TV - Audio - Video - bela tehnika

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28020
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Xepoj87 » 14 Maj 2020, 04:41

@ljubitelj
Daj primere tih istih klima u 09k i 12k btu verzijama, jer se Gree i Midea razlikuju 10-20% u tezini, da ne ispadne da izmisljas.

Koja Midea 9ka ima 3.2kW, a posebno Galanz, kojima ja mislim Chigo proizvodi klime, za koje znam da su oko 2.6kW? Sve Midea koje ja znam su na oko 2.6kW?
Daj primere klima tog cenovnog ranga, da opet ne ispadne da izmisljas.
Ako spominjes klime koje kostaju oko 2 puta vise, Gree Amber hladi 5kW u 09 velicini, ali kosta kao 2 te Lomo i ima spoljasnju velicine i tezine prosecne 18ice, sa trostrukim izmenjivacem...

Takodje, klime koje neki proizvodjac pravi za domace firme se obicno razlikuju od originalnog proizvoda.
Isto tako je Bergen nas proizvod koji proizvodi Gree, ali nisu iste klime u pitanju.
Zapravo, oko 30% brendova prave Midea i Gree za druge brendove.
Bosch je takodje Midea recimo, kao i Vivax.

Ne kazem da ce nuzno biti losije u praksi, ali samo da se zna da to nije ista klima, a samo nalepnica razlicita.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14175
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od pedja » 14 Maj 2020, 07:09

Xepoj87 je napisao: Par ljudi je reklo da su zadovoljni ACS na zrenjanincu, da su korektno uradili ugradnju.
Veoma ljubazni i profesionalni, od ljudi u maloprodaji (Roda Zmaj), do projektovanja i ugradnje. Brzp su izašli na teren, snimili situaciju, predložili i ugradili nam plafonsku klimu u kancelariji, a uzeli smo i neke prečišćavače vazduha, sve Daikin.





T-T


ljubitelj
Postovi: 10568
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od ljubitelj » 14 Maj 2020, 10:28

Midea 9ka MOAB30-09HFN8-QRD0GW pri hladjenju 3,1kW. Cena je 350 evra, jefitnije inverter teško da može.
Skuplje i bolje/ veći izmenjivač/ 9-ke su i jače od ove, opet katalozi sa podacima se lako nalaze tako da mislim da se bez potrebe iščudjavaš za mogućnosti 9-ki.
Podrazuemva se da pričamo o maksimalnom rashladnom kapacitetu.
Konkretno poredjenje hardvera
Midea Forest 9 - Midea Forest 12

kompresor KSK89D53UEZ -KSK89D53UEZ
kapacitet 2780W - 2780W
ulazna snaga 712W- 712W
nominalna jačina struje 4,9A-4,9A

motor unutrašnje jedinice
YKFG-13-4-38L-YKFG-13-4-38L
snaga 40W-40W
broj obrtaja 1030/850/750 -1130/950/750
izmenjivač 595x273x23.2-595x273x23.2
u 2 reda sa 4 kruga- u 2 reda sa 4kruga
protok vazduha 520/460/360-600/500/360
težina 7,5kg-7,5kg

spolljna jedinica

ventilator 66W-66W
izmenjivač 680x504x22-680x504x22
razmak cevi 21mm-21mm
krugova 2-2
protok vazduha 1700m3- 1700m3
dimenzije 700x275x550-700x275x550
težina 22,7kg-22,7kg
R32 0,5kg-0,5kg


Boldovao sam razliku 9-e i 12-ice. To se reguliše softverom. hardver je identičan. Druge serije Midea slična priča, razlika u EEPROM-u kao jedina razlika u spisku kataloških brojeva rezervnih delova.

Isto je kod Toshibe Daisekai 10-ka vs 13-ica.
Mrzi me da prepisujem iz uputstva, bukvalno sve isto stavku po stavku od hardvera.
S obzirom na znatnu razliku u ceni ovde se čipovanje maltene podrazumeva u startu, masovno se radi :)

Slično kod Panasonica 9 vs 12
I još gomila drugih, ako želiš možeš se i sam uveriti prema podacima sa Eurovent sajta ili iz iskustva servisera koja iznose sa pojedinim modelima u pogledu čipovanja na varmepumpen.se forumu.
Tamo ima vrlo ozbiljnih iskustava i vrlo ozbiljnih servisera tako da su informacije dovoljno pouzdane, i ne moram ja ili ti svaki uredjaj da otvoriš i porediš sastav po komponentama.

Za Gree ne znam i njima se nisam bavio.

I dalje da ne zamaram ostale, napisao sam da sam već radio čipovanje sa 9-ke na 12-icu. A ti i dalje veruj da je to što ljudi rade po svetu i prenose iskustva sa identičnim 9 vs12 hardverom kako si napisao apsolutno netačno.

ps. ne isplati se fabrici da posebno razvija i pravi komponente za 9 i 12, kada se jednostavno softverom može po želji ostvariti deklarisani kapacitet

Ono što nije isto kod 9-ke i 12-ice sa istim hardverom a različitim softverom je COP koeficijent, i tu je kvaka nači čipovanjem dobar kompromis termičke snage i efikasnosti prenosa toplote.

Sam EEPROM je 4kb kod ovih što sam radio.


