Cena servisa

Iskustva sa servisima, cene održavanja, pranje i poliranje
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10547
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Cena servisa

Post od ljubitelj » 10 Maj 2020, 17:28

OMP je napisao:
10 Maj 2020, 09:33
Svi mi znamo kako i koliko bi trebalo da traje jedan kvalitetan motor sa lancem kad se sve uradi kako treba tako da u danasnje vreme prica da se kod takvih motora ne rade servisi i da traju vecno nemaju veze sa realnoscu.
Boldovao sam bitno. Naprotiv, realnost je da kvalitetan motor sa lancem ne vidi servis tako često kao da je kaiš u pitanju.
Kada lanac traje kraće od kaiša tu nešto nije u redu....

Inače, ne može da se istegne lanac a da se ne pohabaju lančanici, to je jedno sa drugim direktno uslovljeno i vezano. I u teoriji i u praksi nevezano za brend.

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6231
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Cena servisa

Post od Heineken » 10 Maj 2020, 19:16

Vecina evropskih motora sa lancem je problematicna u zadnjih 10-15 godina, BMW , PSA, VW, Renault, Fiat. Izgleda da jedino je Merc zadrzao koliko toliko kvalitet sto se tice toga..

ljubitelj
Postovi: 10547
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Cena servisa

Post od ljubitelj » 11 Maj 2020, 07:33

Reno 2,0DCI nema nikakvih problema sa lancem, BMW šestak takodje, evo skoro sam se vozio u jednom Mercedesu C 202 model 2,2dizel sa 430,000km koji isto nema problema.
Doduše on se raspada usled korozije.

ljubitelj
Postovi: 10547
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Cena servisa

Post od ljubitelj » 11 Maj 2020, 08:26

Zainteresovalo me to pitanje lanca kod Mazde i gle čuda Mazdi je to poznato kao sistemski problem.
Postoji opoziv za te motore, fabrička greška.
Mazda pokriva troškove zamene komplet razvodnog mehanizma, prema VIN broju, uz uslov da je auto održavan redovno u ovlašćenom servisu i da je to zabeleženo.

Problem postoji još od 2012. godine i nije rešen a dešava se u širokom rasponu, kod nekih je lanac bio gotov već na 40-50,000km u još unutar garancije od 2 godine na novom autu.
Mazda je uradila update dodatnim senzorom i softverom koji pali lampicu kada je lanac hitno za zamenu.
Ovaj update je obavezan da bi važila garancija na motor.

Sve u svemu, ovaj motor 2,2 je problematičan po tom pitanju habanja lanca sa mehanizmom preko svake mere.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7970
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Cena servisa

Post od OMP » 11 Maj 2020, 11:54

Kod ove mazde se upalila lampica DPF i ovaj u servisu kaze cim je upalio tu lampicu to je signal da je lanac za zamenu. Meni bese nelogicno zasto dpf lampica ali nisam zalazio u dalju pricu

ljubitelj
Postovi: 10547
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Cena servisa

Post od ljubitelj » 11 Maj 2020, 12:47

To je taj update. U Mazdi nisu znali/mogli druačiju lampicu da pronadju pa su uzeli tu za DPF. Kada se promeni ugao lanca za 10,50 stepeni upali se taj alarm za hitnu posetu radi remonta.
Zapravo senzor prati razliku uglova radilice i bregaste ali da ne ulazimo u detalje.

Mazda refundira troškove popravke u UK, to bi ovlašćeni servis trebao da zna i da ne naplaćuje krajnjem korisniku. Ja bih pisao Mazdi i tražio zvanično objašnjenje za račun koji si uslikao.

Korisnikov avatar
Heineken
Postovi: 6231
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:34
Garaža: Alfa Romeo Giulietta 2.0 JTDm-2 150
Lokacija: Šid, Srbija

Re: Cena servisa

Post od Heineken » 11 Maj 2020, 16:04

ljubitelj je napisao:
11 Maj 2020, 07:33
Reno 2,0DCI nema nikakvih problema sa lancem, BMW šestak takodje, evo skoro sam se vozio u jednom Mercedesu C 202 model 2,2dizel sa 430,000km koji isto nema problema.
Doduše on se raspada usled korozije.
Zaboravio sam da izuzmem 2.0 dci sto se tice Resoa. Prvih par godina umeo je da pravi problem lanac do 200.000 km. Licno znam za Lagunu novu kupljenu kojoj je lanac zveknuo nesto malo pre te km. Posle su to sredili i lagano vozi do 300.000 a i preko. Zato su 1.6 dci zbrljali kao i 1.2 tce

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7970
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Cena servisa

Post od OMP » 11 Maj 2020, 16:51

ljubitelj je napisao:
11 Maj 2020, 12:47
To je taj update. U Mazdi nisu znali/mogli druačiju lampicu da pronadju pa su uzeli tu za DPF. Kada se promeni ugao lanca za 10,50 stepeni upali se taj alarm za hitnu posetu radi remonta.
Zapravo senzor prati razliku uglova radilice i bregaste ali da ne ulazimo u detalje.

