Corona virus

Razne teme, pitanja, iskustva
Zaključana tema
Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Grujic » 14 Jul 2020, 20:39

antivenom je napisao:
Ji 4Tze je napisao:
grujicd je napisao:
14 Jul 2020, 15:00
Pa sad, 6.3., tačan datum nije toliko bitan, i baš me briga šta je zvanično rečeno. Ne pričamo o tome već da li je u januaru i februaru bio Covid-19 u Srbiji. To je velika razlika a ne neki dan gore dole.

Znam lično desetine ljudi koji su zimus imali neke simptome gripa, a ako ih ja znam toliko onda ih je državi bilo bar par desetina hiljada. A vidi sad kako izgleda kad ima (zvanično) 4000+ aktivnih slučajeva Covid-19. I to se rasplamsalo za par nedelja normalnog života, kad su ljudi prestali da se paze, i to još leti, kad su ljudi mnogo više napolju nego unutra i kad nije sezona respiratornih bolesti. Bolnice su prepune, i stalno se obične pretvaraju u Covid bolnice. Da je u januaru virus postojao u Srbiji, do kraja februara bi sigurno imali bar ovu sad situaciju, ako ne i goru. Meni je to dovaljan dokaz da je to što su ljudi imali u to vreme grip a ne Covid-19. Ni običan grip nije naivan, umire se i od njega. Žao mi je za tvog ćaleta. Samo nije isto što i Covid-19.
Pa ja gledam kod svoje, školske dece, u oba odeljenja je dosta dece imalo upalu pluća, nisu ni doktori bili sigurni kako je to bilo moguće tada, baš su bili u čudu i oni i lekari.
To je bilo ono vreme kad su proglasili epidemiju gripa u gradu, malo pre raspusta u februaru
O tome ja pricam i nece da bude da su svi imali tada do pojave korone grip(pricam o decem, jan, febr) a da od marta niko nema grip ili bilo koji drugi virus vec svi imaju ili umiru od korone od marta do jula.
Aj molim ljude da malo razmisle.
Ukljuci mozak iskljuci...(sami dodajte ono sto mislite da vas laze)
Bila je navala u bolnicama i tada samo niko nije mislion niti vecina cula za koronu, sad i najmanje simptome stavljaju u recimo sad Arenu a tada su vracali kuci, ko je dobio komplikacije i sve tada se zvanicno pisalo komplikacije usled gripa a svi simptomi(sada poznati a tada nepoznati kovifu).
I tako moj cale sa svim simptomima kovida u decembru niko ne bi rekao da je kovid, a danas sa tim istim simptomima svi do jednog cak i ovde gde su ne strucni ljudi u oblasti medicine bi rekli da ima koronu, o z.radnicima da ne pricam.
A samo zato sto nam neko nije rekao da je usla korona i sto nije testovima potvrdjena.
Jel kapirate?
Nazalost tih meseci smo brat i ja non stop bili zbog caleta u bolnici i brdo ljudi je bilo na respiratorima i tada nemoj neko da vas laze moj matori je 2 puta bio prvo u Zemuskoj a drugi put u B.Kosa gde je i preminuo sa svim danas poznatim znacima korone i bio je ugrozena grupa sa slabim srcem, dijabetesom 2, i 72 godine.
Ljudi, ne moze se umirati samo od jednog virusa, kao da drugih bolesti vise nema.
Sta rak nestao, kardiovaskularni bolesnici ozdravili pa umrli od korone, onkoloski svi se izlecili od rakova i umrli od korone.
Aj bas da vidim zvanicne rezultate od marta/juna 2019 i mart/jun 2020 koliko je tada a koliko sada umrlo od raka, kardiovaskularnih oboljenja, dijabetesa bla,bla.
I do juce kukasmo da imamo nenormalan porast oboljenja od raka, danas izgleda da smo pobedili rak jer danas niko od raka ne umire.
Danas se umire od korone i saobracajnih nesreca, sve ostalo smo pobedili.
Dajte stvarno...
Situacija uopste nije bila kao sada, ni priblizno, niti su bolnice bile toliko opterecene, niti ih je bilo na respiratorima nesto znacajno vise od "uobicajenog".

