TV - Audio - Video - bela tehnika

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od ljubitelj » 17 Maj 2020, 11:01

Koliko pretpostavki u samo jednom postu,..
I otkuda ti ideja šta sam ja kupio, koliko komada, za koga i kada?
7-ice nema u ponudi kako ti kažeš rumuna pa se nije ni mogla kupiti radi čipovanja. Dodatno imaš cene 9 i 12 , ako ti još nije jasno toliko je mala razlika cene da se to ne čipuje, ne isplati se jer i samo čipovanje košta. Dato ti je kao primer najniže cenovne klase, kao što je dat i primer Daikina koji kao brend pripada najvišoj cenovnoj klasi.

Moram sa analogijom za auto gde se ne čipuje svaki motor. Bez poente je čipovati naknadno motor od 120KS na 150KS ako novi iz fabrike sa već takvim čipovanjem je dostupan za razliku cene od 50 ili 150 eura.
Ako je razlika cene 1500 ili 4000 eura onda se isplati. I naravno radi kroz aftermarket ponudu čipovanja.

Btw, odvod kondenzata zimi iz klima se baš vrši kroz sistem grejanih oluka, to je jedno od dobrih pravila struke da se kontrolisano reguliše stvaranje i spreči gomilanje leda ispod klima. To što ti ne znaš za to i opet pretpostavljaš verovatno na krovni oluk za kišnicu još više me uverava da nemamo isti nivo iskustava.
Grejanje tacni odavno nije potrebno kod bolje regulisanih softvera odmrzavanja, osim u specifičnim klimatskim okolnostima. I bude ponudjeno od strane proizvodjača kao opcija, dodatna oprema /kao kod auta što se radi/.

Dok ne budeš praktično kroz svoje ruke samostalno servisirao /ovo je moj zaključak iz dosadašnje diskusije/, predlažem da umesto pretpostavki pogledaš iskustva i dokumenta sa varmepumpen. se foruma kao što sam već naveo jer sadrži puno informacija koje tebi nedostaju da uhvatiš korak.
I ima puno dostupne fabričke dokumentacije sa baš detaljima koje tebe interesuju, i krive snage prema temperaturi iz stvarnog testa u laboratoriji, i kataloške brojeve komponenti, i svašta nešto što je više od obične trgovačke prezentacije na sajtu a koje su koliko vidim tvoj osnovni izvor saznanja.

Fabrike same vrše čipovanje jer je to JEFTINIJE u masovnoj produkciji miliona komada, na isti način kao i fabrike automobila što rade.
Objasnio sam i ti kako, tj smer da se vrši limitiranje snage jačeg modela na manji, ne overklokovanje kako si ti ponosno kao znalac tvrdio.

To da se klime sklapaju od komponenti raznih proizvodjača, i da proizvodjači razmenjuju komponente medjusobno si otrkio Ameriku.

Koji model Midea, a ima ih stotine verzija, ili nekog drugog proizvodjača ima isti hardver u različitim BTU klasama niti imam vremena da tebi posebno obrazlažem a niti volje jer ti očigledno ne prihvataš činjenicu jasno vidljivu iz samo nekoliko nasumičnih primera da se ne radi ni o kakvim pojedinačnim izuzecima već da je praksa od jeftinih do skupih brendova.
No i to je napredak od početne tvrdnje da je apsolutno nemoguće da postoji isti hardver a različit softver i time drugačija snaga.

Ma i šta imam ja tebi da obrazlažem, ti sve znaš više i bolje i stoga si sve u pravu :thumbup: To što su objavile hiljade servisera Skandinavije puj pike ne važi, nema na nekom sajtu uvoznika. :)

Lomo je najbolji na planeti proizvod, rumun je sranje koje ne radi zimi /tako si iz iskustva utvrdio/, ne postoji softversko čipovanje još u fabrici po klasama snage, ne stavlja se isti hardver u različite modele, ne postoje uobičajeno 9-ke sa 3,1 ili 3,5kW već je sve to samo neki specijalni model koji sam ja eto zlonamerno specijalno našao samo da tebi pokvarim ugodjaj....i neka bude tako da zaključimo da si apsolutno i sa nekom poentom u pravu za svaku napisanu reč i ne zamaramo dalje sve.

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od ljubitelj » 17 Maj 2020, 11:34

Xepoj87 je napisao:
16 Maj 2020, 22:59
I zanima me kakva je modulacija kod te rumunske Midea-e, jer se drugi brendovi koje pravi Midea nisu bas proslavili, dosta losije rade od Midea-e, a pored modulacije, cesto im je i potrosnja solidno veca za ono sto daju.


Nisi mi odgovorio:

Gree Amber 09 ima sledece podatke:
Kapacitet hlađenja: 2,7 kW
Kapacitet hladjenja: 5 kW

Kapacitet grejanja: 2,9 kW
Kapacitet grejanja: 5.5kW

Sta mozes da mi kazes na osnovo toga, na kojim temperaturama i koliko jako zapravo ova klima hladi i greje, sta znace ove cifre?
To što je uvoznik /jedan od/ tj . trgovac klimama firma sa sedištem u Rumuniji a pradaje je u Srbiji, Poljskoj, Nemačkoj itd baš ništa ne znači. Svaka firma registrovana u EU može da prodaje bilo gde u EU, i potpuno je svejedno da li je u Bukureštu ili Luksemburgu prijavljena u registar. Nije usled toga neki proizvod niti bolji niti lošiji.

To kao prvo.
Modlulacija je posledica uslova radnog okruženja i direktno zavisi od prostorije gde je ugradjena unutrašnja jedinica i pozicije montaže spoljne jedinice.

Za različite prostorije ista klima ima različite modulacije tokom rada. To je upravo ono što omogućavajuz mape u čipu, prilagodjavanje na stvarne toplotne potrebe.