Da dodam. Midea Blanc II ista priča 9-12 isti hardver.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28020
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Xepoj87 » 14 Maj 2020, 13:39

Midea 9ka MOAB30-09HFN8-QRD0GW pri hladjenju 3,1kW. Cena je 350 evra, jefitnije inverter teško da može.
Skuplje i bolje/ veći izmenjivač/ 9-ke su i jače od ove, opet katalozi sa podacima se lako nalaze tako da mislim da se bez potrebe iščudjavaš za mogućnosti 9-ki.
Podrazuemva se da pričamo o maksimalnom rashladnom kapacitetu.
Koliko dugo provedes guglajuci da bi nasao ove prakticno "nepostojece" modele koje spominjes?
Daj link na kome ta klima kosta 350e, molim te.

Ta Midea ima pdesign 2.1kW, a ako pricamo o maksimalnoj snazi, ne znam zasto si onda pricao o nominalnoj ranije...kao sto rekoh, Lomo ima 3.6kW.
A ti nisi ranije pricao o maksimalnoj snazi, jer bi sigurno znao da Lomo 12 ima 3.6kW, posto sigurno proveravas sve svoje informacije.
I opet, lako je naci jacu 9ku, ali ne u toj ceni, jer je Lomo pocetni Gree model, kao sto je i Midea slicne snage u toj ceni.

I sto bi ti rekao, pogotovo za ove "postojece" klime postoji koliko hoces kataloga.
Lomo:
Kapacitet hlađenja: od 600 do 3600 (3200) W
Kapacitet grejanja: od 600 do 4600 (3500) W

Konkretno poredjenje hardvera
Midea Forest 9 - Midea Forest 12

kompresor KSK89D53UEZ -KSK89D53UEZ
kapacitet 2780W - 2780W
ulazna snaga 712W- 712W
nominalna jačina struje 4,9A-4,9A

spolljna jedinica

ventilator 66W-66W
izmenjivač 680x504x22-680x504x22
razmak cevi 21mm-21mm
krugova 2-2
protok vazduha 1700m3- 1700m3
dimenzije 700x275x550-700x275x550
težina 22,7kg-22,7kg
R32 0,5kg-0,5kg[
Tezina 12ice Forest modela je 27.5 ili 30kg, ne 22.7kg.
Kazem 27.5 ili 30, jer to zavisi od trzista, a vise ne znam gde ti gledas te klime.

Dodatno, to nisu inverter klime, ne znam zasto spominjes nesto sto prakticno izumire, on/off klime.
A cak i one, evo Blanc Midea modela:
09:
https://klimauredjaji.com/klime/midea/m ... 09hrn1-ma1
12:
https://klimauredjaji.com/klime/midea/m ... 12hrn1-ma1



To sto pricas za Toshibu je tacno kada bi Toshiba svoje klime rangirala po BTU sistemu, a posto to ne radi, kod njih ne postoji BTU jacina i samim time nude jednu klimu u 3 razlicite jacine.
Ista ta klima kosta oko 1400-1800e, a realno je prosek po snazi u sve 3 varijante i snaga zavisi bukvalno od protoka vazduha spoljasnje jedinice, pa se lako pojacanjem toga dobija i vise energije.
Konkretno, najjaca 16 verzija od 1800e je jaka kao Gree Amber 9ka za 800e, a vec 12ica je skoro 50% jaca, a kosta isto 800-850e.
Daisekai 8
https://www.toshibaclim.com/Portals/0/D ... %20_EN.pdf
Gree Amber
https://www.energynet.rs/file/4283/down ... n=ASwdTMNr

Nema tu posebnog razvijanja, prosto se stavi manji izmenjivac i vec je fabrika ustedela na 09 klimi.
I generalno je vecini proizvodjaca bitan cop, a ne jacina, hoce da ponude ekonomicnu klimu, ali da ih kupis dve umesto jedne i tripujes da stedis, a zapravo je dosta toga do marketinga i klime se od najjeftinije do najskuplje malo razlikuju u ekonomicnosti u odnosu na razliku u ceni.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

ljubitelj
Postovi: 10568
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od ljubitelj » 14 Maj 2020, 15:40

Ne znam što se upetljavaš i širiš prču na Lomo i Gree kada ja ih nisam ni pominjao ni u jednom smislu.
Pitao si konkretno i napisao sam ti za ono što mi je prošlo kroz ruke i što sam lično video.
NIkakvo guglanje, iskustvo.
I ne radi se ni o kakvoj on/off već inverter klimi.
Nije nikakav nepostojeći model nego se prodaje kod nas, u Rumuniji, Poljskoj, Ukrajini....
Ko je pominjao Pd, nominalnu? Naveo sam ti da 9-ke idu do 3,2Kw hladjenja, dao sam ti primer za 3,1kW.
Naravno da može i manje, pa inverter je.

Jasno sam napisao da nisam radio sa Gree, ne znam Lomo i nisam ni pominjao. Bezveze da se vataš za nešto što uopšte nije ni pisano.

Težina jeste kao što sam napisao 22,7kg -22,7kg za obe. Jer su apsolutno identične unutra.
27,5kg-27,5kg je takodje isto za obe i navodi se kao bruto težina.
Ja sam napisao neto. I to je deklaracije same fabrike.

BTU je ekvivalent kW, i naravno da Toshiba kao i svaki proizvodjač daje klimu ili u BTU ili u kW,. Tako Toshiba kategoriše 10,000BTU, 13,000BTU, 16000BTU.

