Ulja za menjače, saveti i preporuke

Iskustva sa gorivima i uljima
Odgovori
Korisnikov avatar
Martin
Postovi: 2857
Pridružio se: 13 Jan 2012, 17:38
Garaža: 2021 Dacia Logan Comfort Eco-G
Lokacija: Sremska Mitrovica

Re: Ulja za menjače, saveti i preporuke

Post od Martin » 20 Jul 2019, 08:30

Za svaki slučaj, pošpricaj sa silikon sprejom ili nečim prigodnijim, jer moguće da su videli da je ta plastika (kugla i njeno ležište) zamašćena (kakva i treba da bude) pa su specijalci obrisali....a moguće da su i zbog toga teže vratili na svoje mesto.

Moguće da su se i sajle menjača malo osušile (mala verovatnoća), pa bi trebalo i njih podmazati.

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9035
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Ulja za menjače, saveti i preporuke

Post od Darko » 30 Jun 2020, 20:24

Zbog voznje sa nedostatkom ulja u menjacu poceo se cuti neki lezaj unutar menjaca, nalik zvuku pokvarenog zamajca. Cuje se samo u leru i prestaje pritiskanjem kvacila.
Sipao sam novo ulje total 75w90. I kao da je lupkanje prestalo u prvih par voznji medjutim zvuk se vratio. Jedan mehanicar mi predlaze da pokusam sa sipanjem gusceg ulja pre skidanja menjaca. Nesto poput 80w90. Sta mislite o toj ideji? U pitanju je 1.9 multijet 5 brzina.
Hvala.

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Ulja za menjače, saveti i preporuke

Post od Ikac » 30 Jun 2020, 21:30

Probaj onaj aditiv, zaboravio sam kako se tačno zove, liqui moly mislim da ga pravi. Znam da sam čitao da je dosta dobar.

Nestado
Postovi: 749
Pridružio se: 20 Avg 2015, 13:00

Re: Ulja za menjače, saveti i preporuke

Post od Nestado » 30 Jun 2020, 22:25

Darko je napisao:
30 Jun 2020, 20:24
Zbog voznje sa nedostatkom ulja u menjacu poceo se cuti neki lezaj unutar menjaca, nalik zvuku pokvarenog zamajca. Cuje se samo u leru i prestaje pritiskanjem kvacila.
Sipao sam novo ulje total 75w90. I kao da je lupkanje prestalo u prvih par voznji medjutim zvuk se vratio. Jedan mehanicar mi predlaze da pokusam sa sipanjem gusceg ulja pre skidanja menjaca. Nesto poput 80w90. Sta mislite o toj ideji? U pitanju je 1.9 multijet 5 brzina.
Hvala.
To ulje nista nije gusce. Isto ti je. Imas aditive za menjac. Ja sam bio sipao u Korsi i stisao se zvuk. Nije skupo. Ja sam sipao Wynns H. P. L. S. Transmission Treatment
Slika

Korisnikov avatar
DS9
Postovi: 848
Pridružio se: 18 Nov 2013, 11:35
Lokacija: Beograd

Re: Ulja za menjače, saveti i preporuke

Post od DS9 » 01 Jul 2020, 02:22

Darko je napisao:
30 Jun 2020, 20:24
Zbog voznje sa nedostatkom ulja u menjacu poceo se cuti neki lezaj unutar menjaca, nalik zvuku pokvarenog zamajca. Cuje se samo u leru i prestaje pritiskanjem kvacila.
Sipao sam novo ulje total 75w90. I kao da je lupkanje prestalo u prvih par voznji medjutim zvuk se vratio. Jedan mehanicar mi predlaze da pokusam sa sipanjem gusceg ulja pre skidanja menjaca. Nesto poput 80w90. Sta mislite o toj ideji? U pitanju je 1.9 multijet 5 brzina.
Hvala.
Menjač moje c3ojke MA5/1 se tako čuo nekih 60,000 km. Dva mehaničara koji su ga vozala su sumnjala na diferencijal, oni koji su imali više iskustva baš sa ovim modelom, samo po opisu rekoše da je gotovo sigurno jedan ili oba ležaja na spojnici menjača, što se kasnije uspostavilo tačnim.