Mazda refundira troškove popravke u UK, to bi ovlašćeni servis trebao da zna i da ne naplaćuje krajnjem korisniku. Ja bih pisao Mazdi i tražio zvanično objašnjenje za račun koji si uslikao.
auto jos nije otisao na servis, treba krajem nedelje, rekao sam vlasniku da proveri u mazdi ovu pricu mada sumnjam da ce oni to da pokriju... jel imas neki zvanican podatak gde si to procitao da se eventualno njima posalje mailom posto ako nema svrhe ovo rekla kazala forumske price pisemo ili pominjemo

ljubitelj
Postovi: 10547
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Cena servisa

Post od ljubitelj » 11 Maj 2020, 17:11

Mazda je uradila opoziv, a prema broju šasije vlasnik treba da proveri svoje pravo na otklanjanje fabričke greške. Inače, info za opoziv Mazde za 2,2 motor je pročitan u javnoj izjavi servisera Mazde u UK,dalje nisam tražio da li je u našem regionu slično poznato.

Ništa ga ne košta da uputu zvaničan email Mazdi tj uvozniku ovde lokalno sa kopijom maila u Japan jer onda mora i da dobije bilo kakav zvaničan odgovor.

Ne vidim zašto ne bi i ovde bila greška otklonjena o trošku proizvodjača kada su to iste Mazde sa istim problemom kao i drugde po svetu. Sa druge strane razumem i da se servis pravi malo neobavešten, ovako odmah naplate od mušterije sve dok za opoziv moraju da pišu papire i izveštaje i da još čekaju da se njima refundira.

No s obzirom da je Mazda japanska firma verujem da ne mi smelo biti problema.

Nevezano za auto tematiku, zvanično sam dobio od Panasonica mail da je usled Corona virusa svakom kupcu Panasonic proizvoda automatski za 90 dana produženo trajanje garancije i da sve troškove ako nastanu preuzima Panasonic na sebe. I da se o tome dalje obaveste svi kupci, tj klijenti.

Znači, ne za neki uredjaj u kvaru/već primljen u servis/ već za sve ispravne uredjaje produžena dobrovoljno garancija za 3 meseca.

Japanci imaju sasvim drugačiju poslovnu etiku, iz saradnje sa njima stekao sam utisak da im je obraz važniji od sitnog novčanog ćara.

Ja mislim da je Mazdu sramotra da su prodali auto sa felerom i da još naplate popravku. Prisećam se i onog masovnog povlačenja Takata vazdušnih jastuka u milionima japanskih vozila raznih brendova usled sumnje da možda nisu dovoljno pouzdani.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7970
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Cena servisa

Post od OMP » 11 Maj 2020, 17:35

ok vrv cu ja opet terati taj auto na servis zajedno sa vlasnikom pa cemo videti. Kako mi je rekao auto je uvek odrzavan u mazdinom ovl. servisu

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7970
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Cena servisa

Post od OMP » 11 Maj 2020, 17:41

ljubitelj je napisao:
11 Maj 2020, 08:26


Problem postoji još od 2012. godine i nije rešen a dešava se u širokom rasponu, kod nekih je lanac bio gotov već na 40-50,000km u još unutar garancije od 2 godine na novom autu.
a cekaj sad ovo malo zbunjuje, da li to isto vazi i za modele proizvedene pre 2012. konkretno ova je FL model 2010. god. sa njim je i poceo da se ugradjuje taj 2,2 sa 170 konja

ljubitelj
Postovi: 10547
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Cena servisa

Post od ljubitelj » 11 Maj 2020, 18:22

VIN broj, jedini merodavan da se kroz podatke sa porizvodne linije i istorije održavanja sazna koja je verzija komplet lančanog mehanizma ugradjena, i da li je već radjen update.
Tražiti zvaničan papir od servisa, šta god da napišu ostaje pisani trag i mogućnost da direkcija Mazde ima adekvatnu informaciju.

Prvi motori nisu imali senzor+softver za detekciju problema lanca, to je naknadno dodavano. A bilo je i izmena u samom lancu, drugi broj rezervnog dela je onaj iz update.

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7970
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Cena servisa

Post od OMP » 11 Maj 2020, 18:53

ok prenecu ovom vlasniku pa neka vidi sta ce i dal ce

Korisnikov avatar
OMP
Postovi: 7970
Pridružio se: 15 Feb 2013, 11:57
Garaža: GP TJet
Lokacija: Krusevac

Re: Cena servisa

Post od OMP » 13 Maj 2020, 16:30

pitah danas u mazdi, kazu opoziv je vazio samo za automobile u prve dve godine tj garantnom roku ako se desio problem tad je fabrika snosila troskove a sad nema nista od toga. Covek iz servisa kaze da on i ne bi smeo da nam naplati servis da je taj opoziv vazeci za sve automobile jer kad ubacis broj sasije odmah bi signaliziralo ili tako nesto

gazza
Banned
Postovi: 2781
Pridružio se: 01 Okt 2012, 12:38
Garaža: Suzuki S-Cross 4x4 1.6TD Sergio Celano
Lokacija: Vracar/Limnos

Re: Cena servisa

Post od gazza » 13 Maj 2020, 17:08

Imamo li preporuku za majstora za veliki i mali servis za vozila sa MJet 1.6 motorom u Beogradu? Nije Fiat ;)

Kapiram da je ovo rutinska operacija i da nema potrebe da mi ovlašćeni bere uši. Radio bi u Trio ali mi se ne cima u NS.

Odgovori