TV - Audio - Video - bela tehnika

Razne teme, pitanja, iskustva
Odgovori
Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Xepoj87 » 21 Maj 2020, 15:29

Nuk sa foruma ti je provereni serviser, ni ja, a ni Ljubitelj nismo serviseri klima uredjaja.
Delija je napisao:Get a room...
Corona...samo beskontaktni seks dolazi u obzir.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3263
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Puzo81 » 21 Maj 2020, 16:19

Preporuka za NUK-a, vratio mi LG 12icu iz 2004 u život :thumbup:

ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od ljubitelj » 24 Maj 2020, 23:27

Bolje da nisi pisao ništa, ne bi se videlo koliko si šupalj u osnovama kako funkcioniše proces razmene toplote.
Dakle, imas jedan kvalitet delova za vise snaga uredjaja.
Mozes staviti losije i pojacati van testiranih limita
Ne,zakon o održanju energije je jasan, kao i termodinamika- nema pojačavanja snage kako ti misliš. Prosto nije moguće. Kvalitet delova nema nikakve veze sa tim. Odakle crpiš takve ideje da mi je znati.
Ono sto ti verovatno ne znas, jeste da se dosta toga o klimi moze reci na osnovu tezine spoljasnje jedinice.
Tačno je da težina ima bitno značenje,ponovo si otkrio Ameriku...
Bitan udeo u težini bilo spoljne bilo unutrašnje jedinice čini veličina/ površina izmienjivača . A ona se odabire prema željenoj radnoj krivoj P u funkciji t. Ujedno, izmenjivač je i limit snage klime, tj prenosa toplote.

Blanc II je takodje i inverter model kao i on/off, cela familija se tako zove. Da si ikada otvorio klimu a ne samo guglao znao bi to..
Drugo, jos nisam cuo...
...klima ne moze da radi sa istim hardverom na r410 i R32,
Nisi čuo,nešto si pročitao ali ne dovoljno da shvatiš i eto ponovo pogrešno zaključio nešto na bazi polusaznanja.
Sam R410a sadrži u sebi 50posto R32, još druga 2 freona čine ostatak mešavine..
Dakle R32 čini 50posto i već je osnova rada svih R410klima. Što bi se hardver razlikovao po tebi?
Ono što tebe buni je šri opseg radnih temepratura i nešto viši maksimalno mogući pritisak koji se može postići pri kondenzaciji,
Pa i jesu stavili 100 posto R 32 u postojeće i promenili softverom radne paramete- eto novog modela sa istim kompsresorom, istim izmenjivačima u spoljnim i unutrašnjim jedinicama i eto odakle tih 8 posto efikasnijeg transporta toplote.
Lomo kosta 400-420e u maloprodaji, ali ima wi-fi fabricki, za koji ti moras da doplatis 50e, pa takodje dolazi i sa 3m instalacije, pa ima i ima grejac tacne fabricki, za koji ti moras da doplatis 20-30e(da, sada ces ti da mi kazes kako si sam napravio grejni kabl i ugradio, ali to nije realnan svenario, bez i da spominjem garanciju).
Onda, umesto 2 godine koliko ima tvoja, Lomo ima 5 godina garancije.
Dodatno, Gree Lomo je za 2 klase jaca i bolja klima od te tvoje i ima Gree ime na sebi, a ne nekog Rumuna po narudzbini.
Dakle, ako se gleda ulozeno/dobijeno...ta tvoja klima je precenjena ili ti, ispadne skuplja od Lomo.
Ta tvoja klima ne kosta 300e u maloprodaji nazalost, a realno vredi manje i od toga.
Uloženo novca, dbojeno kW topllote -prosta računica.
WiFi baš dobro greje odnosno hladi jel da? Šarene lampice i nalepnica brenda takodj greju i hlade?
WiFi niti stavljam niti plaćam 50 eura. Klimi to ne treba da dobro greje ili hladi, to je trgovačka fora na koju si ti očigledno pao pa misliš da je must have.
Ova isto nekada dolazi sa instalcijom 3m,a nekada bez, no to je nebitno niti je pominjano.
Grejač tacne ti ne treba, sve radi i bez toga.Garancija nema veze sa time, niti se uopšte otvara klima.