Da je virusa sigurno bilo i nesto pre 6.3. (sto je sam po sebi nebitan datum formalnog karaktera) - sigurno da jeste, ali tvrditi da je korona bila medju nama u decbru i januaru je jako klimavo.

I drugo, naravno daljudi oboljevaju i od ne-korone, ne znam otkud to da se sad sve "vodi" kao korona, to nije bas tako u realnosti.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk



Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 14 Jul 2020, 21:27

grujicd je napisao:
14 Jul 2020, 13:13
S obzirom kako se lako i brzo širi, nema šanse da je bila prisutna cela dva meseca ranije. Da je tako, već bi u februaru imali značajan broj težih slučajeva i ljudi na respiratorima i znalo bi se da nešto nije u redu.
Ovo nije nas tacno, evo i sad smo ziveli relativno normalno 1.5 mesec, dok je bolest imala bolju startnu poziciju nego u decembru.
Treba njoj preko mesec dana da se zalaufa da postane primetna.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
steva_anya
Postovi: 5456
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:29
Garaža: Honda Civic 1.8 Sport 2011
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od steva_anya » 14 Jul 2020, 21:44

Crveno: inficirani u odnosu na populaciju
Crno: umrli u odnosu na populaciju

Kakvi su % kod nas, sta uzeti kao broj stanovnika u Srb?
Prikačeni fajlovi
FB_IMG_1594755549283.jpg
FB_IMG_1594755549283.jpg (90 KiB) Pogledano 2015 puta
stomatologija na drugaciji nacin: tomorrow tooth
https://www.facebook.com/LegeArtisDrKopanja

Korisnikov avatar
cozmo
Postovi: 5023
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:50
Garaža: Peugeot 307 1.6 HDI, Citroen Xsara Picasso 2.0 HDI
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od cozmo » 14 Jul 2020, 21:59

Ako uzmes zvanicno 418 umrlih i podatak:

6.982 million (2018) World Bank

Ispada ovako:

0.005986823259810942, zaokruzi na 0,006

A ukupan broj zarazenih 18.983 na tu populaciju daje:

0.27188484674878255, dakle 0,3
"This is Chief Inspector Clouseau’s residence. This is Chief Inspector Clouseau speaking on the pheun.”

Korisnikov avatar
nikaragva
Postovi: 14754
Pridružio se: 13 Jan 2012, 09:03
Garaža: Zafir
Lokacija: Vulinjak

Re: Corona virus

Post od nikaragva » 14 Jul 2020, 22:39

Belorusija uz ignorisanje korone, ima bolje rezultate nego ko se bori protiv korone.

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od klisko » 15 Jul 2020, 00:00

Skoro sve bolnice pune, zdravstveni sistem pred pucanjem, a broj trenutno obolelih značajno manji nego na vrhuncu prvog talasa.Slika

Korisnikov avatar
nuk
Postovi: 7607
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:49
Garaža: Renault Espace 2.0dCi
Lokacija: Ns
Kontakt:

Re: Corona virus

Post od nuk » 15 Jul 2020, 00:01

Covid statistika kao zabava za narod

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk


Korisnikov avatar
antivenom
Banned
Postovi: 541
Pridružio se: 18 Mar 2019, 13:06

Re: Corona virus

Post od antivenom » 15 Jul 2020, 00:50

Grujic je napisao:
antivenom je napisao:
Ji 4Tze je napisao:
grujicd je napisao:
14 Jul 2020, 15:00
Pa sad, 6.3., tačan datum nije toliko bitan, i baš me briga šta je zvanično rečeno. Ne pričamo o tome već da li je u januaru i februaru bio Covid-19 u Srbiji. To je velika razlika a ne neki dan gore dole.