10000BTU /iliti 9-ka/ i 13000BTU /iliti 12-ica/ su apsolutno identičan hardver.
To kaže fabrika a tako se vidi i kada otvoriš.


Do sada si tačno napisao da snaga prati protok vazduha, to važi kako za spoljnu tako i za unutrašnju jedinicu. Vazduh je transportni medijum. Upravo se čipovanjem menja protok vazduha, slično kao što na autu čipovanjem menjaš protok vazduha kroz turbinu.


Ne stavi se manji izmenjivač u 9-ku već manji izmenjivač se stavi u 12-icu i na tome je ušteda.
Upravo sam i napisao da se razlikuju po COP/ ili EER, i po pravilu je 9-ka nešto efikasnija od 12-ice, upravo zbog toga što koriste jedan te isti izmenjivač, i koji je usled toga nešto manji od optimalnog za 12-icu.
To se opet lako vidi iza fabričkih servisnih uputstava gde je dati 1 dientičan kataloški broj i za 9-ku i za 12-icu ili ako otvoriš klimu i pogledaš.

Upravu si da ima varijacija ugradjenih delova prema različitim tržištima za jedan te isti po imenu model klime, zato i insistiram na konrektnim primerima gde sam proizvodjač u svom zvaničnom dokumentu napiše identične po brojevima za 9-ku i 12-icu po svim pozicijama ugradjenih delova.

Pošto tvrdiš da apsolutno ne postoji isti hardver 9 i 12,, Toshiba navedeni model sam dao kao očigledan primer jednog istog hardvera sa različitim softverom i različitom snagom bilo izraženo u BTU bilo izraženo u kW. Toshiba je sve samo ne neki levi proizvodjač.


Ne razumem tu tvoju priču kupiš 2 klime umesto 1 da uštediš.


Lepo sam ti napisao gde možeš da se informišeš naravno ako želiš da saznaš. Ako je tebi ok da si zakucao stav da apsolutno ne postoji isti hardver, okje i meni da ostaneš na tom nivou.

Inače, upravo marketing razlozi i time formirane cene jesu razlog za čipovanje.
Prosto, ljudi kupe Toshiba 10,000BTU model za 300evra manje, čipuju i dobiju model od 13000BTU bez da išta drugo urade., I praksa pokazuje da to jeste tako, ma kako ti bio sumnjičav da je moguće da postoji.

Da ne ostanem dužan, cena Midea 9-ka inverter koju sam naveo je 36902 dinara sa PDV, 12-ica isti model inverter 38427 dinara sa PDV. Kodna oznaka MSAFBU-09HRDN8-QRD0GW

Meni je jasno da ti lično iz svojih ruku nemaš prakse ni sa ugradnjom klime ni sa čipovanjem elektronike generalno i da ti stoga baziraš svoja saznanja na guglanju.

Šta god da sledeće napšeš što izguglaš negde sve si u pravu, unapred. Nas neznalice što čipujemo i bavimo se sitnim crevcima pusti da ostanemo ćoravi i ne vidimo te razlike u kuitiji, koje marketing pompezno izdvaja i naravno naplaćuje ekstra:)

Nema sumnje da si ti fan Gree modela i da te dobro služe, što mi je drago. želim ti da tako i ostane.

Kažem, šta god da napišeš sve si u pravu, nemam vremena za model po model analizu. :thumbup:

Korisnikov avatar
Sinisa G.
Postovi: 2425
Pridružio se: 11 Feb 2014, 11:25
Garaža: GTS, EVO500, GSI
Lokacija: Beograd, Grac

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Sinisa G. » 14 Maj 2020, 20:08

Uzeta muse 12. 54000din.
Slika

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28020
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Xepoj87 » 14 Maj 2020, 23:10

Ne znam što se upetljavaš i širiš prču na Lomo i Gree kada ja ih nisam ni pominjao ni u jednom smislu.
Pitao si konkretno i napisao sam ti za ono što mi je prošlo kroz ruke i što sam lično video.
NIkakvo guglanje, iskustvo.
I ne radi se ni o kakvoj on/off već inverter klimi.
Nije nikakav nepostojeći model nego se prodaje kod nas, u Rumuniji, Poljskoj, Ukrajini....
Hahaha, sada vidim da ti zapravo svo vreme pricas o klimi koja nije Midea, kao da je Midea.
Sada je jasno zasto nisi hteo link da okacis :)

Ok, Romitel (rekao bih rumunski brend po imenu, kom Midea proizvodi klime) je ocigledno trazio od Midea-e da im pojaca 9ku preko sigurnih limita da bi dala 12btu i ako sama Midea to ne radi, a ti si napisao da znas za Midea klime koje su identicne.
Isto tako i Bergen, domaci brend ima sve jace klime od Gree uredjaja, i ako im Gree pravi klime na bazi starijih modela, kao sto i Midea radi za mnoge "proizvodjace".
https://doming.rs/novosti/monosplit-inv ... bitat-r32/

Nasao si jedan realan primer toga sto tvrdis(Toshiba) i tu smatras da ostaje tacna tvoja tvrdnja "Obično su inverteri 9 i 12 ustvari identične i jedan te isti model hardverski koji se samo razlikuju u softveru tj čipovanju što bi rekli kod auta."? I dalje hoces da kazes da su "obicno" te klime identicne samo zato sto imas jedan primer?