Kako je to Lomo 2 klase jači, jel pripada 18 BTU klimama po tebi?
Ako ti nije bitno grejanje, zasto si se toliko trudio da rasklapas klimu, stavljas kabl u tacnu i odvodno crevo, a i zasto si pricao ovde da "lepo radi defrost" sta god to znacilo...?
Ne meni, kolegi koji je pitao za hladjenje je grejanje potpuno nebitno.

A zašto se greju odvodi vode već sam ti napisao nekoliko puta. To je jedno od dobrih pravila struke.
Niti rasklapaš klimu za to, niti je potrebno više truda od 5-10 minuta posla.

To lepo radi defrost je zapažanje iz prakse a znači da je softver dobro napisan, da se ne formira led a što nije uvek tako ni kod mnogo razvikanijih modela i brendova.
Ti to ne znaš jer nisi servisirao klime koje se lede zimi...i prestanu da rade.
.
pričamo o istom prostoru. Klima je izvor a soba potrošač energije u energetskom bilansu.
ISTE radne karakteristike ima samo ISTA klima, pa je o tome nelogicno i pricati.
90 posto klima iste kategorije snage ima istu radnu krivu za dati prostor.
Razlog je vrlo prost, klime koriste iste zakone termodnimaike bez obzira na brend i džidža bidže.
Bezbroj puta potvrdjeno u praksi i pri testovima razlike u krivama radnih karakteristika izmedju pojedinih modela iste klase snage su smešno male, odavno SVI znaju da podese klime da lepo rade isto kroz ceo opseg temperatura.
Nije tako jednostavno, jer se ne prica o grejalici, vec o toplotnoj pumpi koja stedi struju vadjenjem temperature iz vazduha ili vode, koja zavisno od konstrukcije, moze raditi razlicito i davati razlicite rezultate u razlicitim uslovima.
Nešto si čuo ali opet površno, kao i sve ostalo.
Toplotna pumpa se još zove i dizalica topline, upravo zato što vrši prenos TOPLOTE sa lokacije A na lokaciju B i to nema nikakve veze sa vadjenjem temperature iz bilo čega.
Zato i ne razumeš zašto je tvoje pitanje šta znači izloovana cifra za neku snagu, npr 3,6kW, potpuno besmisleno, i nikome na svetu ništa ne znači bez neophodnih podataka o uslovima obe okoline u kojima se radi prenos.
Zasto on/off klime nisu za grejanje, zato sto su preslabe?
Ne, ima ih sa 6, 7 kW toplote koje daju, nego zato sto rade stalno na 100% i lede se nenormalno brzo,
Netačno, ne lede se uvek i ne sve nenormalno brzo. Ispravne i pravilno odabrane po jačini/ montirane nemaju taj problem. i koriste se normalno za grejanje.
Zato je licno iskustvo sa radom klima jednako vazno kao i sama specifikacija.
Ajde i nešto da se složimo, lično iskustvo sa servisom, mašinskim projektovanjem i na kraju samom montažom / što je najprostiji deo priče od svega/ jesu vrlo bitna za pravilno razumevanje šta je optimum za neki prostor i koja snaga je prvilan odabir. Ni prejaka ni preslaba klima ne radi dobro tj optimalno.
Zato i tek nakon testa odredjeni model klime mogu da nekome pomenem kada se uverim da dobro radi u praksi, nebitno šta papir kaže.
Nevezano za to:
Za grejanje su najbolji Panasonic HEATCHARGE modeli, koji nikada ne staju da greju, cak i dok klima radi defrost. Ne znaci da su najstedljiviji, vec najbolji.
A da li znaš da je heatcharge sistem još pre 20godina u originalu pravio Sanyo i postao poznat po tim svojim specifičnim klimama pri grejanju. i To se prodavalo i ugradjivalo ovde kod nas.

