Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
YUgisa
Postovi: 706
Pridružio se: 29 Jan 2014, 18:52
Garaža: Yugo 1.1EFI
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od YUgisa » 09 Maj 2020, 14:30

Nisam nikad shvatao poentu nacionalnosti i vere. Meni je to tako nesto sto treba drzati u sklopu porodice. Retko ko zna koje sam ja nacionalnosti i vere, a kad sam bio primoran to da podelim, skoro uvek je ispao problem. I onda kad ljudi kazu da ides odakle si dosao, druze ja sam u cetiri drzave ziveo, a nisam se prakticno selio :D Mislim rado bih se vratio u prvu :kezo:
Being second is to be the first of the ones who loose...

Korisnikov avatar
jaksa
Postovi: 3564
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:15
Garaža: Jugo 45

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od jaksa » 09 Maj 2020, 14:50

Nije na ovom forumu baš najbolje uredjena priča o naciji i veri. Moj lični utisak, baš me briga slažete li se ili ne.

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19189
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Heinz » 09 Maj 2020, 15:07

Da je samo to.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od ljuba » 09 Maj 2020, 17:58

Na tu temu danas cujem dobar vic od kolege iz Hrvatske.

Kako se zove Hrvatska kada joj propadne letnja sezona (zbog Korone)...
Srbija :)

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od trojanac » 09 Maj 2020, 18:46

Nije ni Srbija najbolje uređena zemlja pa svi vole da dođu ovde. :D
Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9035
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od Darko » 10 Maj 2020, 13:31


Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od snork » 10 Maj 2020, 21:09

zuzazu je napisao:
08 Maj 2020, 18:44
Tekst o zabrani koristenja kurdskih imena u svrhu “poturcivanja” Kurda:

https://journals.openedition.org/ejts/4142

Ako se zagugla, moze se naci dosta tekstova na ovu temu. Ovaj mi je delovao najozbiljniji, jer obuhvata i druge aspekte pritiska drzave na Kurde.
:plusone:

Ova politika "turcifikacije" i asimilacije obuhvata Kurde i njihova imena, ali i mnoge druge narode, kao i imena, prezimena, nazive mesta, druge pojmove koji potiču iz njihovih jezika i mnogo šta drugo. Od Bosne na zapadu, pa do današnjih Ujedinjenih Arapskih Emirata na istoku. Najgore su pogođeni narodi u sredini bivše Osmanske imperije: Grci, Jermeni i Kurdi.

https://en.wikipedia.org/wiki/Turkification

member je napisao:
08 Maj 2020, 21:29
Vidi, Turci čak izmedju sebe prave razlike po tome.... Recimo, Turčin koji je iz Istanbula uvek vrlo jasno naglašava da je Istanbula, a ne iz pripizdine Vana . Isto ko što Beogradjani vole da naglase da su iz BG a ne iz MML.
Turci koji su iz istočne provincije imaju veoma izraženi stav o nac.pripadnosti. Ne postoji ni promil šanse da neko pomisli da je Kurd.
Onda bi mogli da tu "pripizdinu" Van vrate Jermenima, jer je reč o centru nekadašnje jermenske države. :mrgreen:

Slažem se da Turci iz Evrope i bližih delova Male Azije izgledaju i ponašaju se "evropskije" i tako se i osećaju. To je logično, s obzirom da su veoma mnogo pomešani sa Grcima i drugim evropskim narodima uključujući i Srbe. Na primer, posle osvajanja Beograda 1521. godine, Turci su celokupno srpsko stanovništvo odveli u Istambul i tamo naselili. S druge strane, na slikama, vazama, gravirama iz tog vremena (vladavina Sulejmana Veličanstvenog) može se videti da su Turci još bilo kosooki i azijatskog-mongolskog izgleda. U istočnim delovima današnje Turske se to vidi i danas, mada je i tamo ublaženo mešanjem sa "belim ljudima" Arapima i Irancima.

member je napisao:
08 Maj 2020, 21:34
Ja kažem da se nacionalna pripadnost uvek jasno naglašava. Ne znam, evo na primer, ko što ljudi iz Sandžaka za sebe ne daju reći da su Srbi, iako žive u Srbiji, ako me razumeš?
To je tačno, ali razlog je više stvar jezika, tj. nepostojanja odvojenih termina za nacionalnu i etničku pripadnost. U ruskom jeziku npr. postoji reč "Ruskij" koja označava "etničkog" Rusa i postoji reč "Rosijanin" koja označava stanovnika Rusije (bez obzira na etničku pripadnost).