Ti si spomenuo on/off klime, prati malo ono sto pises, nisam napisao za tu rumunsku klimu koju si kupio da je on/off, vec za Midea Forest za koju si napisao da ima istu tezinu spoljasnje i ako nema.
Ko je pominjao Pd, nominalnu? Naveo sam ti da 9-ke idu do 3,2Kw hladjenja, dao sam ti primer za 3,1kW.
Naravno da može i manje, pa inverter je.
Ti licno si spomenuo 3,2kW za Lomo, cija je maksimalna 3.6kW, odatle je i krenula prica i o Lomo i o snazi i o tome da su "obicno" 09k i 12k btu klime iste.
A ovo sto si upravo napisao mi govori koliko malo znas o temi, verovatno je ne pise na linku proizvodjaca.
https://doming.rs/novosti/monosplit-inv ... bitat-r32/

Gree Amber 09 ima sledece podatke:
Kapacitet hlađenja: 2,7 kW
Kapacitet hladjenja: 5 kW

Kapacitet grejanja: 2,9 kW
Kapacitet grejanja: 5.5kW

Sta mozes da mi kazes na osnovo toga, na kojim temperaturama i koliko jako zapravo ova klima hladi i greje?
Jasno sam napisao da nisam radio sa Gree, ne znam Lomo i nisam ni pominjao. Bezveze da se vataš za nešto što uopšte nije ni pisano.
Jasno je da ti nisi radio ni sa cim, vec da citas sta su drugi radili, a da si iskustva imao sa svojom "Midea" klimom.
Spomenuo si Lomo, kada si i posle mog posta gde sam ti rekao da ima 3.6kW maksimalno, nastavio da tvrdis da je vecina 9ki slicne snage i kao primer dao tvoj model klime koja ima 3.1kW.


https://doming.rs/novosti/monosplit-inv ... bitat-r32/
Dodatno, zasto si uzeo 12icu, zasto nisi uzeo tu 9ku i cipovao, posto drugima to preporucujes i ocigledno je da si to radio na dosta klima uredjaja???

Dodatno, nisi se ranije hvalio da se bavis rashladnom tehnikom, a sada si radio sa mnogo brendova i klima izgleda.
Ne stavi se manji izmenjivač u 9-ku već manji izmenjivač se stavi u 12-icu i na tome je ušteda.
Upravo sam i napisao da se razlikuju po COP/ ili EER, i po pravilu je 9-ka nešto efikasnija od 12-ice, upravo zbog toga što koriste jedan te isti izmenjivač, i koji je usled toga nešto manji od optimalnog za 12-icu.
Znaci, Toshiba je zapravo stavila mali izmenjivac i uspela od toga da napravi kako ti kazes, 16k btu klimu sa 5.5kW?
To nema veze sa zivotom, vec su napravili jaku klimu i smanjili je da bude tisa i ekonomicnija od jacih varijanti.
To je suprotno tvojim Rumunima, koji su pojacali 9ku da bi vise naplatili za slabiji hardver.

Ta Toshiba je izuzetak od pravila, a mozda postoji i jos koji izuzetak, to ne znaci da je to ucestala praksa, kako ti tvrdis.
Ne razumem tu tvoju priču kupiš 2 klime umesto 1 da uštediš.
Sta ti tacno u ovoj recenici nije jasno?
"I generalno je vecini proizvodjaca bitan cop, a ne jacina, hoce da ponude ekonomicnu klimu, ali da ih kupis dve umesto jedne i tripujes da stedis, a zapravo je dosta toga do marketinga i klime se od najjeftinije do najskuplje malo razlikuju u ekonomicnosti u odnosu na razliku u ceni."
Forsiraju vecu ekonomicnost klime umesto snage, jer time zavaravaju korisnika da ce da ustedi, a na kraju mora da kupi 2 klime koje po pravilu vise trose od jedne jake koja je manje ekonomicna.

Nema sumnje da si ti fan Gree modela i da te dobro služe, što mi je drago. želim ti da tako i ostane.
O Gree klimi se otpocetka prica, ja ne znam o cemu si ti i iz kog razloga pricao onda.
Tih 8 Gree klima, posto su uzimane sa 10% popusta i bez poreza, kostale su kao 4 od 10ak LG ogledalo klima koje smo imali u kuci, tako da imam daleko vise razloga da budem LG fan.
Takodje, par Fujitsu smo platili blizu cene svih tih Gree klima. Pored toga imamo par Panasonic, pa cak i Galanz klimu.
Apsolutno nemam nikakav podstrek da budem Gree fan.

Problem je kada kazes da je skupa klima za ono sto nudi(3.6kW hladjenje i 4.6kW grejanje sa grejacem tacne i wi-fi), jer Lomo 12, kao i Midea Mission 12 manje, vise imaju najbolji odnos ulozeno/dobijeno na nasem trzistu.
Dodas na tu tvoju rumunsku Mideu 12icu 50e za wi-fi, ona kosta 400e. Pa onda dodas i cenu ugradnje tog grejnog kabla i koliko bi to nekoga kostalo da mu serviser ugradi, pa dobijes da je ta tvoja overklokovana 9ka sa tim daljinskim od pre 20 godina jako skupa u odnosu na Gree Lomo, za koju si rekao da je precenjena sa cenom od 400-420e.
Meni je jasno da ti lično iz svojih ruku nemaš prakse ni sa ugradnjom klime ni sa čipovanjem elektronike generalno i da ti stoga baziraš svoja saznanja na guglanju.
Vecina mog inicijalnog znanja je od caleta koji je 30ak godina drzao servis rashladne tehnike, a ja nadgledao ugradnju barem 200, 300 komada od ne znam koliko hiljada ugradjenih od strane naseg servisa, gde su klime medju prostijim stvarima, a bio je svojevremeno ovlasceni servis za LG, Toshiba, Vivax, Crypton(posle Tesla), Chigo i Haier klima uredjaje.