Pitanje ti je trgovačko, a odgovor je da odlično radi u celom opsegu snaga i lako održava minimum, bez velikih odstupanja.
Potrošnju diktira tolotni gubitak/ dobitak, potrošnja nije ništa posebno ni veća ni manja od drugih ISTE ili slične krive tj radnih karakteristika.

Prevedeno na tvoj jezik prodavca potrošnja je tačno toliko koliko daju, ni veća ni manja od tipične i očekivane prema deklaraciji proizvodjača.

Amber09
-ne mogu ti ništa reći jer je pitanje potpuno besmisleno i naravno da ti nisam odgovorio na besmislicu.
To što ti pitaš nije JEDAN podatak već kriva, dijagram P u funkciji t i vlažnosti.

Koliko jako greje ili hladi jeste izraženo u kW, šta tebi tu nije jasno?
kW je kW svejedno da li je TA peć, klima ili kotao na pelet.

Ovako date cifre znače da je klima inverter i ništa više. Da ima mogućnost regulacije kapaciteta, snage.

Isto kao što napišeš da dizel motor ABC ima:

26kW
71kW

Šta znače tebi ove cifre, jel shvataš kakvo ti je pitanje.
Na koliko rpm je drugi i neophodni uslov tj cifra da bi pitanje imalo smisla.

Nego kakva je modulacija motora u Mercedesu, jel mu potrošnja veća od snage koje daje, na primer kada je ugradjen Renoov motor u Mercedesov auto?

Da li shvataš u koju si se temu upustio :)

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od ljubitelj » 17 Maj 2020, 14:02

Evo pošto ništa ne znam o Gree krenem od prvog linka koji izbaci gugl za gree amber service manual i gle spoljna jedinica isti hardver 09 - 12 a različit softver i posledično snaga/ kapacitet.
Fabrika čipovala. Au, ma nije moguće, to je izuzetak, neki specijalni madjarski model. Ili ja ne razumem u čemu je razlika u podacima uporebljenih komponenti.

podaci iz istog https://gree-magyarorszag.hu/wp-content ... K_LCLH.pdf

kompresor
QXF-B096zE190A - QXF-B096zE190A

Condenser Form Aluminum Fin-copper Tube - Aluminum Fin-copper Tube
Condenser Pipe Diameter mm Φ7 - Φ7
Condenser Rows-fin Gap mm 2-1.4 - 2-1.4
Condenser Coil Length (LXDXW) mm 742X38.1X550 - 742X38.1X550
Fan Motor Speed rpm 900/650 - 900/650
Fan Motor Power Output W 30 -30
Fan Motor RLA A 0.36- 0.36
Fan Motor Capacitor μF / /
Outdoor Unit Air Flow Volume m3
/h 2200 - 2200
Fan Type Axial-flow - Axial-flow
Dimension(WXHXD) mm 848X596X320 - 848X596X320
Dimension of Carton Box (LXWXH) mm 878X360X630- 878X360X630
Dimension of Package(LXWXH) mm 881X363X645 - 881X363X645
Net Weight kg 33.5 - 33.5

Model GWH09YC-K6DNA1A
GWH09YC-K6DNA2A
GWH12YC-K6DNA1A
GWH12YC-K6DNA2A
Product Code CB437001600
CB466001600
CB437001100
CB466001500

izvor uputstva
GREE ELECTRIC APPLIANCES,INC.OF ZHUHAI
Add: West Jinji Rd, Qianshan, Zhuhai, Guangdong, China 519070
Tel: (+86-756) 8522218 Fax: (+86-756) 8669426
Email: gree@gree.com.cn Http://www.gree.com
HONG KONG GREE ELECTRIC APPLIANCES SALES LIMITED
Add: Unit 2612,26/F.,Miramar Tower 132 Nathan Road,TST,Kowloon,HK
Tel: (852) 31658898 Fax: (852) 31651029

Ono što vidim iz ovih podataka, zvaničnih, da i kod Gree ima iste proizvodne prakse kao i kod drugih gde su hardver 9 i 12 isti.Da li je izuzetak mrzi me da tražim model po model, i ne znam da li je to model koji se ovde prodaje i uvaženi kolega spominje.

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28017
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Xepoj87 » 18 Maj 2020, 01:00

Koliko pretpostavki u samo jednom postu,..
I otkuda ti ideja šta sam ja kupio, koliko komada, za koga i kada?
Slika
7-ice nema u ponudi kako ti kažeš rumuna pa se nije ni mogla kupiti radi čipovanja.
Nigde nisam ni rekao da ima, ne vidim poentu ove izjave.
Dodatno imaš cene 9 i 12 , ako ti još nije jasno toliko je mala razlika cene da se to ne čipuje, ne isplati se jer i samo čipovanje košta.
Da, razlika je 3k dinara.
Razlika izmedju Gree 9ke i 12ice je 800 dinara.
Ti si preporucio coveku da kupi Gree 9ku umesto 12ice koju je spomenuo i da je cipuje, jer su "obicno" iste klime u pitanju, i ako nikako nisu iste.
Dodatno, ovom logikom, ispada da se toj rumunskoj firmi isplati da plati jacu i bolju klimu(12icu) i da je cipuje(nesto sto kosta vise od te razlike u ceni i sam proizvodjac mora da uradi) da bude slabija da bi je prodavao po manjoj ceni...
Meni je logicnije da su samo trazili Midei da pomeri sigurnosne limite na 9ci, pogotovo sto i tezina te tvoje slabasne 12ice odgovara tu nekoj slabijoj 9ci, 22.5kg ima i retko koja 9ka, a 12ice vecinom idu preko 30kg.

