TV - Audio - Video - bela tehnika

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10566
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od ljubitelj » 13 Maj 2020, 08:15

Piše na dnu stranice kapacitet hladjenja 3,2kW.
To je rang prosečne 9ke invertera. U cenu ne ulazim, meni deluje da je jača za to što nudi /na papiru/.

Što se tiče mogućnosti hladjenja nekog prostora, to najviše zavisi od samog prostora i koliko iznosi njegov toplotni dobitak/ izolacije i osunčanosti/ a vrlo malo od same površine. Od značaja je i visina na kojoj će se motnirati kao i visina prostora pri odabiru.
U toplotne dobitke treba uračunati i ono što ljudi koji borave u tom prostoru emituju shodno fizičkoj aktivosti koom se bave.

12ica može /ali ne mora/ da bude adekvatna za prostore od recimo 15 do 100 kvadrata zavisno od karakteristika i položaja prostora tako da je tvoje pitanje nedovoljno definisano.

Za montažu 18-ice uzmi u obzir da je neophodna minimalna dužina slobodnog duvanja za distribuciju vazduha od 6-7 metara da bi se lepo formirala cirkulacija po slojevima i bilo dovoljno ugodno za trajni boravak u prostoriji dok klima radi.

Za 60+20 kvadrata obično je bolje 2 x po 9ka ili 2x12ica. Obično su inverteri 9 i 12 ustvari identične i jedan te isti model hardverski koji se samo razlikuju u softveru tj čipovanju što bi rekli kod auta.

Korisnikov avatar
Sinisa G.
Postovi: 2424
Pridružio se: 11 Feb 2014, 11:25
Garaža: GTS, EVO500, GSI
Lokacija: Beograd, Grac

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Sinisa G. » 13 Maj 2020, 09:33

ljubitelj je napisao:
13 Maj 2020, 08:15

12ica može /ali ne mora/ da bude adekvatna za prostore od recimo 15 do 100 kvadrata zavisno od karakteristika i položaja prostora tako da je tvoje pitanje nedovoljno definisano.

Ako skica moze da pomogne.
Slikashare images

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28020
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Xepoj87 » 13 Maj 2020, 12:12


ljubitelj je napisao:Piše na dnu stranice kapacitet hladjenja 3,2kW.
To je rang prosečne 9ke invertera. U cenu ne ulazim, meni deluje da je jača za to što nudi /na papiru/.

Što se tiče mogućnosti hladjenja nekog prostora, to najviše zavisi od samog prostora i koliko iznosi njegov toplotni dobitak/ izolacije i osunčanosti/ a vrlo malo od same površine. Od značaja je i visina na kojoj će se motnirati kao i visina prostora pri odabiru.
U toplotne dobitke treba uračunati i ono što ljudi koji borave u tom prostoru emituju shodno fizičkoj aktivosti koom se bave.

12ica može /ali ne mora/ da bude adekvatna za prostore od recimo 15 do 100 kvadrata zavisno od karakteristika i položaja prostora tako da je tvoje pitanje nedovoljno definisano.

Za montažu 18-ice uzmi u obzir da je neophodna minimalna dužina slobodnog duvanja za distribuciju vazduha od 6-7 metara da bi se lepo formirala cirkulacija po slojevima i bilo dovoljno ugodno za trajni boravak u prostoriji dok klima radi.

Za 60+20 kvadrata obično je bolje 2 x po 9ka ili 2x12ica. Obično su inverteri 9 i 12 ustvari identične i jedan te isti model hardverski koji se samo razlikuju u softveru tj čipovanju što bi rekli kod auta.
Koja prosecna 9ka u toj ceni ima tu jacinu?
Lomo ima 3.6kW hladjenje.

Tacno je ovo za izolaciju, da treba uzeti u obzir koliko se prostor zagreva.
I slazem se da je za vece prostore bolje staviti 2 manje klime, jer ce sa jednom negde lediti, a negde i dalje biti toplo, negde nece moci da s eboravi od buke i jacine duvanja, da bi moglo sve da ohladi.
Dodatno, poenta invertera je u ustedi lada ne mora da radi na max kao on/off klima.