Sve ostale informacije, poput specifikacija, naravno da nalazim na internetu, bas kao i ti.

Ali dobro, ti si "ugradjivao" i "cipovao" klime, pa si zato sada kupio najjeftiniju 12icu na trzistu, koja je zapravo zaista cipovana 9ka fabricki i platio je vise...jer si takav strucnjak.
Zanimljivo je da sam ja uvek mislio da klimu mora da ugradi sertifikovani servis da bi se garancija priznala i da se samorucnom ugradnjim i samorucnim menjanjem softvera klime gubi garancija...ali opet, sta ja znam, ja nikada nisam cipovao klimu, moram priznati.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Geza
Moderator
Postovi: 45754
Pridružio se: 06 Jan 2012, 11:49
Lokacija: Apsurdistan

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Geza » 14 Maj 2020, 23:24

Baš te nije mrzelo. :)
Najgore je svađati se sa budalom. Prvo te spusti na svoj nivo, a onda te dotuče iskustvom...
Slika Slika

ljubitelj
Postovi: 10568
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od ljubitelj » 15 Maj 2020, 10:27

Kao što sam pretpostavio, složio si neku svoju priču i meni ubacio u usta nešto što nije ni rečeno, poput tih Lomo klima i procene koliko koštaju...pa sve do iznenadjenja da kao ne znaš koliko dugo sam direktno svojim rukama u montaži i servisu, pre svega elektronike.
Ne kao ti, gledanjem kako drugi rade.

I da, sve si u pravu, i da apsolutno ne postoji isti hardver u klimama različitih BTU kao što piše u fabričkoj dokumentaciji, i da Toshiba sa onoliko miliona komada je nešto izuzetno retko, i da ne postoje druge 9-ke sa 3+kW maksimalne snage /Mitsubishi, Panasonic, njih ćemo zaboraviti naravno/, i da nema čipovanja po svetu, tvoje analize cena proizvodnje i prodaje i ...upiši po želji i potrebi.

Ma sve 5, napisao sam pusti nas neuke servisere što se bakćemo uživo onim što je unutar kutija i dolazi nam na rešavanje problema da ostanemo uskraćeni za briljantne analize šta za koliko para. :doubleup:

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28020
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Xepoj87 » 15 Maj 2020, 12:30

Ti stvarno imas ozbiljnih problema sa pamcenjem.
Za podsecanje, evo ti par slika.

Ne samo to, nego si posle gde sam ti ja napisao da Lomo ima 3.6kW hladjenje i pitao te koje 9ke u slicnoj ceni imaju tu snagu, ti izbrisao samo deo gde sam ti napisao da Lomo ima 3.6kW i odgovorio da 9ke imaju 2.7-3.2kW...

Pa onda nastavljas da pricas o 2, 3 puta skupljim klimama i kako mogu biti i jace od te 12ice...

Ja vec rekoh da ima modela koji su isti, ali da je to retko, a ne uobicajeno, kako ti tvrdis. Dokle ces da vrtis tu pricu, zasto lepo ne odgovoris na pitanja?

Zasto ignorises prosta pitanja koja sam ti postavio?

I dodatno, zasto si kupio identicnu 12icu, kada ovde drugima preporucujes da kupe 9ku koja je "obicno" ista, i ako u 95% slucajeva nije, kao recimo u slucaju klime koju je covek gledao?

Zasto nisi kupio 9ku, pogotovo sto taj Rumun stvarno jeste samo klokovao 9ku da bi dobio tu tvoju 12icu?



Posto cale nije imao elektricara poslednjih par godina, nosio je delove na popravku kod prijatelja koji to radi.
Ali taj isti pojma nije o klimama i friziderima imao, a ti izgleda nekako dosao do celih unutrasnjih i spoljasnjih jedinica...ili si u medjuvremenu postao i serviser rashladne tehnike?
Bese se i mrezama i telekomunikacijama bavis?
Cime jos?