Sto se tice tog Gree Ambera, nije to jedina, identicne su i Gree U-Crown, koja ima istu spoljnu jedinicu kao Amber, ali je Amber podesen da bude Power model, a U-Crown kao Premium model.
Amber je svinja koja daje najvise performansi u klasi na trzistu, a U-Crown je poput vecine Japanaca, fina, tiha, ekonomicna, da ima finu i jako nisku modulaciju...osim sto radi do -30c i ima prelepu aluminijumsku unutrasnju jedinicu sa gapovima manjim od 1mm.
Oba modela daju 90% maksimalne snage na -30c i cene su kao sto vidis, Amber 800+ eura, a U-Crown 1000+ eura, jer se samo na dobrano skupim modelima isplati stavljati hardver iz jacih modela.

U jeftine klime se ne isplati, zato ta tvoja rumunska Midea i ima 22.5kg, to jest, tacno je napregnuta 9ka i to neka slabija 9ka...verovatno to i performanse pokazuju, koje verujem da su blizu te 9ke i da je solidno slaba na grejanju.
Konkretno, Gree Lomo, za koju si rekao da daje malo u odnosu na cenu, a koja izadje jeftinije od tog Rumuna, daje 4.6kW maksimalno na grejanju, a koliko ta tvoja daje?
I molim te mi reci da je nisi izabrao zato sto su jedini koji daju garanciju i ako sam ugradis...
Btw, odvod kondenzata zimi iz klima se baš vrši kroz sistem grejanih oluka, to je jedno od dobrih pravila struke da se kontrolisano reguliše stvaranje i spreči gomilanje leda ispod klima. To što ti ne znaš za to i opet pretpostavljaš verovatno na krovni oluk za kišnicu još više me uverava da nemamo isti nivo iskustava.
Grejanje tacni odavno nije potrebno kod bolje regulisanih softvera odmrzavanja, osim u specifičnim klimatskim okolnostima.
Ugradnju sam sam uradio, i naravno ono što je Heroj 87 naveo pod obavezno / i ja sam isto uradio, i još neke detalje- dodao grejač u odvodnu cev i na dno tacne/.
Prvi, ne postoji "sistem" grejanih oluka(jer si i sam to nazvao "odvodna cev"), stavlja se odvod sa grejnim kablom, ali je to retko toliko dobra ideja, jer onda gubis poentu invertera koji treba da stedi struju.
Uvek je najbolje ne staviti nista ili kratak odvod sa grejacem samo da bi usmerio gde da curi.
Ako je tako kao sto kazes, pa nije potrebno, zasto si ti stavio grejni kabl i u tacnu?
To da se klime sklapaju od komponenti raznih proizvodjača, i da proizvodjači razmenjuju komponente medjusobno si otrkio Ameriku.
O cemu ti sada pricas? Ko je ovo uopste spominjao, sta je sa tobom?
Ja sam pricao o udruzenju Daikin i Gree firme.
https://www.daikin.com/press/2009/090218/
Daikin Industries and Gree Electric Appliances Agree to Establish Joint Venture to Manufacture Compressors and Molds for Air Conditioners

Zato je Gree U-Crown jedina klima pored jako skupe Daikin Ururu Sarara, koja ima mogucnost dodavanja modula za ventilaciju.
ne postoje uobičajeno 9-ke sa 3,1 ili 3,5kW već je sve to samo neki specijalni model koji sam ja eto zlonamerno specijalno našao
Gde sam ovo napisao? Prestani da lazes kao malo dete, mator si covek od 50ak godina...
rumun je sranje koje ne radi zimi /tako si iz iskustva utvrdio/
Ne, samo sve te klime koje Midea prozvodi za druge brendove rade losije od Midea klime.
To što je uvoznik /jedan od/ tj . trgovac klimama firma sa sedištem u Rumuniji a pradaje je u Srbiji, Poljskoj, Nemačkoj itd baš ništa ne znači. Svaka firma registrovana u EU može da prodaje bilo gde u EU, i potpuno je svejedno da li je u Bukureštu ili Luksemburgu prijavljena u registar. Nije usled toga neki proizvod niti bolji niti lošiji.
Ovo apsolutno nije uvoznik Midea klima, vec imaju svoj brend koji prodaje proizvode pod svojim imenom, a druge kompanije im proizvode uredjaje.
To ne znaci da Midea daje svoj uredjaj, vec da im proizvodi taj njihov uredjaj.
Ta klima NIJE Midea.
Modlulacija je posledica uslova radnog okruženja i direktno zavisi od prostorije gde je ugradjena unutrašnja jedinica i pozicije montaže spoljne jedinice.

Za različite prostorije ista klima ima različite modulacije tokom rada. To je upravo ono što omogućavajuz mape u čipu, prilagodjavanje na stvarne toplotne potrebe.

Pitanje ti je trgovačko, a odgovor je da odlično radi u celom opsegu snaga i lako održava minimum, bez velikih odstupanja.
Potrošnju diktira tolotni gubitak/ dobitak, potrošnja nije ništa posebno ni veća ni manja od drugih ISTE ili slične krive tj radnih karakteristika.
Deo je tacan, a to je da na osnovu temperature i gubitaka, zavisi kako ce se odredjena klima ponasati u odnosu na svoje mogucnosti.
Ali modulacija klime je iskljucivo koliko ona precizno moze menjati snagu i koliko se zaista nisko moze spustiti tokom rada.
Neke klime(cak i jakih proizvodjaca) imaju jako losu modulaciju i ako im drugacije pise u specifikaciji, pa se onda ponasaju maltene kao on/off klime tokom prelaznog vremena na grejanju.
2 Midea Mission 18 je covek vratio, jer nije spustala ispod 800W potrosnju i bukvalno se stalno gasila/palila, umesto da spusti potrosnju i lagano dogreva prostor.
Kod mene i mnogih drugih, Midea MIssion 12 super radi i modulira do 250W na grejanju.

Potrosnju ne diktira samo toplotni gubitak, vec najvise zavisi od uredjaja, ako pricamo o istom prostoru.
Neke klime ce za 1kW struje dati 5kW toplote, a neke 2.5kW toplote.
Ustede uvek ima u odnosu na grejalice, koje imaju 1/1 odnos, ali je do same klime koliko ce to biti.
Amber09
-ne mogu ti ništa reći jer je pitanje potpuno besmisleno i naravno da ti nisam odgovorio na besmislicu.
To što ti pitaš nije JEDAN podatak već kriva, dijagram P u funkciji t i vlažnosti.