18ica moze da duva lagano kao i 12ica, zavisno od modela, nista vise joj ne treba.

Apsolutno je netacno da bilo koja 12ica i 9ka imaju isti hardver, a to ti moze potvrsiti i uvek razlicita tezina spoljasnje jedinice.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28020
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Xepoj87 » 13 Maj 2020, 12:21

Sinisa G. je napisao:
ljubitelj je napisao:
13 Maj 2020, 08:15

12ica može /ali ne mora/ da bude adekvatna za prostore od recimo 15 do 100 kvadrata zavisno od karakteristika i položaja prostora tako da je tvoje pitanje nedovoljno definisano.

Ako skica moze da pomogne.
Slikashare images
Ovde nista neces ohladiti, osim dnevne sobe i kuhinje. Klima mora da duva ka prostorijama koje hoces da hladis.

Dodatno, Lomo je klima od 420, 430e...za 500e mozes ovako nesto da gledas.

https://klimauredjaji.com/klime/fujitsu ... aoyg12kpca

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od HKS » 13 Maj 2020, 12:27

Grije li se neko na inverter klimu/e?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19245
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac
Birthday

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Heinz » 13 Maj 2020, 12:28

Ovo nije prostor za 18-icu.
Ja bih stavio 12-icu kod D od D. Sobe, a ako je u S. sobi vrelo :) dodatno neku 9 npr back to back maltene.
Problem je što je terasa zastakljena i što za spoljnu ima samo jedno mesto. Cevi spolja po zidu na terasi, pa kopanje pregradnog između D i S sobe.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28020
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Xepoj87 » 13 Maj 2020, 12:44

HKS je napisao:Grije li se neko na inverter klimu/e?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
Ja, na 20ak komada, u stanu gde zivim imam 1 Fujitsu 12luca i 2 Gree 12 Viola.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Sinisa G.
Postovi: 2424
Pridružio se: 11 Feb 2014, 11:25
Garaža: GTS, EVO500, GSI
Lokacija: Beograd, Grac

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Sinisa G. » 13 Maj 2020, 12:50

Upravo to, samo je jedno moguce mjesto za postavljanje spoljne jedinice.
Prokopano je po zidu vec do mjesta gdje sam predvidio unutrasnju jed.
(ytong zid)
Kod "D" je betonski zid, ne bih bas da lupam :)

Fuji bi mogla samo da ima wifi(koristi ce se povremeno stan pa da moze da se drnda
na daljinu)

Mogla bi i ova? https://www.eurus-klime.rs/klima-uredja ... i-inverter

Korisnikov avatar
HKS
Postovi: 11164
Pridružio se: 14 Jan 2013, 17:31
Lokacija: Soba

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od HKS » 13 Maj 2020, 13:16


Xepoj87 je napisao:
HKS je napisao:Grije li se neko na inverter klimu/e?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
Ja, na 20ak komada, u stanu gde zivim imam 1 Fujitsu 12luca i 2 Gree 12 Viola.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Mozda sam nekad i pitao, na koliko stepeni moze da zagrije prostoriju i koliko brzo? Koliki ti je stan posto imas 3 uredjaja? I da li istina da je povoljno za upotrebu?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28020
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Xepoj87 » 13 Maj 2020, 19:33

Sinisa G. je napisao:Upravo to, samo je jedno moguce mjesto za postavljanje spoljne jedinice.
Prokopano je po zidu vec do mjesta gdje sam predvidio unutrasnju jed.
(ytong zid)
Kod "D" je betonski zid, ne bih bas da lupam :)

Fuji bi mogla samo da ima wifi(koristi ce se povremeno stan pa da moze da se drnda
na daljinu)

Mogla bi i ova? https://www.eurus-klime.rs/klima-uredja ... i-inverter
Ne znam zasto si zapeo za tu firmu, ali bas deru sa cenama.
Muse je novi model, dosao kao zamema za Violu, koja je jaci model od Lomo.
U sustini, nijedna klima ti sqma nece rashladiti ceo taj prostor zbog rasporeda, ali mozes to uzeti.

