Corona virus

Razne teme, pitanja, iskustva
Zaključana tema
Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11073
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 10 Jul 2020, 21:06

Koga zanima, trenutno je u toku revizija WHO vezano za mogucnost prenosa kroz vazduh.
Pritisnuti dokazima naucnika sirom sveta, sad revidiraju svoj stav oko toga da nema vazduse transmisije.

Videcemo da li ce izaci sa novim protokolom oko prenosa u narednim danima.

U praksi sta to znaci, ukoliko potrde navode da ima vazdusne transmisije, to bi znacilo da u zavorenom, aerosolne cestice mogu da putuju desetinama metara i satima da lebde u vazduhu, te izazovu zarazu kad ih neko na posletu udahne u dovoljnoj meri.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6740
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Corona virus

Post od ljuba » 10 Jul 2020, 21:11

Iskreni receno WHO verujem koliko i Trump :) Cista politika... Ne treba nikako da ti “priznaje” naucne radove verifikovane i da ti nesto namece... Da je tako kod nas u supermarketima bi bila zaraza, kod nas nikada se nisu nosile maske u prodavnica a korona stala... Ali opet sta ja znam, kada se to opste prihvati u naucnim krugovima, onda je to OK, i onda ce odgovarajuce lokalne instance da prihvate moguce lokalno resenje...

lami
Postovi: 3264
Pridružio se: 19 Feb 2017, 15:34
Lokacija: Smederevo

Re: Corona virus

Post od lami » 10 Jul 2020, 21:24

Evo ga jedan clanak za to


Послато са SM-N960F помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Xepoj87
Postovi: 28020
Pridružio se: 13 Jan 2012, 01:37
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Xepoj87 » 10 Jul 2020, 21:44

Pa ja koji kupujem u Tempu bi do sada imao 3 korone. Da se siri vazduhom, bilo bi mozda 20% stanovnistva koje nema koronu.
Veče u kome se svi slazu je protraceno.
Prvi znak gluposti je potpuno odsustvo stida.

sasha015
Postovi: 1215
Pridružio se: 04 Maj 2012, 10:59
Garaža: kia ceed 1.4, pezo 206 1.4 hdi
Lokacija: Loznica

Re: Corona virus

Post od sasha015 » 10 Jul 2020, 22:23

Za 5 dana slobodno udji u tempo, maxi i udahni punim plucima...

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5029
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od cozmo » 10 Jul 2020, 22:55

U zatvoreni prostor sto krace sa maskama obavezno. Na otvorenom samo sa poznatim ljudima i to ne na toliko javnim mestima. I naravno na distanci.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Corona virus

Post od nikaragva » 10 Jul 2020, 23:52

Ne znam, ni meni ne pije vodu da se tako lako prenosi kroz vazduh.
U protivnom bi svi ljudi koji rade u prodavnicama odavno bili zarazeni, a nesto ne vidim da fale. Makar u radnjama u koje ja odlazim.

ljubitelj
Postovi: 10567
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od ljubitelj » 11 Jul 2020, 00:30

Naravno da se ne prenosi tek tako vazduhom, odavno bi svi bili zaraženi sa prvim povetarcem...
Kapljica -aerosol ispari i predje iz tečnog u gasovito stanje, za to naravno treba da se dovede energija /toplota/ i treba neko konačno vreme.
Manja kapljica ima manju masu kraće putuje i brže ispari, veća ima veći domet pri kašljanju i sporije ispari. To svakako nije danima a ni satima na ovim temperaturama.

A što se tiče ovog sadašnjeg stanja uopšte nisam iznenadjen, u prodavnicama hrana nezaštićena, krope i kolica se više ne dezinifkuju, na ulazu nema dezo barijere da se prodje obućom, nema ni tečnosti za dezinfekciju.
Na bankomatima ista priča, više prazne nego pune posude za detzinfekciju.

Maske se nose ali se ruke lošije i slabije peru/dezinfikuju i naravno da se sa takvim potencijalnom zaražnim rukama sa ili bez rukavica dira i namešta maska i cela priča o zaštiti maske pada u vodu.

Nema više ni cisterni sa hipo hloritom dostupnog za točenje na javnim mestima kao što je bilo pre 3 meseca, barem kod mene u kraju.

Od osnovnoe prevencije a to je higijena ruku i zaštite od kijanja/kašljanja prešlo se na mantru o maskama svuda, i to gde se jedna te ista maska stalno i svuda koristi danima.
A te maske su za jednokratnu upotrebu, stave se i posle sat dva kada se navlaže od disanja su za bacanje....te obične kakvih je najviiše. Virusi i bakterije obožavaju vlagu, klime su im super stanište a počele su da se koriste (akumulator i rasadnik virusa i inače).