Za vreme dok nije otvoren menjač, nekih pet godina odnosno 60,000 km. triput sam menjao transmisiono ulje, s tim što se količina opiljaka koji su mogli da se vide u svetlom lavoru sve više smanjivala. Aditive nisam stavljao. Kada je otvoren menjač zatečen je ležaj kome je pukao plastični/bakelitni venac pa su kuglice bile slobodne, i bila je sreća da se nisu razletele..

Inače, sam ležaj je bio bagatela, nekih 500 din (drugi ležaj na spojnici koji je robusniji i koji nije stradao je koštao 3000 din), a menjač nakon toga radi sasvim korektno sledećih 40000 km.

Suština priče - modifikatori trenja tipa pomenutog aditiva sa MoS2 verovatno mogu da produže vek menjaču odnosno da smanje njegovo habanje (mada je to diskutabilno) ali je pitanje da li mogu da zamene servisnu interevenciju.

Lično, nisam siguran ni da li je pametno odstupiti od preporučene gradacije. Ako se ne varam, za menjač tog mJTD se preporučuje Tutela Transmission Technyx iz gradacije 75W-85 što je ekskluzivitet fiata tj. tutele, pa su alternative diskutabilne. Gradacije tipa 75W-90 ili 80W-90 su viskoznije tj. deblje i pitanje je da li bi odgovarale tom menjaču. Možda bi se to povoljno odrazilo na pohabani ležaaj, ali je pitanje da li bi bilo tako i sa ležajima koji su korektni. Doduše, prelaz sa 75W-85 na 80W-90 je manje problematičan nego slučaj 75W-80 na 75W-90 ili 80W-90, što u potonjem slučaju najčešće daje kraći vek menjaču.

U suštini, sve zavisi koliko/kako je načet ležaj. Ako je auto dobar - ja bih tražio dobrog majstora za mejače. Preporučio bih onog koji je to meni radio, ali taj ne radi to redovno,

Ako se priča završi do nekih 250 evra po sistemu da se doveze auto i za par dana preuzme sa menjačem kome je zamenjen problematičan ležaj i eventualno oni koji su dostupniji - mislim da bi bilo najbolje.

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9035
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Ulja za menjače, saveti i preporuke

Post od Darko » 01 Jul 2020, 09:37

Slazem da je resenje mehanicka intervencija.
Namera mi je bila da "zamaskiram" kvar barem nekih 10-12k km dok ne vidim sta cu sa autom.
Vidim da ima i tih aditiva kao sto je nestado preporucio wynns. Razmisljam se da li da probam jos to. Kostaju manje od 1000din nije neka investicija da se proba. Da li je bolje wynns ili liqui moly?
Kao sto rekoh sipano je pre par dana novo total 75w80 iako sad vidim da je fabricka preporuka 75w85.

@Nestado kakav si ti problem/zvuk imao na corsi?

Nestado
Postovi: 749
Pridružio se: 20 Avg 2015, 13:00

Re: Ulja za menjače, saveti i preporuke

Post od Nestado » 01 Jul 2020, 12:15

Ne verujem da je neka razlika izmedju ta dva aditiva. Vidi koji je jeftiniji i sipaj njega. Meni su bili otisli lezaji/lageri 5. i 6. brzine, 3 komada, i kada ubacim u 5. i 6. brzinu cuje se kako zvoni/melje. Iritantno bilo. Posle sipanja aditiva se je zvuk dosta smalji, bolje je upadalo u brzine. Nije resilo problem ali makar je da kazem pomoglo malo do intervencije.

Korisnikov avatar
Ikac
Postovi: 1759
Pridružio se: 19 Apr 2012, 22:29
Garaža: Fiat Bravo 198 (2011) 1.6 multijet

Re: Ulja za menjače, saveti i preporuke

Post od Ikac » 01 Jul 2020, 15:09

Ja znam da sam negde čuo / pročitao da ovaj LM baš hvale, zato sam ga i zapamtio, ali verujem i da je wyns dobar.

Mislim da je ovaj u pitanju..