Slika 1:
Slika

Slika 2:
Slika

Slika 3:
Slika

Sent from my SM-N975F using Tapatalk



Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3671
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od member » 15 Maj 2020, 12:47

E što volim da čitam ovo rokanje, dugo ga nije bilo :)
Još onomad Xeroj i Vladapetr na temu baterija :)

Korisnikov avatar
Sinisa G.
Postovi: 2425
Pridružio se: 11 Feb 2014, 11:25
Garaža: GTS, EVO500, GSI
Lokacija: Beograd, Grac

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Sinisa G. » 15 Maj 2020, 14:42

Ja bih priupitao jos nesto, ali se bojim da ne dodje do
Slika
:pivo: :pijemo:

ljubitelj
Postovi: 10568
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od ljubitelj » 15 Maj 2020, 22:21

9-ke, max snaga

9-ka Mitsubishi MSZ-AP25VG(D*),
3,6kW
9-ka MSZ-LN25VG-A1
3,5kW
9-ka MSY-GN25VF
3,4kW
/ prvi link na guglu, mrzelo me dalje da tražim/

Primer Daikin 9-ka vs 12-ica Daikin spoljne jedinice https://www.daikin.rs/sr_rs/products/RXM-N9.table.html

I D E N T I Č N E u svakoj stavci, i težina takodje koa i gramaža freona.
Kompresor, izmenjivači, ventilator...sve apsolutno isto po deklaraciji fabrike kod 9-ke i kod 12-ice

Razlika je protok vazduha ili prosto mapa u čipu - softver, ista je i elektronika /ploča
Tako se dobija model klase 9000 ili model klase 12000.

Trreba ti još primera da su 9 i 12 /25 i 35/ klase isti hardver?
Pitanja su ti da prostiš kao da ih obućar postavlja, bilo mi je glupo da ti bilo šta odgovorim kada vidim da ne razumeš iz prve ruke o čemu se radi.

Nije model koji sam naveo rumun kako ti pežorativno zoveš već rebrendirana Midea koju zaista uvozi u EU firma registrovana u Rumuniji, ništa čudno osim da tebi izgleda nije jasno da je nebitna nalepnica već sadržina tj tehničke karakteristike.
Primer sam ti dao radi ekonomik cene za inverter, da bi bio očigledan i jasan.

Isto to je i klima koju kupiš kao Bosch ili Vaillant brend, rebrendirani proizvod pa ne kažeš to je neki nemac.

Kako si rekao apsolutno ne postoje isti hardver 9-12,, a što je netačno, primere sam ti već naveo Midea, Toshiba, i sada Daikin. Dakle od niže cenovne do više cenovne klase proizvodjači.

Pitanje ti je pogrešno šta sam ja kupio, ja sam obe i 9 i 12 propustio kroz ruke.
Pravo pitanje bi bilo zašto su planule 9-ke i odmah se rasproda kontigent čim stigne a onda i preostale 12-ce. Kako je cenovna razlika vrlo mala, svejedno je koja se uzme.
Ista ta klima, dakle identičan hardver i softver, ali rebrendirana u drugo ime košta kojih 100nak evra skuplje. Poltika cena kod trgovaca, ne bih se dalje bavio cenama .

Dao sam ti je kao PRIMER identičnog hardvera.

I ne, nije oveklokovanje 9-ke /nije ni moguće rashladnom uredjaju povećati kapacitet softverom samo/ nego je downklokovanje 12-ice uradila fabrika na 9-ku / to je moguće softverom samo postići/

Isto je i kod Toshibe 10-ka koja je downklokovana 13-ica.

I onda se čipovanjem vrati 9ka na 12icu, prosto kako je u startu i proizvedena :)

Pošto si već par puta pogeršno poredio 16-icu i 10-ku Toshibe , to su različite mašine po hardveru, i ne mogu se softverski uraditi kako ti misliš, tj pretpostavio si inisistiranjem na 16-ici. Može 10 na 13 da se čipuje, ne može sa 10 na 16 niti sa 13 na 16.

I još sijaset modela raznih proizvodjača je 9 isto što i 12, teže je naći da su to potpuno različite mašine nego da su istog hardvera. I to je tako već 10tak godina trend.

Pitanje ugradnje ti je isto kao neko novinarsko poluobavešteno.
Nije 1 /jedan/ servis jednog brenda isključivi monter pa da ne možeš i ti ili ja ili neko treći da takodje bude servis, i nije uslov garancije na uredjaj da mora ovaj ili onaj da ga ugradi.

Preko 2 godine garancije da, bitno je ko je ugradio i koja je njegova mogućnost davanja produžetka garacnije,.

Ja ugradio prve svojim rukama pre 15tak godina. Brend mi je nebitan, sve se ugradjuju na istim osnovama i po istim pravilima struke.
Što se elektronike tiče takodje je brend nebitan kao ni sam uredjaj.
Sve to manje više radi na isti način, i koriste se manje više iste komponente bilo da je klima, bilo toplotna pumpa bilo kotao na pelet bilo veš mašina, bilo frižider, bilo neki drugi uredjaj mikrotalasna ili slično.

Senzor/i/, ECU sa memorijom, MOSFET ili IGBT driver i servo izvršni elementi koji nešto otvore- zatvore, pomene gore- dole, okrenu levo-desno...... princip je isti ostalo su nijanse..

Tu i tamo ima neke analogije tipa naponskih komparatora, operacionih pojačala, nekog tirjaka i slično kada nema ECU +ROM već ide naponsko strujna regulacija rada električnog kola preko otporničkih delitelja.

Umesto pitanja zašto stavljam dodatni grejač u klime izveo si svoj zaključak sa ubacivanjem i poredjenjem cena- zajeb u startu.
Grejač je neophodan kada postoji horizontalni odvod kondenza, kao što je oluk za sakupljanje otopljenog leda na primer ili posuda ispod toplotne pumpe na krovu objekta, i takav grejač nema ni u jednom fabričkoj klimi /TP već se na licu mesta prema uslovu ugradnje vrši odabri, proračun, nabavka i ugradnja tako da se ne pravi led ispod klime niti zaledi oluk/odvod. I grejač je neophodan za sve odvode sa lulicom fi 16 ili fi 18mm.
Staviš i ne brineš zimi kako će da radi deforist kondenza.