Koliko jako greje ili hladi jeste izraženo u kW, šta tebi tu nije jasno?
kW je kW svejedno da li je TA peć, klima ili kotao na pelet.

Ovako date cifre znače da je klima inverter i ništa više. Da ima mogućnost regulacije kapaciteta, snage.

Isto kao što napišeš da dizel motor ABC ima:

26kW
71kW

Šta znače tebi ove cifre, jel shvataš kakvo ti je pitanje.
Na koliko rpm je drugi i neophodni uslov tj cifra da bi pitanje imalo smisla.

Nego kakva je modulacija motora u Mercedesu, jel mu potrošnja veća od snage koje daje, na primer kada je ugradjen Renoov motor u Mercedesov auto?

Da li shvataš u koju si se temu upustio :)
Ovo prosto pokazuje da ti slabo znas o klimama. Mene da das samo podatak o grejanju 2.7kW, ja bih te pitao da li je to maksimalna snaga, koliko dugo moze da je odrzava i na koji nacin je postize.
Ovo nije tako lako izguglati i sada me ne cudi da te je zbunilo sto za Gree Lomo postoje 3.2kW i 3.6kW cifre za grejanje, gde je 3.6kW maksimalna snaga, a za 3.2kW se snadji sam i nauci na Guglu sta je.
Nijedna klima, a svakako ne u toj klasi, nema tako smesnu modulaciju, modulacija tog Ambera po kolicini toplote je 700W-5.500W, barem ovih nasih Ambera, koji su Nordic modeli i kao sto vidis, imaju skoro 15kg teze spoljasnje jedinice od onih koje si ti nasao za drugo trziste, pre svega jer za razliku od tog Ambera, ovi kod nas imaju trostruki izmenjivac, grejace kompresora i tacne, kao i twin-rotary 1Hz kompresor.
Imali smo srece da dobijemo modele za trziste severne Evrope.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
carov2
Postovi: 4120
Pridružio se: 23 Apr 2012, 20:24
Garaža: Audi A4
Lokacija: Pirot, Kladovo
Kontakt:

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od carov2 » 18 Maj 2020, 06:58

Poslednje postove prebaciti u temu Chip-tuning...

Sent from my SM-G980F using Tapatalk



ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od ljubitelj » 18 Maj 2020, 14:18

Ne postoji dobra ili loša modulacija, pojam modulacija označava promenu jačine nečega.
Amplitudna modulacija, frekventna modulacija, širine impulsa modulacija... znači promena intenziteta.
To što ti znaš šta znači 2,7kW bez definisanih radnih uslova je čudo, magija :klanjamse:
Lepo sam ti sugerisao primerom sa dizel motorom da ti je pitanje besmisleno tako postavljeno.
kW je kW snaga, a koliko dugo je kWh energija. To su sasvim različite fizičke veličine.


Grejač tacne dodatni potreban ili ne, očito mi je da nemaš prakse iz komentara.
Nepotreban je kada pustiš da se cedi iz klime a neophodan je kada se voda odvodi horizontalnim odvodom, olukom,
Zašto sam ga ja stavio i u tacnu, pa prosto od 3 metra fabričke duine ostalo mi nekih 70cm koje nisam imao gde da smotam i to parče stavio u tacnu.
Grejač nije nijednom uključen ove zime, ni na jednoj klimi a imam više njih. Prosto bila je slaba zima.
Grejač se uključuje po potrebi, ne troši on puno struje jer radi samo i jedino tokom trajanja defrosta.

E sad nemoj da pitaš kako to može da se podesi...

Za onoliki prostor za koji je i postavljeno pitanje ja predlažem 2x 9ke umesto 1x18, i nikada 2x12-ice, pošto si stručnjak videćeš iz kriva bitne razlike u efikasnosti rada, EER tih kombinacija. I ako nisi primetio napisao sam da je prvo i pre bilo čega potrebno utvrditi toplotne dobitke i gubitke pa tek onda birati modele koji su adekvatni.

Što se tiče rumuna kako ti zoveš, prodaje se i u Nemačkoj. Naravno da je Midea, do poslednjeg šrafa što se vidi kao što sam ti napisao po kataloškim brojevima a i ako zaviriš u kutiju.
Uključivo i elektroniku i softver. Ništa tu niko nije budžio kako ti pretpostavljaš.
Jeste prvo sam na probu uzeo 12-icu, pa kada se pokazalo da odlično greje iako je po težini slabašni model, uzeo i 9-ku i....a to što nisam pisao posled tog posta koji si iskopao ne znači da je tada stalo vreme. Pa cena 250evra +PDV je jako dobra za to što se dobije kao inverter, zato se i rasproda čim stigne kontigent.
Midea naziva Blanc II taj hardver uz nešto izmenjenu unutrašnju jedinicu.

Uvek su Nordic modeli bili drugačiji, i to nije ono o čemu smo pričali i što je ovde standardna ponuda u trgovini. To ne važi specijalno za Gree, i svi ostali tako rade i imaju predimenzionirane izmenjivače u odnosu na nominalnu klasu BTU. Počevši od Panasonica koji nenormalno opterećeuju kompresore kao i Fujitsu. I mogu da guraju nenormalne snage za svoju nominalno umerenu snagu datu prema standardu na 7C
Čipovanje se najviše i isplati kod Nordic serija jer su inajveće cenovne razlike 7-9-12 modela.
Pa rade to tamo već 20tak godina, nisam ja izmislio čipovanje..
Isto kao što se radi čipovanje auta, gotovo identični i razlozi i način.


Za hladjenje, a to je bilo pitanje je sve to nepotrebno. zamaranje.
Pri hladjenju sve klime odlično rade, od najjeftinijih no name počevši. Takva je praksa.