U srpskom jeziku postoji samo reč Srbin, koja se odnosi na "etničke" Srbe, pa je logično da drugi narodi koji žive u Srbiji ne žele da je koriste za sebe. Odgovarajuća reč za stanovnika Srbije bi mogla biti "Srbijanac". Ovaj termin su smislile austrijske vlasti 1848. kada je formirana Srpska Vojvodina (zvanično: "Vojvodstvo Srbija i Tamiški Banat" - inače je, osim današnje Vojvodine, uključivala i Vukovar i Temišvar). Reč "Srbijanci" je trebalo da se odnosi na Srbe iz Kneževine Srbije, kako bi se napravila razlika između njih i onih iz Vojvodstva, koje je bilo deo Austrije.

Reč je u originalnom značenju ("Srbi južno od Save i Dunava") ostala u upotrebi među Srbima u Vojvodini, kao i Srbima u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini. U raznim vremenima su je, u pogrdnom značenju, koristili i razni neprijatelji Srba i Srbije... tako da nije baš reč o najsrećnijem pojmu koji bi danas mogao da se koristi za neku zvaničnu upotrebu.
Ђенерал Јанковић

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od ikac2000 » 10 Maj 2020, 22:12

I u Srbiji je bilo masovnih prisilnih promena prezimena (dodavanje ić) nakon 1. sv rata, u delu gde zive etnicki Bugari, oko Vlasine, koji su pripali Srbiji 18te.

Gesendet von meinem SM-T580 mit Tapatalk





ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od ljubitelj » 10 Maj 2020, 23:47

I ne samo tu, posrbizacija je bila jako izražena u to doba, nasilna često a pogotovu na jugu u sveže zauzetim teritorijama.
Na primer Kosta Abraš je originalno ime, ovde se i danas koristi Kosta Abrašević što nije korektno sa mnogih apsekata.

Inače, postoji termin Srbin i termin Srbijanac odnosno srpski /npr srpska Vlada je donela.../ kao i srbijanski /npr srbijanska vlada je donela..../ istočnim i zapadnim krajevima srpsko-hrvatskog govornog područja gde se zvanično i koriste. I nije nikakva uvreda, barem nikada nisam čuo da se neko oseča uvredjenim kada se tako nazove.
Poslednja izmena od ljubitelj u 10 Maj 2020, 23:50, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7023
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od DukeNS » 10 Maj 2020, 23:50

I po Vojvodini je bilo dodavanja “ić”...

Korisnikov avatar
snork
Postovi: 4878
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:50
Lokacija: Beograd

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od snork » 11 Maj 2020, 01:13

ljubitelj je napisao:
10 Maj 2020, 23:47
I ne samo tu, posrbizacija je bila jako izražena u to doba, nasilna često a pogotovu na jugu u sveže zauzetim teritorijama.
Na primer Kosta Abraš je originalno ime, ovde se i danas koristi Kosta Abrašević što nije korektno sa mnogih apsekata.
Slično kao što je i Alhibijad Nuša (inače po poreklu Cincar) originalno ime, ali je svojom voljom postao Branislav Nušić.

DukeNS je napisao:
10 Maj 2020, 23:50
I po Vojvodini je bilo dodavanja “ić”...
Da, uglavnom su ga dodali Srbi kojima su austrijske vlasti u prethodnim vekovima to isto "ić" zabranile da koriste. Ali i dalje u Vojvodini ima neproporcionalno mnogo Srba koji se prezivaju na -ov/ev ili -ski. Mislim, ako je uopšte bitno kako se ko preziva...

Ne morate i priču o Turcima i Kurdima okretati na auto-šovinizam.
Ђенерал Јанковић

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od gazza » 11 Maj 2020, 02:06

Šta je to auto šovinizam u ovoj diskusiji?

zuzazu
Postovi: 4604
Pridružio se: 13 Jan 2012, 15:13

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od zuzazu » 11 Maj 2020, 09:55

@snork , :plusone:

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7023
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od DukeNS » 11 Maj 2020, 10:03

Ne mislim da je postojala takva namera, vec se samo iznose zanimljive cinjenice u vezi sa ovom diskusijom...

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29862
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Zašto je Srbija tu gde jeste?!

Post od trojanac » 11 Maj 2020, 10:05

Nema baš ni direktne veze sa temom. Možemo ovde i stati. Hvala.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Odgovori