Očekivao sam da kao neko ko je stotine klima montirao/ prisustvovao to mora shvatiti iz prve i da ne treba pojašnjenje. Ali kada već pitaš pomalo arogantno kao da sam ti dužan dati odgovore na tvoje dileme i kao da sam dužan da dajem obuku za neke postupke ugradnje, možemo i o tome mada je prilično glupo jer kao što sam već rekao ja radim rukama ti nadgledaš očima.
Slično je ali nije isto iskustvo.

I šta još beše ima da te interesuje??

ps. već sam pojasnio niti Gree niti Lomo nisam radio a komentar na cenu se odnosio da ja ne vidim da taj brend kao brend vredi toliko više od drugih kineza. Još jednom kod invertera od nominalnih 9000BTU nije ništa specijalno čudno da imaju maksimum 3,2 ili 3,6KW kako kod kog brenda i serije jer je to uglavnom ograničenje postavljeno softverski a ne hardverom koji je obično ubačen onaj od 12-ice.

To se radi masovno, nije nikakav izuzetak, jer je jeftinije u proizvodnji baviti se softverskim izmenama nego hardverskim na jednoj istoj proizvodnoj traci.

Uostalom, to isto rade i fabrike automobila, i isto imaju jedan te isti hardver motora a softverski dobijaju različite snage tj modele motora. Ni to njie ništa novo, ima 15tak godina.

Kao što je čipovanje motora razvijeno prvo na zapadu pa došlo ovde tako je i čipovanje klima prvo razvijeno na zapadu /omasovilo se 9 na 12 čipovati jer se tamo to isplati/ a onda i kod nas ko zna za to i ko hoće.
Kao što je nekada čipovanje turbine bilo nepoznanica za mnoge tako je i izgleda i čipovanje klime
eto tebi novost,.

Hitachi se recimo može lepo čipovati u smislu podizanja maksimalne snage, ima puno hardverske rezerve.

Jeli ima još nešto da ti nisam odgovorio?

I opet, sve si u pravu ako ti je tako lakše da sebe postaviš iznad po nekom nivou, rangu, šta već misliš da jesi kao diskutant pa je tvoja svaka izjava apsolutno tačna i bespogovorna.

Napisao sam već, pusti nas male koji nemamo stotine klima, nemamo 30godina rada i nemamo sve to što ti imaš od resursa da imamo neko svoje iskustvo, svoje mišljenje i svoje zablude. :)

ljubitelj
Postovi: 10568
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od ljubitelj » 16 Maj 2020, 10:03

Nisam primetio u prvi mah, Daikin spoljna jedinica 7=9=12, za sve 3 klase od 7000 do 12000BTU identičan hardver. Cena verovatno nije identična za 7-icu i 12-icu, treba puuuno posla za nekoliko izmena podataka u tabeli softvera... ;)

https://www.daikin.rs/sr_rs/products/RXA-A.table.html
Drugi model ista priča, identične 7, 9 i 12 spoljne jedinice.

https://www.daikin.rs/sr_rs/products/RXJ-M.table.html
Isto, od 7000-12000BTU identičan hardver.

https://www.daikin.rs/sr_rs/products/RXC-B.table.html

Ovde je drugačije, 7 i 9 su identične a 12-ica ima za 200grama više freona i za 2k teži izmenjivač. Ostalo, kompresor, i ventilator identični.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28020
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Xepoj87 » 16 Maj 2020, 22:59

Za 2 dana guglanja si nasao 2 proizvodjaca koji imaju kod nekih modela iste 9ke i 12ice od 1500-2000e...i Rumune za 350e.
Midea nisam video da ima identicnu 9ku i 12icu, hocu da mi das model Midea klime, ne neke druge, ne neke koje Midea proizvodi nekome po nerudzbini, vec bas Midea klime, koja je identicna u te 2 jacine.
I od koliko stotina modela je to primerak?
Kazes, teze je naci da su razlicite, nego da su iste...ajde ne lupaj vise, 'leba ti.

Onda, rasprodaju se odmah slabije i nema ih?
Ne, toliko se slabije prodaju, da ih retko i uvoze.
7icu maltene moras specijalno da narucujes, koliko se retko uvoze, 9ki jos i ima.

A te nebuloze da se "svi otimaju" za slabije modele i cipuju i svesno gube garanciju na klime od 1500-2000e...zaboravi.
Lepo je to sto ti nemas nista pametnije da radis, no da citas o svemu i svacemu, pa i o klimama u cenovnom rangu 5 puta jacem od onog koji ti pazaris, ali tih xx ljudi na stranim forumima koji su pisali o cipovanju klima ne predstavljaju ni statisticku gresku, a ne vecinu ljudi.

I zasto ne bi Rumuni mogli da cipuju 9ku?
Midea stavi sigurnosne limite na ventilator, a oni to odvrnu i dobiju vise BTU.
Po tezini te tvoje spoljasnje jedinice, to bas i odgovara nekoj slaboj 9ci.
A ta tvoja klima ce pokazati nedostatke zbog tog cipovanja kada udari ozbiljan minus, pa ta maximalna snaga, koja se obicno meri na oko 7c, spadne za 60%, umesto za 30ak kod boljih klima ili cak samo 10ak kod Gree Ambera recimo...mislim da i Midea ima slican "power" nordic model Amberu, ali sam zaboravio ime, nema ga na nasem trzistu.