Gree ugradjuje i Mitsubishi kompresore/ piše u njihovom zvaničnom dokumentu/, zato sam i napisao da je razmena komponenti pri sklapanju nešto sasvim uobičajeno nevezano za vlasničke odnose koje si ti naglasio.
Slično je i kada otvoriš Mideu, nekada bude i Toshiba, nekada i Panasonic kompresor unutra.
Fujitsu je stavljao šta stigne od kompresora dok nisu i sami počeli proizvodnju. itd...

I još nešto što ti očigledno ne možeš da izgulgaš- model klime se odabire prema zahtevima prostorije i mestu montaže spoljne jedinice. To je važnije za rad nego papirnata snaga u kW, u smislu kako će zaista raditi ono što se očekuje.
To što pominješ da neka Midea 18-ica nije mogla da radi korektno u nekoj prostoriji može da bude i zbog pogrešnog odabrane snage za te uslove rada.

Nijedan klipni kompresor, osim puža, ne sme da se spusti ispod odredjene mininalne brzine rotacije usled neophodnog podmazivanja. To ti ne daje gugl, pitaj mašince.
Zato kompresor velikog protoka fluida, kakav je obično u 18-ici mora da predje u on-off rad, ne može da se presporo okreće da bi dovoljno smanjio zahtevani malecni protok radnog freona.

Pre će biti da je greška montaže nego da je greška Midea, s obzirom da je Midea ništa drugo do kopija Toshibe koja kasni 2-3 generacije. Softver u Midei je Tošibin, zato i tako dobro rade pri grejanju uglavnom još i sa modelima od pre 20godina uz primitivnu elektroniku sa samo 2 termo senzora i 1 induktivnim strujnim senzorom.

Ni to ne izbaci gugl, za tako nešto da znaš moraš da radiš a ne samo gledaš kako drugi montiraju i čitaš prospekte.

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3661
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od member » 18 Maj 2020, 16:05

Ja ovde ništa ne kontam ali je vrhunski za čitanje.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od dragvorl » 18 Maj 2020, 17:45

dragvorl je napisao:
15 Apr 2020, 13:27
Preporuka za powerbank 20000mAh?
Naducio ovaj, ima i USB C ulaz, manje od 30e me je izasao. 20000mAh, sto je nesto manje od 15000 realnog kapaciteta.

https://xiaomi.hu/termek/redmi-powerbank-20000-mah-18w/
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od ljubitelj » 18 Maj 2020, 21:15

Xepoj87 je napisao:
18 Maj 2020, 01:00
Dodatno, ovom logikom, ispada da se toj rumunskoj firmi isplati da plati jacu i bolju klimu(12icu) i da je cipuje(nesto sto kosta vise od te razlike u ceni i sam proizvodjac mora da uradi) da bude slabija da bi je prodavao po manjoj ceni...
Meni je logicnije da su samo trazili Midei da pomeri sigurnosne limite na 9ci, pogotovo sto i tezina te tvoje slabasne 12ice odgovara tu nekoj slabijoj 9ci,
Evo gde se vidi nerazumevanje suštine. 12-ica nije bolja ni jača ni skuplja od 9-ke, identične su klime od identičnih delova, identične jačine i identično koštaju u praizvodnji.
Manja ili veća prodajna cena je MARKETING porekla, nema veze sa stvarnom cenom tehničkog porekla u delovima ili bilo čemu tokom proizvodnje.

Zašto bi rumunska firma nešto tražila , Midea standardno proizvodi tu klimu, kao identične u verziji 9 i 12.
Uzeli sa police Blanc II hardver koji je prabačen na R32 agent i nalepili razne nalepnice za razne zemlje prodaje u EU. U Nemačkoj ima recimo nemačko ime, ista ta rumunska kako je ti zoveš.

To isto uzimanje sa police i rebrendiranje je radila ranije sa Mideom rumunska firma FTJ International sa nalepnicom Vortex a prodavao Metro. Pod istom nalepnicom Vortex je bilo i robe iz Haier-ove proizvodnje.
Ili recimo Gorenje, povelik broj njihovih uredjaja je samo nalepnica.

Ako želiš možeš da naručiš da i tebi postave nalepnicu koju želiš, npr Pera. Time se ni u čemu neće promeniti tvoja Pera klima u odnosu na Midea klimu. Negde se i bukvalno prelepi nalepnica preko originalnog logoa.
To rebrendiranje rade i drugi trgovci i nije vezano samo za klime. Npr, auto gume je ista priča.
Proizvede Debica a brend je Sava, proizvede Tigar a brend je Rikken, itd itd.

Pokazao sam u nasumičnim primerima raznih proizvodjača da se proizvode identične klime identične jačine / čak i 7-9-12/ a onda podese i marketingom razvrstavaju u kao različite modele po snazi i ceni..Nije to tako retko niti specijalno kao što ti misliš, naveliko se radi što uvidiš u praksi kada otvoriš klimu i po delovima unutra.

Isto to rade proizvodjači automobila, jedan te isti identičan motor podese na različite snage i marketingom razvrstaju na različite modele koje onda i različitom cenom ponude.
I tako, ti kao kupac možeš nakdadno da odeš kod dilera, i tvoj navodno slabiji motor otključaš/ čitati platiš / da bude isti kao jači. Nisi platio nikakvu tehničku razliku, platio si maglu.

Kod klima još nema te prakse da odeš kod dilera i doplatiš da ti 9-ku otključaju u 12-icu, ili čak skok iz 7-ice u 12-icu pa to rade samostalno serviseri, Na zapadu češća praksa ovde kod nas manje poznato.