Evo ti ovde, cak i kod uvoznika, Energynet je ta klima 60k.

https://klimauredjaji.com/klime/fujitsu ... aoyg12kpca



HKS je napisao:
Xepoj87 je napisao:
HKS je napisao:Grije li se neko na inverter klimu/e?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
Ja, na 20ak komada, u stanu gde zivim imam 1 Fujitsu 12luca i 2 Gree 12 Viola.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Mozda sam nekad i pitao, na koliko stepeni moze da zagrije prostoriju i koliko brzo? Koliki ti je stan posto imas 3 uredjaja? I da li istina da je povoljno za upotrebu?

Послато са Redmi Note 7 помоћу Тапатока
Na 30c, kako i pise :)
Kod meme su ozbiljno predimenzionisane klime, ali nisam imao izbora jer je raspored soba ocajan, nepovezan, pa svqkq prpstorija od 10-15m2 ima svoju klimu i 12LU je u mojoj sobi od oko 22m2.

Racun za struju je 3 puta manji od kotla na struju. Bilo mi je 25-30k dinara za januar na kotao, a sa klimama 10-12k.
Opet, ja dosta liftiram, jedan prozor je konstantno na kip preko dana, a generalno grejem na 24 i 25c...vecina ljudi ima manje racune.

U kuci od 360m2 grejem oko 200m2 sa 3 Gree Amber 12ice i jednom 12 Violom.
Racuni su slicni mojima.

Jednu kucu izdajem, pa ne znam koliko je tacno, ali se na invertere greje preko 10 godina i pored toga sto imam ventilaciju sa rekuperacijom i podno grejanje.
Dragan sa foruma se greje na toplotnu pumpu vazduh voda, sto je u sustini velika klima, koja dalje greje vodu u radijatorima i podu i to je verovatno i najbolje resenje za nekoga ko ima mesta i zeli da ulozi malo vise.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk



Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Sinisa G.
Postovi: 2424
Pridružio se: 11 Feb 2014, 11:25
Garaža: GTS, EVO500, GSI
Lokacija: Beograd, Grac

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Sinisa G. » 13 Maj 2020, 19:43

Nisam zapeo za firmu, svejedno mi je.
Izbacuje mi ju prvu u pretrazi a i cjene su sa montazom pa mi tako lakse.
Slikais cutting carbs bad

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28020
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Xepoj87 » 13 Maj 2020, 19:48

Ako je sa montazom, cena je ok.
Mada bih ti januvek preporucio neke jace firme za to, jer kod invertera cevi moraju biti minimum 3m(makar morale da se naviju i stave napolju iza spoljasnje), treba staviti antivibracione gumice ispod kompresora(ako zelis), svaka cev mora biti posebno izolovana i obavezno uraditi vakumiranje.
90% servisa ti to nece ispostovati.
Ovo sve im napomeni da hoces da bude uradjeno pre nego sto se dogovorite za ugradnju i prati da li si zaista uradili.

Par ljudi je reklo da su zadovoljni ACS na zrenjanincu, da su korektno uradili ugradnju.

Ali opet, koga god da zoves, obavezno napomeni i insistiraj na svemu ovome, i ako ce te vecina ubesjivati da nesto nijebobavezno, pogotovo vakumiranje, jer im to oduzima vreme i moraju da nosaju vakum pumpu sa sobom.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk



Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Sinisa G.
Postovi: 2424
Pridružio se: 11 Feb 2014, 11:25
Garaža: GTS, EVO500, GSI
Lokacija: Beograd, Grac

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Sinisa G. » 13 Maj 2020, 20:00

Xepoj87 je napisao:
13 Maj 2020, 19:33


Evo ti ovde, cak i kod uvoznika, Energynet je ta klima 60k.