A da li znaš da je Sanyo nakon bankrota prešao u ruke Panasonica koji je samo trgovački nastavio sa već tom razradjenom tehnologijom.
A da li znaš da i Mitsubishi odavno ima isto to samo pod drugim nazivom u Zubadan seriji..

ljubitelj
Postovi: 10569
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od ljubitelj » 25 Maj 2020, 01:00

Neki ce se spustati do 200W na grejanju, neki nece ispod 500 ili u slucaju Midea 18 mission, ispod 800W...i ako pise da je minimum dosta nizi.
Covek je posle tih Mission 18 stavio Fujitsu i radile su normalno, spustale do 250W.
Vec sam ti objasnio da ne znas sta znaci taj podatak u specifikaciji i to je to, ali cu ti reci da nista tu nije besmisleno postavljeno, vec ti ne znas o cemu se radi.
Ima razloga zasto neke klime kostaju 300e, a druge 1.500e, svakako nije samo zbog tih 2kW toplote vise..
Iz ovoga se vidi da nemaš pojma zašto se netšo dešava. Nije modulacija bilo kog tipa uzrok tim problemima koje opisuješ. Midea koristi frekventnu, Fujitsu koristi impulsnu širinu za modluaciju.

Znam ja jako dobro šta znači a i kako radi ali ti ne znaš da proračunaš toplotni bilans i na osnovu toga da odabereš za dati prostor optimalni opseg jačine klime tj radnu karakteristiku koja je prilagodjena prostoru. I onda ne kapiraš osnovni uzrok problema koji nastaju pri korišćenju.
Da to znaš ne bi ovako opisivao. Pričaš kao trgovac, o cenama a one su nebitne u ovoj priči.
Mission 18 pri grejanju je za sobe od 50tak kvadrata. Navedi za koju veličinu sobe je taj neki čovek odabrao, ili još bolje koliko Watti ima soba potrebu pri recimo 0C spoljne i 20C unutrašnje.Neko ga je pogrešno savetovao i to je početak problema...
Grejac u tacni je potreban i nepotreban, to jest moze da radi i bez njega, ali je veca verovatnoca da ce se taloziti sneg i led i da ce se smanjiti protok vazduha
Možemo da se složimo, uz dobar defrost softver nepotreban za većinu situacija gde nema direktnog zavejavanja.
Grejač kompresora je odavno nepotreban otkad se koriste sitnetička ulja. To je nekada bila potreba kompreosra sa mineralnim uljem.
Klime sa modulacijom širinom impulsa nemaju takav električni grejač, koristi se efekat indukcije preko ljuljanja rotora uz posebno upravljanje da se motor kompresora sam greje, i kod takvih modela piše u uputstvu da se ne sme njihov napojni kabl izvući iz struje čak i kada ne rade..
Osim sto je i tu bitno da klima moze nisko da modulira, da se ne gasi na 300W.
Ja u sobi od 22m2 imam 12LU Fujitsu i stavim na prvu brzinu gde se bukvalno ne cuje i sama klima radi na 150W maltene konstantno, bude milina.
Da 12LU modulira samo do 300W, duplo vise bi se iskljucivala, nepreciznije odrzavala temperaturu i bila neprijatna.
Taman si dao primer kako ne treba da radi klima pri hladjenju. Očigledno je ta tvoja nekoliko puta prevelika za dati prostor, i verovatno bi neka 7-ica bila više nego dovoljna.
Optimalni način rada pri hladjenju je da klima bude u blizini 80-90posto kapaciteta da bi što više mogla da suši vazduh. Pri hladjenju je osnovno da klima isušuje radi komfora, a to slabo radi kada se spusti na tako niskih 150W.
Ja za 20 kvadrata u potkrovlju imam 2,6kW maksimuma, i to je prejako pri hladjenju i trebala bi slabija A tek 12-ica za 22 kvadrata je debelo prejaka :)
Tu se vidi koliko malo znas iz iskustva, gde mislis da svaka klima modulira samo na osnovu prostora u kom se nalazi i da svaka klima radi onako kako pise u specifikaciji i da se zaista ne razlikuju po klasama.
To je zato sto je vise nego ocigledno da si internet "serviser", nego sto si zaista imao iskustva sa radom klima uredjaja.
Kapiram da ti je ovo prvi inverter koji posedujes, ali ako da Bog, pa kupis neku krstenu klimu, videces i sam razlike.
Mogu samo da konstatujem da si počeo i misli da čitaš na daljinu ali ti nešto loše ide, Sve si promašio.