Jasnije o čemu sam pisao?
Konkretno, Gree Lomo, za koju si rekao da daje malo u odnosu na cenu, a koja izadje jeftinije od tog Rumuna, daje 4.6kW maksimalno na grejanju, a koliko ta tvoja daje?
Konkretno,pitanje je bilo za hladjenje a podatak 3,2kW naveden na dnu stranice na datom linku ka eurus sajtu u postu na koji sam odgovorio.
Ne vidim ni sada šta je sporno u tom komentaru cene Lomo za 3,2kW hladjenja?
Hoćeš da kažeš da ta Lomo klima sa linka košta oko 300 evra u maloprodaji?

Zašto je i kome uopšte bitno koliko greje kako ti zoveš rumun, hladjenje je tema. Svakako nije šampion grejanja niti je to rečeno, niti je u bilo kom kontekstu bila pitanje izbora klime u vezi sa grejanjem.
Ta klima NIJE Midea.
Kako nije kada se ni u čemu ne razlikuje od serijske Midea klime. Isti hardver i softver, kao i svi podaci u zvaničnim dokumentima. I kada je otvoriš unutra je MIdea, sve do poslednjeg šrafa ili boje žica na elektronici.
Potrosnju ne diktira samo toplotni gubitak, vec najvise zavisi od uredjaja, ako pricamo o istom prostoru.
Neke klime ce za 1kW struje dati 5kW toplote, a neke 2.5kW toplote.
Napisao sam ISTIH radnih karakteristika., u postu na koji odgovaraš.
Da, pričamo o istom prostoru. Klima je izvor a soba potrošač energije u energetskom bilansu.
Jasno je da klime imaju različite efikasnosti podizanja toplote sa jednog na drugo mesto.

tlazar
Postovi: 862
Pridružio se: 24 Feb 2017, 15:24
Garaža: Elantra 1.6mpi

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od tlazar » 19 Maj 2020, 13:08

meni nesto ne radi klima, predlazem takmicenje vas dvojice ko je pre popravi. Pobednik dobija nagradu "zvanicno najveci poznavalac klima uredjaja na forumu". :)

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28017
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Xepoj87 » 20 Maj 2020, 09:42

Evo gde se vidi nerazumevanje suštine. 12-ica nije bolja ni jača ni skuplja od 9-ke, identične su klime od identičnih delova, identične jačine i identično koštaju u praizvodnji.
Manja ili veća prodajna cena je MARKETING porekla, nema veze sa stvarnom cenom tehničkog porekla u delovima ili bilo čemu tokom proizvodnje.
Ne, jedini koji ovde nesto ne razume si ti.
Dakle, imas jedan kvalitet delova za vise snaga uredjaja.
Mozes staviti losije i pojacati van testiranih limita(jer sve ima limit na sebi da bi trajalo XX godina) ili mozes staviti bolje delove i smanjiti limit, ne bi li dobio ekonomicniji, dugotrajniji i tisi uredjaj.
Rumuni su, zakljucujuci po tezini te spoljasnje jedinice, narucili klimu kvaliteta 9ke i odvrnuli limite.
Da nije tako, ta klima bi imala blizu 27, 28kg, a ne 22.5.
Ono sto ti verovatno ne znas, jeste da se dosta toga o klimi moze reci na osnovu tezine spoljasnje jedinice.
Zato su obicno svinje poput Ambera i Daisekai, preko 40kg, srednja klasa 30-35kg i niska ispod 30kg.
Prosto, dvostruki i trostruki izmenjivac, kao i jaci kompresor i veca napunjenost freonom, moraju da budu tezi.
Primera radi, ta tvoja 12ica ima 22.5kg, a Lomo 31kg.
Tu vec otkriva da se radi o najnizoj klasi klima uredjaja i to ako pricamo o 9k btu kategoriji.
Iole dobre 9ke su teske solidno preko 25kg...dakle Midea Mission i Gree Lomo recimo, sa 28,5kg, kao prvi krsteni modeli koje bih preporucio.
I obicno mozes videti, kako skace klasa klime, tako skace i tezina.
Zašto bi rumunska firma nešto tražila , Midea standardno proizvodi tu klimu, kao identične u verziji 9 i 12.
Uzeli sa police Blanc II hardver koji je prabačen na R32 agent i nalepili razne nalepnice za razne zemlje prodaje u EU. U Nemačkoj ima recimo nemačko ime, ista ta rumunska kako je ti zoveš.
Prvo, Blanc II klima je ON/OFF model, a ne inverter, a cak i ona ima 2.5kg vise od tvog Rumuna...aj sad probaj ponovo.
https://www.midea.com.ua/en/products/re ... ma2-12hrn1
Dakle, daj mi link sa podacima te tvoje klime pod Midea brendom, sa istim specifikacijama, bas kako te nije mrzelo da mi kacis druge linkove.

Drugo, jos nisam cuo vecu glupost od toga da se klima "prebaci" na R32...klima ne moze da radi sa istim hardverom na r410 i R32, jer da je tako, svi bi samo natocili R32 freon i dobili efikasniji uredjaj.
Pre svega zbog veceg pritiska i zapaljivosti R32 freona, zbog cega se i sipa manje freona da bi se dobio isti rezultat...oko 8% je efikasniji, pored toga sto 3 puta manje utice na globalno zagrevanje od R410.
I odmah da ti kazem, prvi sa R32 freonom je krenuo Daikin, a onda Gree, pa Mitsubishi , Panasonic i Hitachi.
Konkretno,pitanje je bilo za hladjenje a podatak 3,2kW naveden na dnu stranice na datom linku ka eurus sajtu u postu na koji sam odgovorio.
Ne vidim ni sada šta je sporno u tom komentaru cene Lomo za 3,2kW hladjenja?
Hoćeš da kažeš da ta Lomo klima sa linka košta oko 300 evra u maloprodaji?

