Corona virus

Razne teme, pitanja, iskustva
Zaključana tema
tadic
Postovi: 41
Pridružio se: 17 Okt 2019, 11:19

Re: Corona virus

Post od tadic » 13 Nov 2020, 15:16

I koji su mislili da se puška čisti običnom vodom i sapunom, bar je ti bio slučaj kod mene

Послато са Mi 9 SE помоћу Тапатока


Korisnikov avatar
Vladapetr
Postovi: 9821
Pridružio se: 26 Jan 2013, 10:50
Garaža: Skoda Kodiaq 2.0 TDI L&K / Jeep Compass 1.3 DDCT
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Vladapetr » 13 Nov 2020, 15:19

ikac2000 je napisao:Meni je vojska bila otreznjenje za to, bukvalno nikada nisam sretao takav profil ljudi, posebno sto sam bio u pesadiji spletom okolnosti :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Da, to je verovatno jedini ali hebeno jak benefit služenja vojnog roka. Tek tamo vidiš sa kakvim slučajevima deliš životni prostor.
There are 10 kinds of people in the world:
those who understand binary and others who don't.

Korisnikov avatar
Grujic
Moderator
Postovi: 13155
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:39
Garaža: Bmw 320d e90 & 316i E36 Kupe
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od Grujic » 13 Nov 2020, 15:23

Ja sam to doziveo kada sam poceo da dezuram, identicna prica.

Svi mi imamo neki svoj nivo kulture/obrazovanja/razmisljanja/ponasanja, i okruzujemo se sebi slicnim ljudima.

Znamo da postoje drugaciji ljudi, i nepismeni, i ubice, zlostavljaci, bijezenusvakidan, kao i onaj drugi kraj spektra, tzv "krem" drustva, al kad se nadjete na mestu gde dolazite u kontakt bez ikakvog filtera sa svim slojevima drustva, tada malo usledi sok i otreznjenje :)

Sent from my HTC U11 using Tapatalk


Korisnikov avatar
Sloba
Site Admin
Postovi: 10563
Pridružio se: 06 Jan 2012, 12:03
Garaža: Ford Fiesta Ecoboost, Mazda CX-30 AWD
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Corona virus

Post od Sloba » 13 Nov 2020, 15:39

Zile Lebanac koji je bio sa mnom u vojsci je govorio - ovde manje radim, vise spavam i bolje jedem.

Sent from my MI 9 using Tapatalk



Korisnikov avatar
Puzo81
Postovi: 3250
Pridružio se: 11 Mar 2012, 23:42
Garaža: Ford S-Max 2.0 Tdci Titanium
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od Puzo81 » 14 Nov 2020, 01:26

Ne znam gde da pitam ali tiče se covida.

Da li može da se ode avionom u DE na par dana, radim li PCR test itd?
Vratio bih se autom.

Korisnikov avatar
member
Postovi: 3661
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Corona virus

Post od member » 14 Nov 2020, 02:38

Mašala, izgleda da sam i ja zakačio Covid19. Ne znam kako i gde - zadnjih 7 dana sam smanjio kretanje na minimum a uvek nosio masku u zatvorenom prostoru.
Temperatura 38.5 , glavobolja, grlo me grebe i boli kad nešto gutam, imam suvi kašalj (koji kad se nakašljem najviše ga osećam u grudima). Nos je suv, bez sekreta.
Šta sad raditi? U Covid19 ambulanti se čeka u redovima po 4-5sati, pa da pitam jel može negde u NS u privatnoj ordinaciji da se uradi pregled pluća i šta već sve ide uz taj pregled?

Jel' može grujićd i ko je još imao Covid1, da napišu još jednom šta su sve pili od medikamenata? Evo tražim, čitam, ali ima milion stranica u ovoj temi.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od grujicd » 14 Nov 2020, 03:43

Slobodno računaj da imaš covid, ne moraš da čekaš nekoliko puta po par sati da bi ti test to potvrdio. Test i nije bitan u suštini, iako se svi hvataju za to u nadi da ipak nije covid. Jeste brate covid, sad nema od čega drugog da se razboliš.
Ali da te neko posluša i pregleda bi ipak trebalo. Sa jedne strane, nisam doktor, bez veze je da delim savete na forumu, a sa druge strane vidim da je u kovid ambulantama raspad i da moraš nešto i na svoju ruku. Ne znam da li privatne ambulante rade bar neke preglede sa covid pacijentima? Bolje prvo zovi i nemoj da kriješ da si potencijalno pozitivan. Moguće je da i privatne ambulante imaju određeno na jednoj adresi za covid, a u drugim objektima ne.

Ovo su koraci kroz koje smo mi prošli, verovatno sve to može privatno:

- pre bilo čega, uradi opštu krvnu sliku i CRP
- kad imaš te rezultate, trebao bi doktor da te posluša, da ti proveri zasićenost kisonika u krvi i da ti na osnovu tih nalaza prepiše antibiotik ili odredi druge korake.
- treći ili četvrti dan od početka simptoma su nas poslali na rendgen. To ne možeš samo da uradiš, treba doktor ds te pošalje jer treba neko posle i da pogleda ko ima iskustva sa kovidom. Tu je pitanje kad ga raditi, ako sad nemaš problema sa disanjem možda je bolje raditi ga ako krene stanje na gore, da imaš aktuelan snimak. U suštini to je pitanje za doktora, ali ako treba, verovatno i to može privatno.
- posle smo na 5 dana ponovo radili krvnu sliku i CRP. CRP im je bio najbitniji parametar, da li opada vremenom ili raste, on pokazuje da u organizmu postoji upalni proces.
- svo vreme su nam potencirali da što više mirujemo, idealno da ne radiš baš ništa. To se ne uklapa baš u višesatno čekanje ispred ambulante.

