Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Sve vezano za gume i felne
Odgovori
Korisnikov avatar
Sinisa G.
Postovi: 2411
Pridružio se: 11 Feb 2014, 11:25
Garaža: GTS, EVO500, GSI
Lokacija: Beograd, Grac

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Sinisa G. » 03 Maj 2020, 11:14


Korisnikov avatar
srdjanyo
Postovi: 3252
Pridružio se: 12 Okt 2014, 11:44
Garaža: Škoda Fabia Combi 1.9 TDI
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od srdjanyo » 03 Maj 2020, 11:15

Imam utisak da se potpuno ista rasprava vodi i u susednoj temi "Letnje gume".

1. U Srbiji sve ovo još u povoju, neophodnosti kompleta guma za obe sezone... Ovde ljudi, na prvom mestu ja, prvo kupe auto (čitaj ulupaju 95% novca) bez da ostave za tekuće održavanje ili gume. Kupi se samo ako je baš neophodnosti da bi "novi auto" mogao da se pokaže, da se eksploatiše. Tu dolazimo do one naše: "svi se voze a odakle im novac?"Sada, kad sam donekle rešio neke važne stvari u životu, došlo je do kupovine letnjeg i zimskog seta, šminkanja auta koji je 16 godina star.

2. Teško je bilo priznati sebi da je bolje da vozim i ovaj auto tehnički potpuno ispravan i spreman, ali je 2004. godište, nego da kupim sa placa Passat B6 ili B7 sa kojim bi uplovio u Odiseju kao onomad sa Fabijom. Godine prolaze, ljudi se menjaju, više mi nije stalo do menjanja auta, već do pouzdanosti, ispravnosti i pravovremenog održavanja.

3. Mislim da je svaka nova "low budget" guma bolja od premium gume stare 3,4 ili 5 godina. Bitna je stvar način vožnje, ispravnost auta, ali i glava vozača.

4. Vremenom shvatimo da forumi služe za razmenu iskustava i učenje na tuđim greškama. Menjaju nas, nadam se, na bolje, barem mene. Mnogo ljudi sam ovde POSLUŠAO, dosta stvari korisnih pročitao i pročitam i uštedeo dosta novaca, nekad i nisam, ali sam možda i tako predupredio neki drugi kvar.

Послато са SM-A605FN помоћу Тапатока


ROCK
Postovi: 2731
Pridružio se: 17 Apr 2015, 23:08
Garaža: BMW F30 328i
Lokacija: CH

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ROCK » 03 Maj 2020, 11:18

ZeljkoBG je napisao:
02 Maj 2020, 23:12
dag81 je napisao:
01 Maj 2020, 17:20
Saslusaj Zeljka BG,on je strucnjak,vidi se odmah. Cim gume zove M+S.SlikaSlika
Ne kapiram sta je fora gumar. M+S 99,9 ljudi koristi taj termin. A i ako nije tacan, bas me briga. Nisam gumar nego prof. vozac i za to primam platu.

Imas odabir kemoimpex
PRETRAGA GUMA
SEZONA

1. Gume za sva godišnja doba
2. Zimske gume
3. Letnje gume

Na letnjim nigde nisam nasao M+S a na broju dva jesam. Kod nas su zimske samo kramponke a za ostalo je M+S. Tako je bilo pre 30 godina. Sve ostalo sviranje qrcu sa nas amatere.


@Nestado sta da ti kazem. Videces i sam. Gledao sam ih ali odlucio je best-bay kompromis.

Kao prof vozač bi trebalo mnogo bolje da se razumeš u teoriju...

ZeljkoBG
Postovi: 92
Pridružio se: 07 Okt 2019, 12:00

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ZeljkoBG » 03 Maj 2020, 11:23

@ROCK jednostavno lupetas. Gde se uci teorija za gume? U kojoj skoli? Za koju kategoriju? Moje je da preuzmem ispravno vozilo koje ima putni nalog overen od "majstora" i nadleznih. Da vozim po propisima drzave. Tako je sada, tako je bilo od vajkada. Koju ce gumu, antifriz, kais, naftu, da stave... bas briga vozaca. Njegovo je da prijavljuje kvaravo i neispravnost vozila (odvojeno mesto u nalogu). Tako da malo i ti znas praksu.

ROCK
Postovi: 2731
Pridružio se: 17 Apr 2015, 23:08
Garaža: BMW F30 328i
Lokacija: CH

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ROCK » 03 Maj 2020, 12:21

ZeljkoBG je napisao:
03 Maj 2020, 11:23
@ROCK jednostavno lupetas. Gde se uci teorija za gume? U kojoj skoli? Za koju kategoriju? Moje je da preuzmem ispravno vozilo koje ima putni nalog overen od "majstora" i nadleznih. Da vozim po propisima drzave. Tako je sada, tako je bilo od vajkada. Koju ce gumu, antifriz, kais, naftu, da stave... bas briga vozaca. Njegovo je da prijavljuje kvaravo i neispravnost vozila (odvojeno mesto u nalogu). Tako da malo i ti znas praksu.
Bas si bukvalista. Nisam mislio bukvalno da učiš teoriju :D
Nego da imas interesovanja za gume kao možda i najvažnije faktoru bezbednosti (uz kocioni sistem).
Vidi se u kom si fazonu komentarisanja i bacanja izrazima pa se ne bi dalje upustao u diskusiju.
Svako dobro :thumbup:

ZeljkoBG
Postovi: 92
Pridružio se: 07 Okt 2019, 12:00

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ZeljkoBG » 03 Maj 2020, 13:14

... Vidi se u kom si fazonu komentarisanja i bacanja izrazima pa se ne bi dalje upustao u diskusiju. ...
Pa sto me onda pitas i citiras. Citirao sam kemoimpex a ti si naso gresku i moje ne znanje. A gde je greska nisi napisao, nego ajd da se javim. Covek mi pokazao letnje M+S a j a nisam znao i pozdravljam. Citam najvece prodavce kod svih razdvojeno M+S i letnje gume. @moma objasnio sve oko zakona i izraza. Znaci zakon i trgovci pojma nemaju, Ajd ja ko me sta pita.

Moma
Banned
Postovi: 141
Pridružio se: 30 Apr 2020, 21:32

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Moma » 03 Maj 2020, 13:36

"Letnje" M+S kao takve ne postoje za naše tržište. To su fazoni za USA, UK, Australia i sl zemlje gde sneg skoro da ne postoji. Vrlo slične gume našim ali za nijansu drugačije i imaju oznaku M+S. Imao je negde lep članak o tome, kad sam se i ja zanosio sa univerzalnim gumama. Kod nas postoji izrad "Guma glavu čuva". Bolje je štedeti pare na svemu drugom na automobilu osim na gumama.

Korisnikov avatar
Ji 4Tze
Postovi: 8088
Pridružio se: 22 Jan 2012, 23:10
Garaža: Honda CR-V 2.0 4WD
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Ji 4Tze » 03 Maj 2020, 13:37

Ima da se kupe, a meni su došle uz auto, prodavali su i X-Trail, Koleos...
A što je najcrnje, ne znam da ima nekih drugih, ta guma postoji odavno i za putnički program ali za SUV ide sa M+S oznakom i legalna je kao zimska oprema po našem zakonu - ne znam da li negde gledaju pahulju ili samo M+S oznaku.
Ove zime nisam ni menjao gume na zimske a niko me nije ni zaustavio pa da proverim. Dve prethodne jesam i stalno sam bio u dilemi jer realno snega sam video samo kad sam hteo a naravno da je daleko od bilo kakve zimske gume..
Boringly average, but also perfect for school run mums

Korisnikov avatar
gavran
Postovi: 363
Pridružio se: 09 Sep 2013, 15:44
Garaža: VW Passat B8 1.6 tdi
Lokacija: Novi Sad

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od gavran » 11 Maj 2020, 10:00

Ljudi, ja mislim da sam jednom lepo pisao, ali sada ne znam u kojoj temi, o razlici između svih termina koji ovde zadaju glavobolje.

Prvo, univerzalna i all season guma nije isto.

M+S je oznaka koja se odnosi samo na dezen gume i stavlja se čim sama "šara" gume ispuni određene kriterijume, a zimski, letnji ili all seson karakter gume pored šare određuje još i smeša same gume i obeležava se savsim drugom oznakom.

Tako da ajmo redom.

Gume čija smeša nije optimizovana za vožnju u zimskim uslovima (letnja guma), a koja nosi oznaku M+S je ta famozna univerzalna guma. Znači ta "letnja" guma sa M+S oznakom postoji i to je tzv. univerzalna guma, odnosno guma "letnje smeše" i "zimske šare". Furaju se po Americi dosta i uglavnom su karakteristične za SUV program. Ta guma jeste loša na snegu zašto što joj smeša ne odgovara zimskim uslovima, a sam M+S profil odnosno šara gume ne pomaže na ledu, uglačanim površinama i niskim temperaturama kada se guma stvrdne. Zato klipovi sa you tube-a koji takve gume promovišu kao "cleogodišnje" nisu relevantni.

Zimske gume naravno zbog snega i bljuzgavice moraju da imaju i M+S šaru ali je njima i smeša prilagiđena vožnji na niskim temperaturama (obogaćena silikom) i imaju pri tome sitne lamelice koje pomažu na uglačanim površinama (led, utaban sneg i sl.) i te druge zimske karakteristike se sertifikuju oznakom planine sa tri vrha i pahuljom, takozvana 3 PMSF oznaka (three-peak mountain snowflake).

Istu oznaku (planinu sa tri vrha i pahuljom) pored M+S oznake nose i all season gume, što znači da je i njihova smeša prilagođena zmskim uslovima vožnje samo malo optimalnije uz još neke cake kako bi se vozila i leti. I to ih razlikuje od univerzalnih.

Razlika između zimskih i all season je što all seazon pored istih oznaka koje nose i zimske gume moraju još i da nose jasno istaknutu oznaku da su za sva godišnja doba (AllSeason, 4Season, ili 4 simbola tipa sunce/list/sneg/kiša).