Zašto je i kome uopšte bitno koliko greje kako ti zoveš rumun, hladjenje je tema. Svakako nije šampion grejanja niti je to rečeno, niti je u bilo kom kontekstu bila pitanje izbora klime u vezi sa grejanjem.
Podatak o 3.2kW ti ne umes da procitas, jer ne znas sta je.
Na hladjenju, Lomo ima maksimalnu jacinu od 3.6kW, 3.2kW za tu 12icu je drugi podatak, koji opet, ti ne znas sta je.
Zato si i pomislio da "prosecna" 9ka ima tu snagu.

Lomo kosta 400-420e u maloprodaji, ali ima wi-fi fabricki, za koji ti moras da doplatis 50e, pa takodje dolazi i sa 3m instalacije, pa ima i ima grejac tacne fabricki, za koji ti moras da doplatis 20-30e(da, sada ces ti da mi kazes kako si sam napravio grejni kabl i ugradio, ali to nije realnan svenario, bez i da spominjem garanciju).
Onda, umesto 2 godine koliko ima tvoja, Lomo ima 5 godina garancije.
Dodatno, Gree Lomo je za 2 klase jaca i bolja klima od te tvoje i ima Gree ime na sebi, a ne nekog Rumuna po narudzbini.
Dakle, ako se gleda ulozeno/dobijeno...ta tvoja klima je precenjena ili ti, ispadne skuplja od Lomo.
Ta tvoja klima ne kosta 300e u maloprodaji nazalost, a realno vredi manje i od toga.

Ako ti nije bitno grejanje, zasto si se toliko trudio da rasklapas klimu, stavljas kabl u tacnu i odvodno crevo, a i zasto si pricao ovde da "lepo radi defrost" sta god to znacilo...?

Napisao sam ISTIH radnih karakteristika., u postu na koji odgovaraš.
Da, pričamo o istom prostoru. Klima je izvor a soba potrošač energije u energetskom bilansu.
Jasno je da klime imaju različite efikasnosti podizanja toplote sa jednog na drugo mesto.
ISTE radne karakteristike ima samo ISTA klima, pa je o tome nelogicno i pricati.
Nije tako jednostavno, jer se ne prica o grejalici, vec o toplotnoj pumpi koja stedi struju vadjenjem temperature iz vazduha ili vode, koja zavisno od konstrukcije, moze raditi razlicito i davati razlicite rezultate u razlicitim uslovima.
Dakle, bolja klima ce da se izbori sa neizolovanim prostorom bolje, manje da se ledi od losije klime, cak i ako bi nekom magijom imale istu maksimalnu snagu u specifikaciji.
Sto klima jace radi, brze se ledi u istim uslovima, a sto je bolja, duze ce joj trebati da dodje do defrosta i samim time, davati vise toplote po potrosenom kilovatu struje.
Zasto on/off klime nisu za grejanje, zato sto su preslabe?
Ne, ima ih sa 6, 7 kW toplote koje daju, nego zato sto rade stalno na 100% i lede se nenormalno brzo, pa su dobici jako mali u odnosu na potrosnju kada krene niska temperatura.
Tu je bitan podatak koliko zapravo kilovata toplote daje neka klima na odredjenim temperaturama i vlaznosti.
Zato je licno iskustvo sa radom klima jednako vazno kao i sama specifikacija.


Nevezano za to:
Za grejanje su najbolji Panasonic HEATCHARGE modeli, koji nikada ne staju da greju, cak i dok klima radi defrost. Ne znaci da su najstedljiviji, vec najbolji.


@tlazar
Eto ti ga ljubitelj, on je serviser klima uredjaja izgleda.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
dragvorl
Site Admin
Postovi: 23743
Pridružio se: 06 Jan 2012, 13:03
Garaža: Fiat Stilo 1.9 MJ
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od dragvorl » 20 Maj 2020, 10:25

dragvorl je napisao:
18 Maj 2020, 17:45
dragvorl je napisao:
15 Apr 2020, 13:27
Preporuka za powerbank 20000mAh?
Naducio ovaj, ima i USB C ulaz, manje od 30e me je izasao. 20000mAh, sto je nesto manje od 15000 realnog kapaciteta.

https://xiaomi.hu/termek/redmi-powerbank-20000-mah-18w/
Pravi je macan.
Prikačeni fajlovi
Screenshot_2020-05-20-10-23-35-550_lockscreen.png
Screenshot_2020-05-20-10-23-35-550_lockscreen.png (199.77 KiB) Pogledano 3584 puta
SlikaSlika
Mauro Forghieri:"Power comes from speed, torque without speed is nothing"
Life is funny, skies are sunny, Bees make honey, who needs money

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28017
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Xepoj87 » 21 Maj 2020, 02:33