Nama su odmah od ločetka dali vitamine C, D, cink i još ponešto što je bilo manje bitno, to možeš i sam da uzmeš. Možeš da piješ i kardiopirin ili andol, nešto što radi protiv zgrušavanja krvi. To možeš i u apoteci da pitaš i šta bi ti preporučili i koje doze. Uzmi N95 masku ako ideš kod doktora ili u apoteku, zajebi ove obične sad kad si najzarazniji.

Korisnikov avatar
grujicd
Postovi: 8337
Pridružio se: 16 Jan 2012, 13:32
Garaža: Honda Jazz 1.4 2007 & CR-V 2.0 2012
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od grujicd » 14 Nov 2020, 04:20

Isteklo vreme za edit. Evo post u kom sam pisao šta su nam dali:

viewtopic.php?f=25&t=6181&start=3975#p966523
Vitamin D (Alpha D3), Vitamin C, selen, cink. Ovo sve može da se zameni sa Orthomol immun praškom, samo je on valjda nešto skuplji.
Dobili smo i Alpha-lipolin Forte (alfa-lipoinska kiselina).

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11044
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 14 Nov 2020, 08:18

Meni je koleginica rekla da je sve moguce zavrsiti na provatno zdravstveno osiguranje, ali do momenta kad eventualno pozitivno postave dijagnozu na kovid.

Sent from my Redmi 7A using Tapatalk

Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Re: Corona virus

Post od ikac2000 » 14 Nov 2020, 08:25

Puzo81 je napisao:Ne znam gde da pitam ali tiče se covida.

Da li može da se ode avionom u DE na par dana, radim li PCR test itd?
Vratio bih se autom.
Koliko znam ne moze. Zabranjena su turisticka putovanja, a plus ako dolazis iz Srb ides odmah u karantin minimalno 5 dana, nakon cega moras da radis test, ili se produzava na 10. Karantin je nevezano za vrstu putovanja.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Kabal
Postovi: 2878
Pridružio se: 05 Avg 2015, 10:01
Garaža: Volvo XC60 D5 AWD
Lokacija: Novi Sad

Re: Corona virus

Post od Kabal » 14 Nov 2020, 08:26

Ako moras bolje idi kolima, niko nista ne pita za razliku od aerodroma gde je kako je ikac opisao

Sent from my SM-N975F using Tapatalk


ikac2000
Postovi: 5857
Pridružio se: 08 Jul 2012, 22:50

Corona virus

Post od ikac2000 » 14 Nov 2020, 08:33

Jedino ako ga zaustave, onda moze cupavo da prodje, tipa zabrana ulaska u sengen 5 god i sl. ako ga vec Madjari ne vrate.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Poslednja izmena od ikac2000 u 14 Nov 2020, 08:33, izmenjeno 1 put ukupno.

Korisnikov avatar
Bax
Postovi: 11044
Pridružio se: 11 Jan 2012, 22:37

Re: Corona virus

Post od Bax » 14 Nov 2020, 08:34

Bax je napisao:Slika

Evo malo jeftine analitike,bez dublje analize.

Sto se tice globalne statistike, dosli smo do pocetka najgore faze pandemije, tj najvise mrtvih u danu.

Za sad se poklapamo sa drugim talasom Spanske groznice(uz ogradu da smo dosta bolji u ovoj pandemiji) pre 100 godna, tada je novembar bio najgori mesec.

Kratak pogled na gornje grafikone, mozda najavljuje slican scenario, slucajevi (kao da) su dosli u zonu maksimuma u ovom talasu, sledi nam maksimum smrti u mesecu koji je pred nama. Smrti kao i uvek do sada kasne nekih 20(30) dana za slucajevima.

AKo se analogija nastavi na dalje, to bi uz blazi finalni talas na prolece moglo da donese normalizaciju i kraj pandemije.
Proslo je 10ak dana od ovih grafikona, moja prva nada da se usporava dnevni rast broja inficiranih se rasprsila, on i dalje strmo raste tokom novembra.

Druga teza da dolazi do rasta smrti se potvrdila, tako da smo u zoni najvece dnevne smrtnosti od pocetka pandemije, primicemo se broju od 10.000 smrtnih slucajeva dnevno.

Da se osvrnem na Srbiju, mi smo u medju fazi, tj. Kod nas je jos uvek moguce i realno drasticno pogorsanje stanja, pogotovo sa brijem mrtvih, po brojkama okolo, imamo potencija i za 100nak mrtvih dnevno, e sad mozda nas je jul zaista prokuzio, pa se ovaj potencijal ne ostvari, bar nesto da nas potera na bolje.




Sent from my Redmi 7A using Tapatalk

Lepse je voziti slab auto brzo, nego snazan sporo.

Korisnikov avatar
pedja
član 001
Postovi: 14141
Pridružio se: 13 Jan 2012, 08:52
Garaža: SX4 1,6/120 TNG
Lokacija: Beograd

Re: Corona virus

Post od pedja » 14 Nov 2020, 09:05

@member u BGu neke privatne bolnice imaju Covid prijem i tu rade preglede, rendgen i sl.

Mora da ima i u NS.



T-T


Korisnikov avatar
member
Postovi: 3661
Pridružio se: 17 Jul 2012, 15:19

Re: Corona virus

Post od member » 14 Nov 2020, 11:11

Hvala grujićd na detaljnom odgovoru!
Odlučio sam da sačekam do ponedjeljka, tad će mi biti 5.dan pa ako bude isto ili gore- juriću pregled krvi i RTG pluća. Ako bude poboljšanje- neću raditi ništa. Zasad je podnošljivo, mada me noćas suvi kašalj iscepao.

Zaključana tema