si Srbin.
- Ne, ja jesam iz Srbije, ali nisam Srbin nego Musliman. :)
Nikada nikog nisam pitao šta je po nacionalnosti, a upoznavao sam ljude raznih vera i nacija širom Evrope. Niti se sećam da je mene iko pitao šta sam.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
rade74
Postovi: 1112
Pridružio se: 31 Mar 2013, 17:29

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od rade74 » 09 Maj 2020, 10:36

Sta si

Sent from my MI 9 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Vladapetr » 09 Maj 2020, 10:42

Jugoslovenka
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od gazza » 09 Maj 2020, 13:44

blaugrana je napisao:
09 Maj 2020, 09:39
Zna se sta su, samo bi da pobegnu od toga :)

normalno... :zbunjen:

Odgovori