@ljubitelj Sada videh da si imao 2 posta...ovaj drugi je cisto zlato.
Ne postoji dobra ili loša modulacija, pojam modulacija označava promenu jačine nečega.
Amplitudna modulacija, frekventna modulacija, širine impulsa modulacija... znači promena intenziteta.
To što ti znaš šta znači 2,7kW bez definisanih radnih uslova je čudo, magija :klanjamse:
Lepo sam ti sugerisao primerom sa dizel motorom da ti je pitanje besmisleno tako postavljeno.
kW je kW snaga, a koliko dugo je kWh energija. To su sasvim različite fizičke veličine.
Hmm...jesi li ti svestan sta pricas? Neki ce se spustati do 200W na grejanju, neki nece ispod 500 ili u slucaju Midea 18 mission, ispod 800W...i ako pise da je minimum dosta nizi.
Covek je posle tih Mission 18 stavio Fujitsu i radile su normalno, spustale do 250W.
Vec sam ti objasnio da ne znas sta znaci taj podatak u specifikaciji i to je to, ali cu ti reci da nista tu nije besmisleno postavljeno, vec ti ne znas o cemu se radi.
Ima razloga zasto neke klime kostaju 300e, a druge 1.500e, svakako nije samo zbog tih 2kW toplote vise...
Grejač tacne dodatni potreban ili ne, očito mi je da nemaš prakse iz komentara.
Nepotreban je kada pustiš da se cedi iz klime a neophodan je kada se voda odvodi horizontalnim odvodom, olukom,
Zašto sam ga ja stavio i u tacnu, pa prosto od 3 metra fabričke duine ostalo mi nekih 70cm koje nisam imao gde da smotam i to parče stavio u tacnu.
Grejač nije nijednom uključen ove zime, ni na jednoj klimi a imam više njih. Prosto bila je slaba zima.
Grejač se uključuje po potrebi, ne troši on puno struje jer radi samo i jedino tokom trajanja defrosta.
Grejac u tacni je potreban i nepotreban, to jest moze da radi i bez njega, ali je veca verovatnoca da ce se taloziti sneg i led i da ce se smanjiti protok vazduha.
Ovo nije samo moje iskustvo sa mojih 20ak inverter klima na koje se grejemo vec 10ak godina, vec i drugih ljudi, pogotovo onih u malo vlaznijim okolinama.
Gree stavlja grejace i na kompresor, da bi odrzavali ulje toplim, ali samo u jace modele od Lomo, ove koje ja imam, Viola i Amber...
Za hladjenje, a to je bilo pitanje je sve to nepotrebno. zamaranje.
Pri hladjenju sve klime odlično rade, od najjeftinijih no name počevši. Takva je praksa.
U necemu i da se slozimo...da, jako malo je potrebno da bi se vecina prostora ohladilo.
Osim sto je i tu bitno da klima moze nisko da modulira, da se ne gasi na 300W.
Ja u sobi od 22m2 imam 12LU Fujitsu i stavim na prvu brzinu gde se bukvalno ne cuje i sama klima radi na 150W maltene konstantno, bude milina.
Da 12LU modulira samo do 300W, duplo vise bi se iskljucivala, nepreciznije odrzavala temperaturu i bila neprijatna.
I još nešto što ti očigledno ne možeš da izgulgaš- model klime se odabire prema zahtevima prostorije i mestu montaže spoljne jedinice. To je važnije za rad nego papirnata snaga u kW, u smislu kako će zaista raditi ono što se očekuje.
To što pominješ da neka Midea 18-ica nije mogla da radi korektno u nekoj prostoriji može da bude i zbog pogrešnog odabrane snage za te uslove rada.
Tu se vidi koliko malo znas iz iskustva, gde mislis da svaka klima modulira samo na osnovu prostora u kom se nalazi i da svaka klima radi onako kako pise u specifikaciji i da se zaista ne razlikuju po klasama.
To je zato sto je vise nego ocigledno da si internet "serviser", nego sto si zaista imao iskustva sa radom klima uredjaja.
Kapiram da ti je ovo prvi inverter koji posedujes, ali ako da Bog, pa kupis neku krstenu klimu, videces i sam razlike.

Posle te Midea 18ice su stavljene Fujitsu klime, koje rade na 250W u istom prostoru.
Prosto ne daje ono sto pise u specifikaciji i zato su i vracene.
Covek je cak inicijalno dosta predimenzionisao klime, pa je skontao da i 12ice rade posao i te kako efikasno.

Da se razumemo, nisu oni jedini, to je samo primer jako lose klime(i ako je 12ica mission super klima), a takodje i Gree daje u specifikaciji da se jako nisko spusta potrosnja na 12 Amberu, na oko 150W, a klima se gasi na oko 350W.
E sada, to je svinja od klime sa 7,2kW grejanjem, pa je i ok da ne modulira nize od toga, posebno sto ne znam kada rade grejaci, da li su uvek upaljeni, ali je problem kada neko uzme tu klimu za manji prostor i koristi je u prelaznom periodu, pa se ona bez razloga gasi i pali vise nego sto bi morala...mada ja licno i ne volim kada je temperatura izduva niska, sve ispod 35c na izduvu klime mi je neprijatno.
Nijedan klipni kompresor, osim puža, ne sme da se spusti ispod odredjene mininalne brzine rotacije usled neophodnog podmazivanja. To ti ne daje gugl, pitaj mašince.
Zato kompresor velikog protoka fluida, kakav je obično u 18-ici mora da predje u on-off rad, ne može da se presporo okreće da bi dovoljno smanjio zahtevani malecni protok radnog freona.
Ne vidim cemu ova bespoentna izjava, ali kada si vec spomenuo, da dodam da Gree tu ima nesto zanimljivo.
Kompresori u Amber, U-Crown i I-Crown klimama, radi nisko cak do 1Hz(tehnologija koju su izbacili pre 10 godina, a i dalje niko drugi ne pravi nista ispod 10Hz), a siguran sam da i sam znas koliko je ekstremno tesko napraviti nesto da se tako sporo okrece.
To im daje mogucnost da se na hladjenju spustaju i do 50W i da klime rade na -30c do +50c.
Pre će biti da je greška montaže nego da je greška Midea, s obzirom da je Midea ništa drugo do kopija Toshibe koja kasni 2-3 generacije. Softver u Midei je Tošibin, zato i tako dobro rade pri grejanju uglavnom još i sa modelima od pre 20godina uz primitivnu elektroniku sa samo 2 termo senzora i 1 induktivnim strujnim senzorom.
Uff, ovo je vec ozbiljna lovacka prica, koju se nadam da mozes da potkrepis nekim dokazima ;)
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Delija
Postovi: 18943
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:48
Garaža: BMW M340i | Honda CR-V
Lokacija: NS
Kontakt:

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Delija » 21 Maj 2020, 13:09

Get a room...
Life is not measured by the number of breaths you take but by the moments that take your breath away...

Korisnikov avatar
Sinisa G.
Postovi: 2411
Pridružio se: 11 Feb 2014, 11:25
Garaža: GTS, EVO500, GSI
Lokacija: Beograd, Grac

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Sinisa G. » 21 Maj 2020, 14:02

Mogli bi da dodju do mene da ugrade klimu, da ne uzimam kojekakve ljevake :mrgreen:

Odgovori