Koliko si beše rekao da si stekao iskustvo lično svojim rukama servisirao ili montirao , beše 300 komada?
Ili si beše gledao kako drugi rade? Više ne mogu da ispratim tvoje serivsersko iskustvo.
btw, opet loše kapiraš :)
Posle te Midea 18ice su stavljene Fujitsu klime, koje rade na 250W u istom prostoru.
Prosto ne daje ono sto pise u specifikaciji i zato su i vracene.
Covek je cak inicijalno dosta predimenzionisao klime, pa je skontao da i 12ice rade posao i te kako efikasno.
Kao što sam i pretpostavio i napisao ti, loše odabrana jačina klime za date uslove prostora. Nije problem u klimi već u ugradnji pogrešne. Ako rade sa 250W i te su prejake i ne rade optimalno.
ali je problem kada neko uzme tu klimu za manji prostor i koristi je u prelaznom periodu, pa se ona bez razloga gasi i pali vise nego sto bi morala...mada ja licno i ne volim kada je temperatura izduva niska, sve ispod 35c na izduvu klime mi je neprijatno.
Naravno da je problem, tipičan primer pogrešno odabrane jačina klime, debelo prejake za taj prostor.
A u neku ruku je i normalno da u prelaznom periodu se uključuje i isklučuje jer to zahteva sam prostor tj njegov toplotni bilans i ništa ne smeta radu klime.

Upšte nije jednostavno odabrati optimalni model i jačinu klime za neki prostor, filozofija samo neka bude najjača obično dovede do problema u radu od kojih si ti neke opisao.

Super je što može taj kompresor da radi na samo 50W ali se onda postavlja i pitanje, zašto da uopšte radi kada je tako mala potreba. Zašto ne isključiti kada ne postoji potreba za radom.
Pre će biti da je greška montaže nego da je greška Midea, s obzirom da je Midea ništa drugo do kopija Toshibe koja kasni 2-3 generacije. Softver u Midei je Tošibin, zato i tako dobro rade pri grejanju uglavnom još i sa modelima od pre 20godina uz primitivnu elektroniku sa samo 2 termo senzora i 1 induktivnim strujnim senzorom.
Uff, ovo je vec ozbiljna lovacka prica, koju se nadam da mozes da potkrepis nekim dokazima ;)
[/quote]
Pa prosto je, otvoriš, uporediš softver /iščitaš/ i/ili kataloške brojeve , a potvrdjuje i stečeno iskustvo.
Nije nikakva tajna da je Midea počela i dugo pravila po licenci za Tošibu i Carriera.

Korisnikov avatar
Sinisa G.
Postovi: 2426
Pridružio se: 11 Feb 2014, 11:25
Garaža: GTS, EVO500, GSI
Lokacija: Beograd, Grac

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Sinisa G. » 27 Maj 2020, 14:10

Ovako nesta izabrati https://www.gigatron.rs/televizori/sony ... rni-133603 ili nesta drugo(bolje) do ove cijene?

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6742
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od ljuba » 27 Maj 2020, 14:28

U NL taj kosta 800Eur, a i dalje mi nije jasno koja je razlika (realna) u odnosu na primier na ovaj https://www.dirk.nl/boodschappen/non-fo ... 0plb/57976

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Xepoj87 » 27 Maj 2020, 16:28

Haha, toliko ima razlika, da me mrzi i da objasnjavam, 3 klase bolji tv :)

Super je XF9, najbolji pre oled-a.
Ocekuj da ima odlican kontrast, oko 6000:1, ali da su uglovi gledanja losiji jer je VA, a ne IPS panel.

Licno, nikada ne bih kupovao IPS panel.
Ako moram da se mamem OLED-a, samo bi VA dolazio u obzir.