Preko 2 godine garancije da, bitno je ko je ugradio i koja je njegova mogućnost davanja produžetka garacnije,.
Ovo prosto nije tacno i mogao bi ljude da zajebes nicim izazvan, samo zato sto volis da se pravis pametan.
Ako firma nije registrovana u struci, niko ne priznaje garanciju, to stoji u svakom garantnom listu, a neki poput Midea-e i Fujitsu-a(mozda i drugi, za ove znam licno) cak traze i da ih ugradi ovlasceni servis tog brenda.
Mozda zato sto si ugradjivao na crno pre 15ak godina, i dalje mislis da moze tako.

Evo, moj najbolji drugar kada je kupio klimu, pa zamalo izgubio garanciju, da mu ja nisam rekao da mi je to sumnjivo i da obavezno zove i proveri da li mora ovlasceni da ugradi i da li su ti sto su ga zvali na tom spisku.
I to sam ga jedva naterao da to uradi...
https://www.blic.rs/vesti/beograd/kupci ... je/ll6b6qc

Apsolutno te nisam pitao zasto stavljas dodatni grejac, jer znam za sta grejac sluzi.
Kakva je to glupa konstatacija da zato sto ne znam, nisam te pitao?
Dodatno, odvod zimskog kondenzata(mislim, ne sme ni letnji, ali je manja verovatnoca za karambol) nikako ne sme u oluk, jos jedan veliki propust tebe kao velikog "znalca".
Ja sam ti rekao da Lomo ima fabricki grejac tacne, koji na toj tvojoj klimi mora da se ugradi.
Dodatno, ako ostavljas lulicu(sto se u 90% slucajeva ne radi za grejanje) jer ne sme da curi ispod klime, uvek treba grejac, koji god da je fi iste.
ps. već sam pojasnio niti Gree niti Lomo nisam radio a komentar na cenu se odnosio da ja ne vidim da taj brend kao brend vredi toliko više od drugih kineza. Još jednom kod invertera od nominalnih 9000BTU nije ništa specijalno čudno da imaju maksimum 3,2 ili 3,6KW kako kod kog brenda i serije jer je to uglavnom ograničenje postavljeno softverski a ne hardverom koji je obično ubačen onaj od 12-ice.
Koliko vise? Midea Mission isto kosta kao Gree Lomo kada joj dodas Wi-Fi adapter, a cesto i bez adaptera kostaju isto.

To sto se ne razumes u klime generalno, pa ne znas da je Gree najveci proizvodjac klima na svetu i da Daikin(Najveci proizvodjac inverter klima na svetu) i Gree(ubedljivo najveci proizvodjac klima uopsteno na svetu-Midea je druga) zajedno prave neke klime i delove za klime, ukljucujuci i kompresore, da su se udruzili i imaju zajednicke fabrike, ne znaci da Gree klime ne vrede onoliko koliko kostaju, s obzirom da dosta jaca, sa vise funkcija i opet, renomirani brend Gree sa 5 umesto 2 godine garancije, kosta svega 50ak evra vise od tog tvog Rumuna.
To sto ti ne znas sta tu valja ili su te ovi Rumuni naprzili sto jedini imaju detaljnu bespoentnu tehnicku specifikaciju na netu, a delovali jeftino i ako malo nude za te pare, ne znaci da su drugi, dosta bolji proizvodjaci, neisplativi, a pogotovo kada ispadne da vise dobijas po evru.
I opet, nemoj vise lagati da nisi pricao o Gree, kada je o toj klimi i zapoceta prica, cak sam ti i screenshot tvog posta okacio, dokle ces vise lagati?
I ne, nigde tu nije softverski postavljeno ogranicenje, vec su 9ka i 12ica razlicite klime, prestani da obmanjujes ljude tim glupostima koje se nalaze u svega par modela klimi na trzistu i kojima se niko normalan ne bavi.

I zanima me kakva je modulacija kod te rumunske Midea-e, jer se drugi brendovi koje pravi Midea nisu bas proslavili, dosta losije rade od Midea-e, a pored modulacije, cesto im je i potrosnja solidno veca za ono sto daju.


Nisi mi odgovorio:

Gree Amber 09 ima sledece podatke:
Kapacitet hlađenja: 2,7 kW
Kapacitet hladjenja: 5 kW

Kapacitet grejanja: 2,9 kW
Kapacitet grejanja: 5.5kW

Sta mozes da mi kazes na osnovo toga, na kojim temperaturama i koliko jako zapravo ova klima hladi i greje, sta znace ove cifre?


I na kraju, nemoj mi reci kakvo je moje pitanje, nego odgovori na ovo prosto pitanje:
Zasto si kupio 12icu Rumuna, kada je identicna 9ci, zasto nisi kupio 9ku i cipovao je, kada vec imas dugogodisnje iskustvo sa cipovanjem svih tih silnih 9ki i 10ki na 12ice i 13ice???


Mani se vise price o tome da postoji par modela koji su isti, vec smo to utvrdili, nemoj o tome razglabati 90% posta, dok izbegavas sustinu.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Odgovori