Kosilice za travu

Razne teme, pitanja, iskustva
Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Kosilice za travu

Post od HKS » 08 Maj 2020, 21:19

Ima li neko na forumu da se razumije ili ima iskustva sa elektricnim kosilicama na baterije?

Korisnikov avatar
trojanac
Editor in Chief
Postovi: 29978
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:39
Garaža: KIA Ceed JD 1.4
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Kosilice za travu

Post od trojanac » 08 Maj 2020, 22:34

@dragan ima takvu.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Posetite www.garaza.rs !

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Kosilice za travu

Post od dragan » 09 Maj 2020, 08:59

Imam ja onu baterijsku Farm by Wurth, mislim da je 46cm, baterija je 36v 4Ah. Ubedljivo najjeftinija accu na trzistu, pa mi nije bilo zao da dam te pare da je probam, I generalno mogu da je preporucim. Koristim je vec drugu godinu, sama kosacica kao kosacica je ok I najveca mana su joj tockovi koji su plastikaneri samo nabaceni na osovinu I meni su se zadnji brzo rasklimali posto se vise opterecuju zbog okretanja kosacice, pa sam uzeo dva metalna sa lezajevima I zamenio ih I to je to. Drska deluje klimavo ali radi posao. Ostalo je sve dobro, korpa je dobre velicine, ima podesavanje visine u 5 koraka I tako to. Baterija je ok napuni se za dva sata otprilike I evo drugu godinu radi ok, Li-ion je. Ono sto je plus je sto kosacica ima dva slota za batt tako da moze da se ubaci jos jedna ali prosle godine nisu imali na stanju dodatnu batt a ove godine nisam ni zvao. Toliko o konkretnoj kosacici, ima tih par falinki ali s obzirom da je duplo jeftinija od sledece accu kosacice tog precnika noza, od mene ima preporuku.
A sto se tice samog koncepta top je, nemas njakanja oko benzinskog motora I goriva, niti razvlacenja 50m kablova, ja sam progledao posto mi je dvoriste dugacko preko 50m. Posle sam I accu trimer uzeo za finis oko drveca gde kosacica ne moze da dohvati. Ja kabl vise gledati necu :)

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk



Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Kosilice za travu

Post od Xepoj87 » 09 Maj 2020, 17:15

Jako je bitno dati primer onoga sto se kosi.
Kod mene u sva 3 dvorista koja kosimo, ne moze da posluzi ni jaka elektricna na kabl, a tim na baterije bi pokosili nikada, posto cak i na benzin moraju malo jace da budu :)
Neko ko ima malo dvoriste i relativno mlado, pa ga je usitnio, poravnao i posadio dobru travu, verovatno moze da prodje sa time, a mi sa velikim starijim i poludivljim dvoristima mozemo da zaboravimo na te igracke :)


Evo moje trenutne kosacice :D



Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Kosilice za travu

Post od dragan » 09 Maj 2020, 17:23

Ja pricam o normalnim redovno odrzavanim dvoristima, ne o prasumi :)
Mada iznenadilo bi se koliko ova moze I zarasle trave da pokosi, sto se tice snage bukvalno moze da pokosi sve preko cega mozes da je preteras.
Komsija pored je zapustio plac, pa ja uzmem prodjem 3-4 duzine uz ogradu I na njegovom placu, da mi lici na nesto, I nema nikakvih problema.


Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: Kosilice za travu

Post od HKS » 09 Maj 2020, 17:42

Dragane otprilike koliku povrsinu kosis? Ja imam ukupno otprilike 270m2 travnatih povrsina, kontam da moze sa koslicom na baterije.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Kosilice za travu

Post od Xepoj87 » 09 Maj 2020, 18:09

dragan je napisao:Ja pricam o normalnim redovno odrzavanim dvoristima, ne o prasumi :)
Mada iznenadilo bi se koliko ova moze I zarasle trave da pokosi, sto se tice snage bukvalno moze da pokosi sve preko cega mozes da je preteras.
Komsija pored je zapustio plac, pa ja uzmem prodjem 3-4 duzine uz ogradu I na njegovom placu, da mi lici na nesto, I nema nikakvih problema.


Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
Ne postoji normalno i nenormalno dvoriste, postoje razlicite vrste dvorista.
Kod tebe je malecno i novo dvoriste, sam si sadio travu, a mi recimo u 3 kuce imamo ukupno oko 2 hektara "dvorista", pored par hektara koji se ni ne kose. Dva su visevekovna dvorista, ogromna, prosto nije realno ulagati u ozbiljno odrzavanje, jer tamo niko ne zivi, a jedno u Krnjaci od 25 ari smo bili sredili i izravnali, posadili i dzaba, za 10 godina nam unistile krtice i mravi, izrasla divlja trava, korovi, trnasto divlje drvece...i onda dzaba se boriti sa time, samo se kosi i mora ozbiljnija kosacica, jer je gustina trave verovatno 4, 5 puta veca od tvoje i ima dosta debljeg divljeg cveca i gluposti, pa se zaglave.
I odrzava se redovno, kosi se najmanje jednom u 2 nedelje, a u selu takodje imamo ljude koji kose jer mi ni ne idemo tamo.