Sent from my SM-N975F using Tapatalk

Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

nixa
Postovi: 2076
Pridružio se: 10 Jan 2012, 21:52
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od nixa » 27 Maj 2020, 17:52

Heroj,

Šta misliš o LG UM7610PLB?
https://www.lg.com/rs/televizori/lg-55UM7610PLB

Potrebe su TV 99% + ponekad PlayStation (Pes, nba...)

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Xepoj87 » 27 Maj 2020, 18:51

Ako se dobro secam, sve od 7450 je dobro i maltene isto do sm8 serije.

Ispod toga su wrgb paneli, sto znaci da je svaki 5. rgb piksel zamenjen belim pikselom, sto dovodi do bledjih boja, slabijeg brightnessa i kontrasta, kao i kada se kaci na pc, bice malo mutniji i iskrzaniji tekst.

Zato nista ispod 7450, a on i iznad je solidno.

Opet, to su IPS paneli koje ja licno ne volim, 50 i 60 modeli su VA.
Opet, ko gleda sa strane tv, treba ips da uzme.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

nixa
Postovi: 2076
Pridružio se: 10 Jan 2012, 21:52
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od nixa » 27 Maj 2020, 21:17

Hvala na detaljnom objasnjenju!!!

Ima u Tehnomaniji jedan komad u 65 za 84500, ali nije zapakovan, pa sam ipak odustao...
Dobra cena, ali nisam siguran da vredi rizika - pre sam za fabrički zapakovan uredjaj.

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10383
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od sebekkg » 27 Maj 2020, 23:08

Oni imaju obicaj da uvaljuju televizore, koji su radili u radnji po ceo dan, kao nove. Izbegavaj to u sirokom luku.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28022
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Xepoj87 » 28 Maj 2020, 00:56

Pa ne uvaljuju ako ga daju prakticno u pola cene i rekli su da je otpakovan :)

Dodatno, vecina ljudi ne zna, ali imate pravo da otvorite tv na licu mesta, upalite i vidite da li radi pre nego sto ga preuzmete.
Moja preporuka, poneti usb flash sa slikama koje su cele u jednoj boji i to crvena, zuta, plava, bela i crna.
Gledati prvo defekte, a onda i mrtve piksele.

Meni je momak sto radi tamo sam upalio u radnji, nisam ni trazio i sam rekao sa nude besplatnu doatavu, ali da je bolje sa sam uzmem tv, jer dostavljaci bas i ne paze.


Druga dobra varijanta je da porucite tv internetom i vratite ga u roku od 13 dana ukoliko nesto ne valja.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk




Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

Korisnikov avatar
sebekkg
Postovi: 10383
Pridružio se: 13 Jan 2012, 02:18

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od sebekkg » 28 Maj 2020, 01:24

Izvinjavam se ako je u ovom slucaju ta situacija. Ali se desavalo nekim kolegama da jure tv, a u tehnom cena bude slicna kao u svim ostalim radnjama doduse medju jeftinijim, a posalju ljudima tv iz radnje. Bez da su to igde napomenuli. Drago mi je da sada vode računa.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Slika

Korisnikov avatar
Heinz
Postovi: 19248
Pridružio se: 12 Mar 2012, 19:27
Garaža: Civic FK2 1.8
Lokacija: Voždovac

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Heinz » 28 Maj 2020, 07:58

Par puta kad sam gledao i slao upite, ti akcijski budu po 1 komad u nekoliko radnji. Neka hvala.

Korisnikov avatar
Gaginh0
Postovi: 8808
Pridružio se: 13 Jan 2012, 06:16
Garaža: Nemam garažu :(
Lokacija: In the middle of nowhere

Re: TV - Audio - Video - bela tehnika

Post od Gaginh0 » 28 Maj 2020, 08:16

Ja sam u Mediamarktu kupio poslednji u radnji koji je bio otpakovan, ali su ga lepo spakovali i dobio sam ga u kutiji. Cena spustena sa ~1250 na 800e. Doplatio sam jos produzenu garanciju 60tak evra, cisto protiv baksuza :D
BOJ SE OVNA, BOJ SE GOVNA, A KAD ĆU ŽIVETI?

Slika

Odgovori