Slika

ljubitelj
Postovi: 10548
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Ulja za menjače, saveti i preporuke

Post od ljubitelj » 01 Jul 2020, 19:19

Ležaj se menja, to je jedina moguća opravka sve ostalo je zezanje.
Ležaj je jeftin, od nekoliko evra do 10tak možda čak i 15 evra.
Skoro svako može na manuelnom menjaču sam da zameni taj ulazni ležaj, nije nešto komplikovan posao samo treba vremena da se sve rasklopi.

Veći je posao da se sam menjač izvadi iz vozila.
Skoro sam menjao leđaj na kardanu, slična priča. Odneo majstoru da se ne petljam, nije uradio po dogovoru ni iz 2 pomerena roka za posao i na kraju uzeo sam i odradio posao. Njemu uz namenski alat- presu treba 30 minuta meni tebalo bez alata uz improvizacije nekih sat i po.

Inače taj MA5 menjač je poznat da je nežan, tj nekako više za slabašnije motore ispod 120Nm iako zvanično podržava beše do 150Nm.
Recimo u 307 su za benzince znali da ubace MA5 a kod dizela ide BE4 koji je dosta robusniji i trpi 300+Nm

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9035
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Ulja za menjače, saveti i preporuke

Post od Darko » 02 Jul 2020, 11:31

Rizikovacu sa aditivom pa da vidim kako ce se pokazati.

U ns sam nasao samo neki ABRO. Americki. Valja li taj?

Korisnikov avatar
dag81
Postovi: 7234
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:09
Garaža: BMW1 118d i Doblo JTD radna makina :)
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Ulja za menjače, saveti i preporuke

Post od dag81 » 02 Jul 2020, 11:46

Imas u Sapcu majstora sto to resavaju rutinski i nije neka paprena cifra. U danu rese ako sam dobro zapamtio tipa 150e.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока


Svorci
Postovi: 190
Pridružio se: 13 Jan 2012, 07:42
Garaža: Suzuki SX 4, 1.5 16V; Fiat Punto 1.2 8V
Lokacija: Kraljevo

Re: Ulja za menjače, saveti i preporuke

Post od Svorci » 02 Jul 2020, 11:53

Kod mene se ispostavilo da je bio ležaj spojnicke osovine. Menjao ulje, dodavao ABRO pastu, ali ništa nije pomoglo.

Na kraju ležaj ispade 1500 din.ili tako nešto, taman kad je zamjen set kvačila, odrađeno i to.

Nestado
Postovi: 749
Pridružio se: 20 Avg 2015, 13:00

Re: Ulja za menjače, saveti i preporuke

Post od Nestado » 02 Jul 2020, 12:03

Darko je napisao:
02 Jul 2020, 11:31
Rizikovacu sa aditivom pa da vidim kako ce se pokazati.

U ns sam nasao samo neki ABRO. Americki. Valja li taj?
Prvi put cujem da Abro ima aditiv za manualne menjace. Uzmi lepo Wynns ili LM, ima ih sugurno po NS, ima bas za to sto ti treba.

Korisnikov avatar
Darko
Postovi: 9035
Pridružio se: 12 Sep 2012, 16:05
Garaža: Fiat Stilo 1.9 Mjet
Lokacija: Lungomare

Re: Ulja za menjače, saveti i preporuke

Post od Darko » 02 Jul 2020, 13:39

dag81 je napisao:
02 Jul 2020, 11:46
Imas u Sapcu majstora sto to resavaju rutinski i nije neka paprena cifra. U danu rese ako sam dobro zapamtio tipa 150e.

Послато са SM-G973F помоћу Тапатока
Znam, nego sam problemu sa vremenom za takve intervencije. Treba naci termin, skinuti, slati, cekati, vratiti, platiti...
Nista ne gubim ako probam aditiv pa vidim kako se ponasa. Ako ne pomogne da menjac pregura jos 10-12k km. Onda ga svakako moram skidati.

@Nestado nasao sam LM. Koliko sam shvatio 1 tuba ide na 1 L menjackog ulja pa treba uzeti bar 2 tube.

Nestado
Postovi: 749
Pridružio se: 20 Avg 2015, 13:00

Re: Ulja za menjače, saveti i preporuke

Post od Nestado » 02 Jul 2020, 14:39

Wynns je jedna tuba za 2L

Odgovori