Detailing

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
Korisnikov avatar
meidling
Postovi: 1054
Pridružio se: 02 Feb 2017, 19:16
Garaža: Volvo XC90 II D4
Lokacija: Wien_Leskovac

Re: Detailing

Post od meidling » 09 Maj 2020, 15:12

@blaugrana
Koje sredstvo(Gleitmittel) koristiš prilikom gliniranja?Kazu da se moze koristiti i auto šampon.Sta bi ti preporučio?

Gesendet von meinem SM-A750FN mit Tapatalk


Korisnikov avatar
rade74
Postovi: 1112
Pridružio se: 31 Mar 2013, 17:29

Re: Detailing

Post od rade74 » 09 Maj 2020, 15:13

Ovu sam uzimao


https://www.poliranjeautomobila.rs/mpol ... a/q2m-clay


Voda i sampon na pumpicu , kvasiti, sa ovom glinom ide odlicno.

Sent from my MI 9 using Tapatalk




Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 8031
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Detailing

Post od OMP » 09 Maj 2020, 15:48

ja kapnem malo sudomila u vodu, moze i sampon nebitno je samo da lakse klizi...a svrhe gline i jeste da dekontaminira lak i pokupi svu prljavstinu kako bi se poliranjem dobio najbolji efekat...koliko sam ja video svi posle gliniranja i poliraju auto, koja je svrha samo da gliniras?

Korisnikov avatar
Uroš S.
Postovi: 10886
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:17
Garaža: Fabia 1.0 TSI DSG | Yamaha X-Max 300 TechMax 2023. | Polar Forester
Lokacija: Blokovi

Re: Detailing

Post od Uroš S. » 09 Maj 2020, 15:49

Postoji više tvrdoća gline.

Sent from my SM-G970F using Tapatalk


Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Detailing

Post od blaugrana » 09 Maj 2020, 16:15

meidling je napisao:@blaugrana
Koje sredstvo(Gleitmittel) koristiš prilikom gliniranja?Kazu da se moze koristiti i auto šampon.Sta bi ti preporučio?

Gesendet von meinem SM-A750FN mit Tapatalk
Imam neko Meguiars sredstvo koje mesam sa vodom.
Mogu pogledati, u podrumu mi je.

Ima i ta "jeftinija" varijanta sa samponom. Nisam to koristio, tako da ne znam da li radi pos'o.
OMP je napisao:ja kapnem malo sudomila u vodu, moze i sampon nebitno je samo da lakse klizi...a svrhe gline i jeste da dekontaminira lak i pokupi svu prljavstinu kako bi se poliranjem dobio najbolji efekat...koliko sam ja video svi posle gliniranja i poliraju auto, koja je svrha samo da gliniras?
Ista je svrha i kad ne poliras auto.
Jednostavno ocistim lak pre voska. Bude kao bebina guza :)

Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk



Korisnikov avatar
noodles
Postovi: 946
Pridružio se: 21 Jun 2016, 19:54
Garaža: KIA Sportage 1.6 GDi
Lokacija: Beograd

Re: Detailing

Post od noodles » 09 Maj 2020, 19:51

Dare4x4 je napisao:
09 Maj 2020, 13:40
Ja se plašim ovoga što @OMP kaže. Gledao sam nekad davno klipove gde se baš dešavalo da matira i da poliranje mora posle toga. Inače, ja sam shvatio da pre svakog poliranja treba preći glinom baš da bi se pokupile čestice prljavštine zabijene u lak.
Moj auto nema ni 30 000km, non stop je garažiran i lak je u dobrom stanju. Pazim kada perem i nema tragova na laku. Ovim BSD-om sam hteo da dobijem pre svega da odbija vodu i da se manje lepi prljavština. Ima efekta odbijanja vode ali nanošenje sredstva je za moj ukus previše zahtevno. Teško je izglancati do blistanja, a i rizično je jer moram da trljam više nego što mislim da treba. Sa istim ili manjim trudom nanosio sam Turtle Wax vosak u čvrstom stanju. Daje glatku površinu i sija odmah.
Ja sam od BSD-a očekivao ponašanje kao što Mer Glass (sadašnji Clin) radi na staklu. Naprskaš, jedan potez krpom i to je kraj. Takvo sredstvo bih rado kupio za lak.
Nadam se da smo se razumeli :)
Ne treba ti glina, nov ti je auto, u dobrom stanju. Sa glinom treba "znati" raditi, jer lako može da ispadne gore. I uglavnom se koristi kao priprema za poliranje, laka koji je u lošem stanju.
Što se tiče BSD-a, on ti je detailer, nije nikakva zaštita, već je više za održavanje postojeće zaštite. Kratkotrajan je.