https://klimauredjaji.com/klime/fujitsu ... aoyg12kpca

Kod njih cu vjerovatno i uzimati(gree muso), posto drugar kaze da moze dobije popust
kod njih. A i bez popusta kosta isto 500 + ugradnja ~ 570+-

ljubitelj
Postovi: 10566
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od ljubitelj » 13 Maj 2020, 22:07

Ja sam uzeo jesenas MIdea 12icu inverter sa opcijom za WiFI /ima mesto za USB modul, kupuje se posebno/ bez ugradnje za nekih 39,000 dinara u Domingu.
Imaju jedan model u ponudi, pod brendom je njihove matične firme /ne piše na njoj Midea ako je to nekome bitno/.

Ugradnju sam sam uradio, i naravno ono što je Heroj 87 naveo pod obavezno / i ja sam isto uradio, i još neke detalje- dodao grejač u odvodnu cev i na dno tacne/.

Nije neka lepota, daljinskji je plastka onako bapš econony, unutrašnja nije bučna, ali spoljna u nekom režimu rada ume da bude pomalo neprijatna. Inače se ne čuje unutra.
Korektno greje, doduše i ova zima je bila slabašna praktično bez ozbiljnog minusa. Probano je i zagreje bez problema 21m na +30C.

Odlično radi defrost.

Za hladjenje ne znam još nisam probao ali to tek ne bi trebalo da bude problem za bilo koju klimu, bilo obični bilo inverter.

Za te pare dobije se sasvim dovoljno. muzike.

ljubitelj
Postovi: 10566
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od ljubitelj » 13 Maj 2020, 22:18

Xepoj87 je napisao:
13 Maj 2020, 12:12
ljubitelj je napisao:Piše na dnu stranice kapacitet hladjenja 3,2kW.
To je rang prosečne 9ke invertera. U cenu ne ulazim, meni deluje da je jača za to što nudi /na papiru/.

Što se tiče mogućnosti hladjenja nekog prostora, to najviše zavisi od samog prostora i koliko iznosi njegov toplotni dobitak/ izolacije i osunčanosti/ a vrlo malo od same površine. Od značaja je i visina na kojoj će se motnirati kao i visina prostora pri odabiru.
U toplotne dobitke treba uračunati i ono što ljudi koji borave u tom prostoru emituju shodno fizičkoj aktivosti koom se bave.

12ica može /ali ne mora/ da bude adekvatna za prostore od recimo 15 do 100 kvadrata zavisno od karakteristika i položaja prostora tako da je tvoje pitanje nedovoljno definisano.

Za montažu 18-ice uzmi u obzir da je neophodna minimalna dužina slobodnog duvanja za distribuciju vazduha od 6-7 metara da bi se lepo formirala cirkulacija po slojevima i bilo dovoljno ugodno za trajni boravak u prostoriji dok klima radi.

Za 60+20 kvadrata obično je bolje 2 x po 9ka ili 2x12ica. Obično su inverteri 9 i 12 ustvari identične i jedan te isti model hardverski koji se samo razlikuju u softveru tj čipovanju što bi rekli kod auta.
Koja prosecna 9ka u toj ceni ima tu jacinu?

Apsolutno je netacno da bilo koja 12ica i 9ka imaju isti hardver, a to ti moze potvrsiti i uvek razlicita tezina spoljasnje jedinice.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
9-ke su 2,7-3,2kW, Midea, Galanz, Panaosnic, Toshiba, MItsubishi...

Identična u gram je teđina i sve dimenzije spoljašne jedinice 9ke i 12-ice, identičan kompresor i identični brojevi rezervnih delova za sve komponente osim EEPROM-a.

Midea, Toshiba i još podosta drugih. Raspitaj se malo, ili pogledaj u poslednje strane servisnih uputstava gde su tabelarno navedeni kataloški brojevi rezervnih delova.

Već sam radio čipovanje sa 9-e na 12-icu, identičan hardver u fabričkim paparma kao što sam napisao a što se lako vidi i fizički kada se otvori i uporedi.

Odgovori