Znam lično desetine ljudi koji su zimus imali neke simptome gripa, a ako ih ja znam toliko onda ih je državi bilo bar par desetina hiljada. A vidi sad kako izgleda kad ima (zvanično) 4000+ aktivnih slučajeva Covid-19. I to se rasplamsalo za par nedelja normalnog života, kad su ljudi prestali da se paze, i to još leti, kad su ljudi mnogo više napolju nego unutra i kad nije sezona respiratornih bolesti. Bolnice su prepune, i stalno se obične pretvaraju u Covid bolnice. Da je u januaru virus postojao u Srbiji, do kraja februara bi sigurno imali bar ovu sad situaciju, ako ne i goru. Meni je to dovaljan dokaz da je to što su ljudi imali u to vreme grip a ne Covid-19. Ni običan grip nije naivan, umire se i od njega. Žao mi je za tvog ćaleta. Samo nije isto što i Covid-19.
Pa ja gledam kod svoje, školske dece, u oba odeljenja je dosta dece imalo upalu pluća, nisu ni doktori bili sigurni kako je to bilo moguće tada, baš su bili u čudu i oni i lekari.
To je bilo ono vreme kad su proglasili epidemiju gripa u gradu, malo pre raspusta u februaru
O tome ja pricam i nece da bude da su svi imali tada do pojave korone grip(pricam o decem, jan, febr) a da od marta niko nema grip ili bilo koji drugi virus vec svi imaju ili umiru od korone od marta do jula.
Aj molim ljude da malo razmisle.
Ukljuci mozak iskljuci...(sami dodajte ono sto mislite da vas laze)
Bila je navala u bolnicama i tada samo niko nije mislion niti vecina cula za koronu, sad i najmanje simptome stavljaju u recimo sad Arenu a tada su vracali kuci, ko je dobio komplikacije i sve tada se zvanicno pisalo komplikacije usled gripa a svi simptomi(sada poznati a tada nepoznati kovifu).
I tako moj cale sa svim simptomima kovida u decembru niko ne bi rekao da je kovid, a danas sa tim istim simptomima svi do jednog cak i ovde gde su ne strucni ljudi u oblasti medicine bi rekli da ima koronu, o z.radnicima da ne pricam.
A samo zato sto nam neko nije rekao da je usla korona i sto nije testovima potvrdjena.
Jel kapirate?
Nazalost tih meseci smo brat i ja non stop bili zbog caleta u bolnici i brdo ljudi je bilo na respiratorima i tada nemoj neko da vas laze moj matori je 2 puta bio prvo u Zemuskoj a drugi put u B.Kosa gde je i preminuo sa svim danas poznatim znacima korone i bio je ugrozena grupa sa slabim srcem, dijabetesom 2, i 72 godine.
Ljudi, ne moze se umirati samo od jednog virusa, kao da drugih bolesti vise nema.
Sta rak nestao, kardiovaskularni bolesnici ozdravili pa umrli od korone, onkoloski svi se izlecili od rakova i umrli od korone.
Aj bas da vidim zvanicne rezultate od marta/juna 2019 i mart/jun 2020 koliko je tada a koliko sada umrlo od raka, kardiovaskularnih oboljenja, dijabetesa bla,bla.
I do juce kukasmo da imamo nenormalan porast oboljenja od raka, danas izgleda da smo pobedili rak jer danas niko od raka ne umire.
Danas se umire od korone i saobracajnih nesreca, sve ostalo smo pobedili.
Dajte stvarno...
Situacija uopste nije bila kao sada, ni priblizno, niti su bolnice bile toliko opterecene, niti ih je bilo na respiratorima nesto znacajno vise od "uobicajenog".

Da je virusa sigurno bilo i nesto pre 6.3. (sto je sam po sebi nebitan datum formalnog karaktera) - sigurno da jeste, ali tvrditi da je korona bila medju nama u decbru i januaru je jako klimavo.