Ja sam uzeo, ali još nisam probao, jer treba da se nakanem da detaljno operem auto, Sonax Spray and Seal, i kod nas je sad dostupan. Kažu da je odličan, traje i do tri meseca. Pogledaj na YT klipove. Opere se auto, prsne se vrlo malo, i ODMAH se skida puškom. Zaštitni vosak sa visokim efektom "odbijanja vode".
Kolega Ogi je ranije koristio Gyeon Wet Coat, ista stvar.

edit: zaboravih, u lidlu ima da se uzme mikrofiber rukavica za pranje auta, baš je mekan mikrofiber, i sa obe strane rukavice je. onaj brend W5. Cena 400rsd.
Sa budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo, a onda te dotuku na iskustvo!

Korisnikov avatar
blaugrana
Postovi: 6885
Pridružio se: 26 Jan 2012, 17:08
Lokacija: Novi Sad

Re: Detailing

Post od blaugrana » 09 Maj 2020, 20:15

Sta podrazumevas "znati raditi sa glinom"?
Ja sam 3 auta do sada glinirao, nikad nikakvih posledica ni u toku rada, niti posle

Sta ti znaci "kratkotrajan"?
Kod mene skoro 2 meseca zimus izdrzao.

Sent from my Blaumi Note 5 using Tapatalk



Korisnikov avatar
Dare4x4
Postovi: 3149
Pridružio se: 22 Avg 2014, 17:00

Re: Detailing

Post od Dare4x4 » 09 Maj 2020, 20:31

Imam odličnu krpu sa Aliexpressa, bez rubova. Pije kao luda.
Još uvek se maksimalno klonim kretanja i gužve pa mi se zato ne ide u Lidl, a inače mislim da bih uzeo još dosta stvarčica. Bila reklama za neku dizalicu krokodilku po ok ceni ali verovatno se rasprodala... Sem toga, u niškom Lidlu mi nekako kao na buvljaku. Baš haotično deluje.

BokiLast
Postovi: 111
Pridružio se: 06 Jan 2020, 15:13

Re: Detailing

Post od BokiLast » 01 Jun 2020, 00:06

Meni se posle poriranja jako brzo vratile te rese na suncu sto se vide, kao da nije ni poliran bio...

Korisnikov avatar
Rolla
Postovi: 829
Pridružio se: 06 Feb 2018, 15:00

Re: Detailing

Post od Rolla » 01 Jun 2020, 09:10

Nisu se vratile nego nije auto dobro ispoliran, rese su uvek tu nego su primetne samo na suncu.
Verovatno nije koriscena odgovarajuca granilacija paste ili tvrdji sundjer, ili mozda prljav sundjer na polirci, ima vise razloga zasto ostanu rese posle poliranja.

Nestado
Postovi: 749
Pridružio se: 20 Avg 2015, 13:00

Re: Detailing

Post od Nestado » 01 Jun 2020, 10:20

Trenutno najbolja zastita automobila je ovo:
Slika
Ne moze nista da mu pridje, prvo cena je odlicna 1400 dinara, drugo daje zastitu godinu dana. Lako se nanosi, odlicno odbija vodu, odlican sjaj daje. Gyeon, Sonax i ostali ne mogu da mu pridju, barem ne ovde kod nas gde nema mnogo izbora. I moze u Nisu da se kupi. Klasicni tvrdi voskovi ili tecni se vise ne isplate i nemaju nekog smisla.
Imam ovaj vosak i najvise sto moze je 3 meseca da pruzi zastitu.
Slika
Bez 6 meseca zastite nista.

tlazar
Postovi: 862
Pridružio se: 24 Feb 2017, 15:24
Garaža: Elantra 1.6mpi

Re: Detailing

Post od tlazar » 01 Jun 2020, 13:42

Zvucis kao prodavac ovoga. :) Gde ima da se kupi u srbiji?

Nestado
Postovi: 749
Pridružio se: 20 Avg 2015, 13:00

Re: Detailing

Post od Nestado » 01 Jun 2020, 14:15

Hahaha, nisam prodavac. Pogledaj na youtube sta kazu poznati ditejleri za Turtle Wax i bice ti sve jasno. Zvanicni uvoznik za Srbiju je OTG a imas i na kupujemprodajem. To je ono sto sam ja video. Detaling mi je hobi a i odradim tako neki auto. Ovo bih ja kupio za sebe ali moram prvo da iskoristim od hemije vec sto imam.

BokiLast
Postovi: 111
Pridružio se: 06 Jan 2020, 15:13

Re: Detailing

Post od BokiLast » 01 Jun 2020, 15:01

A nisu bile rese posle poriranja, nego su se pojavile posle 3 4 pranj...

Ima li neka zastita da se namaze kada se opere auto...

Ili da probam ja sa nekom polor pastom blago predjem ceo auto...

Korisnikov avatar
ChobbyNS
Postovi: 1036
Pridružio se: 30 Avg 2017, 15:25
Garaža: Alfa Romeo GT

Re: Detailing

Post od ChobbyNS » 01 Jun 2020, 17:18

Ključno pitanje je kako pereš auto?

Odgovori