I na sve to izbori, zajedničke proslave, politički skupovi, smušeni iz nazovi struke koji menjaju mišljenje kako duva vetar tj gospod bog zapoveda pa ih više niko i ne ferma, meni je logično da je ispuštena kontrola u smislu organizovanog sistema i sve prepušteno pojedincu da se snalazi.

Pričalo se o nekim desetinama miliona maski po magacinima a od toga nije ništa podeljeno gradjanima, ako je već cilj državne nabavke bila zaštita gradjana.

Opšti cirkus, koji se izgleda oteo kontroli i sada je vrag odneo šalu i dosadašnje improvizacije "struke" zvane politički krizni štab.
O čuvene 2 nedelje i ne vredi trošiti reči....

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Corona virus

Post od H4wkeye » 11 Jul 2020, 00:39

U PO ima na tri lokacije veliki tankovi sa hloridom ili cime vec. Na bankomatima su puna sredstva za dezinfekciju, danas vise puta bio na nekoliko bankomata. U Lidlu 95% ljudi je imalo masku. Telenor se dezinfikuje svaki dan (tamo sam bio za ostale prodavnice ne znam). Za ovo iskreno su podjednako krivi i ljudi na vlasti i deo gradjana koji je neodgovoran. Odgovornost je na svima. Nadam se da ce se uskoro stabilizovati situacija.

ljubitelj
Postovi: 10567
Pridružio se: 10 Sep 2012, 21:16
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od ljubitelj » 11 Jul 2020, 00:47

Onda ja nisam imao sreće sa mestima koja sam danas posećivao.

Korisnikov avatar
H4wkeye
Postovi: 8760
Pridružio se: 12 Feb 2013, 02:48
Garaža: Citroen C5 X7 Exclusive 2.0 HDI
Lokacija: PO

Re: Corona virus

Post od H4wkeye » 11 Jul 2020, 01:02

Ja sam bio na dva bankomata Postanske, i jedan bankomat Telenora. A da bio sam i u Rodi, tamo je dosta manje ljudi bilo unutra ali opet je 80%+ imalo maske. Dezo barijere nisam video na ulazu.

Korisnikov avatar
Krojf
Postovi: 80
Pridružio se: 24 Jun 2020, 15:37
Garaža: Citroen C5 Business line

Re: Corona virus

Post od Krojf » 11 Jul 2020, 09:32

nikaragva je napisao:
10 Jul 2020, 23:52
Ne znam, ni meni ne pije vodu da se tako lako prenosi kroz vazduh.
U protivnom bi svi ljudi koji rade u prodavnicama odavno bili zarazeni, a nesto ne vidim da fale. Makar u radnjama u koje ja odlazim.
To i ja mislim. Kada je bio najveći udar korone marketi su bili prepuni, ako je iko bio izložen to su bili trgovci.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Grujic » 11 Jul 2020, 09:39

Kada mislis pod najveci udar korone, koji vremenski period?

Sent from my HTC U11 using Tapatalk


Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5029
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od cozmo » 11 Jul 2020, 11:00

ljubitelj je napisao:
11 Jul 2020, 00:30
A što se tiče ovog sadašnjeg stanja uopšte nisam iznenadjen, u prodavnicama hrana nezaštićena, krope i kolica se više ne dezinifkuju, na ulazu nema dezo barijere da se prodje obućom, nema ni tečnosti za dezinfekciju.
Na bankomatima ista priča, više prazne nego pune posude za detzinfekciju.
Tesko se prenosi tako, mozda ni 1%. Osim ako je neko te nesrece da je neko obrisao slinu (a bio zarazen) ili pljuvacku na neki predmet a da ga ti odmah dodirnes pa trljas oci ili nos. Teroijski je domen.

Ja sa sobom uvek nosim alkoholni gel sa 75% alkohola i aloe verom (da ne susi i ne iritira ruke) i sta god pipam na javnim mestima, odmah gelom perem ruke. Pozeljno je to raditi i bez korone, uvek sam to nosio sa sobom i pre... ne podnosim prljave ruke ni procenat.
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
DukeNS
Pobednik Garaža - Head 2 Head lige
Postovi: 7055
Pridružio se: 26 Nov 2012, 17:07
Lokacija: Ravnica

Re: Corona virus

Post od DukeNS » 11 Jul 2020, 11:26

Gde kupujes takav gel?

Zaključana tema