I drugo, naravno daljudi oboljevaju i od ne-korone, ne znam otkud to da se sad sve "vodi" kao korona, to nije bas tako u realnosti.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
Covece tad je usao virus, treba mu neko vreme da se omasovi i pokaze rezultate, a kako zvanicno nije bio kod nas tada niti smo imali testove kako da dokazes da je tu.
Aman, ljudi sve koje znam i ne znam kad pisu o simptomima tada u januaru, februaru svi isti kao kod korone a bre jel to tesko da se shvati.
Njemu treba oko 2 nedelje da pokaze simptome a kako je vise tada bilo asimptomatskih slucajeva i kako nismo imali testove i zvanicno AV nije rekao da je tu virus naravno da niko nije oboleo tada od njega i zato nije panika bila niti pune bolnice kao sada ili u martu aprilu.
Pa bre brdo ljudi su gurali na Sajam i drzali ih i sa 4 negativna nalaza, nemate pojma sta se sve radi.
Virus je bio tada, bio je cini se "slabiji" a kako ga je bilo vise tako je postojao sve agresivniji i mutirao je sad u odnosu na pre 3 meseca, kod vecine pa ono u martu je bila pesma u odnosu na sad a tek nas ceka ludilo na jesen tamo oktobar/pocetak novembra, seticete se mojih reci tada.
Sam "nulti pacijen"(nas) je rekao da su mu prvi simptomi poceli 20.02 a ja kazem da nije nulti, samo je prvi potvrdjeni jer pre toga nismo ni imali testove pa kako dokazati u januaru da ti je stigla korona kad imas 0 testiranih na istu a u ITA vec prvi potvrdjeni pacijent je bio Matija kome su prvi simptomi poceli 14.2 a dijagnostikovan kovid 20.02 a on nije nulti kako kazu Italijani vec je prvi dokazani a to su razlicite stvari, a ako je on prvi put osetio tegeobe 14.02 znaci da se zarazio negde oko 01.02 jer od 7-14 dana traje inkubacija nekom vise nekom manje a cak nekom i 28 dana, a oni znaju da nije on uneo virus kako sami kazu.
A ti mislis da kod nas nije usao kad i u Italiji a ja verujem da je zaista nulti njihov pacijent to uneo u novembru prosle godine pa dok se to sirilo pa umnozavalo pa kad je eksplodiralo ono brdo zarazenih, mrtvih od gerentoloskih centara do svega ostalog.
No zasto da ti rusim sneska kad ti u logiku i dokaze ne verujes.
Meni je samo drago da ima sve vise ljudi koji znaju i veruju(zbog brdo dokaza) da je korona stigla dosta ranije od 6.3 u nasu zemlju.
Zasto je to bitno, pa prosto nista nece sustinski izmeniti, ali je istina najbitnija bar bi trebala svima nama biti, meni je najbitnija i njom se vodim uvek.

Korisnikov avatar
antivenom
Banned
Postovi: 541
Pridružio se: 18 Mar 2019, 13:06

Re: Corona virus

Post od antivenom » 15 Jul 2020, 00:53

klisko je napisao:Skoro sve bolnice pune, zdravstveni sistem pred pucanjem, a broj trenutno obolelih značajno manji nego na vrhuncu prvog talasa.Slika
To je ono sto vam kazem, ne verujte u zvanicne cifre i price.
Nekad namerno spinuju a nekad zaista ne znaju kao sa pocetkom tj ulaskom virusa u zemlju.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Grujic » 15 Jul 2020, 01:41

Axaxaxa koje bre dokaze?
Samo si nabacao pricu, a nista konkretno nisi rekao.
Ja najmanje gledam zvanicne podatke, ne trebaju mi.

Evo da te pitam sada konkretno, da li hoces da kazes da je korona kruzila narodom u Srbiji u januaru, i da je tada bilo ljudi obolelih od kovida?