Zato kazem, uvek uz preporuku treba reci u kakvim uslovima se koristi, kao i auto koji "malo trosi" :)

Sent from my SM-N975F using Tapatalk





Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Kosilice za travu

Post od dragan » 09 Maj 2020, 18:34

Nisam ni sumnjao :)
HKS je napisao:Dragane otprilike koliku povrsinu kosis? Ja imam ukupno otprilike 270m2 travnatih povrsina, kontam da moze sa koslicom na baterije.
Plac je nekih 9ari od cega trecina otpada na kucu I betonske povrsine, I ispred kuce I okolo ima jos mozda ar. Da jednom baterijom ne moze sve iz komada, mora malo da se dopuni. E sad dosta zavisi I do trave, naravno, I do komplikovanosti povrsine koju kosis, ako imas samo ravnu povrsinu opalis po duzini I pevas, ako imas mnogo vocki I delova gde treba da obilazis I manevrises onda to oduzima vreme I smanjuje povrsinu koju mozes pokositi da jednim punjenjem. Ali svakako, tih nepunih tri ara mocices pokositi u bilo kojoj varijanti...
Sto se tice velicine trave evo sta kosim da komsijine strane, ovo je pokoseno pre nedelju dana I vec je proraslo. Nepokosena trava je oko pola metra visine recimo I nije kosena godinama, temelj je napravljen pre dvadesetak godina I posle su se odselili u Austriju I niko to dvoriste ne odrzava od tad.

Slika

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk

kami
Postovi: 932
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Kosilice za travu

Post od kami » 09 Maj 2020, 20:11

Jel skupljate travu u one rezervoare od kosacica ili je ostavite na zemlji?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk


Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Kosilice za travu

Post od dragan » 09 Maj 2020, 20:42

Pa nekoliko puta u toku sezone bi trebalo da se izmalcuje tj da se trava pri kosenju isitni I ne pokupi u korpu nego se raspe po travnjaku. Jednom mesecno ili redje recimo.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Kosilice za travu

Post od Xepoj87 » 09 Maj 2020, 21:06

kami je napisao:Jel skupljate travu u one rezervoare od kosacica ili je ostavite na zemlji?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Skupljamo vilama na kamaru.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

kami
Postovi: 932
Pridružio se: 28 Avg 2012, 16:25
Lokacija: bg

Re: Kosilice za travu

Post od kami » 09 Maj 2020, 21:08

E to me interesovalo, da li valja nekad i ostaviti pokosenu travu.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk


Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45774
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: Kosilice za travu

Post od Geza » 09 Maj 2020, 21:19

Xepoj87 je napisao:
09 Maj 2020, 18:09

Ne postoji normalno i nenormalno dvoriste, postoje razlicite vrste dvorista.
Kod tebe je malecno i novo dvoriste, sam si sadio travu, a mi recimo u 3 kuce imamo ukupno oko 2 hektara "dvorista", pored par hektara koji se ni ne kose. Dva su visevekovna dvorista, ogromna, prosto nije realno ulagati u ozbiljno odrzavanje, jer tamo niko ne zivi, a jedno u Krnjaci od 25 ari smo bili sredili i izravnali, posadili i dzaba, za 10 godina nam unistile krtice i mravi, izrasla divlja trava, korovi, trnasto divlje drvece...i onda dzaba se boriti sa time, samo se kosi i mora ozbiljnija kosacica, jer je gustina trave verovatno 4, 5 puta veca od tvoje i ima dosta debljeg divljeg cveca i gluposti, pa se zaglave.
I odrzava se redovno, kosi se najmanje jednom u 2 nedelje, a u selu takodje imamo ljude koji kose jer mi ni ne idemo tamo.
Posadiš drveće sa velikom krošnjom da uguši svetlo na zemlji i smanjićeš količinu trave. Orah nije loše rešenje.
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

Korisnikov avatar
dragan
Postovi: 9218
Pridružio se: 13 Jan 2012, 13:09
Garaža: BMW M340i, Peugeot 2008

Re: Kosilice za travu

Post od dragan » 09 Maj 2020, 22:01

Xepoj87 je napisao:
kami je napisao:Jel skupljate travu u one rezervoare od kosacica ili je ostavite na zemlji?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
Skupljamo vilama na kamaru.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Cime kosite kad mozete to da kupite vilama?
Posto sam shvatio da je kosacica u pitanju, a ne trimer.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3151
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Kosilice za travu

Post od Dare4x4 » 09 Maj 2020, 23:11

Ja imam malu površinu pa mi posao završava motorni trimer Stihl FS120 koji inače koristim za druge namene. Kad kosim trokrakim nožem tada i ostane trava koja se može skupiti ali kada kosim strunom, tad bukvalno od trave pravi paštetu :) Posle dva dana ona kao da nestane. Ona glava sa strunom je super izum samo nije za mnogo visoku i gustu travu. Inače nema pažnje zbog kamenja niti bilo kojih prepreka. Samo svira :D

Odgovori