Naš zakon ne prepoznaje te razlike u celosti.

Tako da ajmo još jednom za sve.

Letnja guma - usmereni dezen bez posebnih oznaka
Univerzalna guma - "letnja" guma koja nosi samo oznaku M+S, što znači da samo ima dezen "šaru" za sva godišnja doba, ali ne i smešu.
Zimska guma - guma koja pored M+S oznake mora imati i planinu sa tri planinska vrha sa pahuljom (tzv 3 PMSF znak) da je sertifikovana za vožnju u zimskim uslovima, mogu ali ne moraju imati i neki natpis winter ili neku veliku pahulju kao zimski simbol i sl.
All season guma - guma koja pored M+S oznake ima i 3 PMSF oznaku da je sertifikovana za vožnju u zimskim uslovima ali za razliku od zimske još mora nositi i oznaku da je namenjena upotrebi u svim godišnjim dobima (ta oznaka je uglavnom natpis allseson, 4season ili četiri simbola različitih godišnjih doba poput sunca/lista/snega/kiše.

Tako da univerzalna i all seson guma nemaju veze jedna sa drugom, i iskustva vezana za jednu nemaju nikakvih dodirnih tačaka sa drugom, a upotrebu M+S izraza treba pažljivije koristiti.
Rad je stvorio čoveka, a nerad.......gospodina

ROCK
Postovi: 2731
Pridružio se: 17 Apr 2015, 23:08
Garaža: BMW F30 328i
Lokacija: CH

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ROCK » 12 Maj 2020, 22:47

Bravo.
Lepo objašnjeno 👍

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19191
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Heinz » 12 Maj 2020, 23:24

Pa sad... trgovci koriste neke termine, pravilnici druge.

Pahulja, tri vrha, su neki dodatni zahtevi. Zakon u principu ne greši.
R054r3e.pdf
(260.16 KiB) Preuzet 115 puta

Moma
Banned
Postovi: 141
Pridružio se: 30 Apr 2020, 21:32

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od Moma » 13 Maj 2020, 00:05

@gavran Suviše si iskomplikovao proste stvari u vezi guma. Imaš letnje (one se ne voze po snegu i ledu i zakonski i po zdravoj pameti), imaš zimske (one se po zdravoj pameti voze zimi, zakonski kad hoćeš a nuždom i leti) i imaš ove za sve periode (koje zakonski voziš kad hoćeš a pri zdravoj pameti služe da se imaju na broju ili za nuždu ili tamo gde nema snega ili gde nema uspona). Te gume koje su letnje a imaju M+S u Srbiji ne možeš kupiti, osim eventualno za neki SUV, tako da su one bezpredmetne

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od dragvorl » 16 Maj 2020, 20:10

Evo jednog real life primera od coveka koji nije bas samo teoreticar, a voza se svuda naokolo. Ukljucujuci i voznju po skijalistima.

SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
pegazbre
Postovi: 844
Pridružio se: 30 Jan 2019, 15:59
Garaža: Opel Astra J 2010 1.6b 116hp, Hyundai Tucson 2023 1.6 t-gdi 150hp

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od pegazbre » 17 Maj 2020, 16:36

Dosao je na red Focus (2001, 1.6b) da dobije univerzalne gume (S-Max je dobio prosle godine). Sobzirom da se auto koristi za gradsku voznju u Novom Sadu (godisnje oko 5000-6000km ako i toliko) ne planiram nista skuplje od neke nize klase eventualno mozda neka srednja.

Za sad recimo razmatram tri modela (dimenzije 195/60 R15, cene iz Kemoimpex-a):

1- Lassa MULTIWAYS - 5.279din
2- Sava ADAPTO HP - 6.076 din
3- Fulda MULTICONTROL - 7.308din

Fulda je ta neka srednja klasa (mada Kemoimpex rangira i Lassu kao srednju klasu) i ona je verovatno najbolja od sve tri. Sava-ina guma je stariji tip, dugo je vec na trzistu a sto se tice Lasse ona mi je totalna nepoznanica ali mi nekako najvise privlaci da je uzmem (ne zbog cene).

E sad mislim da je za NS koji je ravnicarski grad, prosle godine bez snega, za Focus i ovu kilometrazu sasvim dovoljna Sava ili Lassa.

E sad sta je po vama bolje od ove dve gume, starija Sava (mozda i nije ali ja bi rekoa da je to stara guma) ili Lassa ili mozda nesto trece mada mi je reper Kemoimpoex jer mi je pored firme pa mi je zgodno.

ftj
Postovi: 12985
Pridružio se: 26 Jan 2012, 11:43
Garaža: vw golf 2.0
Lokacija: Beograd

Re: Univerzalne, ALL SEASON, M+S, gume kupovina da ili ne?

Post od ftj » 17 Maj 2020, 19:39

Sva tri modela su all season gume koje vise vuku na zimsku a ja bi reko da ti vise treba letnja koja ima m+s oznaku. Jedinu u toj dimenziji da znam je michelin cross climate, ne znam da li sada ima jos nekih all season u tom fazonu.

Odgovori