Sent from my HTC U11 using Tapatalk


Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Corona virus

Post od ljuba » 15 Jul 2020, 08:18

Generalno da li je to u opste i bitno? Ono sto ne meris (kolko tolko) precizno (ili u opste) ne mozes da znas, mozes samo da nagadjas. On samo "misli" na osnovu onoga sto je doziveo / video / osetio - a to nije prvi put prevarilo coveka :) Cak kao sto vidimo i malo spinovane statistike mogu da zavaraju (ako to u opste i postoji) pravo stanje a ne samo osecaj :) A covek generalno najvise mrzi neizvesnost :) i stalno trazi neku izvesnost, cak gde i ne postoji...

PS: A da ne pricam kako subjetivni dozivljaj moze da prevari. U NL je u aprilu bilo jedno 5x vise slucajeva (na papiru) i smrti nego Srbija danas pa se opet to nije osetio ni u drustvu ni u medijima... Mi smo tek sredinom maja pali na ispod 100 umrlih dnevno (3x veca zemlja od Srbije) a bilo ih je mnogooo vise u prethodnim danima i nedeljama... a kamoli po ponasanju - osim one kratke epizode pocetka panike i kreiranje zaliha nekih 7 dana... A kamo li sa poznatim osobama / kolegama... Jedno od objasnjenja za Srbiju danas je da su u strahu velike oci i da su ljudi izmuceni od prethodne borbe, a mozda i nije tako....

PS: A da ne pricam da je u martu i aprilu bilo skoro ZABRANJENO koriscenje maski da se ne bi koristile dragocene zalihe za zdravstvene radnike i bilo je konstantno organizovano dobrotvorno skupljanje istih...
Poslednja izmena od ljuba u 15 Jul 2020, 08:36, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 15 Jul 2020, 08:33

antivenom je napisao:
15 Jul 2020, 00:53
klisko je napisao:Skoro sve bolnice pune, zdravstveni sistem pred pucanjem, a broj trenutno obolelih značajno manji nego na vrhuncu prvog talasa.Slika
To je ono sto vam kazem, ne verujte u zvanicne cifre i price.
Nekad namerno spinuju a nekad zaista ne znaju kao sa pocetkom tj ulaskom virusa u zemlju.
A koja je bitna razlka koja utice na ovo?
Vise se ne testoraju kontakti, znaci aktivan si slucaj samo ako si bolestan, pa onda testiran.
Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
klisko
Postovi: 666
Pridružio se: 01 Okt 2016, 00:09
Garaža: Octavi A7FL 1.6TDI 2019, Octavia A5FL 1.9TDI 2010
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od klisko » 15 Jul 2020, 08:42

Bitna razlika je da zvaničan broj obolelih izgleda nema mnogo veze sa stvarnim brojem.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11042
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 15 Jul 2020, 08:49

U to nema sumnje, ali protokol je promenjen, pa sad hteli ne hteli imamo puno manji zvanicni broj.

Broj na respiratoru je tu negde kao i pre na piku, kao i broj mrtvih.

Takodje primetan je trend recimo u USA, da je broj mrtvih donekle stabilan, uz ogroman skok u broju zarazenih.

Cak je u tom trendu i proslo vec par nedelja, pa je i kasnjenje ukljuceno.


Sta to govori, ako ne bude vece promene, u trendovima, virus u USA je izgubio na smrtnosti.

Korisnikov avatar
ljuba
Postovi: 6697
Pridružio se: 19 Sep 2013, 19:52
Garaža: X-trail
Lokacija: Amst

Re: Corona virus

Post od ljuba » 15 Jul 2020, 08:54

Ili su ljudi vise svesni i moze vise da se testira... A nije virus oslabio... Kod nas (NL) su uvek govorili da broj zarazenih ne znaci nista jel je to vrh ledenog brega, nego samo treba gledati broj ljudi primljenih u bolnicu (prva indikacija), broj na aspiratorima (druga indikacija) i smrtnost (zadnja indikacija). A da ne pricam iskustvo zdravstvenih radnika i u opste celog sistema koje je mnogo vece nego na pocetku pandemije, to drasticno spasava zivote...

Zaključana tema